کتابخانه عمومی بروکلین به همه نوجوانان یک کارت الکترونیکی رایگان برای دسترسی به کتاب های ممنوعه ارائه می دهد

0

تصور کنید به شما بگویند که اجازه خواندن یا دسترسی به کتاب های دلخواهتان را ندارید. این تجربه بسیاری از نوجوانان در سرتاسر ایالات متحده است، زیرا کتاب‌های مربوط به جنسیت و نژاد از مدارس و قفسه‌های کتابخانه‌های عمومی بیرون کشیده می‌شوند.

خوشبختانه، کتابخانه عمومی بروکلین قهرمانانه از حرکت برای سانسور و ارائه ادبیات به اصطلاح پاک پا پس کشیده. این کتابخانه با اتخاذ این موضع، سخاوتمندانه یک کارت الکترونیکی رایگان را برای هر فردی بین سنین ۱۳ تا ۲۱ سال برای مدت زمان محدودی ارائه می‌دهد و ۵۰۰ هزار کتاب هیجان انگیز برای دارندگان کارت الکترونیکی، از جمله بسیاری از کتاب‌هایی که از قفسه‌ها بیرون کشیده شده‌اند یا اخیراً ممنوع شده‌اند، به‌صورت آنلاین و رایگان در دسترس قرار می‌دهد.

سانسور و ممنوعیت کتاب تلاش گروهی از مردم برای محدود کردن دسترسی به کتاب‌ها و ایده‌های آنها به دلایل ایدئولوژیک یا سیاسی است. اگرچه این اقدام اغلب به عنوان یک اقدام محافظتی از سوی کسانی تلقی می‌شود که این ممنوعیت‌ها را اجرا می کنند، بسیاری محدودیت دسترسی به کتاب را اقدامی مضر برای حق مردم برای یادگیری، فکر کردن، تصور کردن و خلق کردن می‌دانند . در زمانی که اطلاعات در اکثر کشورها رایگان است و دسترسی به آن برای هر کسی آسان است، تلاش برای ممنوع کردن کتاب‌ها به عنوان تلاشی برای حذف و کوچک کردن دیگران تلقی می‌شود.

از جمله کتاب‌های نمادین و قدیمی که از قفسه‌ها بیرون کشیده می‌شوند، می‌توان به کشتن مرغ مقلد اثر هارپر لی، آبی‌ترین چشم تونی موریسون و رنگ ارغوانی آلیس واکر اشاره کرد . هر یک از این کتاب‌ها کتاب‌های شاخصی هستند و آنها به ما اجازه می‌دهند دنیا را دریچه چشم دیگران ببینیم.. وقتی بتوانیم همدلی کنیم، می‌توانیم برای خودمان تصمیم بگیریم که چگونه اخلاقاً در جهان عمل کنیم – نسبت به خود و افرادی که می‌شناسیم.

نیک هیگینز، کتابدار ارشد کتابخانه عمومی بروکلین، می گوید: «یک کتابخانه عمومی نمایانگر همه ما در یک جامعه کثرت‌گرا است که با افراد دیگر، با ایده‌ها،  و دیدگاه های دیگر تعامل برقرار می‌کنیم و این چیزی است که یک دموکراسی سالم را می‌سازد. در غیر این صورت، قطع دسترسی به آن دیدگاه‌ها یا خاموش کردن صداهایی که با آن‌ها موافق نیستیم، اما گسترش دسترسی به آن صداها و گفتگوها و ایده‌هایی که با آن‌ها موافقیم و ایده‌هایی که با آن‌ها موافق نیستیم، آزادی ما را سلب می‌کند.

بنابراین، بسیاری می‌پرسند که مشکل چیست، وقتی کتاب‌های ممنوعه در مدارس و کتابخانه‌های عمومی هنوز می‌توانند توسط هر کسی در کتابفروشی‌ها و آنلاین خریداری شوند؟

مسئله این است که بسیار درآمد لازم ندارند و  فقط به ادبیاتی که فقط به کتابخانه‌ها و مدارس می‌توانند تکیه کنند.

خوشبختانه، این تنها کتابخانه عمومی بروکلین نیست که قاطعانه در برابر چنین محدودیت‌هایی عمل می‌کند. کتابداران در سرتاسر ایالات متحده از آنچه هم از چنین چیزی دفاغ می‌کنند: دسترسی رایگان به کتاب برای همه. کارکنان کتابخانه در میشیگان از برداشتن کتاب‌های با مضمون عجیب و غریب خودداری کردند.

کتابخانه عمومی بروکلین: وب سایت | اینستاگرام | فیسبوک

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.