روش ایمنی‌درمانی جدید جهش ژنتیکی شوم KRAS را که در ۲۵ درصد همه سرطان‌ها نقش دارد، هدف قرار می‌دهد: داروی سوتوراسیب و ARS1620

0

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو (UCSF) راهی برای مبارزه با یکی از رایج‌ترین جهش های سرطان‌زا پیدا کرده‌اند. داروی جدید نشانگری را روی سلول‌‌های جهش یافته قرار می‌دهد که به سیستم ایمنی یا سایر داروها کمک کند تا سرطان را پیدا کرده و از بین ببرند.

جهش در ژنی به نام KRAS در ۲۵ درصد از تمام تومورها در انسان نقش دارد و آن را در فهرست مورد علاقه دانشمندان برای هدف قرار دادن و مبارزه با سرطان قرار داده است.

مشکل اینجاست که خدف قرار دادن پروتئین KRAS به چند دلیل خیلی دشوار است:

یکی از مشکلات این است که سطح آن برای چسباندن مولکول‌های دارو بسیار «صاف» است. خوشبختانه، یک داروی امیدوارکننده به نام سوتوراسیب sotorasib ساخته شده، که با این مشکل مقابله می کند و در حال حاضر تحت آزمایشات بالینی فاز ۲ است.

مشکل دیگر این است که از نظر ظاهری KRAS جهش یافته خیلی شبیه KRAS سالم است. در تحقیق جدید، محققان UCSF روشی را برای هدف قرار دادناین KRAS پیدا کردند.

محققان دریافتند که دارویی به نام ARS1620 می‌تواند به هر دوی این مشکلات کمک کند. این مولکول به خوبی به پروتئین‌های KRAS جهش‌یافته متصل می‌شود و نه تنها تأثیر آن بر رشد تومور را مسدود می‌کند، بلکه پروتئین را به سطح سلول می‌کشد. هنگامی که پروتئین و دارو به یکدیگر متصل می شوند، سیگنالی را ارسال می کنند که سیستم ایمنی را برای حمله هشدار می‌دهد.

سیستم ایمنی در حال حاضر پتانسیل شناسایی KRAS جهش یافته را دارد، اما معمولاً نمی تواند آن را به خوبی پیدا کند. وقتی این نشانگر را روی پروتئین قرار می‌دهیم، کار سیستم ایمنی بسیار آسان‌تر می‌شود.

در مرحله بعد، تیم میلیاردها آنتی بادی انسانی را برای شناسایی آنهایی که این سیگنال به اصطلاح “مرا بخور” را به بهترین شکل تشخیص دادند، غربالگری کردند. محققان یک ایمونوتراپی مبتنی بر این آنتی بادی ایجاد کردند. در آزمایش‌هایی که روی سلول‌های کارسینوم سلول آلوئولی در آزمایشگاه انجام شد، ایمونوتراپی جدید همراه با AR1620 توانست رشد سرطان را تا ۸۲ درصد مهار کند، ارتقایی قابل توجه از ۴۴ درصد بدون ایمونوتراپی.

محققان برای مبارزه با سرطان با استفاده از این ترکیب داروی هدفمند و ایمونوتراپی امیدوار هستند، گرچه روزهای اول این تحقیق طی می‌شود.

محققان قصد دارند همراه با توسعه آن برای آزمایش های انسانی نهایی، بررسی کنند که چگونه این استراتژی ممکن است در برابر سایر سرطان های فریبنده عمل کند.

این تحقیق در مجله Cancer Cell منتشر شده است.

منبع: UCSF

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.