اثرات مضر استروئیدها روی بدن کدام‌ها هستند؟

0

استروئیدها باعث رسوایی‌های جهانی شدند. دراکثر مسابقات ورزشی ممنوع شدند. اما آیا استروئیدها مضر هستند؟

اصطلاح «استروئید» به‌گروه گسترده‌ای از مولکول‌ها اشاره دارد که‌ساختار مولکولی آن‌ها شبیه به‌هم هستند، اما عملکردشان متفاوت است. وقتی مردم در زمینه ورزش از استروئید حرف می‌زنند، به زیرمجموعه‌ای از استروئیدها اشاره دارند که شبیه تستوسترون هستند. گرچه ورزشکاران و بدنسازان از دهه‌۱۹۵۰ شروع به‌ استفاده از این استروئیدها کردند، امروزه، اکثر کاربران استروئید بدنسازان هستند، همان افرادی که به‌ دنبال ظاهری خاص هستند.

این استروئیدها دو اثر اصلی دارند: آندروژنیک یا ایجاد خصوصیات مردانه، و آنابولیک یا تقویت‌کننده رشد. این اثرات تقلیدی‌از موارد طبیعی می‌باشد تستوسترون، که باعث توسعه و حفظ ویژگی‌های جنسی ثانویه مردانه و رشد کلی درهمه‌افراد می‌شود. این یعنی توستسترون و استروئیدهای‌مبتنی برآن رشد و نمو بدن را تقویت می‌کنند، بزرگ شدن تارهای‌صوتی، وکلفت شدن صدا، افزایش حجم توده عضلانی و افزایش قدرت، و افزایش قد و افزایش حجم توده‌های استخوان.

کاربران استروئید بدنبال اثرات آنابولیک، خاصیت تقویت و رشد آن هستند. برای رشد عضلات، ابتدا استروئیدها سنتز پروتئین را تقویت می‌کنند- پروتئین‌ها عناصر سازنده‌اصلی همه سلول‌ها، اندام‌ها، بافت‌ها، و عضلات هستند. استروئید‌ها هورمون‌های کورتیزول را مسدود می‌کنند، یک مولکول هشداردهنده متحرک که باعث تجزیه مواد از جمله پروتئین‌ها می‌شود. سرانجام، آن‌ها ممکن است به‌جای چربی، روند رشد عضلات را تحت فشار قراردهند. و متابولیسم خود را تقویت کنند، فشردگی رسوبات چربی.

این خواص، استروئیدها را برای درمان بسیاری ازآسیب‌ها موثر می‌کند. آن‌ها می‌توانند به مردم در از بین بردن بیماری‌ها مانند ایدز و برخی سرطان‌ها کمک کنند، بافت عضلانی را حفظ کرده و کمک می‌کند توده عضلانی اضافات خودرا بسوزاند.

بنابراین اگر از آنها به‌عنوان دارو استفاده شود، آنها باید برای استفاده ایمن باشند، درسته؟ خب، ولی ساده نیست. برای ایجاد رشد عضلانی مورد نظر، مصرف‌کنندگان تفننی استروئید و ورزشکاران به‌طور معمول باید از دوزهای‌بالاتر از مقدار تجویز شده برای یک بیماری استفاده کنند. مصرف طولانی مدت استروئید، با دوز بالا می‌تواند مضر و دارای اثرات نامطلوب باشد- که برخی از آنها به عواملی مانند سن، جنسیت، و وضعیت سلامتی فرد بستگی دارد.

مطمئن نیستیم که همه‌عوامل خطر چیست، اما می‌دانیم که استفاده از استروئیدها برای نوجوانان بسیار خطرناک است. در دوران بلوغ، استفاده از استروئید نقص رشد ایجاد می‌کند و ممکن است موجب تکمیل سریع استخوان، قبل از رشد کاملش شود. برای نوجوانان خطرات بیشتری نیز دارد آسیب های روانی. متداول ترین آنها، افزایش خشونت و پرخاشگری است، ما آن‌را به اسم «رفتار تهاجمی» می‌شناسیم. این اثرات در ۶۰ درصد مصرف کنندگان دیده می‌شود. اما عوارض جانبی روانپزشکی، و آسیب‌زا مانند مانیا و حتی روان پریشی نیز وجود دارد.

استفاده از استروئید می‌تواند به کبد و کلیه آسیب برساند، و باعث مشکلات قلبی‌عروقی مانند فشار خون شود. اگرچه ممکن است همه یا برخی اثرات منفی آن به مرور زمان بهبود پیداکنند، اما استفاده زیاد استروئید در مردان، می‌تواند باعث سرطان کبد شود.

اگرچه مصرف‌کنندگان استروئیدها از آن برای تغییرات فیزیکی استفاده می‌کنند، اما اغلب به طور ناخواسته دچار تغییرات ژنتیکی هم می‌شوند. مثلا افزایش موهای بدن، بزرگ شدن کلیتوریس، و بم شدن صدا در زنان. همزمان، استروئیدهای‌اضافی مانند تستوسترون می‌تواند باعث ایجاد خصوصیات زنانه، در مردان شود زیرا بدن مقدار اضافی را به استروژن تبدیل می‌کند. می‌تواند منجر به رشد پستان و کوچک شدن بیضه و آلت شود. این اثرات زیاد غیرمعمول نیستند حدود یک سوم از مردان بدنساز با آن مواجه هستند. مصرف بیش از حد استروئید باعث کاهش قدرت باروری می‌شود کاهش حجم و تعداد اسپرم در مردان و ایجاد اختلال در قاعدگی زنان مثل سندروم پلی‌کیستیک تخمدان. اگر این استروئید متوقف شود، شاید تمام این اثرات قابل برگشت باشند. نوع استروئید، مدت زمان استفاده، وعوامل دیگر می‌توانند در برگشت پذیری نقش داشته‌باشند.

و درآخر، شواهد زیادی وجود دارد که مصرف کنندگان به استروئید وابستگی پیدا می‌کنند. آنها مقاوت بدن را بالا می‌برند و به‌تدریج دوز بدن بالا می‌رود. این خطر اثرات منفی را افزایش می‌دهد، داروهایی که در دوز های بالا متعارف هستند در مدت طولانی تری استفاده می‌شود. هنوز اطلاعاتی دقیقی درباره قابل برگشت پذیری هریک از آسیب‌های وارد شده در سطوح و دوز‌های مختلف نداریم. ما به اندازه کافی در مورد عوامل یا میزان در معرض خطر قرارگرفتن نمی‌دانیم، که به طور قطعی بگوییم استفاده از استروئید بدون آسیب خواهد بود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.