هابل عکسی دیدنی از یک مهدکودک متلاطم ستاره‌‌ای گرفت!

0

تلسکوپ فضایی هابل عکس جدیدی گرفته که در آن دو جرم به صورت «توده‌های درخشان» در اطراف برخی از ستاره‌های تازه متولد شده دیده می‌شوند.

این عکس اجرام هربیگ-هارو HH 1 و HH 2 را به تصویر می‌کشد که هر دو در صورت فلکی شکارچی قرار دارند و در فاصله ۱۲۵۰ سال نوری از زمین قرار دارند.

HH1 شیء سمت راست بالای عکس است و به صورت یک “ابر درخشان” در اطراف یک ستاره درخشان دیده می‌شود. HH2 ابری است که در سمت چپ پایین تصویر قرار دارد.

اجسام هربیگ هارو Herbig-Haro به عنوان توده‌های درخشانی که در اطراف برخی از ستاره‌های تازه متولد شده یافت می‌شوند توصیف می‌شوند. وقتی فواره‌های گاز  از ستاره‌های جوان به بیرون پرتاب می‌شوند با گاز و غبار اطراف با سرعت بالا برخورد می‌کنند، آنها ایجاد می‌شوند.

در سال ۲۰۰۲، هابل توانست مشاهده کند که بخش هایی از HH 1 با سرعتی بیش از ۴۰۰ کیلومتر در ثانیه حرکت می‌کنند.

در حالی که هر دو اجرام هربیگ-هارو قابل مشاهده هستند، منظومه ستاره‌ای جوان که مسئول ایجاد آن‌ها است، در دوردست دیده می‌شود و در میان ابرهای غباری پیچیده شده است.

خروج گاز از یکی از این ستاره‌هادیده می‌شود و به صورت یک جت درخشان قابل مشاهده است.

این عکس با دوربین میدان گسترده هابل ۳ با استفاده از ۱۱ فیلتر مختلف در طول موج های مختلف از جمله فروسرخ، مرئی و فرابنفش گرفته شده است.

وقت رصد با جیمز وب را با دشواری می‌توان گرفت، بنابراین مشخص نیست که HH 1 و HH 2 چه زمانی توسط تلسکوپ فضایی جدید عکسبرداری می شوند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.