عکس غبارآلوده جدید جیمز وب از ستون‌های آفرینش: زیبایی و خوف‌انگیزی!

0

این فقط هابل نیست که روی سوژه ستون‌های آفرینش زوم کرده است. تیم تلسکوپ فضایی جیمز وب عکس جدیدی با فروسرخ میانی از ستون های آفرینش منتشر کرده است، منظره‌ای که شکوه و حس ترس را با هم دارد.

این عکس که امروز توسط تیم وب منتشر شد، نشان می‌دهد که یک عکس از یک جرم آسمانی بسته به طول موج نوری که دوربین برای گرفتن عکس تنظیم شده است، چقدر می‌تواند متفاوت به نظر برسد. در اوایل این ماه، جیمز وب ستون های آفرینش را با استفاده از دوربین مادون قرمز نزدیک (NIRCam) خود ثبت کرد و توانست یک عکس ۱۲۲ مگاپیکسلی خیره کننده از یکی از زیباترین اجرام آسمانی که ستاره شناسان مشاهده می کنند،ثبت کند.

این بار، جیمز وب از ابزار فروسرخ میانی خود (MIRI) استفاده کرد که بهتر می‌توانست گرد و غبار منطقه را که  عنصر اصلی تشکیل ستاره است، ثبت کگند.

ستارگان زیادی در این ستون های متراکم آبی-خاکستری به طور فعال در حال شکل‌گیری هستندوقتی گره‌هایی از گاز و غبار با جرم کافی در این مناطق تشکیل می‌شوند،  تحت جاذبه گرانشی خود شروع به فروپاشی می‌کنند، به آرامی گرم می‌شوند و در نهایت ستاره‌های جدیدی را تشکیل می‌دهند.

ناحیه قرمز به سمت بالای تصویر، که شکل V را تشکیل می دهد، جایی است که گرد و غبار فضا خنک‌تر است. در پایین این عکس، جایی که نواحی خاکستری تیره هستند، جایی است که غبار فضایی متراکم‌ترین و خنک‌ترین است.

عکس غیرعادی به نظر می‌رسد زیرا ستاره‌ها قابل رویت نیستند، دلیل آن این است که ستارگان در طیف نور مادون قرمز متوسط ​​نوری تابش نمی‌کنند. تیم جیمز وب توضیح می دهد که ستاره ها در اشعه فرا بنفش، مرئی و مادون قرمز نزدیک به راحتی قابل تشخیص هستند و در این حالت تنها دو نوع ستاره را می‌توان به را حتی شناسایی کرد.

ستاره‌های انتهای ستون‌های ضخیم و غبارآلود اخیراً مواد اطراف خود را از دست داده‌اند. آنها به رنگ قرمز ظاهر می شوند زیرا جو آنها هنوز در پوششی غبار پوشانده شده . در مقابل، رنگ‌های آبی ستاره‌هایی را نشان می‌دهند که مسن‌تر هستند و بیشتر گاز و غبار خود را از بین می‌برند.» تیم وب می‌گوید.

تیم جیمز وب می‌گوید که این داده‌های فروسرخ میانی به محققان کمک می‌کند تا تعیین کنند چه مقدار گرد و غبار وجود دارد و از چه چیزی تشکیل شده و به آنها امکان می‌دهد مدل‌های دقیق‌تری از ستون‌های آفرینش ایجاد کنند، بنابراین به یاری می‌کند تا درک بهتری از چگونگی شکل‌گیری ستارگان داشته باشند.

برای مقایسه به عکس جیمز وب و سپس به عکس هابل در طول موج دیگر نگاه کنید. مشخص است که عکس جدید به خاطر تمرکز بر غبار، عکسی هراسناک به نظر می‌رسد!

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.