آسمانخراش بسیار انحنادار ونکوور برای غلبه بر مشکل زمین نامناسب محل ساخت

0

می‌گویند که احتیاج مادر اختراع است و چنین چیزی حتما در مورد آسمان خراش خارق العاده خانه ونکوور که توسط گروه Bjarke Ingels (BIG) طراحی شده، صدق خواهد کرد.

زمین ساخت این آسمانخراش بسیار کوچک بود و مهندسان طراح مجبور بودند که پیچ و تاب‌های عجیبی به آن بدهند.

ونکوور هاوس برگرفته از نام  شهر کانادایی است که در آن واقع شده است، این آسمانخراش در زمینی بسیار کوچک در منطقه‌ای ساخته شده که توسط ساختمان‌های دیگر، یک رودخانه و یک پل محصور است.

قوانین دقیق محلی مستلزم این بود که برج کمتر از ۳۰ متر از پل فاصله نداشته باشد و این امر باید تا ۳۰ متری رعایت شود. در پاسخ به این چالش، راه‌حل BIG این بود که شکل برج را به‌طور چشمگیری طراحی کند، به طوری که بر روی یک سکوی مثلثی باریک از زمین بلند شود و سپس در قسمت بالا، در  ارتفاع ۱۵۵ متری بپیچد و عریض شود. نمای فولادی طرح‌دار متمایز آن بالکن‌ها و مناطق تراس ایجاد می‌کند و مناظر عالی از کوه‌های دور و رودخانه مجاور را به دست می‌دهد.

آسمانحراش Vancouver House در ورودی اصلی ونکوور، دقیقا در مجل پل گرانویل در مرکز شهر می‌رسد، قرار دارد. انجا زمین مثلثی‌ای بدون ساخت و ساز باقی مانده بود. هنگامی که Westbank برای طراحی یک برح مسکونی در این زمین نامناسب مراجع کرد، شرکت BIG کار را با بررسی محدودیت ها آغاز کرد: عقب‌نشینی از خیابان‌ها، یک عقب‌گرد ۳۰ متری از پل، به علاوه پارک همسایه باید در برابر سایه‌ها محافظت می‌شد. همه اینها باید رعایت می‌شدند، در نهایت چیزی که باقی مانده بود یک زمین  مثلثی کوچک بود که تقریباً برای ساخت و ساز نامناسب بود.

تنها راه همین نقشه‌ای بود که در خانه ونکوور به فکر مهندسان طراح رسید. ساختمان به صورت کم عرض از زمین بیرون بیاید و در قسمت بالا بر عرض آن افزوده شود!مانند جنی که از بطری بیرون می‌آید! به قول خودشان «آنچه شبیه یک طراحی سورئال به نظر می‌رسد، در واقع حاصل یک معماری بسیار واکنش‌پذیر است.»

این برح  ۴۹ طبقه دارد و  ۷۵ آپارتمان برای خرید و ۱۰۶ آپارتمان برای اجاره تقسیم خواهد داشت، در طبقات پایین نیز برخی از قسمت‌های خرده فروشی می‌شوند و همچنین فضاهای کاری و فضاهای رفاهی وجود دارد.

خانه ونکوور در واقع در اوج همه‌گیری کووید-۱۹ در سال ۲۰۲۰ تکمیل شد، اما اخیراً توسط BIG عکس‌برداری و رسماً رونمایی شده است.

منبع: BIG

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.