انزوای فضانوردان در فضا قابل شبیه‌سازی در زمین نیست – اما شرایط یک محل زمین می‌تواند تا حدی به دانشمندان در بررسی اثرات روانی ماموریت‌های طولانی فضایی کمک کند …

0

فضا و انسان، یک ترکیب سازگار نیستند. کلا موجودات زنده برای زندگی در فضا ساخته نشده‌اند و تطابق پیدا نکرده‌اند دانشمندان به طور پیوسته در حال کشف انواع جدیدی از مشکلات سلامتی ناشی از اقامت در فضا هستند و چیزهایی مانند شرایط گرانش نزدیک به صفر و تاثیر تشعشعات کیهانی بر استخوان‌ها و اندام‌های ما را ارزیابی می‌کنند.

اما قرار گرفتن طولانی مدت در محیط فضا فقط یک نگرانی برای بدن ما نیست. در مورد ذهن ما چطور؟

اثرات روانی انزوا و محبوس شدن در طول سفر‌های فضایی طولانی‌مدت و ماموریت‌ها به سیارات دیگر هنوز به صورت دقیق بررسی نشده.

اگر می‌خواهیم با موفقیت در فضا سفر کنیم و حتی جهان‌های دیگر را مستعمره کنیم، باید در مورد اتفاقاتی که برای افرادی که به مدت‌ طولانی در مکان‌های محدود فضاپیماها گیر افتاده‌اند، در حالی که بسیار بسیار دور از خانه هستند، بیشتر یاد بگیریم.

حتی شاخه‌هایی از دانش تأثیرات روانی زندگی در شرایط مشابه سفرهای طولانی در فضایی را بررسی می‌کنند. از میان تمام مکان‌های روی زمین که چنین آزمایش‌هایی را انجام می‌دهند، یکی به‌ویژه برجسته است.

گروهی از محققان به رهبری کاندیس آلفانو -یک روانشناس از دانشگاه هیوستون- در سال 2021 به این نتیجه رسیدند که قطب جنوب به عنوان یک مکان مشابه ایده‌آل برای بررسی مسائل روانی فضا می‌تواند در نظر گرفته شود. زیرا شرایط دشوار با عوامل استرس‌زای متعدد دارد.

همکاران اندکی که افراد مقیم در ایستگاه‌های قطب جنوب دارند و ارتباطات محدود در طول ماه‌های زمستانی قطب جنوب، محیطی که تحریک حسی کمی برمی‌انگیزد، دوره‌های طولانی تاریکی و شرایط آب و هوایی سخت که فعالیت در فضای باز را محدود می‌کند، همگی تا حدی شبیه اقامت در فضا هستند.

در این تحقیق، آلفانو و تیمش از سختی طبیعی شرایط سخت قطب جنوب استفاده کردند و سلامت روانی پرسنل در دو ایستگاه تحقیقاتی دورافتاده قطب جنوب را در طول دوره 9 ماهه مطالعه زیر نظر گرفتند.

روانشناسان یک فرمت گزارش دهی به نام فهرست بررسی سلامت روان ابداع کردند که برای اندازه‌گیری حالات عاطفی و سلامت روان طراحی شده بود و شاخص‌هایی مثل سازگاری مثبت (احساس کنترل و الهام گرفتن)، خودتنظیمی ضعیف (احساس بی‌قراری، بی‌توجهی، و خستگی). و دلهره و اضطراب (احساس نگرانی و وسواس نسبت به چیز‌ها) داشت.

علاوه بر این، علائم فیزیکی بیماری پایش و ارزیابی شد، و نمونه‌های بزاق برای ارزیابی سطوح کورتیزول به‌عنوان نشانگر زیستی استرس جمع‌آوری شد.

در نهایت، نتایج نشان داد که سازگاری‌های مثبت شرکت‌کنندگان در طول اقامت قطب جنوب کاهش یافته است، در حالی که احساسات منفی افزایش یافته است.

احساسات مثبت افراد مقیم به تدریج در طول اقامت کاهش می‌یافت و حتی هنگامی که آنها در آستانه بازگشت بودند نشانی از برگشت احساسات مثبت مشاهده نمی‌شد.

بسیاری از تحقیقات قبلی در این زمینه بر حالات عاطفی منفی ناشی از شرایط محیط‌های منزوی ومحدود  متمرکز شده بود. اما در این تحقیق کاهش جنبه‌های مثبت هم مورد دقت قرار گرفت.

به نظر می‌رسد کاهش احساسات مثبت در طول اقامت طولانی در مکان‌های دشوار، یک واکنش تقریباً همگانی باشد، در حالی که تغییرات احساسات منفی بین افراد مختلف، متغیر است.

آلفانو می‌گوید: «احساسات مثبتی مانند رضایت و شور و اشتیاق ویژگی‌های ضروری برای شکوفایی در محیط‌های پرفشار هستند.»

بنابراین، مداخلاتی با هدف تقویت احساسات مثبت ممکن است در کاهش خطرات روانی در شرایط دشوار، لازم باشد.

این یافته‌ها در Acta Astronautica منتشر شده است.

عکس این پست تزئینی و مربوط به فیلم Europa Report (2013)  است.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

آخرین «نمونه» مقاوم – هر یک از اینها، آخرین چیزهای سالم به جا مانده در طول تاریخ هستند

از برخی جنبه‌های تاریخی چیزهای قالب توجهی به جا مانده، مثلا هزاران سکه از یک دوره تاریخ یا ده‌ها زره یا شمشیر یا کتاب‌های پوستی فراوان. اما برخی چیزها هم آنقدر نادر از بلایایی طبیعی و فساد و آتش‌سوزی‌های در امان مانده‌اند که تبدیل به آخرین…

هوش مصنوعی میدجرنی Midjourney تصور می‌کند که اساتید رشته‌های مختلف باید چه ظاهری داشته باشند؟ گالری…

کودک و نوجوان که بودم برای خودم یک پا Midjourney  بودم. کتاب‌ها را که می‌خواندم از روی توصیف چهره‌ها و مکان‌ها و اشیا تصور می‌کردم که مثلا کاپیتان نمو یا ربات آر دانیل الیواو باید چطوری باشد، فضاها را تصور می‌کردم و آب و رنگ به آنها در ذهن…

اولم، یکی از عجیب‌ترین جانداران روی زمین – شبیه جنین نارس یا موجودات سری فیلم‌های بیگانگان

جانداری به نام Proteus anguinus که همچنین به عنوان اولم olm شناخته می‌شود، گونه‌ای سمندر است که بومی آب‌های زیرزمینی آلپ در جنوب شرقی اروپا است. این جاندار از معدود مهره‌داران غارنشین است و به دلیل شکل سر و دست‌ها  رنگ سفید مایل به صورتی و…

نقاشی‌هایی که به بالاترین رقم‌ها قیمت‌گذاری و فروخته شده‌اند

در اینجا می خواهیم لیستی از گران‌ترین نقاشی هایی که در بازار حراجی‌ها به فروش رسیده اند را با هم مرور کنیم. البته هر لحظه امکان تغییر این لیست و جایگزینی نقاشی های دیگری وجود دارد ولی در آن صورت هم می توان نقاشی های زیر را جزء گرانترین های…

داستان گنبد بتنی در جزایر مارشال که پر از زباله‌های مرگبار هسته‌ای است

یک گنبد بتنی یا اصطلاحا Runit Dome بین سال‌های 1977 و 1980 به منظور مهار زباله‌های رادیواکتیو حاصل از آزمایش‌های هسته‌ای جنگ سرد آمریکا ساخته شد. اما شروع به ترک خوردن کرده است.جزایر مارشال یک کشور جزیره‌ای زیبا است که در اقیانوس آرام…

عملیات گانرساید: حمله نروژ به تاسیسات آب سنگین نازی‌ها که آنها را از بمب اتمی محروم کرد

سرهنگ ارتش سلطنتی نروژ، لیف ترونستاد، پس از تحویل کپسول‌های انتحاری، به سربازانش اطلاع داد: «نمی‌توانم به شما بگویم که چرا این مأموریت اینقدر مهم است، اما اگر موفق شوید، برای صد سال در خاطره نروژ زنده خواهد ماند.»با این حال، این…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.