ماموریت فضایی LightSail 2 پس از ۳ سال به اتمام رسید

0

پس از بیش از سه سال دور زدن زمین، ماموریت LightSail 2 انجمن سیاره‌ای با ورود مجددش به زمین به پایان رسید. این ماهواره یک نمایش فنی مهم برای ایده به اصطلاح قایقرانی فضایی با نور خورشید بود که در نهایت می‌تواند فضاپیما را به سوی ستاره‌های دیگر سوق دهد.

لایت سیل ۲ در ژوئن ۲۰۱۹ با موشک فالکون هوی اسپیس ایکس پرتاب شد و در مدار اولیه در ارتفاع حدود ۷۲۰ کیلومتری قرار گرفت. در آن ارتفاع، اتمسفر زمین هنوز به اندازه کافی ضخامت دارد، طوری که نیروی کشش آن در نهایت فضاپیما را به پایین خواهد کشید.

اما در اینجا بود که توانایی ویژه این ماهواره کوچک پر زرق و برق ظاهر شد. اگرچه اندازه آن فقط به اندازه یک جعبه کفش است، LightSail 2 یک صفحه بازتابنده بزرگ به نام بادبان خورشیدی به اندازه یک حلقه بوکس باز کرد. ایده این بودکه فوتون‌های نور خورشید به این بادبان برخورد کنند و مقدار کمی نیروی رانش ایجاد می‌کنند و به سفینه اجازه می‌دهد مدار خود را تغییر دهد.

LightSail 2 این کارایی را به زیبایی نشان داد. در عرض سه سال و نیم، فضاپیما حدود ۱۸۰۰۰ مدارز مین را دور زد و ۸ میلیون کیلومتررا طی کرد و مدار خود را به طور مداوم تنظیم کرد تا خود را بالا نگه دارد. اما همه چیز‌های خوب باید به پایان برسند و  در ۱۷ نوامبر، سرانجام فضاپیما وارد مدار پایین شد و وارد جو زمین شد و متلاشی شد.

بروس بتس، مدیر برنامه لایت سیل، گفت: «در طول ماموریت طولانی خود، LightSail 2 به آموزش بیشتر خود در مورد قایقرانی خورشیدی ادامه داد و فضاپیما از بین رفته است، اما تجزیه و تحلیل داده‌ها و به اشتراک‌گذاری نتایج ادامه خواهد داشت.»

داده‌های LightSail 2 به مأموریت‌های قایقرانی خورشیدی آینده، کمک می‌کند. از جمله فضاپیمایی به مقصد سیارک نزدیک به زمین (NEA)در آخرین روز عملیاتی LightSail 2 پرتاب شد. NEA Scout که در ۱۶ نوامبر در ماموریت Artemis I ناسا به ماه به فضا شلیک می‌شود، به سوی سیارک ۲۰۲۰ GE خواهد رفت و تصاویری از نزدیک از آن می‌گیرد. با استفاده از یک بادبان خورشیدی به مساحت ۸۶ متر مربع که بیش از ۲.۵ برابر بزرگتر از LightSail 2 است، این فضاپیما به سیارک خواهد رسید.

در درازمدت، تصور می‌شود که بادبان‌های سبک همراه با لیزر‌های قدرتمند می‌توانند به ما کمک کنند تا در کمتر از ۲۰ سال به منظومه‌های ستاره‌ای دیگر برسیم.

منبع: The Planetary Society

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.