عارضه جانبی قرص استامینوفن که خیلی‌ها نمی‌دانند: کاهش ادراک خطر و افزایش ریسک پذیری!

0

یکی از پرمصرف‌ترین داروها در ایالات متحده – و رایج‌ترین مسکن در سراسر جهان – یک عرضه جانبی کمتر شناخته شده دارد.

بر اساس مطالعه‌ای در سال 2020 که تغییرات رفتار افراد را تحت تأثیر داروهای رایج بدون نسخه اندازه‌گیری کرد، استامینوفن، که به نام پاراستامول نیز شناخته می‌شود و با نام‌های تجاری تیلنول و پانادول به فروش می‌رسد، میزان خطرپذیری را افزایش می‌دهذ.

بالدوین وی، یک عصب شناس از دانشگاه ایالتی اوهایو، می‌گوید: «به نظر می رسد استامینوفن وقتی افراد وقتی درگیر فعالیت‌های مخاطره‌آمیز می‌شوند، احساس‌های منفی کمتر و ترس کمتری داشته باشند.»

با توجه به اینکه تقریباً 25 درصد از جمعیت ایالات متحده هر هفته استامینوفن مصرف می‌کنند، کاهش ادراک خطر و افزایش ریسک‌پذیری می تواند تأثیرات مهمی بر جامعه داشته باشد.

این یافته‌ها به تحقیقات قبلی افزوده می‌شود که نشان می‌دهند، استامینوفن فقط درد را کاهش نمی‌دهد و روی فرآیندهای روان‌شناختی نیز اثر می‌گذارد، کاهش پذیرش افراد برای آسیب‌دیدگی، کاهش همدلی و حتی کاهش عملکردهای شناختی جزو آنهاست.

از دیگر سو، گرچه اثر کاهش خطرپذیری اندک است، باید در نظر گرفت که با توجه به اینکه استامینوفن رایج‌ترین ماده دارویی در آمریکا است که در بیش از 600 نوع مختلف از داروهای بدون نسخه و نسخه‌ای یافت می‌شود.

در مجموعه‌ای از آزمایش‌ها که شامل بیش از 500 دانشجو به عنوان شرکت‌کننده در آن بودند،محققان اندازه‌گیری کردند که چگونه یک دوز 1000 میلی‌گرمی استامینوفن (حداکثر دوز منفرد توصیه‌شده برای بزرگسالان) که به‌طور تصادفی به شرکت‌کنندگان تخصیص داده شده بود، در مقایسه با دارونماهایی که به‌طور تصادفی به گروه کنترل داده می‌شد، بر رفتار خطرناک آنها تأثیر گذاشت.

در هر یک از آزمایش‌ها، شرکت‌کنندگان مجبور بودند یک بالون بدون باد را روی صفحه کامپیوتر پمپ کنند و  پمپ پول خیالی به دست آورد. دستورات آنها این بود که تا حد امکان با پمپ کردن بادکنکپول خیالی بیشتری به دست بیاورند، اما مطمئن شوند که بادکنک بیش از جد پر نشود و بالا نپرد، چون در این صورت آنها پول را از دست می دهند.

نتایج نشان داد که دانش‌آموزانی که استامینوفن مصرف می‌کردند، در مقایسه با گروه دارونمای محتاط‌تر و محافظه‌کارتر، در طول تمرین به‌طور قابل‌توجهی ریسک‌پذیری بیشتری داشتند. در مجموع، کسانی که استامینوفن مصرف می‌کردند، بالون‌های خود را بیشتر از کنترل‌ها پمپ کردندو آنها را می‌ترکاندندند!

کسانی که استامینوفن مصرف می‌کنند، هنگام باد کردن بیشتر بالون‌ها کمتر احساس خطر می‌کردند و احساسات منفی کمتری در مورد بزرگ شدن بالون و احتمال ترکیدن آن دارند.

علاوه بر شبیه‌سازی بالون، شرکت‌کنندگان در طول دو آزمایش، نظرسنجی‌هایی را نیز پر کردند و سطح خطری را که در سناریوهای فرضی مختلف احساس می‌کردند، ارزیابی کردند، مانند شرط‌بندی درآمد یک روز در یک رویداد ورزشی، پرش بانجی از روی پل بلند، یا رانندگی با خودر. بدون کمربند ایمنی.

در مجموع، بر اساس میانگین نتایج در آزمایش‌های مختلف، تیم تحقیقاتی به این نتیجه رسید که بین مصرف استامینوفن و انتخاب ریسک بیشتر،  رابطه معناداری وجود دارد.

اثرات آشکار دارو بر کاهش رفتار ریسک‌پذیر را می‌توان از طریق انواع دیگری از فرآیندهای روان‌شناختی، مانند کاهش اضطراب، تفسیر کرد.

محققان توضیح دادند: «ممکن است با افزایش اندازه بالون، افرادی که دارونما مصرف می‌کنند، نسبت به انفجار احتمالی احساس اضطراب بیشتری داشته باشند.

به علاوه باید دز نظر گرفت در بسیاری از سناریوهای پزشکی، این دارو  در تسکین درد بی‌اثر است. و گاهی اوقات علاوه بر ایجاد انواع دیگر مشکلات سلامتی، بهتر از دارونما نیست.

علیرغم جدی بودن این یافته‌ها، استامینوفن یکی از پرمصرف‌ترین داروها در جهان است که توسط سازمان بهداشت جهانی به عنوان یک داروی ضروری در نظر گرفته می‌شود و توسط CDC به‌عنوان دارویی اولیه که احتمالاً باید برای کاهش علائم مصرف کنید، توصیه می‌شود.

پس ما واقعاً به تحقیقات بیشتری در مورد تأثیر استامینوفن و سایر داروهای بدون نسخه بر روی انتخاب‌ها و خطرات خود نیاز داریم.

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

عکس‌هایی از حوادث ناگوار که با کمی «احتیاط» و عقل قابل پیشگیری‌اند

گاهی ما در کارهایمان به اصطلاح از خلاقیت استفاده می‌کنیم یا سعی می‌کنیم کاری را بدون اینکه وسایل لازمش را داشته باشیم با چیزهای بی‌ربط، در زمان کم، تمام کنیم. خب راستش گاهی شانس می‌آوریم و پز می‌دهیم که خلاقیت داشته‌ایم، اما خیلی وقت‌ها…

منتخبی از تصاویر تاریخی کمتر دیده شده

با اینکه دسترسی به مستندهای خوب این روزها خیلی زیاد شده و به سبب وجود اینترنت (یا شبحی از اینترنت!) ما عکس تاریخی بسیار زیاد می‌بینیم (و می‌توانیم حدس بزنیم که که کئام عکس‌های معاصر روزی تبدیل به عکس تاریخی خواهند شد)، اما باز هم حجم…

آیا واقعا سرم حقیقت وجود دارد؟ چطور کار می‌کند؟

انسان‌ها از زمان امپراتوری روم می‌دانستند که ما در حالی که تحت تأثیر چیزی باشیم، صادقانه‌تر و راحت‌تر سخن میٰ‌گوییم. این همان جایی است که ایده  اصطلاح «سرم حقیقت» از آن سرچشمه می‌گیرد.سرم حقیقت به تعدادی از داروهای تغییر دهنده ذهن اشاره…

سلبریتی‌ها از کودکی تا پیری در این ویدئوهای جالب – از ویل اسمیت تا کیانو ریوز

چطور می‌شود که ما پیر می‌شویم. این تغییر بسیار تدریجی رخ می‌دهد، اما قطعی است. با کارهایی می‌شود کندش کرد اما مسلما نمی‌توان به کی جلوی آن را گرفت.پیری یک فرآیند زیستی پیچیده است که در موجودات زنده از جمله انسان اتفاق می‌افتد. در حالی…

چیزهای کوچکی که مایه دلخوشی، سرگرمی یا تعجب یا تفریح می‌شوند – گالری عکس

دلخوشی‌ها در زندگی بسیارند. دلخوشی می‌تواند خانه بزرگ، ماشین لوکس، شغلی دلخواه، تماشای فیلم در آخر روز خسته‌کنندهt یک کتاب تازه، معاشرتی روح‌افزا باشد یا حتی چیزهایی کوچک‌تر مانند دیدن زمین یخ‌زده در اول صبح زمستان و شکسته شدن لایه نازک یخ…

داستان پسر دو سر بنگال، آن هم به صورتی تقریبا دیده نشده!

در ماه مه 1783، در روستای کوچکی به نام Mundul Gaut، در بنگال هند، یک کودک عجیب به دنیا آمد. او دو سر داشت.مامایی که به زایمان کمک می کرد از ظاهر کودک چنان وحشت زده شد که سعی کرد با انداختن او به داخل آتش این هیولا را بکشد. خوشبختانه…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت وازلین ساج / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF / خرید نهال گردو / کاشت مو / مجتمع فنی تهران /دندانپزشکی شبانه روزی /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /محصولات بهداشتی ایرانی / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /لیزر فوتونا /داروخانه تینا /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5