تویوتا از مدل‌های جدید پریوس رونمایی می‌کند

0

نسل پنجم پریوس که بر روی نسل دوم پلتفرم TNGA ساخته شده است، واقعاً دیدنی است.

تویوتا پریوس بیش از ۲۵ سال پیش معرفی شد و به سرعت مترادف خودروی “هیبریدی” شد و البته خیلی‌های طراحی آن را زشت می‌دانستند. اکنون تویوتا از نسل پنجم این خودرو رونمایی کرده است و پیشرفت در واقع کاملاً چشمگیر است.

طراحی جدید پریوس جنبه‌هایی از مدل‌های قبلی را حفظ کرده است، مانند جلو پنجره بلند و شیب‌دار، سبک هاچ بک گرد.

مهم‌تر از همه، این نسل جدید پریوس، فضای داخلی مدل‌های قبلی را کنار گذاشته و به جای آن با مدل معمولی‌تر «در فرمان» استفاده می‌کند. همانطور که در مدل‌های اخیر پریوس، به ویژه پریوس پرایم، دیده شده، این امکان یک صفحه نمایش بزرگتر و یکپارچه را فراهم می‌کند.

نسل‌های جدیدی از پیشرانه‌های هیبریدی نیز در این پریوس نسل جدید معرفی شدند. موتور‌های ۲.۰ لیتری و ۱.۸ لیتری چهار سیلندر کمی کارآمدتر از آنچه که قبلاً ارائه شده بود، هستند و هسته اصلی پیشرانه جدید را تشکیل می‌دهند.

پریوس به معنای «پیشرفتن» در لاتین، از زمانی که برای اولین بار به بازار عرضه شد، با معدودی از مردم اتباط برقرار کرده است.

خروجی نسخه ۲.۰ لیتری ۱.۶ برابر بیشتر از قبلی با ۱۴۴ ۱۹۳ اسب بخار (۱۴۴ کیلووات) و سیستم E-Four برای اعمال نیرو روی تمام چرخ‌‌ها است.

این خروجی بیشتر منجر به مصرف سوخت کمتر نمی‌شود، با این حال، انتظار می‌رود که پریوس HEV در مجموع۴ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر سوخت مصرف کند.

نسخه ۱.۸ لیتری HEV نیز با توان خروجی کمی کمتر و راندمان بیشتر عرضه خواهد شد. تویوتا هنوز این اعداد را اعلام نکرده است.

نسخه پلاگین هیبریدی پریوس جدید از همان موتور ۲.۰ لیتری استفاده می‌کند که ارتقاء یافته از مدل‌های قبلی PHEV “Prime” است. یعنی توان خروجی بیشتر و بدون از دست دادن کارایی مدل فعلی Prime با صمرف ۱.۸ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است.

این مدل پلاگین پریوس جدید ۵۰ درصد برد بالاتری در حالت تمام برقی دارد. انتظار می‌رود خروجی ۲۲۳ اسب بخار (۱۶۴ کیلووات) باشد.

بیشتر تغییرات مدل‌های جدید پریوس در زیر بدنه است. نسل جدیدی از پلتفرم TNGA توسعه یافته است که به لطف قرارگیری باتری جدید، استحکام و مرکز ثقل پایین‌تری را اضافه می‌کند. لاستیک‌های با قطر بیشتر و صدای کمتر داخلی نیز از مزایای طراحی پلت فرم جدید است.

پریوس جدید در بهار ۲۰۲۳ در ژاپن عرضه خواهد شد و پس از آن بازار‌های دیگر از جمله آمریکای شمالی و اروپا در اواخر همان سال عرضه خواهند شد.

منبع: تویوتا

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.