شگفتی‌های زندگی – قسمت پنجم

0

۱۲۵ -رکورد طولانی‌ترین تولد یک کودک از مادری که در اثر سکتهٔ مغزی درگذشته بود تا این تاریخ متعلق به یک نوزاد آمریکایی است که در پنجم جولای سال ۱۹۸۳ در بیمارستانی در ایالت ویرجینا متولد گردید. این کودک ۴۸‌ روز پس از مرگ مغزی مادرش با عمل جراحی به دنیا آمد.

۱۲۶ -پرطاقت‌ترین و مقاوم‌ترین مرد تاریخ، یک اتومبیل‌ران سرعت انگلیسی به نام دیود-پیورلی است که در جولای سال ۱۹۷۷ میلادی توانست در مدتی بسیار کوتاه و در فاصلهٔ ۶۶ سانتیمتری که سرعت اتومبیلش از ۱۷۳ به صفر کیلومتر رسیده بود ۱۷۹ /۸ درجه کشش منفی قدرت جاذبه را تحمل نماید و زنده بماند. وی در این حادثه ۲۹ شکستگی مختلف بدن، سه دررفتگی مفاصل مختلف و شش ایست قلبی را تحمل کرد و زنده ماند.

۱۲۷ -سریع‌ترین قهرمان سرعت اسکیت جهان فردی است به نام جرارد-ون-ولد j.Van velde یکی از شهروندان هلندی که موفق شد در مسابقات زمستانی سالت لیک سیتی Salt Lake city آمریکا در ۱۶ فوریه ۲۰۰۲ فاصلهٔ ۱۰۰۰ متر (یک کیلومتر) را در ۱۶ .۰۷ :۱ (یک دقیقه و هفت ثانیه و ۱۶ صدم ثانیه) طی کند. شگفت‌انگیز نیست؟!

۱۲۸ -رکورد تحمل بالاترین درجهٔ حرارت هوای خشک (گرمای هوا) توسط یک انسان بدون لباس تا سال ۰۶۹۱‌ میلادی متعلق به تعدادی از متخصصان نیروی هوایی آمریکا بوده است که در تمرین‌های بسیار سخت هوا-فضایی به رکورد ۲۰۵ درجهٔ سانتیگراد دست یافته‌اند. در همین زمان گروه دیگری از افراد نیروی هوایی آمریکا که لباس‌های ضد حرارت بر تن داشتند توانستند گرمایی معادل ۲۶۰ درجهٔ سانتیگراد را تحمل نمایند. هنوز افرادی نتوانسته‌اند به این دو رکورد دست یابند.

۹۲۱‌-در فوریه ۲۰۰۲ یک گروه دیرین‌شناس انگلیسی به رهبری پروفسور پیتر-دل P.Doyle در پیترزبورگ انگلستان فسیل غذای قی کرده یک سوسمار ماهی بسیار بزرگ را یافتند که پس از آزمایش‌های دقیق دیرین‌شناسی مشخص گردید که این فسیل ۱۶۰ /۰۰۰ /۰۰۰‌ سال (صد و شصت میلیون) عمر دارد. این فسیل اطلاعات بسیار دقیقی از نوع غذای مورد استفاده این حیوان را مشخص می‌کرد.

۱۳۰ -رکورددار تزریق آمپول‌های انسولین در دنیا ساموئل-دیوید سون انگلیسی است، این مرد که به بیماری قند خون مبتلا می‌باشد از سال ۱۹۲۳ تاکنون ۰۰۹۸۷‌ مرتبه آمپول انسولین تزریق کرده است.

۱۳۱ -جری-راس ۵۴ ساله سرهنگ بازنشتهٔ نیروی هوایی آمریکا نخستین فردی است که رکورد مسافرت‌های فضایی را به عنوان یک فضانورد شکسته است. جری که نخستین سفر فضایی را به عنوان یک فضانورد شکسته است. جری که نخستین سفر فضایی خود را در سال ۱۹۸۵ میلادی با شاتل آغاز کرد، تاکنون موفق گردیده هفت مرتبه به مأموریت‌های فضایی برود.

۱۳۲ -جاناتان- place پلیس ساکن مری‌لند آمریکا نخستین انسانی است که پس از آزمایش‌های پزشکی مشخص شده است که قند خون وی ۱۷ مرتبه بالاتر از معدل نسبی و معمولی قند خون یک انسان سالم است. وی پس از آخرین آزمایش قند خون در یکم فوریه سال ۱۹۹۷ زندگی طبیعی خود را می‌گذرانیده و هنوز زنده است.

۳۳۱‌-تا همین امروز دو نفر انگلیسی رکورددار نصب دستگاه رسپیرتور Respirator یا دستگاه تنفس مصنوعی در بدنشان هستند. نخستین شخص جیمز فیرول J.Firwell نام داشت که توانست تا سال ۶۴۹۱‌ با این دستگاه زنده بماند و دیگری جان -پرست ویچ است که از ۲۴ نوامبر سال ۵۵۹۱‌ به این دستگاه تنفس مصنوعی وصل است و هنوز زندگی می‌کند.

۱۳۴ -نام-واتانابه Tamae‌ Watanabe‌ کوه‌نورد ۶۳ سالهٔ ژاپنی نخستین شخصی است که در  این سن توانسته است در سات ۹ /۵۵ روز ۱۶ مه سال ۲۰۰۲ به قلهٔ اورست (بام دینا) در ارتفاع ۸۸۴۸ متری صعود کند. نام تام به عنوان پیرترین مرد کوهنورد جهان که توانسته است قلهٔ اورست را فتح کند در لیست رکورداران جهان ثبت شده است.

۵۳۱‌-شرکت بزرگ الکترونیک NEC ژاپن برای پیش‌بینی و پیش‌گیری روی‌دادهای طبیعی و علم هواشناسی و فضانوردی سوپر کامپیوتری ساخته است که می‌تواند در هر ثانیه ۳۵ /۶۰۰ /۰۰۰ /۰۰۰ /۰۰۰ (سی و پنج تریلیون و ششصد بلیون) محاسبه را انجام دهد.

قدرت این سوپر کامپیوتر شگفت‌انگیز پنچ مرتبه بیش‌تر از سوپر کامپیوتر مشابهی است که توسط شرکت HNSX که یکی از شعبه‌های NEC می‌باشد ساخته شده و هم اینک در علم هواشناسی و فضانوردی برای پیش‌بینی‌های بسیار دقیق دگرگونی‌های فضایی، جوی و آب و هوایی به کار می‌رود. تمام اجزای این سوپر کامپیوتر که در یک جعبهٔ کوچکی جای گرفته و کشور ژاپن برای ساخت آن دچار مشکلات فراوانی گردیده بود چنان‌چه بخواهد به صورت پراسسورهای جداگانه مورد استفاده قرار گیرد حد اقل به فضایی معادل چهار زمین تنیس احتیاج دارد.

۱۳۶ -شرکت والت دیسنی آمریکا توانست با روی صحنه آوردن یک فیلم انیمیشن عروسکی از حیوانات مختلف فقط ظرف مدت ۹ روز از دوم تا ۱۱ نوامبر سال ۲۰۰۱ میلادی مبلغ ۱۰۰ /۰۰۰ /۰۰۰ دلار فروش داشته باشد. تا این تاریخ این فیلم رکورد فروش را شکسته است.

۱۳۷ -به مناسبت آغاز سال تحصیلی (جشن فرهنگی) انگلستان در هفتم سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی که در ساعت ۱۱ صبح همین روز آغاز شده بود تعداد ۵۵۹ /۴۹۳ دانش‌آموز دختر و پسر در ۲۱۷۱ مدرسه در مدت یک دقیقه از شروع این جشن بزرگ به بالا و پایین پریدند که این حرکت بزرگ‌ترین رکورد از نوع خود در دنیا محسوب می‌شود.

۱۳۸ -رکورددار سریع‌ترین دونده زن جهان در دو ماراتون متعلق به خانم پائولا-رادکلیف انگلیسی است. این خانم در مسابقهٔ مارتون ۴۱‌ آوریل سال ۲۰۰۲ میلادی لندن توانست به رکورد ۲ ساعت و ۱۸ دقیقه و ۵۶ ثانیه دست یابد که در نوع خود منحصر به فرد است.

۱۳۹ -از یکم ژانویه ۲۰۰۲ میلادی با پیش آمدن دگرگونی‌های سیاسی و اقتصادی اروپا و یک‌سان شدن پول رایج بسیاری از کشورهای اروپایی مقدار ۱۵ /۰۰۰ /۰۰۰ /۰۰۰ (پانزده بیلیون) اسکناس پور و ۵۰ /۰۰۰ /۰۰۰ /۰۰۰ (پنجاه بیلیون) سکهٔ یورو بین کشورهای اولیهٔ عضو اتحادیهٔ اروپا (اتریش- بلژیک-فنلاند-فرانسه-آلمان- یونان-ایرلند-ایتالیا-لوگزامبورگ- هلند-پرتقال و اسپانیا) که جمعیتی معادل ۲۹۰ /۰۰۰ /۰۰۰ نفر را در برگرفته‌اند پخش شد. جالب است اگر بدانید چنان‌چه این اسکناس‌ها بغل هم چیده شوند، طول آن‌ها مساوی است با ۲ /۵ مرتبه رفتن به کره ما و بازگشتن از آن

۱۴۰-ملکه الیزابت، مادر ملکهٔ الیزابت دوم (ملکهٔ فعلی انگلستان) متولد سال ۱۹۰۰ ، مسن‌ترین فرد در خاندان سلطنتی انگلستان بود. وی در سن ۲۳ ساله‌گی با پرنس آلبرت (جرج پنجم) ازدواج کرد. ملکه الیزابت اول در هنگام تاج‌گزاری‌اش به عنوان نخستین ملکهٔ متولد انگلستان بعد از دوران تئودورها و آخرین امپراتریس هندوستان انتخاب گردید. ملکه الیزابت اول در سال ۳۰ مارچ سال ۲۰۰۲ میلادی و در سن ۱۰۱ ساله‌گی درگذشت و دخترش ملکهٔ الیزابت دوم (ملکهٔ فعلی انگلستان) جانشین مادرش شد.

منبع: شماره ۱۸ مجله فردوسی

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.