تاریخچه کشف اثرات منفی آزبست و آزبستوز

0

در سال ۱۸۹۹، H. Montague Murray به اثرات منفی آزبست بر سلامتی اشاره کرد. اولین مرگ مستند مربوط به آزبست در سال ۱۹۰۶ بود.

در اوایل دهه ۱۹۰۰، محققان متوجه تعداد زیادی مرگ و میر زودهنگام و مشکلات ریوی در شهرهای معدن آزبست شدند. اولین مطالعه ای از این دست توسط موری در بیمارستان چارینگ کراس لندن در سال ۱۹۰۰ انجام شد که در آن یک تحقیق پس از مرگ آثار آزبست را در ریه های مرد جوانی که پس از ۱۴ سال کار در یک پارچه آزبستی در اثر فیبروز ریوی مرده بود کشف کرد. کارخانه. آدلاید اندرسون، بازرس کارخانه ها در بریتانیا، آزبست را در فهرستی از مواد مضر صنعتی در سال ۱۹۰۲ گنجاند. تحقیقات مشابهی در فرانسه در سال ۱۹۰۶ و ایتالیا در سال ۱۹۰۸ انجام شد.

اولین تشخیص آزبستوز در بریتانیا در سال ۱۹۲۴ انجام شد. نلی کرشاو از سال ۱۹۱۷ در شرکت ترنر برادرز آزبست در روچدیل، منچستر بزرگ، انگلستان، استخدام شد و الیاف آزبست خام را به نخ می‌ریخت. مرگ او در سال ۱۹۲۴ منجر به بازجویی رسمی شد. پاتولوژیست ویلیام ادموند کوک شهادت داد که معاینه ریه‌های او نشان‌دهنده زخم‌های قدیمی است که نشان‌دهنده عفونت سل قبلی و بهبود یافته و فیبروز گسترده است، که در آن «ذرات ماده معدنی … با اشکال مختلف قابل مشاهده است، اما اکثریت بزرگ‌تر دارای زوایای تیز هستند. ” کوک پس از مقایسه این ذرات با نمونه‌های گرد و غبار آزبست ارائه شده توسط S.A. Henry، بازرس پزشکی کارخانه‌ها، به این نتیجه رسید که این ذرات از آزبست منشأ گرفته‌اند و بدون شک، علت اصلی فیبروز ریه‌ها و در نتیجه مرگ هستند. ”

در نتیجه مقاله کوک، پارلمان تحقیقاتی را در مورد اثرات گرد و غبار آزبست توسط E. R. A. Merewether، بازرس پزشکی کارخانه ها، و C. W. Price، بازرس کارخانه و پیشگام نظارت و کنترل گرد و غبار، سفارش داد. گزارش بعدی آنها، وقوع فیبروز ریوی و سایر عارضه های ریوی در کارگران آزبست، در ۲۴ مارس ۱۹۳۰ به پارلمان ارائه شد. به این نتیجه رسیدند که توسعه آزبستوز به طور انکارناپذیری با استنشاق طولانی مدت غبار آزبست مرتبط است و شامل اولین مطالعه بهداشتی در مورد آزبست می شود. کارگران آزبست نشان دادند که ۶۶ درصد از افرادی که به مدت ۲۰ سال یا بیشتر شاغل بوده اند از آزبستوز رنج می برند. این گزارش منجر به انتشار اولین مقررات صنعت آزبست در سال ۱۹۳۱ شد که در ۱ مارس ۱۹۳۲ لازم الاجرا شد. این قوانین تهویه را تنظیم می کرد و آزبستوز را به یک بیماری قابل توجیه مرتبط با کار تبدیل می کرد. اصطلاح مزوتلیوما برای اولین بار در ادبیات پزشکی در سال ۱۹۳۱ استفاده شد. ارتباط آن با آزبست اولین بار در دهه ۱۹۴۰ مورد توجه قرار گرفت. قانون مشابهی حدود ده سال بعد در ایالات متحده اجرا شد.

تقریباً ۱۰۰۰۰۰ نفر در ایالات متحده بر اثر قرار گرفتن در معرض آزبست مربوط به کشتی سازی جان خود را از دست داده اند یا به بیماری لاعلاج مبتلا شده اند. در منطقه جاده هامپتون، یک مرکز کشتی سازی، بروز مزوتلیوما هفت برابر نرخ ملی است. هزاران تن آزبست در کشتی‌های جنگ جهانی دوم برای عایق‌سازی لوله‌ها، دیگ‌ها، موتورهای بخار و توربین‌های بخار استفاده شد. در طول جنگ تقریباً ۴.۳ میلیون کارگر کشتی سازی در ایالات متحده وجود داشت. به ازای هر ۱۰۰۰ کارگر، حدود ۱۴ نفر به دلیل مزوتلیوما و تعداد نامعلومی بر اثر آزبستوز جان خود را از دست دادند.

دولت ایالات متحده و صنعت آزبست مورد انتقاد قرار گرفته اند که به اندازه کافی سریع عمل نمی کنند تا مردم را از خطرات آگاه کنند و در معرض عموم قرار نگیرند. در اواخر دهه ۱۹۷۰، اسناد دادگاه ثابت کرد که مقامات صنعت آزبست از دهه ۱۹۳۰ از خطرات آزبست اطلاع داشتند و آنها را از مردم پنهان کرده بودند.

در استرالیا، آزبست به طور گسترده ای در ساخت و ساز و سایر صنایع بین سال های ۱۹۴۶ و ۱۹۸۰ مورد استفاده قرار گرفت. از دهه ۱۹۷۰، نگرانی های فزاینده ای در مورد خطرات آزبست وجود داشت و استفاده از آن به تدریج کنار گذاشته شد و در سال ۱۹۸۳ استخراج معادن متوقف شد. استفاده از آزبست در سال ۱۹۸۹ حذف شد و در دسامبر ۲۰۰۳ به طور کامل ممنوع شد. خطرات آزبست اکنون در استرالیا به خوبی شناخته شده است و برای کسانی که از آزبستوز یا مزوتلیوما رنج می برند کمک و حمایت وجود دارد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.