فیلم Divergent – خلاصه و معرفی

0

واگرا یک فیلم اکشن علمی تخیلی دیستوپایی آمریکایی محصول سال ۲۰۱۴ به کارگردانی نیل برگر است که بر اساس رمانی به همین نام اثر ورونیکا راث در سال ۲۰۱۱ ساخته شده است.

این فیلم اولین قسمت از سری واگرا است و توسط لوسی فیشر ، پویا شهبازیان و داگلاس ویک و با فیلمنامه ای از ایوان داگرتی و ونسا تیلور ساخته شده است.

در این فیلم شیلین وودلی ، تئو جیمز ، اشلی جاد ، جی کورتنی ، ری استیونسون ، زوئه کراویتز ، مایلز تلر ، تونی گلدوین ، انسل الگورت و مگی کیو .

داستان در شیکاگوی دیستوپیایی و پساآخرالزمانی  می گذرد که در آن مردم بر اساس فضایل انسانی به دسته های مجزا تقسیم می شوند. به بئاتریس پریور هشدار داده می شود که او واگرا است و بنابراین هرگز در هیچ یک از جناح ها قرار نخواهد گرفت. او به زودی متوجه می شود که یک توطئه شوم در جامعه به ظاهر کامل در حال شکل گیری است.

در شیکاگوی دیستوپیایی آینده ، جامعه به پنج دسته تقسیم می‌شود: بی‌اعتنایی (فداکار)، دوستی (صلح‌طلب)، صراحت (صادق)، بی‌دعور (شجاع)، و فرهیخته (روشنفکر). جمعیت باقیمانده، Factionless، هیچ موقعیت یا امتیازی ندارند. به محض ۱۶ سالگی، کودکان تحت یک تست استعداد روانی ناشی از سرم قرار می‌گیرند که نشان‌دهنده مناسب‌ترین طبقه آنها است، اما می‌توانند هر گروهی را به عنوان گروه دائمی خود در مراسم انتخاب بعدی انتخاب کنند.

بئاتریس پریور در Abnegation متولد شد که دولت را اداره می کند. پدرش اندرو به همراه مارکوس ایتون، رهبر Abnegation در شورای حاکم خدمت می کند. پس از اینکه نتایج آزمایش او ویژگی‌های مساوی چند جناح (Abnegation، Erudite، و Dauntless) را نشان می‌دهد که او را به عنوان واگرا نشان می‌دهند، توری وو، سرپرست او، زنی بی‌هراس، نتایج او را به‌عنوان Abnegation ثبت می‌کند، به او هشدار می‌دهد که نتایج واقعی خود را پنهان کند و می‌گوید که از آنجایی که واگرایان می توانند مستقل فکر کنند و هر سرم تزریق شده به آنها را حس کنند، دولت احساس می کند که آنها نظم اجتماعی موجود را تهدید می کنند.

روز بعد، در مراسم انتخاب، برادر بئاتریس، کالب، Erudite را انتخاب می کند، در حالی که پس از کمی تردید، او Dauntless را انتخاب می کند. پس از آن، کریستینا، آل و ویل، سه گروه دیگر که به Dauntless منتقل می شوند، ملاقات می کند. کریستینا و آل از Candor هستند و ویل از Erudite هستند. اریک کولتر، یک رهبر بی‌رحم بی‌هراس، به شروع‌کنندگان یادآوری می‌کند که هرکسی که انتظارات بالای جناح مبنی بر تعهد و نترسی را برآورده نکند، بدون جناح تبدیل خواهد شد. بئاتریس داوطلب می شود تا از یک ساختمان بلند به یک چاله تاریک بپرد و در یک تور فرود آید. هنگامی که فور، مربی آغازگر انتقال، نام او را می پرسد، او آن را به “تریس” کوتاه می کند و هویت قبلی خود را از بین می برد.

تریس ابتدا در تمرینات Dauntless مبارزه می کند و پس از اولین ارزیابی در رتبه های بسیار پایین تر قرار می گیرد، اما با کمک فور، او به آرامی بهبود می یابد. اریک او را در یک مبارزه با دشمن خود، انتقال Candor پیتر هیز، مطابقت می دهد، که او را شکست می دهد. او که نمی‌خواهد مهم‌ترین آزمایش، Capture The Flag را از دست بدهد، تیمارستان را ترک می‌کند، به سایر شروع‌کنندگان می‌پیوندد، پیروزی تیمش را تضمین می‌کند و برش نهایی را انجام می‌دهد. در مرحله بعدی آموزش، مبتدیان با بدترین ترس های خود در شبیه سازی های روانی مواجه می شوند. واگرایی تریس به او اجازه می‌دهد تا تست‌ها را به طور خلاقانه حل کند، اما فور به او هشدار می‌دهد که توانایی‌های خود را پنهان کند و مانند یک Dauntless معمولی آنها را حل کند، زیرا Divergents همچنین می‌تواند تست‌ها و سرم‌ها را دستکاری کند. تریس به دیدار کالب می رود و به او می گوید که ارودیت قصد دارد ابنیگیشن را سرنگون کند. وقتی او برگشت، آل، پیتر، و همکارشان درو انتقال دهنده Candor قبل از اینکه فور او را نجات دهد به او حمله می کنند. روز بعد، آل از تریس درخواست می کند که او را ببخشد اما او قبول نمی کند و او را ترسو خطاب می کند. او بعداً به جای اینکه با شرم زندگی کند، با پریدن به درون «شکاف» خود را می کشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.