فیلم در اعماق دریا Into the Blue – معرفی و نقد و بررسی

0

کارگردان: جان استاکول. فیلمنامه: مت جانسون. مدیر فیلمبرداری: شین هورلبات. تدوین: نیکلاس دتوت، دنیس ویرکلر. موسیقی: پل هاسلینگر. طراح صحنه: مایا جاوان. بازیگران: چل واکر (جارد)، جسیکا آلبا (سام)، اسکات کان (برایس)، اشلی اسکات (آماندا)، جاش برولین (بیتس). ۱۱۰ دقیقه. محصول ۲۰۰۵ آمریکا.

جارد و سام، دوغواص جوان که درسواحل باهاما به دنبال گنج‌های افسانه‌ای می‌گردند، زندگی خوب و آرامی با هم دارند. تا این که برایس دوست جارد به همراه دختری به نام آماندا سر می‌رسد. آن‌ها در گشتی تفریحی در کف اقیانوس به لاشه هواپیمایی غرق شده بر می‌خورند که درون آن محموله‌ای بزرگ از کوکائین وجود دارد. آن‌ها در نزدیکی هواپیما نشانه‌هایی از یک کشتی مغروقه افسانه‌ای نیز پیدا می‌کنند که گفته می‌شود حامل میلیون‌ها دلار شمش طلا بوده است. جارد می‌کوشد کشف خود را از رقبایی چون بیتس پنهان دارد. بیتس از او می‌خواهد تا در کشتی او کاری را قبول کند. اما هدف جارد یافتن پول و خرید یک کشتی مجهز مانند بیتس و بیرون آوردن کشف خویش است. برایس که جوانی حریص است او را ترغیب می‌کند تا با فروش مقداری از کوکائین‌های هواپیمای غرق شده، مبلغ مورد نیاز را تهیه کنند. اما در اولین اقدام برای فروش کوکائین‌ها به دام تبهکاران و در واقع صاحبان اصلی کوکائین‌ها می‌افتند که دربدر به دنبال یافتن هواپیما هستند. آن‌ها سام را گروگان گرفته و دوازده ساعت به جارد مهلت می‌دهند تا محموله را از زیر آب خارج کرده و به آن‌ها برساند، اما …

چرا باید دید؟

در اعماق دریا با شباهت‌هایی بنیادی به فیلم اعماق ساخته ۱۹۷۷ پیتر ییتس بر اساس داستانی از پیتر بنچلی نویسنده آرواره‌های کوسه دارد. یک فیلم پر ماجرا و نسخه زیر آبی ایندیانا جونزکه بینندگانش را نیز در تیتراژ پایانی با گفتن این که ۶ بیلیون دلار ثروت در کف اقیانوس‌ها خفته، به ماجراجویی تشویق می‌کند. در اعماق دریا یک تریلر خوش ساخت است و همه چیز برای دو ساعت سرگرمی دارد؛ از جمله صحنه‌های زیر آب که به خوبی کارگردانی و فیلمبرداری شده‌اند و بازی‌های خوب، از جمله اسکات کان پسر جیمز کان در نقش جوانی حریص که همه چیز را به هم میریزد و پل واکر که با سریع و خشن به شهرت رسید و می‌رود که به یکی از بازیگران ثابت فیلم‌های اکشن تبدیل شود. جان استاکول که خود قبلاً بازیگر بوده، وقت زیادی را صرف شخصیت پردازی نمی‌کند، اما در ایجاد تعلیق کوتاهی نکرده و همین تماشاگران آسان پسند را راضی می‌کند. فروش ۱۷ میلیون دلاری فیلم در دو هفته اول نمایش ثابت‌کننده این مدعاست.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.