فیلم عروس ها – Les mariées (2004) – معرفی و خلاصه و نقد

0

کارگردان: پانته لیس وولگاریس. فیلمنامه: ایو انا کاریستیانی. مدیر فیلمبرداری: یورگوس آروانیتیس. تدوین: تاکیس یانوپولوس. موسیقی: استاماتیس اسپانودوکیس. طراح صحنه: دیمیتریس کاتسیکیس. بازیگران: دمین لویس(نورمن هریس)، ویکتوریا هارالابیدو(نیکی دوکا)، آندره آ فریول(امینه)، اوی سائولیدو(هارو)، دیمیتری کاتالیفوس(ناخدا). ١٢٨ دقیقه. محصول ٢٠٠۵ یونان.

ازمیر، تابستان سال ١٩٢٢. نورمن هریس عکاس چهل و پنج ساله که عکس های جنگی اش از طرف روزنامه ای که برایش کار می کرده، رد شده در حال بازگشت به آمریکا است. نیکی دوکا زن جوان یونانی که خیاطی چیره دست است نیز جزیره اش را ترک کرده تا به شیکاگو برود. نورمن و نیکی در یک کشتی اقیانوس پیما با هم همسفرند. نیکی همراه ٧٠٠ عروس پستی دیگر است که عازم آمریکا هستند تا به شوهران شان بپیوندند. نورمن و نیکی با هم آشنا می شوند و رابطه ای عاشقانه میانشان شکل می گیرد و نورمن به واسطه نیکی از قصه غمگنانه عروس های پستی، دخترانی با لیاس های عروسی ارزان قیمت و عکسی از دامادی که هرگز ندیده اند، آگاه می شود.

چرا باید دید؟

پانته لیس وولگاریس، متولد ١٩۴٠، برای یونانی ها فیلمساز شناخته شده ای است، او از دهه ١٩۶٠ با دستیار کارگردانی وارد عالم سینما شده و تعداد زیادی فیلم کوتاه ساخته است. فیلم های کوتاه او در جشنواره های متعدد جوایز زیادی نصیب او ساخته اند. وی در ١٩٧٢ اولین فیلم بلند خود نامزدی آنا را ساخت که در جشنواره های برلین ، لندن مورد توجه قرار گرفت. او در سال ١٩٧٣ شش ماه در تبعید به سر برد، سپس در بازگشت به تقاضای مانوس حاجیداکیس فیلم بزرگ ترین آوازهای عاشقانه را ساخت. در ١٩٧۶با ساختن فیلم سیاسی روزهای شاد توجه منتقدان را به خود جلب کرد و در ١٩٨٠ زندگینامه الی تریس ونیزلوس سیاستمدار یونانی را به فیلم برگرداند. در ١٩٨۶ ملودرام سیاسی سال های سنگی در جشنواره ونیز برنده جایزه بهترین بازیگر زن شد و موفقیت زیادی در یونان نیز کسب کرد. در ١٩٩٢ فیلم روزهای آرام در آگوست برنده جایزه ویژه جشنواره برلین شد. عروس ها دهمین فیلم بلند اوست و موفق شده تا تمام جوایز اصلی جشنواره سلانیک را از آن خود کند.

عروس ها قصه ای گرم و عاشقانه است که توانسته در کنار جلب نظر منتقدان ، مقام سومین فیلم پر فروش تاریخ سینمای یونان را نیز ازآن خود کند. تهیه کننده فیلم مارتین اسکورسیسی است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.