بهترین فیلم های ‌استیون اسپیلبرگ بر اساس امتیاز IMDB به همراه نقد فیلم‌هایش توسط پیترکرامر – به مناسبت زادروز او

0

پیترکرامر

از دهه ۱۹۷۰ تاکنون، کمتر هنرمندی به اندازه استیون اسپیلبرگ در شکل‌دهی به فرهنگ عامیانه نقش داشته است. وقتی اندرو ساریس نوشت که «ای تی» نزدیک ترین پدیده به مذهب جهانی است، به خوبی نقش محوری و اهمیت آثار اسپیلبرگ را در فرهنگ مدرن غرب نشان داد. آثار اسپیلبرگ را می‌توان به دو رده تقسیم‌بندی کرد: فیلمهای حادثه‌ای تخیلی برای تمام اعضای خانواده، همچون ای‌تی و فیلمهای جدی برای مخاطبان بزرگسال، درباره موضوعات مهم تاریخی (رنگ ارغوانی، امپراتوری خورشید، فهرست شیندلر، آمیستاد، نجات سرباز رایان). موفق‌ترین آثار اسپیلبرگ از نظر تجاری در رده اول جای دارند و آنهایی که بیش از همه تحسین منتقدان را برانگیخته‌اند (از جمله آنهایی که جوایز اسکار به دست آورده‌اند)، در رده دوم قرار می‌گیرند. به‌هرحال دغدغه‌های مهم مضمونی و سبکی او در مرز بین این دو رده‌بندی باهم تلاقی می‌کنند.

مثلا هیجان شدید و هولناکی که از طریق حرکات آزاد و سریع دوربین ایجاد می‌شود، در سکانسهایی که با دوربین روی دست گرفته شده و نماهای هوایی در فهرست شیندلر، نجات سرباز رایان و امپراتوری خورشید، همچنین نماهای سواری نفس‌گیر در سلسله فیلمهای ایندیانا جونز، نقش اساسی دارد. فیلمبرداری با وضوح ملایم، نورپردازی غریب، رنگها و میزانس مجلل و خوشایند در رنگ ارغوانی، امپراتوری خورشید، ای‌تی و برخورد نزدیک از نوع سوم دیده می‌شود. تعلیق و خشونت فیزیکی مفرط محور آرواره‌ها، سه‌گانه ایندیانا جونز و سلسله فیلمهای پارک ژوراسیک، همچنین تمام فیلمهای جدی اسپیلبرگ را شکل می‌دهد. در سطح مضمون، می‌توان شخصیتهای پدر گونهٔ مسأله‌دار، ضعیف، غایب، اسثمارگر یا بی‌مسئولیت را در آرواره‌ها، برخورد نزدیک از نوع سوم، ای‌تی، رنگ ارغوانی، ایندیانا جونز و آخرین جنگ صلیبی، امپراتوری خورشید، هوک، پارک ژوراسیک و فهرست شیندلر مشاهده کرد. به‌علاوه تجربیات کودکانه که عمدتا از نقطه دید یک کودک نمایش داده می‌شود، مرکز ثقل بسیاری از این فیلمها را شکل می‌دهد. بردگی، مضمون دو فیلم ایندیانا جونز و معبد مرگ و آمیستاد است. ضعف اخلاقی یا حتی فساد ناشی از حرص یا شهوت دستیابی به قدرت از سوی مقامات حکومتی همانقدر در آرواره‌ها و ۱۹۴۱ اهمیت دارد که در آمیستاد و فهرست شیندلر-کانون توجه ۱۹۷۱، اولین و آخرین قسمت از سلسله فیلمهای ایندیانا جونز، امپراتوری خورشید، فهرست شیندلر و نجات سرباز رایان ظهور فاشیسم و وقوع جنگ جهانی دوم است.

در نهایت ضمن بازگشت به تفسیر ساریس، درحالی‌که فهرست شیندلر معمولا به منزله رهیافت اسپیلبرگ به تاریخ و مذهب یهودی قلمداد می‌شود، تمام سه فیلم ایندیانا جونز به اسطوره‌های مذهبی (یهودی، هندی و مسیحی) می‌پردازد. هر دو فیلم برخورد نزدیک از نوع سوم و ای‌تی را می‌توان به عنوان فیلمهایی مسیحاباور (messianic‌) استنباط کرد (به نظر می‌آید که ای‌تی در سطح، رنگ و بویی مشخصا مسیحی دارد و خود ای‌تی شخصیتی مسیح‌گونه است).

درهرحال، تقریبا تمامی فیلمهای اسپیلبرگ صرف‌نظر از فیلمهای حادثه‌ای تخیلی یا فیلمهای جدی، در صحنه‌های رستگاری و یا دگرگونی روحانی (که ممکن است در زندگی یا مرگ حادث شود) به اوج می‌رسند.

مثلا می‌توان به این موارد اشاره کرد: وحدت نهایی کویینت (با شخصیت ناخدا آهاب گونه‌اش) در آرواره‌ها با «کوسه سفید بزرگ»، عروج روی نیری در برخورد نزدیک از نوع سوم، عوالم ماوراء زمینی در ای‌تی، تجدید حیات شخصیت پیر فیلم مدار بین الطلوعین، نجات از مرگ و زندگی دوباره ایندی و ماریون در صحنهٔ نقطه اوج بازشدن صندوقچه در مهاجمان صندوقچه گمشده، اعمال رستگاری‌جویانه آلبرت و باطل شدن نفرین سلی در رنگ ارغوانی، پذیرش مرگ از طرف پیت سندیچ در همیشه، صحنهٔ نهایی گورستان، ستایش از زندگی، عزاداری برای متوفی، «مرد شریف» که هم در فهرست شیندلر و هم در نجات سرباز رایان دیده می‌شود.

استیون اسپیلبرگ

در واقع با توجه به شباهتهای بنیادین میان فیلمهای حادثه‌ای تخیلی و فیلمهای جدی اسپیلبرگ می‌توان تا جایی پیش رفت که گفت فیلمهای بزرگسالانه‌ای که او از ۱۹۸۵‌ به بعد ساخته است بیش از آن‌که نمایانگر «پختگی» اسپیلبرگ در مقام فرد و هنرمند باشد، صرفا عنصری را در کار او کنار می‌گذارند که قبلا در فیلمهای کودکانه و نوجوانانه او وجود داشته است. در نتیجه پیچیده‌ترین و شناخته‌شده‌ترین فیلمهای او، فهرست شیندلر و نجات سرباز رایان، برندگان جوایز اسکار نیستند بلکه موفقترین آثار او فیلمهای حادثه‌ای-تخیلی ای‌تی و آرواره‌ها هستند. عامه‌پسندترین فیلمهای حادثه‌ای -تخیلی اسپیلبرگ با وجودی تکه به نظر ساده، مملو از جلوه‌های ویژه، تماما امریکایی و شدیدا احساساتی هستند، در واقع داستانهایی با ساختار پیچیده دارند و شخصیتهای کودک مانند یا از نو جوان شده را در کانون توجه قرار می‌دهند. شخصیتهایی قرار گرفته در موقعیتهای کهن الگووار (archetypal) که مرزهای فرهنگی، اجتماعی و سیاسی را درمی‌نوردند و تجربیاتی برمی‌انگیزند که در بهترین حالت، فوق العاده هیجان‌انگیز، عمیقا عاطفی و در واقع روحانی است.

به عبارتی دیگر اسپیلبرگ؛ افسانه‌سازی مدرن است. فیلمهای حادثه‌ای -تخیلی اسپیلبرگ مانند سلسله فیلمهای جنگ ستارگان ساخته دوست و همکار او جرج لوکاس، دیدگاهی معاصر و تکنولوژی پیشگامانه‌ای را به عرصه قصه‌های پریان، افسانه‌ها و حکایات مذهبی آورده‌اند که تمدن غرب را دقیقتر جلوه می‌دهد، این داستانهای کهن را در اواخر قرن بیستم و اوایل قرن بیست و یکم به روز درمی‌آورد، از طرف دیگر کارکرد سالنهای سینما را نیز به منزلهٔ معابد و کلیساهای جامع مدرن تعیین می‌کند. البته همزمان اسپیلبرگ از سالن سینما به منزلهٔ کانونی برای بحث عمومی پیرامون موضوعات مهم در فرهنگ غرب از بردگی گرفته تا اردوگاه‌های آدم‌سوزی استفاده می‌کند.

اسپیلبرگ (همراه با لوکاس) ضمن استفاده از سالن سینما به عنوان مکانی بسیار عمومی و درعین‌حال عرفانی برای شبیه‌سازی احساسات، تخلیه عاطفی، بازسازی روحانی و بحث سیاسی، جان تازه‌ای به کالبد سینمای هالیوود دمیده و آن را دوباره به مرکز ثقل فرهنگ معاصر برگردانده است. جایگاهی که قبلا به وسیلهٔ شبکه‌های رادیویی تلویزیونی و سایر صنایع فرهنگی اشغال شده بود. امروزه فیلمهای هالیوود نه فقط بیش از پیش در گیشه‌های امریکا پول پارو می‌کنند، بلکه بخش عمدهٔ بازار بین المللی را هم به دست آورده‌اند.

اینها اساسا محصولات طیف گسترده‌ای از سیستمهای نوین رسانه‌ای (مانند تلویزیون کابلی و ماهواره‌ای، ویدیو و دی‌وی‌دی) هستند. نمایش عمومی این فیلمها به منزلهٔ سکوی پرتابی برای عرصه گسترده‌ای از خطوط تولید و از سایر ارتباطهای تجاری است.

ادغام شرکت اینترنتی و عظیم آئول با تایم وارنر، بزرگترین شرکت رسانه‌ای جهان تأیید می‌کند که استودیوهای هالیوود قدیم و تشکیلات نمایشی آنها در بطن صنعت تولید آثار سرگرم‌کننده، ارتباطات و رایانه قرن بیست و یکم قرار دارند. این امر تا حد زیادی مرهون فیلمهایی است که اسپیلبرگ از اواسط دهه ۱۹۷۰ تاکنون ساخته است.

همچنین شرکتهای رسانه‌ای که این دو فیلمساز تأسیس کرده‌اند (لوکاس فیلم، اینداستریال لایت اند مجیک، امبلین انتر تیمنت و دریم ورکز SKG‌) در نوک پیکان صنایع هزارهٔ جدید قرار خواهند داشت. اگر نیازی به تأیید این نقش مهم باشد، کافی است به این موضوع اشاره کنیم که علاوه بر اسپیلبرگ، جفری کاتزنبرگ مدیر سابق شرکت دیسنی، دیوید گفن اولین رییس بزرگ و نوین استودیوی هالیوود از دهه ۱۹۳۰ که سرمایه‌گذاران اصلی دریم ورکز هستند، پل آلن نیز که همراه با بیل گیتس بنیانگذار مایکروسافت بود، جزو سهامداران اصلی است.

پرسش این است: اسپیلبرگ کیست؟ و چگونه این موقعیت ممتاز را به دست آورده است. می‌توانید پاسخ این سؤال را با بررسی فعالیتهای اسپیلبرگ در ۱۹۹۸ بدهید. در تابستان ۱۹۹۸ نجات سرباز رایان، هفدهمین فیلم بلند اسپیلبرگ (بدون احتساب فیلمهای فراوان غیر حرفه‌ای و تلویزیونی او) نمایش ‌ داده شد. اسپیلبرگ با نجات سرباز رایان، برای دومین بار جایزه اسکار بهترین کارگردانی را تصاحب کرد (جایزه نخست را برای فهرست شیندلر، فیلمی درباره اردوگاههای آدم‌سوزی در ۱۹۹۳‌ به دست آورد).

همچنین نجات سرباز رایان سومین فیلم پرفروش سال، هم در ایالات متحده و هم در خارج بود. تنها، فیلم حماسی تاریخی تایتانیک در ژانر سینمای فاجعه و فیلم افسانه-علمی (علمی-تخیلی) آرماگدون باز هم در ژانر فاجعه از آن پیشی گرفتند.

اگر باز هم به فهرست فیلمهای پرفروش سال ۱۹۹۸‌ نگاه کنیم می‌توانیم آثاری را بیابیم که اسپیلبرگ به نوعی دست‌اندرکار تولید آنها بوده است. مثلا فیلم برخورد شدید با موضوع شهابستگها، فیلم حادثه‌ای تاریخی نقاب زورو که هر دو را او تهیه کرده است، همچنین فیلمهای انیمیشن مورچگان، سربازان کوچک و شاهزاده مصر که شرکت دریم ورکز تهیه‌کننده و توزیع‌کننده آنها است.

اسپیلبرگ همچنان از طریق شرکتش امبلین انترتینمت (تأسیس در ۱۹۸۴) به ساختن فیلم برای سایر شرکتها بزرگ، مانند پارامونت ادامه می‌دهد، با این حال توجه اصلی او در ۱۹۹۸ معطوف به ساختن فیلم برای دریم ورکز، شرکت چندرسانه‌ای تولید و توزیع برنامه‌های تلویزیونی، سی‌دی‌های موسیقی و بازهای رایانه‌ای بوده است. تأکید اسپیلبرگ بر فعالیتهای این شرکت خوب جواب داده است و دریم ورکز در ۱۹۹۸ هفت درصد سهام بازار سینمای ایالات متحده را به خود اختصاص داد. این شرکت تنها با هفت فیلمی که نمایش داد،۴۵۷ میلیون دلار از درآمد گیشه ایالات متحده را از آن خود کرد که چهار برابر درآمد سال پیش بود. همچنین به مرز درآمد شرکتهای عظیم و پیشگام بازار؛ دیزنی، تایم وارنر، پارامونت، سونی و فوکس نزدیک شد که فیمهای بسیار بیشتری نمایش داده بودند.

همچنین اسپیلبرگ از طریق تولدیات شرکتهای گوناگونش، حضور خود را بر صحات تلویزیون در سراسر جهان حفظ کرد. دریمورکز علاوه بر پخش گسترده فیلمهای خود، مجموعه کمدی sPin city را هم تولید کرد که در ایالات متحده و خارج موفق بود. درحالی‌که امبلین، مجموعه بیمارستانی er را تهیه کرد که در آن مایکل کرایتون همکاری داشت؛ نویسنده‌ای که در اوایل دهه ۱۹۹۰ آثارش جزو پرفروش‌ترین‌ها بوده‌اند (البته دیگر دستاورد مهم، فیلم حادثه‌ای افسانه-علمی پارک ژوراسیک بود) er تبدیل به یکی از محبوب‌ترین و تأثیرگذارترین مجموعه‌های تلویزیونی در تمام ادوار شد. er که در نیمه اول سال ۹۹-۱۹۹۸ محبوب‌ترین مجموعه بود، از هنگام اولین نمایش خود در ۹۵-۱۹۹۴ همواره جایگاه ممتازی داشته است، چنان که چند جایزه امی تصاحب کرده و راه را بریا تجدید حبات مجموعه‌های نمایشی (در رقابت با مجموعه‌های کمدی) در شبکه‌های تلویزیونی ایالات متحده هموار ساخته است.

فهرست پرفروش‌ترین فیلمهای سینمایی ایالات متحده سینمایی ایالات متحده در پایان سال ۱۹۹۸ باز هم جایگاه ساپیلبرگ را برجسته نشان می‌دهد. دو قسمت از سلسله فیلمهای حادثه‌ای ایندیانا جونز، ایندیانا جونز و معبد مرگ و ایندیانا جونز و آخرین جنگ صلیبی به ترتیب در رتبه‌های ۳۵ و ۲۶ قرار گرفتند. موقعیت بقیه فیلمهای او نیز از این قرار است: نجات سرباز رایان (رتبه ۲۸)، دنیای گمشده، پارک ژوراسیک (رتبه ۱۸‌) اولین فیلم از سوی ایندیانا جونز، مهجمان صندوقچه گمشده (رتبه ۱۴)، فیلم حادثه‌ای ترسناک آرواره‌ها (رتبه ۱۱)، پارک ژوراسیک (رتبه ۴)، و ای تی (رتبه ۳).

بدین ترتیب از هفده فیلمی که اسپیلبرگ کارگردانی کرده، هشت تای آنها جزو ۳۵ فیلم پرفروش تاریخ سینما هستند. ازسوی‌دیگر سه گانهٔ افسانه -علمی جورج لوکاس، جنگ ستارگان به ترتیب در رتبه‌ها ۲،۷ و ۹ قرار دارند. معروف است که اسپیلبرگ لوکاس را حین ساختن قسمت اول جنگ ستارگان مورد حمایت قرار داد، به علاوه لوکاس در ساختن سه گانهٔ ایندیانا جونز با اسپیلبرگ همکاری داشت. رابرت زمکیس و کریس کلمبوس، دست‌پرورده‌های اسپیلبرگ که کارشان را با نوشتن فیلمنامه‌ها ۱۹۴۱، گرملین‌ها و goonies آغاز کرده‌اند، سازندگان آثار بعدی این فهرست هستند: فیلم کمدی-تاریخی و پیکارسک فارست گامپ که در رتبه ۵ جای دارد، کمدی کودکانهٔ تنها در خانه که دارای رتبه ۱۰ است، فیلم کمدی خانوادگی خانم داتفایر در رتبه ۱۹ و بازگشت به آینده (که تهیه‌کننده‌اش اسپیلبرگ است) در رتبه ۲۲ قرار می‌گیرد. نهایتا دو فیلم از تولدیات اسپیلبرگ-کمدی حادثه‌ای و افسانه-علمی مردان سیاه‌پوش و فیلم اکشن-حادثه‌ای و رمانتیک گردباد در رتبه‌های ۱۳ و ۱۵ جای دارند. پس تقریبا نیمی از ۳۵ فیلم پرفروش در تمام ادوار تاریخ سینما به وسیله اسپیلبرگ و یا همکاران اصلی و دست‌پرورده‌های او ساخته شده‌اند.

اگر این فهرست را با توجه به وضعت تورم تنظیم کنیم، جایگاه اسپیلبرگ در تاریخ سینمای عامه‌پسند هالیوود حتی برجسته‌تر از پیش می‌شود و تأثیر تاریخی و الگوهای کار او بیشتر به چشم می‌آید. در فهرست ۲۵ فیلم پرفروش، ۱۰ فیلم قرار می‌گیرند که از ۱۹۷۵‌ به بعد ساخته شده‌اند. چهار تای آنها به وسیله خود اسپیلبرگ همراه با سه گانهٔ جنگ ستارگان ساخته لوکاس. اگر فروش اکران اول فیلم را در نظر بگیریم، ای تی در صدر فهرست جای خواهد داشت. بررسی محبوبترین فیلمهای دوران قبل از ۱۹۷۵ نشان می‌دهد که تنها رقیب جدی برای اسپیلبرگ (و لوکاس) به عنوان محبوبترین فیلمساز تمام ادوار والت دیزنی است.

فیلمهای انیمیشن بلند دیزنی و کمدی موزیکال زنده مری پایینز ۶ فیلم مجموع ۲۵ فیلم پرفروش تاریخ سینما را تشکیل می‌دهد. بررسی پرفروشترین نوارهای ویدیویی در تمام ادوار هم بر این موضوع صحه می‌گذارد: ۹ فیلم از محصولات دیزنی در فهرست ۱۵ اثر پرفروش جای می‌گیرند (سه‌تای آنها در دوران ریاست والت ساخته شده‌اند). بقیه شامل پارک ژوراسیک، ای تی، مردان سیاهپوش و فارست گامپ هستند.

فیلمهای دیزنی و فعالیتهای تجاری او الگویی برای فیلمهای خانوادگی اسپیلبرگ و لوکاس همچون ای تی و جنگ ستارگان پدید آورده‌اند. همچنین می‌بایست به ارتباط میان این فیلمها و سایر بخشهای صنعت تولید آثار سرگرم‌کننده اشاره کرد. (مثلا صنعت اسباب بازی اجازه یافت تا محصلات مرتبط با جنگ ستارگان و ای تی را بفروشد. همچنین بازیهایی که براساس این فیلمها در پارکهای سرگرمی ایجاد شد، شرکتهای متخصص جلوه‌های ویژه فوق تکنیکی و صدا که لوکاس بنیانگذار آنها است، همچنین برنامه‌های تلویزیونی انیمیشن بی‌شماری که به وسیله اسپیلبرگ تهیه شده است). دغدغه دیزنی نسبت به خانواده‌های بحران‌زده یا ناموفق و مسائل عاطفی کودکان که در فیلمهای انیمیشن او دیده می‌شود، منبع الهام بزرگی برای اسپیلبرگ بوده است.

اسپیلبرگ در فیلمهایش به دیزنی ادای دین کرده است. مثلا او صحنه‌ای از انیمیشن کلاسیک دینزی، پیتر پن را تغییر شکل داده است. در این صحنه پیتر پن و بچه‌های خانواده‌های دارلینگ شب هنگام در آسمان و زیر نو رماه پرواز می‌کنند. در ای تی تصویر شمایل گونه و بسیار مشابهی وجود دارد که طی آن الیوت و ای تی در هوا و بر پسزمینه ماه کامل در حال دوچرخه‌سواری هستند. تصویری که متعاقبا به عنوان لوگوی شرکت امبلین انتخاب شد. علاوه‌براین پارک ژوراسیک اسپیلبرگ در تضاد با رمان اصلی مایکل کرایتون که جان هاموند سازنده پارک سرگرمی را به منزله سرمایه‌داری بی‌رحم، حریص و فاقد ویژگیهای انسانی نشان می‌دهد، هاموند را در قالب هنرمندی بسیار علاقه‌مند، مهربان، آرام، پدربزرگ‌وار و درعین‌حال کودک صفت تصویر می‌کند. شخصیتی که می‌خواهد مردم سراسر جهان و مخصوصا کودکان را در لذت خود از جادوی سرگرمی خلق شده با تکنولوژی سهیم کند. این صرفا تصویر شخصی اسپیلبرگ از هنرمند-سرگرمی‌ساز در قالب پیرمرد نیست، بلکه ادای احترامی نسبت به عمو والت نیز دارد. (شاید یکی از دردناک‌ترین کنایه‌های فرهنگ عامه قرن بیستم این باشد که والت دیزنی به گرایشهای ضد سامی متهم شده است).

بدین حیث اگر بتوان اسپیلبرگ را به منزلهٔ روح زنده والت دیزنی در نظر گرفت، نگاهی دیگر به پرفروشترین فیلمهای سینمای امریکا، سنت برجسته دیگری را نشان می‌دهد که اسپیلبرگ همواره به آن توجه داشته است. علاوه بر فیلمهای دیزنی و فیلمهای «هالیوود نو» در اواخر دهه ۱۹۶۰ و اوایل دهه ۱۹۷۰‌ بلندمرتبه‌ترین فیلمهای این فهرست در دوره قبل از سال ۱۹۷۵ فیلمهای رمانتیک حماسی بربادرفته، آوای موسیقی، دکتر ژیواگو در کنار حماسه‌های مذهبی ده فرمان، بن هور و خرقه هستند. این آثار تکامل معنوی و یا عاطفی قهرمانان خود را در کانون توجه قرار می‌دهند. (همان‌طور که بر مخاطبان تأثیر می‌گذارند و حتی اشک ‌ را بر گونه آنها جاری می‌سازند) این آثار در دوران دگرگونیهای اساسی اجتماعی و سیاسی می‌گذرند که در واقع لحظات تعیین‌کننده‌ای در تاریخ جهان هستند (شکل‌گیری مذاهب اصلی جهان، جنگ داخلی آمریکا، انقلاب روسیه، ظهور فاشیسم و جنگ جهانی دوم).

اسپیلبرگ از همان آغاز کارش دغدغه جنگ جهانی دوم را داشته است (مثلا در فیلم هشت میلیمتری‌اش جوخه جنگنده که در ۱۹۶۰ ساخت). او جندین بار قبل از آن‌که فیلمهای حماسی تاریخی و «جدی» خود را بسازد، بارها این دلمشغولی را بروز داد.

پسزمینه یا حد اقل نقطه ارجاع مهاجمان صندوقچه گمشده جنگ جهانی دوم است. (در ایندیانا جونز و آخرین جنگ صلیبی هم نازیها در جستجوی سلاحی تعیین‌کننده برای بردن جنگ هستند، همچنین در کمدی اسلپ استیک ۱۹۴۱ و به‌طور غیر مستقیم در فیلم رمانتیک همیشه که گرچه در دوران معاصرمی‌گذرد ولی بازسازی یک فیلم جنگی، مردی به نام جومتعلق به دوران جنگ جهان دوم است.) آرواره‌ها نیز به‌طور غیر مستقیم چنین شباهتی را نشان می‌دهد: سخنرانی کویینت در ایندیانا پلیس که رویدادهای تابستان ۱۹۷۵‌ را به بمباران اتمی هیروشیما در دقیقا ۳۰ سال قبل پیوند می‌دهد، در رمان وجود ندراد و نکتهٔ تاریخی خاصی به وقایع فیلم می‌افزاید.

بسیاری از فیلمهای اسپیلبرگ اغلب در پیوند با دغدغه او نسبت به جنگ (تا حدی متأثر از وقایعی است که پدرش برای او تعریف کرده است) اساسا به قومیت و نژاد هم نظر دارند. این موضوع به واضحترین شکل در فهرست شیندار نمود می‌یابد که به کشتار نظام‌یافتهٔ یهودیان به دست نازیها می‌پردازد. همچنین آمیستاد که تجارت بین المللی بردگان در آفریقای سیاه طی قرن نوزدهم را بررسی می‌کند. علاوه‌براین پسزمینه سرکوب جنسی زنان سیاهپوست در رنگ ارغوانی به وسیلهٔ جامعهٔ نژادپرست و کاملا سرکوبگر از طریق شخصیت‌پردازی سوفیا (آپرا وینفری) نمود می‌یابد. این مضامین در فیلمهای تخیلی اسپیلبرگ، بخصوص برخورد نزدیک از نوع سوم و ای تی هم نقش اساسی دارند. هر دو فیلم به ارتباط «میان‌نژادی» و دوستی انسانها و موجودات ماوراء زمینی می‌پدازند. در نهایت زمان زیادی طول کشید تا اسپیلبرگ آشکارا پسزمینه یهودی خود را نشان دهد، ولی او با لوکاس در داستان صندوقچه گمشده (یکی از عناصر محوری یهودیت) همکاری کرد و داستان پدر بزرگهای مهاجر خود را دستماییهٔ فیلم انیمیشن بلند یک دنبالهٔ امریکایی (۱۹۸۶‌)، محصول امبلین قرار داد. علاوه‌براین گرچه ریچارد دریفوس (یکی از بازیگران یهودی معروف هالیوود) هرگز به وسیله اسپیلبرگ در نقشی مشخصا یهودی به کار گرفته نشده، اغلب با او همکاری داشته است (اسپیلبرگ او را به انحای مختلف در فیلمهای سنت‌شکنانهٔ آرواره‌ها و برخورد نزدیک از نوع سوم، همچنین اولین رمانس خود همیشه در ۱۹۸۹‌ مورد استفاده قرار داده است).

اسپیلبرگ در آن واحد، یهودی و درعین‌حال دارای مذهب جهانی است. او شهروندی است که دغدغه‌های اجتماعی جهان را دارد و احتمالا بزرگترین سرگرمی‌ساز دهه‌های اخیر قرن بیستم، فیلمسازی صاحب سبک و تاجری موفق است.

او در آثارش دو سنت غالب در سینمای هالیوود را باهم تلفیق می‌کند، سنت سرگرمی خانوادگی که در بهترین شکل خود در آثار والت دیزنی دیده می‌شود و سنت و حماسه‌های تاریخی که آخرین استاد آنها، دیوید لین، بت اسپیلبرگ است. اسپیلبرگ فیلمساز، نقطه تلاقی دیزنی و لین است (با نشانه‌هایی از تعلیق هیچکاکی و سبک باروک ولز). به علاوه او یکی از غولهای صنعت سینما به سیاق بنیانگذاران یهودی هالیوود محسوب می‌شود. وی غالبا قدرت نامحدود رؤسای شرکت‌های نیویورک مانند آدولف زوکر را با شیوهٔ مدیریت دست و دلبازانه و درعین‌حال دقیق رؤسای استودیوهای لس آنجلس مانند لوئیس ب.مه‌یر و شوق به داشتن کنترل هنرمندانه کامل به شیوهٔ دیوید ا.سلزنیک، مستقلترین تهیه‌کننده هالیوود، درهم می‌آمیزد. در واقع اسپیلبرگ همراه با جرج لوکاس وارث هالیوود عظیم گذشته است.

ترجمه: علی عامری

استیون اسپیلبرگ

– فیلم Schindler’s List

۱۹۹۳ | زمان ۱۹۵ دقیقه | بیوگرافی, درام, تاریخی

۸.۹

کارگردان: استیون اسپیلبرگ  | ستارگان: Liam Neeson,Ben Kingsley,Ralph Fiennes

داستان واقعی مقطعی از زندگی اسکار شیندلر (لیام نیسون)، سرمایه دار آلمانی در خلال جنگ جهانی دوم است. اسکار شیندلر در ابتدا با استفاده از شرایطی که جنگ فراهم آورده بود، یهودیان را به عنوان کارگر برای کارخانه‌اش انتخاب می‌کند تا پول کمتری برای استخدام کارگر داده باشد و درآمد بیشتری بدست آورد. او نیز مانند سران حزب نازی فردی فرصت طلب و اهل عیش و نوش است. او به طور پیوسته در تلاش است تا با سران نازی ارتباط برقرار کند تا در این شرایط بیشترین نفع را ببرد…

– فیلم Saving Private Ryan

۱۹۹۸ | زمان ۱۶۹ دقیقه | اکشن, درام, جنگی

۸.۶

کارگردان: استیون اسپیلبرگ  | ستارگان: Tom Hanks,Tom Sizemore,Edward Burns

در جریان جنگ جهانی دوم، گروهی از سربازان امریکایی به پشت خطوط دشمن نفوذ می‌کنند تا یک سرباز چترباز بنام رایان، که تمام برادرانش در جنگ کشته شده‌اند، را نجات دهند…

– فیلم Raiders of the Lost Ark

۱۹۸۱ | زمان ۱۱۵ دقیقه | اکشن, ماجراجویی

۸.۴

کارگردان: استیون اسپیلبرگ  | ستارگان: Harrison Ford,Karen Allen,Paul Freeman

دههٔ ۱۹۳۰ مأموران اطلاعاتی به باستان‌شناس و ماجراجوی امریکایی، «ایندیانا جونز» (فورد) می‌گویند که «هیتلر» در پی یافتن صندوق مقدس گم شده است تا از آن برای مقاصد سلطه جویانه‌اش استفاده کند. آنان از «جونز» می‌خواهند تا صندوق را پیدا کند و به امریکا بیاورد.

– فیلم Indiana Jones and the Last Crusade

۱۹۸۹ | زمان ۱۲۷ دقیقه | اکشن, ماجراجویی, فانتزی

۸.۲

کارگردان: استیون اسپیلبرگ  | ستارگان: Harrison Ford,Sean Connery,Denholm Elliott

«ایندیانا جونز» (فورد) پروفسور باستان‌شناسی است که برای برگرداندن اشیای تاریخی به موزه‌ها می‌جنگد. مجموعه داری ثروتمند به نام «والتر» (گلاور) به او می‌گوید که پدرش «دکتر جونز» (کانری) متخصص قرون وسطی، در میانهٔ جست و جو برای یافتن جام مقدس ناپدید شده است و «ایندی» سعی می‌کند جای او را پیدا کند.

– فیلم Jurassic Park

۱۹۹۳ | زمان ۱۲۷ دقیقه | ماجراجویی, علمی-تخیلی, هیجانی

۸.۱

کارگردان: استیون اسپیلبرگ  | ستارگان: Sam Neill,Laura Dern,Jeff Goldblum

دانشمندان در یک جزیره پارکی تفریحی ساخته و در آن دایناسور‌ها را شبیه‌سازی کرده‌اند. «جان هموند» گروهی از دانشمندان را برای بازدید از پارک پیش از بازگشایی همگانی فرا می‌خواند. به سبب سهل انگاری کارکنان، دسته‌ای از دایناسور‌ها آزاد می‌شوند و بازدیدکنندگان و کارشناسان می‌کوشند برای نجات خود از جزیره بگریزند.

– فیلم The Fabelmans

۲۰۲۲ | زمان ۱۵۱ دقیقه | درام

۸

کارگردان: استیون اسپیلبرگ  | ستارگان: Michelle Williams,Paul Dano,Seth Rogen

سامی فابلمن جوان که در دوران پس از جنگ جهانی دوم در آریزونا بزرگ می‌شود، با رسیدن به سنین نوجوانی آرزوی فیلم‌ساز شدن را دارد، اما به زودی یک راز خانوادگی درهم شکسته را کشف می‌کند و درک می‌کند که چگونه قدرت فیلم‌ها می‌تواند به او کمک کند تا حقیقت را ببیند…

– فیلم Stanley Kubrick: A Life in Pictures

۲۰۰۱ | زمان ۱۴۲ دقیقه | مستند, بیوگرافی

۸

کارگردان: Jan Harlan | ستارگان: Stanley Kubrick,Barbara Kroner,Steven Marcus

زندگی شخصی و حرفه‌ای “استنلی کوبریک” از طریق تصاویر، فیلم‌ها و نظرات همکاران خود از زبان “تام کروز” روایت می‌شود…

– فیلم Jaws

۱۹۷۵ | زمان ۱۲۴ دقیقه | ماجراجویی, درام, هیجانی

۸

کارگردان: استیون اسپیلبرگ  | ستارگان: Roy Scheider,Robert Shaw,Richard Dreyfuss

شهرکی ساحلی. کوسهٔ سفید بزرگی با حملاتش آب‌های ساحل را ناامن کرده است و گروه کوچکی مصمم می‌شوند تا آن را شکار کنند…

– فیلم Robin Williams: Come Inside My Mind

۲۰۱۸ | زمان ۱۱۶ دقیقه | مستند, بیوگرافی

۸

کارگردان: ثبت نشده است | ستارگان: Robin Williams,Steve Allen,Robert Altman

در این مستند نگاهی می‌اندازیم به زندگی خصوصی رابین ویلئامز و همچنین آثار هنری او.

– فیلم The Color Purple

۱۹۸۵ | زمان ۱۵۴ دقیقه | درام

۷.۸

کارگردان: استیون اسپیلبرگ  | ستارگان: Danny Glover,Whoopi Goldberg,Margaret Avery

ماجرا‌های زندگی سخت یک زن جوان سیاه پوست بنام «کلی» (ووپی گلدبرگ) طی نیمهٔ اول قرن بیستم…

– فیلم E. T. the Extra-Terrestrial

۱۹۸۲ | زمان ۱۱۵ دقیقه | خانوادگی, علمی-تخیلی

۷.۸

کارگردان: استیون اسپیلبرگ  | ستارگان: Dee Wallace,Henry Thomas,Peter Coyote

موجود فضایی بیگانه‌ای به نام “ای. تی” از سفینهٔ فضایی‌اش که در جنگلی در حومهٔ لس آنجلس فرود آمده، جا می‌ماند و در حیاط خلوت خانه‌ای پناه می‌گیرد که در آن “الیوت” ده ساله زندگی می‌کند. خیلی زود “الیوت”، “ای. تی” را می‌بیند و با او دوست می‌شود و از اینجاست که داستان فیلم آغاز می‌شود … ‍

– فیلم West Side Story

۲۰۲۱ | زمان ۱۵۶ دقیقه | جنایی, درام, موزیکال, رمانتیک

۷.۸

کارگردان: استیون اسپیلبرگ  | ستارگان: Ansel Elgort,Rachel Zegler,Ariana DeBose

عشق در نگاه اول زمانی رخ می‌دهد که تونی جوان، ماریا را در رقص دبیرستانی در شهر نیویورک در سال ۱۹۵۷ می‌بیند. عشق رو به رشد آن‌ها به آتش سوزی بین جت‌ها و کوسه‌ها کمک می‌کند – دو باند رقیب که برای کنترل خیابان‌ها با هم رقابت می‌کنند…

– فیلم Empire of the Sun

۱۹۸۷ | زمان ۱۵۳ دقیقه | درام, تاریخی, جنگی

۷.۷

کارگردان: استیون اسپیلبرگ  | ستارگان: Christian Bale,John Malkovich,Miranda Richardson

یک پسر بچه انگلیسی بنام «جیمز گراهام» (کریستین بیل) که در دوران جنگ جهانی دوم به همراه خانواده‌اش در شانگ*‌های زندگی می‌*کرده، توسط ژاپنی*‌ها به اسارت گرفته شده است…

– فیلم The Goonies

۱۹۸۵ | زمان ۱۱۴ دقیقه | ماجراجویی, کمدی, خانوادگی

۷.۷

کارگردان: Richard Donner | ستارگان: Sean Astin,Josh Brolin,Jeff Cohen

گروهی نوجوان که اسم خودشان را «احمق‌ها» گذاشته‌اند، به نقشه‌ای بر می‌خورند که محل غرق شدن یک کشتی بادبانی دزد‌های دریایی را نشان می‌دهد. خیلی زود آن‌ها در پی یافتن گنج داخل آن کشتی ‌می‌روند و…

استیون اسپیلبرگ

– فیلم The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing

۲۰۰۴ | زمان ۹۹ دقیقه | مستند

۷.۷

-کارگردان: Wendy Apple | ستارگان: Kathy Bates,Zach Staenberg,Jodie Foster

مستندی درباره هنر تدوین فیلم. کلیپ‌هایی از بسیاری از فیلم‌های پیشگامانه با سبک‌های ویرایش نوآورانه نمایش داده می‌شوند.

– فیلم Spielberg (TV Movie)

۲۰۱۷ | زمان ۱۴۷ دقیقه | مستند, بیوگرافی

۷.۷

کارگردان: Susan Lacy | ستارگان: J. J. Abrams,Christian Bale,Drew Barrymore

اسپیلبرگ، فیلمی مستند محصول سال ۲۰۱۷ به کارگردانی سوزان لیسی هست. این فیلم مستند به زندگی حرفه‌ای یکی از تأثیرگذارترین کارگردانان در تمام دوران فیلم‌سازی یعنی استیون اسپیلبرگ می‌پردازد و…

– فیلم Close Encounters of the Third Kind

۱۹۷۷ | زمان ۱۳۷ دقیقه | درام, علمی-تخیلی

۷.۶

کارگردان: استیون اسپیلبرگ  | ستارگان: Richard Dreyfuss,François Truffaut,Teri Garr

اشیای پرندهٔ ناشناخته باعث حیرت بسیاری در ایالت ایندیانا شده است؛ از جمله «روی نیری» (دریفوس) و «جیلیان گیلر) (دیلن) که با زحمت خود را به «قله شیطان» محل مخفی ملاقات با موجودات فضایی می‌رسانند …

– فیلم Bridge of Spies

۲۰۱۵ | زمان ۱۴۲ دقیقه | درام, تاریخی, هیجانی

۷.۶

کارگردان: استیون اسپیلبرگ  | ستارگان: Mark Rylance,Domenick Lombardozzi,Victor Verhaeghe

یک وکیل آمریکایی به نام جیمز داناوان (تام هنکس) ظاهر که مامور سازمان سیا است، تلاش دارد تا در سال ۱۹۵۷ یک جاسوس را که در خاک شوروی اسیر شده، آزاد کند.

– فیلم Indiana Jones and the Temple of Doom

۱۹۸۴ | زمان ۱۱۸ دقیقه | اکشن, ماجراجویی

۷.۶

کارگردان: استیون اسپیلبرگ  | ستارگان: Harrison Ford,Kate Capshaw,Jonathan Ke Quan

بعد از اینکه «ایندیانا جونز» به هند می‌رسد، ساکنین یک دهکده از او می‌خواهند یک سنگ افسانه‌ای را پیدا کند. او درخواست آن‌ها را می‌پذیرد و …

– فیلم Minority Report

۲۰۰۲ | زمان ۱۴۵ دقیقه | اکشن, معمایی, علمی-تخیلی

۷.۶

کارگردان: استیون اسپیلبرگ  | ستارگان: Tom Cruise,Max von Sydow,Steve Harris

در سال ۲۰۵۴ در واشینگتون دی سی، جان اندرتون کارآگاه پلیس در بخش پیش جنایت فعالیت می‌کند. این بخش که قاتلان را قبل از ارتکاب جرم شناسایی و دستگیر می‌کند، کار خود را براساس سه عامل فراشناختی پیش آگاهی انجام می‌دهد که باعث می‌شود پیش‌بینی‌ها درباره وقایع آینده دقیق و بدون اشتباه انجام شود. وقتی اندرتون متوجه می‌شود که به عنوان قاتل آینده کسی که اصلاً نمی‌شناسد معرفی خواهد شده، مجبور می‌شود از دست همکاران خود فرار کرده و در عین حال هویت قربانی آینده خود را مشخص کند در حالی که فقط ۳۶ ساعت فرصت دارد. او یکی از پیشگو‌ها را می‌دزدد و کم کم به این نتیجه می‌رسد که برایش پاپوش دوخته‌اند. اندرتن در پی جستجو‌هایش به طرزی اجتناب ناپذیر به همان مکانی کشیده می‌شود که قرار است قتل در آن اتفاق بیفتد …

– فیلم Duel

۱۹۷۱ | زمان ۹۰ دقیقه | اکشن, هیجانی

۷.۶

کارگردان: استیون اسپیلبرگ  | ستارگان: Dennis Weaver,Jacqueline Scott,Eddie Firestone

فروشنده‌ای به نام «دیوید‌مان» (ویور) که برای انجام کاری به کالیفرنیا رفته، به خاطر ترافیک سنگین بزرگ راه، از یک جادهٔ محلی به راهش ادامه می‌دهد. او در میانهٔ راه، برای پرهیز از دود غلیظ یک تانکر، از آن سبقت می‌گیرد، اما این کار رانندهٔ تانکر را به خشم می‌آورد و تعقیب و گریزی دیوانه‌وار و خطرناک آغاز می‌شود…

– فیلم Score: A Film Music Documentary

۲۰۱۶ | زمان ۹۳ دقیقه | مستند, موسیقی

۷.۵

کارگردان: Matt Schrader | ستارگان: Hans Zimmer,Danny Elfman,John Williams

پشت پرده ساخت موسیقی متن فیلم‌ها چیست؟ در این مستند خواهیم دید که آهنگسازانی سرشناس همچون هانس زیمر چگونه چند نت پیانو را تبدیل به لحظات احساسی یک فیلم می‌کنند…

– فیلم Making Waves: The Art of Cinematic Sound

۲۰۱۹ | زمان ۹۴ دقیقه | مستند

۷.۵

کارگردان: Midge Costin | ستارگان: Gary Rydstrom,استیون اسپیلبرگ ,Teresa Eckton

بررسی نحوه کار کارگردانان خلاق با طراحان صدا برای ایجاد هیجان‌انگیزترین تجربه‌های سینمایی. با ارائه جدیدترین اکتشافات و پیشرفت‌های تکنولوژی در زمینهٔ صدا…

– فیلم Ready Player One

۲۰۱۸ | زمان ۱۴۰ دقیقه | اکشن, ماجراجویی, علمی-تخیلی

۷.۵

کارگردان: استیون اسپیلبرگ  | ستارگان: Tye Sheridan,Olivia Cooke,Hannah John-Kamen

هنگامی که خالق یک دنیای واقعیت مجازی به نام اوئِیسیس می‌میرد، ویدیویی منتشر می‌کند که در آن تمام کاربران اوئِیسیس را به چالش پیدا کردن تخم‌مرغ عید پاکش دعوت می‌کند، که به تبع آن تمام ثروت او به فرد یابنده اختصاص می‌یابد. وِید واتس اولین سرنخ را پیدا کرده و مسابقه‌ای برای یافتن تخم‌مرغ آغاز می‌کند.

– فیلم Milius

۲۰۱۳ | زمان ۱۰۳ دقیقه | مستند, بیوگرافی, درام

۷.۵

کارگردان: Joey Figueroa | ستارگان: John Milius,Ethan Milius,Amanda Milius

مستندی پیرامونِ زندگی “جان میلیوس” کارگردان اهل آمریکا که از سال ۱۹۶۶ میلادی تاکنون مشغول فعالیت می‌باشد.

– فیلم Munich

۲۰۰۵ | زمان ۱۶۴ دقیقه | درام, تاریخی, هیجانی

۷.۵

کارگردان: استیون اسپیلبرگ  | ستارگان: Eric Bana,Daniel Craig,Ciarán Hinds

این فیلم داستان واقعی قتل عام تعدادی ورزشکار اسراِئیلی به دست چند فلسطینی افراطی در المپیک سال ۱۹۷۲ مونیخ است و متعاقب آن ماموریت سری یک اسرائیلی که در آن افرادی از افراد شناخته شده فلسطین و کسانی که وی تصور می‌کند مسئول این قتل‌ها بوده‌اند را پیدا کرده و از آن‌ها انتقام بگیرد و یک جوان یهودی به همراه تیمی شروع به انجام این عملیات می‌کند و در راه انجام این عملیات با نکاتی آشنا می‌شود و برخورد می‌کند که برایش غیرقابل تصور بوده و کمی وی را نسبت به اسرائیل نیز بدبین می‌کند…

– فیلم Drew: The Man Behind the Poster

۲۰۱۳ | زمان ۹۷ دقیقه | مستند, بیوگرافی

۷.۵

کارگردان: Erik Sharkey | ستارگان: Drew Struzan,Harrison Ford,Michael J. Fox

نگاهی به زندگی “درو اِستروزان”هنرمند آمریکایی که به خاطر خلق بیش از ۱۵۰ پوستر فیلم شهرت دارد.

– فیلم The Terminal

۲۰۰۴ | زمان ۱۲۸ دقیقه | کمدی, درام

۷.۴

کارگردان: استیون اسپیلبرگ  | ستارگان: Tom Hanks,Catherine Zeta-Jones,Stanley Tucci

«ویکتور ناورسکی» از یکی کشور‌های اروپای شرقی تازه به نیویورک آمده است. دقیقاً در همین زمان کشور او به سبب اختلالات و جنگ از بین می‌رود. از این رو ویکتور کسی است که هیچ کشوری ندارد، و از سوی امریکا قابل شناسایی نیست. به همین خاطر از ورود او به امریکا جلوگیری می‌شود، و از طرف دیگر امکان دیپورت شدن به کشور خودش هم نیست، و باید تا مشخص شدن شرایطش در فرودگاه باقی بماند…

– فیلم Itzhak

۲۰۱۷ | زمان ۸۲ دقیقه | مستند

۷.۴

کارگردان: Alison Chernick | ستارگان: Itzhak Perlman,Toby Perlman,Alan Alda

نگاهی به زندگی، کار و میراث مذهبی ویلن نواز اتزاک پرلمن است و…

– فیلم Poltergeist

۱۹۸۲ | زمان ۱۱۴ دقیقه | ترسناک, هیجانی

۷.۳

کارگردان: Tobe Hooper | ستارگان: Craig T. Nelson,JoBeth Williams,Beatrice Straight

در مورد یک خانه است که یک خانواده توسط انبوهی از ارواح شیطانی تسخیر شده است و….

– فیلم Amistad

۱۹۹۷ | زمان ۱۵۵ دقیقه | درام, تاریخی

۷.۳

کوبا، ۱۸۳۹٫ افریقایی‌های به زنجیر کشیده شده در کشتی آمیستاد سر به شورش می‌گذارند و اکثر خدمهٔ کشتی را می‌کشند. یک کشتی امریکایی، آمیستاد را متوقف می‌کند و سیاه پوستان را به زندانی در نیوهیون می‌برند. حالا مالکان کشتی، خریداران برده و پادشاهی اسپانیا ادعا‌های جداگانه‌ای را در مورد مالکیت بردگان مطرح می‌کنند …

– فیلم Lincoln

۲۰۱۲ | زمان ۱۵۰ دقیقه | بیوگرافی, درام, تاریخی

۷.۳

کارگردان: استیون اسپیلبرگ  | ستارگان: Daniel Day-Lewis,Sally Field,David Strathairn

در زمانی که جنگ داخلی آمریکا با خشونت هر چه تمام‌تر ادامه دارد، رئیس جمهور امریکا با مسائلی چون ادامه کشتار در میدان‌های نبرد و درگیری با تعداد زیادی از اعضای کابینه خودش بر سر مسأله منع برده داری و آزاد‌سازی برده‌ها کشمکش دارد…

– فیلم The Adventures of Tintin

۲۰۱۱ | زمان ۱۰۷ دقیقه | انیمیشن, اکشن, ماجراجویی

۷.۳

کارگردان: استیون اسپیلبرگ  | ستارگان: Jamie Bell,Andy Serkis,Daniel Craig

خبرنگار جوان بلژیکی، اینبار درگیر ماجرای راز یک کشتی غرق شدهٔ قدیمی و محمولهٔ مخفیش میشه که بعد متوجه میشه کاپیتان کشتی اسب شاخ دار درواقع جد کاپیتان هادوک بوده و بعد…

– فیلم The Post

۲۰۱۷ | زمان ۱۱۵ دقیقه | بیوگرافی, درام, تاریخی

۷.۲

کارگردان: استیون اسپیلبرگ  | ستارگان: Meryl Streep,Tom Hanks,Sarah Paulson

داستان فیلم به رسوایی سال ۱۹۷۱ بعد از تصمیم سر دبیر روزنامهٔ واشنگتن پست، بن برادلی و ناشر کاترین گراهام برای منتشر کردن اسناد واشنگتن می‌پردازد. این اسناد نوشته و فاش شده توسط تحلیلگر ارتشی دنیل السبرگ می‌باشد و ثابت می‌کند که دولت جانسون به مردم و کنگره در مورد دخالت ارتش ایالات متحده در جنگ ویتنام دروغ گفته است و نشان می‌دهد که دولت نیکسون مخفیانه جنگ را تشدید می‌کرده است. دولت نیکسون تلاش کرد که از انتشار این اسناد جلوگیری کند و دستیار دادستان کل، ویلئام رنکوییست این پرونده را به دیوان عالی کشور برد ولی در نهایت رأی به نفع اسناد صادر شد.

– فیلم War Horse

۲۰۱۱ | زمان ۱۴۶ دقیقه | درام, جنگی

۷.۲

کارگردان: استیون اسپیلبرگ  | ستارگان: Jeremy Irvine,Peter Mullan,Emily Watson

فیلم سرگذشت پسرجوانی به نام «آلبرت» را در زمان وقوع جنگ جهانی اول روایت می‌کند که اسب مورد علاقه‌اش را به ارتش کشورش، انگلستان فروخته و خودش هم برای رویارویی با دشمن به ارتش پیوسته است. با شدت گرفتن جنگ در اروپا آلبرت برای جنگ اعزام می‌شود…

– فیلم Mifune: The Last Samurai

۲۰۱۵ | زمان ۸۰ دقیقه | مستند

۷.۲

کارگردان: Steven Okazaki | ستارگان: Wataru Akashi,Kyôko Kagawa,Takeshi Katô

مستندی با گویندگی «کیانو ریوز» که به زندگی و فیلم‌های بازیگر افسانه‌ای، “توشیرو می‌فونه” می‌پردازد. در این مستند فیلم‌ها و تصاویر آرشیوی بعلاوه مصاحبه با مشاهیری چون استیون اسپیلبرگ و مارتین اسکورسیزی گنجانده شده است.

– فیلم A. I. Artificial Intelligence

۲۰۰۱ | زمان ۱۴۶ دقیقه | ماجراجویی, درام, علمی-تخیلی

۷.۲

کارگردان: استیون اسپیلبرگ  | ستارگان: Haley Joel Osment,Frances O’Connor,Sam Robards

یک پسر بچه روبات که با تکنولوژی بسیار پیشرفته‌ای ساخته شده است، هرکاری می‌کند تا بتواند به پسری واقعی تبدیل شده و دوباره عشق مادرش را که یک انسان واقعی است، بدست آورد.

– فیلم The Sugarland Express

۱۹۷۴ | زمان ۱۱۰ دقیقه | جنایی, درام

۶.۸

کارگردان: استیون اسپیلبرگ  | ستارگان: Goldie Hawn,Ben Johnson,Michael Sacks

«لو جین پوپلین» که پس از مدت کوتاهی حبس به خاطر دزدی آزاد شده به دیدار شوهرش, «کلوویس» در زندان دیگری می‌رود و به او خبر می‌دهد که مقامات, پسر کوچک‌شان را به خانواده‌ای دیگر سپرده‌اند و قانعش می‌کند تا بگریزد و با هم به شوگرلند بروند و بچه را پس بگیرند …

– فیلم Hook

۱۹۹۱ | زمان ۱۴۲ دقیقه | ماجراجویی, کمدی, خانوادگی

۶.۸

کارگردان: استیون اسپیلبرگ  | ستارگان: Dustin Hoffman,Robin Williams,Julia Roberts

پیتر بنینگ» (ویلئامز)، وکیل متنفذ و موفق، زن و دو فرزندش را برای تعطیلات کریسمس به دیدن «مادربزرگ وندی» (اسمیت) به لندن می‌برد. او که بر اثر مشغله‌های حرفه‌ای، از توجه و نزدیکی کافی به بچه‌هایش بازمانده، یک شب از مراسم جشنی به خانهٔ «وندی» باز می‌گردد و در می‌یابد که بچه‌ها ناپدید شده‌اند. در یادداشتی به امضای «کاپیتان جیمز هوک»، از او دعوت می‌شود تا برای باز پس‌گیری آنان به «سرزمین رؤیایی» برود

– فیلم The Lost World: Jurassic Park

۱۹۹۷ | زمان ۱۲۹ دقیقه | اکشن, ماجراجویی, علمی-تخیلی

۶.۶

کارگردان: استیون اسپیلبرگ  | ستارگان: Jeff Goldblum,Julianne Moore,Pete Postlethwaite

۴ سال پس از حوادث پارک ژوراسیک در جزیره نوبلار، «جان هاموند» در می‌یابد که در جزیره سورنا واقع در نزدیکی جزیره نوبلار تعدادی زیادی دایناسور پرورش یافته‌اند. گروهی به رهبری پسر عموی هاموند که اکنون کنترل شرکت اینجن را در دست گرفته تصمیم دارند تا این دایناسور‌ها را اسیر کرده و به پارک دایناسور‌ها در سان دیگو منتقل کنند تا از این طریق بتواند درآمد کلانی را بدست آورند…

– فیلم War of the Worlds

۲۰۰۵ | زمان ۱۱۶ دقیقه | ماجراجویی, علمی-تخیلی, هیجانی

۶.۵

کارگردان: استیون اسپیلبرگ  | ستارگان: Tom Cruise,Dakota Fanning,Miranda Otto

زمین مورد حمله ماشین‌های سه پایه فضایی قرار گرفته است. در همین اوضاع یک خانواده برای زنده ماندن تلاش می‌کنند…

– فیلم Always

۱۹۸۹ | زمان ۱۲۲ دقیقه | فانتزی, رمانتیک

۶.۴

کارگردان: استیون اسپیلبرگ  | ستارگان: Richard Dreyfuss,Holly Hunter,Brad Johnson

یک ماجرای عاشقانه دربارهٔ یک خلبان افسانه‌ای که عاشق دختر یک آتش نشان شده است…

– فیلم The BFG

۲۰۱۶ | زمان ۱۱۷ دقیقه | ماجراجویی, خانوادگی, فانتزی

۶.۴

کارگردان: استیون اسپیلبرگ  | ستارگان: Mark Rylance,Ruby Barnhill,Penelope Wilton

این فیلم داستان دختربچه‌ای به نام سوفی را روایت می‌کند که به طور اتفاقی با غول بزرگ مهربانی آشنا می‌شود که در شهر به دنبال ماجراجویی و غذا بوده است. این درحالی است که بقیه غول‌ها با پیدا کردن محل زندگی انسان‌ها، قصد دارند که به انگلستان حمله کنند و تمامی کودکان آنجا را بخورند. حال سوفی و غول بزرگش سعی می‌کنند که مانع انجام این عمل شیطانی شوند و …

– فیلم Back in Time

۲۰۱۵ | زمان ۹۵ دقیقه | مستند, خانوادگی, تاریخی

۶.۳

کارگردان: Jason Aron | ستارگان: استیون اسپیلبرگ ,Michael J. Fox,Robert Zemeckis

فیلمی مستند، دربارهٔ سری فیلم‌های بسیار معروف بازگشت به آینده، که بازیگران، عوامل ساخت و طرفداران این سه‌گانهٔ فراموش نشدنی، اکنون پس از ۳۰ سال که از ساخت اولین قسمت این مجموعه می‌گذرد، دربارهٔ آن شروع به بحث و تبادل نظر کرده و خاطراتشان را مرور می‌کنند و …

– فیلم Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

۲۰۰۸ | زمان ۱۲۲ دقیقه | اکشن, ماجراجویی, فانتزی

۶.۱

کارگردان: استیون اسپیلبرگ  | ستارگان: Harrison Ford,Cate Blanchett,Karen Allen

دکتر «هنری ایندیانا جونز» باستان‌شناس معروف، پس از سال‌ها، برای برملا کردن رازی که در پس یک شی باستانی معروف به جمجمه بلورین است، دوباره وارد عمل می‌شود.

– فیلم ۱۹۴۱

۱۹۷۹ | زمان ۱۱۸ دقیقه | اکشن, کمدی, جنگی

۵.۸

کارگردان: استیون اسپیلبرگ  | ستارگان: Dan Aykroyd,Ned Beatty,John Belushi

اهالی عصبانی کالیفرنیا در روز‌های پس از “پرل هاربر” برای یورش ژاپنی‌ها آماده می‌شود…

– فیلم Poltergeist

۲۰۱۵ | زمان ۹۳ دقیقه | ترسناک, هیجانی

۴.۹

کارگردان: Gil Kenan | ستارگان: Sam Rockwell,Rosemarie DeWitt,Saxon Sharbino

خانواده‌ای که در حومهٔ شهر زندگی می‌کنند، خانه‌شان توسط روح‌های سرگردان تسخیر شده است و آن‌ها باید برای آزاد کردن روح فرزندشان که گرفتار طلسم شده است، تلاش کنند. اما…

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.