فیلم تانگو و کش – معرفی و بررسی و نقد – Tango & Cash (1989)

0

سال تولید : ۱۹۸۹
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : جان پیترز وو پیتر گوبر
کارگردان : آندری میخالکوف کونچالوفسکی
فیلمنامه‌نویس : رندی فلمدمن
فیلمبردار : دانلد تورین
آهنگساز(موسیقی متن) : هارولد فالترمه‌یر
هنرپیشگان : سلوستر استالون، کورت راسل، جک پالانس، جیمز هونگ، مارک آلایمو، روی براک‌اسمیت، فیل روبن‌استاین، لوئیس آرکت، مایکل ج. فاکس و کلینت هوارد.
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۲ دقیقه.

«ری تانگو» (استالون) و «گیب کش» (راسل) دو پلیس لس‌آنجلسی به شدت «ایو پِره» (پالانس)، سردستل یک گروه خلافکاری بین‌المللی را به دردسر می‌اندازند. «پره» نیز به جای کشتن این دو، با پاپوش دوختن، هر دو را روانه زندان می‌کند. در زندان، «تانگو» و «کش» خود را در جهنمی میان دشمنان قدیمی‌شان می‌یابند. «پره» با پرداخت رشوه موجباب آزار و حتی قتل‌شان را فراهم می‌کند، اما آن دو بالاخره فرار می‌کنند و در می‌یابند که «پره» باعث تمام این بدبختی‌ها بوده است…

کونجالوفسکی (همان کارگردان فیلم حماسی میهنی سیبریائی، ۱۹۷۸) در این فیلم حماسی پلیسی (میلیون‌ها کیلومتر دور از شوروی!) بیش از پیش خود را با روند تجاری هالیوود دم‌ساز می‌کند و تلفیقی از اکشن و کمدی ارائه می‌دهد که البته در وجه شوخی، سنگینی بیشتری دارد و به هر صورت جذابیت فیلم بیشتر مرهون بازیگران نقش‌های اصلی است: استالون از شخصیت سینمائی «جاهل» مآبش در می‌آید و آمیزه‌ای دیدنی از یک پلیس اکشن‌کار و کمیک را نشان می‌دهد؛ پالانس در نقش ضد قهرمانی که گوئی از داستان‌های مصور می‌آید، حضوری مؤثر دارد و راسل (همان نوجوان «تمام آمریکائیِ» فیلم‌های والت دیزنی) اینجا یک پلیس «تمام آمریکائی» را (که دوست دارد به دست یک خلافکار آمریکائی کشته شود و نه یک مهاجر هالو) با صداقت تصویر می‌کند!


خلاصه از ویکی پدیا:

ستوان ریموند تانگو بورلی هیلز لس آنجلس و ستوان گابریل کش در مرکز شهر لس آنجلس دو بهترین پلیس لس آنجلس هستند. آن‌ها تقریباً از هر نظر متضاد هستند و رقابت شدیدی دارند که هر کدام خود را بهترین می‌دانند. اقدامات آن‌ها اغلب برای کشف مواد مخدر بزرگ در منطقه کالیفرنیای جنوبی خبرساز می‌شود. غافل از اینکه همه محموله‌ها در واقع متعلق به یک سازمان مجرمانه به رهبری ایو پرت است. پس از آخرین مجسمه تانگو، پرت همکارانش کوان و لوپز را متقاعد می‌کند که این دو افسر به یک مشکل تبدیل شده‌اند و باید از آن مراقبت کنند.

پرت، با اعتقاد به اینکه کشتن آن‌ها خیلی سریع و آسان است، طرحی مفصل برای بی‌اعتبار کردن و تحقیر آن‌ها پیش از شکنجه تا سر حد مرگ ایجاد می‌کند. کارآگاهان که بعداً در همان شب از یک معامله مواد مخدر مطلع می‌شوند، برای اولین بار در محل ملاقات می‌کنند و یک جسد مرده را کشف می‌کنند که FBI از راه می‌رسد و آن دو را محاصره می‌کند. مامور وایلر تپانچه پشتیبان کش را با یک سرکوب‌کننده متصل روی زمین پیدا می‌کند و آن‌ها را دستگیر می‌کند. در محاکمه قتل، تانگو و کش با یک نوار صوتی متهم می‌شوند. به نظر می‌رسد که در دادگاه توسط اسکینر، یک کارشناس صوتی تأیید شده است، به نظر می‌رسد که آن‌ها پس از بحث در مورد خرید مواد مخدر به مامور مخفی FBI تیراندازی کرده‌اند. با انباشته شواهد علیه آن‌ها، آن‌ها در ازای کاهش مجازات در یک زندان با حداقل امنیتی، هیچ اعتراضی به اتهام کمتری ندارند. در عوض، آن‌ها به یک زندان با امنیت حداکثری منتقل می‌شوند و با بسیاری از جنایتکارانی که هر کدام دستگیر کرده بودند، اسکان داده می‌شوند.

زمانی که تانگو و کش در زندان به سر می‌برند، از تخت‌هایشان بلند می‌شوند و توسط رکوین، سرسپردۀ پرت، و گروهی از زندانیان شکنجه می‌شوند تا اینکه مت سوکوفسکی، دستیار نگهبان و افسر فرمانده سابق کش، آن‌ها را نجات می‌دهد. سوکوفسکی به آن‌ها توصیه می‌کند که فرار کنند و نقشه‌ای به آن‌ها ارائه می‌دهد، اما تانگو منصرف می‌شود. وقتی کش سعی می‌کند فرار کند، سوکوفسکی را به قتل رسانده و توسط نگهبانان تعقیب می‌شود. تانگو او را نجات می‌دهد و به پشت بام ‌می‌روند. پول نقد بیرون از دیوار‌های زندان، اما تانگو توسط زندانی “Face” قبل از اینکه بتواند دنبال شود مورد حمله قرار می‌گیرد. تانگو موفق می‌شود قبل از فرار فیس را با ضربه زدن به ترانسفورماتور برق گرفت. برای پاک کردن نام آن‌ها، آن‌ها را جدا می‌کنند. تانگو به کش می‌گوید که اگر لازم باشد با او تماس بگیرد، می‌تواند به کلوپ کلئوپاترا برود و «کاترین» را بخواهد.

کارآگاهان با شاهدانی که آن‌ها را در دادگاه متهم کرده بودند ملاقات می‌کنند. تانگو وایلر را که اعتراف می‌کند که ریکوین مسئول تنظیم بوده است، رهگیری می‌کند. وایلر هنگام تلاش برای فرار در یک خودروی بمب‌گذاری شده کشته می‌شود. کش متوجه می‌شود که اسکینر این نوار مجرمانه را خودش ساخته است. او شروع به از بین بردن تجهیزات گران قیمت اسکینر می‌کند تا اینکه موافقت می‌کند تا آن‌ها را تبرئه کند. کش کاترین، خواهر تانگو را پیدا می‌کند که با “کیکی” می‌رود، اما به سرعت توسط پلیس محاصره می‌شود. او با پوشیدن لباس زنانه به کش کمک می‌کند تا از باشگاه شبانه فرار کند. بعداً در همان شب، تانگو دوباره با کش متحد می‌شود و شرودر، افسر فرمانده تانگو، در خانه کیکی با آن دو ملاقات می‌کند. او آدرس Requin را به آن‌ها می‌دهد و به آن‌ها می‌گوید که آن‌ها ۲۴ ساعت فرصت دارند تا بفهمند او برای چه کسی کار می‌کند.

تانگو و کش ریکوین را دستگیر می‌کنند و او را فریب می‌دهند تا نام پرت را به آن‌ها بگوید. اوون، دوست متخصص تسلیحات کش، به آن‌ها اجازه می‌دهد تا یک وسیله نقلیه تهاجمی با فناوری پیشرفته قرض بگیرند و دو طوفانی به مقر پرت بروند تا با ارباب جنایت مقابله کنند. با این حال، پرت کیکی را ربوده و یک تایمر را راه‌اندازی می‌کند که روند خود تخریبی خودکار ساختمان را آغاز می‌کند. پس از کشتن پرسنل امنیتی اصلی پرت و اربابان جنایتکار دیگر، Requin ظاهر می‌شود و کیکی را به همراه یکی دیگر از سرسپردگان پرت زیر چاقو نگه می‌دارد. او را به کناری می‌اندازد تا تن به تن با کارآگاهان مبارزه کند. در حالی که تانگو در یک مبارزه هنر‌های رزمی، دشنام را شکست می‌دهد، کش یک نارنجک دستی را به شلوار رکوین پر می‌کند و او را در حالی که منفجر می‌شود از پله‌ها به پایین می‌اندازد و او را می‌کشد. پرت در سالنی از آینه‌ها ظاهر می‌شود و اسلحه‌ای به سر کیکی گرفته است. هر دو کارآگاه پرت صحیح را انتخاب می‌کنند و به پیشانی او شلیک می‌کنند. آن‌ها کیکی را جمع می‌کنند و با انفجار ساختمان به سختی فرار می‌کنند. آن‌ها به طور نیمه جدی در مورد تمایل کش برای قرار ملاقات با کیکی شوخی می‌کنند، زیرا تیتر یک روزنامه اعلام می‌کند که کاملاً تأیید شده‌اند و به عنوان قهرمان به لس آنجلس بازگشته‌اند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.