کالبد شکافی دیجیتالی و بازسازی چهره بزرگترین فرعون مصر -رامسس دوم – چیزهای جالبی را آشکار کرده است

0

در مجسمه‌ها و نقاشی‌های سه هزار ساله فرعون مصر، به صورت مردی خوش تیپ و صورت گرد، بینی برجسته و گونه‌های بلند به تصویر کشیده شده.

مومیایی او که در سال ۱۸۸۱ کشف شد، دارای جزئیات کمتری است. اما از ساختار آن برای بازسازی چهره فرعون توسط دانشمندان، مورخان و هنرمندان در طول سال‌ها استفاده شده است.

در برخی از از این بازسازی‌ها، بینی رامسس دوم قلابی است و برخی برآمدگی کمتری دارند.

بسته به جستجوی شما در اینترنت و سایتی که باز می‌کنید، چشمان فرعون از درشت تا ریز متغیر است. و شکل صورت او یا به صورت گرد و یا پخ دیده می‌شود یا او را بلند یا لاغر میبینید.

محققان دانشگاه جان مورز لیورپول در بریتانیا اکنون با کارشناس مومیایی مصری و استاد رادیولوژی -سحر سلیم- از دانشگاه قاهره متحد شده‌اند تا بقایای فرعون را به صورت دیجیتالی باز کنند و چهره او را با جزئیات بیشتر از قبل تجسم کنند.

کار با دقت انجام شد. سی تی اسکن و عکس‌های این مومیایی که اکنون در موزه ملی تمدن مصر در قاهره نگهداری می‌شود، با داده‌های تاریخی ترکیب شد تا چهره فرعون را از استخوان‌ها به بالا بسازد.

کارولین ویلکینسون، انسان‌شناس پزشکی قانونی و رهبر آزمایشگاه چهره در لیورپول، جان مور، می‌گوید برجسته‌ترین ویژگی صورت فرعون، فک قوی و استخوان بینی پهن آن است که بلند و برجسته بوده.

هنگامی که ساختار کلی صورت مشخص شد، اطلاعات به همان نرم‌افزاری که در بازسازی‌های جنایی استفاده می‌شود وصل شد. بر اساس استخوان‌های زیرین و اندازه‌گیری ضخامت ماهیچه‌های صورت از جمعیت مصری، محققان ماهیچه‌ها و رباط‌های پوشاننده را بازسازی کردند.

ویلکینسون توضیح می‌دهد: «هرچه عضله در جایی که منشا می‌گیرد قوی‌تر باشد، چسبندگی‌های آن آثار قابل مشاهده بیشتری را روی سطح جمجمه باقی می‌گذارند.»

نتیجه کار محققان یک یک مرد مسن با چهره‌ای دراز، بینی پهن، چشمانی با فاصله نزدیک، ابرو‌های خاکستری پرپشت و دهانی پهن با لب بالایی نازک است که در زیر مشاهده می‌شود.

رنگ پوست بر اساس آنچه تصور می‌شود در آن زمان در مصر رایج بوده انتخاب شده . در همین حال، رنگ مو بر اساس شواهدی از جمله مطالعات میکروسکوپی روی تار‌های رامسس دوم و دیگر مومیایی‌های مو، روشن بود که نشان می‌دهد او زمانی مو‌های قرمز کاملی داشته است.

در مصر باستان، مو‌های قرمز به عنوان یک صفت خدایی تلقی می‌شد که هم مورد ترس و هم احترام بود، و خود رامسس دوم اغلب به عنوان یک خدا در نقاشی‌ها به تصویر کشیده می‌شد. مشخص نیست که آیا مو‌های قرمز رامسس دوم باعث شد تا او به عنوان یک رهبر به مقام رهبری برسد یا اینکه مو‌های قرمز تا حدی مسئول این امر بوده.

البته ما هرگز نمی‌توانیم مطمئن باشیم که این فرعون واقعا چه شکلی بوده، اما ویلکینسون بمی‌گوید که تیم او روش‌های بازسازی صورت خود را با استفاده از سی‌تی اسکن آدم‌های زنده آزمایش کردند و دریافتند که ۷۰ درصد جزئیات در حد میلیمتری درست از آب درمی‌آید.

گمان می‌رود رامسس دوم در سن ۹۲ سالگی پس از یک سلطنت ۶۶ ساله از ۱۲۷۹ تا ۱۲۱۳ قبل از میلاد درگذشت، که به این معنی است که مومیایی او در سنین پیری، ساخته شده است.

با این وجود، ویلکینسون، سلیم و تیم از تکنیک‌های پسنورد سنی سه بعدی برای بازسازی نسخه جوان‌تر هم استفاده کرده‌اند و رامسس دوم میانسال در اوج سلطنت را هم بازسازی کردند.

همانطور که در تصویر زیر می‌بینید، به غیر از چین و چروک‌هایش که صاف شده‌اند، چانه‌ تا حدودی بلند شده‌اند و مو‌هایش بشتر شده‌اند.

سلیم به مجله آنلاین رادیولوژی Aunt Minnie Europe گفت: زنده کردن چهره رامسس در دوران پیری و در جوانی، موقعیت افسانه‌ای او را به جهان یادآوری می‌کند.

این تیم در حال حاضر همچنین در حال کار بر روی بازسازی صورت پادشاه توتانخامن با استفاده از تکنیک‌های مشابه است. پیش از تلاش شده بود چهره پادشاه آمنهوتپ اول (۱۵۲۵-۱۵۰۴ قبل از میلاد) بازیسازی شود.

این تحقیقاتی در Frontiers in Medicine منتشر شده.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.