سریال The Sleepers : بازگشت هراسناک به کشوری چرک و خاکستری در دوره گذار یک تحول مخملی!

0

The Sleepers یا خواب‌روندگان یک سریال تلویزیونی درام چک است که در نوامبر ۲۰۱۹ از شبکه HBO اروپا پخش شد.

این سریال در وهله نخست، یک تریلر جاسوسی است که توسط ایوان زاخاریاش و اوندژ گابریل ساخته شده. در این سریال مارتین میشیکا و تاتیانا پاوهوفووا در نقش ویکتور و ماری، بازی می‌کنند.

این دو تبعیدی‌های سیاسی قدیمی از چکسلواکی،  در آستانه انقلاب مخملی به کشور بازمی گردند، چرا که زن در نزدیکی زایمان خواهرش می‌خواهد در کنارش باشد.

اما بلافاصله پس از بازگشت، به ناگاه خودرویی مشکی به آنها می‌زند،  ماری مدت کوتاهی به کما می‌رود. هنگامی که او از خواب بیدار می شود، متوجه می‌شود ویکتور ناپدید شده و ماری مجبور می‌شود تا این سوال را حل کند که آیا ناپدید شدن او انگیزه سیاسی داشته و آیا خودش در خطر است یا خیر.

این پوسته‌ای از سریال است که تا حد اسپویل نشدن برایتان تعریف کردم. اما فراتر از آن، قصه آشناست:

در سریال کشور چک را می‌بینیم که در عین زیبایی مثال‌زدنی طبیعی، شهرهایی خاکستری و آدم‌هایی ربات‌وار و بی حس و حال و دلمرده دارد. انگار هزاران قوطی رنگ نمی‌‌تواتند تم خاکستری شهر را تغییر را بدهد.

داستان آشنای دیگر امید مردم برای مشاهده یک تغییر است. دیگر خبری از نام شوروی نیست. اما سایه روس‌ها و دقیق‌تر بگویم همه سلسله مراتب خودکامگی و بوروکراسی و تسلط نهادهای امنیتی در سریال مشاهده می‌شود.

مامورانی که فرسوده شده‌اند و با مشکلات زندگی خود دست به گریبان هستند، اما در آخرین دقایق هم با شیوه‌های کهنه می‌خواهند از مردم بازجویی کنند و رازهای کهنه را پنهان کنند. آنها همچنان احساس قدرت می‌کنند.

در سکانسی از سریال می‌بینیم که مامور امنیتی پیر بی‌جهت سیلی‌ای به گوش یک رستوران‌دار می‌زند. وقتی همکارش از او می‌پرسد برای چه بی‌جهت این کار را کردی، همکارش با نخوت می‌گوید:

– می‌بینی هنوز عین سگ از ما می‌ترسند؟

– با این تفاوت که الان ما هم از آنها می‌ترسیم.

و در سریال با ساز و کار مرموز دیپلماسی کشورهای فرنگی که ظاهرا می‌خواهند روند آزادسازی مردم را تسریع کنند آشنا می‌شویم. ساز و کاری که هیچ نشانی از آدمیت و شفقت در آن به چشم نمی‌خورد. حتی در قبال ماموران خودش.

سریال، حدیث یک دگردیسی و آبستنی دشوار برای زایش یک زندگی عادی از قالب یک زندگی سراسر پلیسی و اقتصاد ویران است و دیالوگ‌هایی که مرتب بر ناامیدی ثمربخش بودن همه اینها اشاره می‌کنند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.