فضای کاری مشترک ممکن است ایده خوبی نباشد و خلاقیت کارکنان را کم کند

0

فضاهای کاری مشترک در سال‌های اخیر رونق گرفته‌اند. ایده این فضاها این است که آن‌ها می‌توانند همکاری و نوآوری خلاقانه را از طریق مشارکت ایده‌ها تقویت کنند. اما طبق بررسی‌های جدید در طولانی‌مدت ممکن است برعکس این امر رخ دهد.

هافلیگر و همکارش غسان یعقوب، استاد نوآوری و استراتژی در دانشکده مدیریت IESEG، استارت آپ هایی که از این فضا استفاده می‌کردند را از طریق مصاحبه، مطالب آرشیوی و مشاهدات بررسی کردند.

آنها نوشته‌اند: «اطلاعات کمی در مورد شکل‌گیری همکاری و به طور خاص پیدایش شیوه‌های مشارکتی با توجه به این فضاهای کاری باز و انعطاف‌پذیر برای ملاقات و تعامل با کارکنان سایر سازمان‌ها وجود دارد.»

احساس یک جامعه بودن و باز بودن، فرآیندهایی هستند که برای تشویق بهره‌وری، همکاری و به نوبه خود، نوآوری ظاهرا امیدبخش هستند.

اما تحقیق نشان داد که کار در این محیط مشترک در عوض مانع از اقدامات مشترک و نوآوری می‌شود که امر متناقضی است.

در ابتدا، فضاهای مشترک با تعاملات غیررسمی و برنامه‌ریزی شده از جمله برگزاری ساده رویدادها، کارگاه ها و گفتگوها در مناطق مشترک (آشپزخانه مشترک، سالن استراحت و مناطق استراحت) به ایجاد برادری و نزدیکی بین استارت آپ ها کمک می‌کند. اما در ادامه مشکل سازمان‌دهی فضا به حواس‌پرتی می‌انجامد.

به همین خاطر بود که از هفت استارت‌آپ، سه استارتاپ فضای کار مشترک را رها کردند و متوجه شدند که مزایای فضاهای مشارکتی دوام نمی‌آورد.

هافلیگر توضیح می‌دهد: «مسئولیت میزبان فضا و کسانی که از آن استفاده می‌کنند این است که آن را به محیطی تبدیل کنند مشارکت‌های پررونق و ایده‌ها را توسعه بدهد.»

این تحقیق تنها در هفت شرکت فناوری مالی بررسی شده بود و سایر صنایع، رشته‌های دیگر  فعالیت یا سازمان‌های غیرانتفاعی هم باید بررسی شوند.

منبع: Organization

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.