کلارنس مدیسون دالی: اولین قربانی تشعشع

0

در دسامبر 1895، ویلهلم رونتگن، فیزیکدان آلمانی، گزارشی مقدماتی را به مجله انجمن فیزیکی-پزشکی وورزبورگ ارائه کرد که در آن او کشف «نوع جدیدی از پرتو» را توصیف کرد. این تشعشع که قبلاً کشف نشده بود، که او آن را اشعه ایکس نامید، می‌توانست به بلوک‌های چوب و کتاب‌هایی با ضخامت هزار صفحه و حتی گوشت در دست انسان نفوذ کند و سایه‌های شبح‌آمیزی از استخوان‌های درونش ایجاد کند.

در عرض چند هفته این خبر در سراسر جهان پخش شد و صد‌ها بحث در روزنامه‌ها و مجلات در مورد کشف جدید و استفاده احتمالی آن در علوم پزشکی و فیزیکی ایجاد شد. حتی الهام بخش بحث در میان غیبت گرایان شد. برای بسیاری از کسانی که به ماوراء الطبیعه اعتقاد داشتند، کشف این پرتو‌های اسرارآمیز تنها به تقویت باور آن‌ها در مورد وجود ارواح و روشی که صفحات عکاسی می‌توانند واقعیت‌های نامرئی برای چشم انسان را تشخیص دهند کمک کرد. حتی همسر خود رونتگن نیز وقتی عکس اشعه ایکس دستش را به او نشان دادند، وحشت کرد زیرا او را به یاد مرگ و میر خود می‌انداخت. او گفت: من مرگ خود را دیده‌ام.

تشعشعات جان صد‌ها رادیولوژیست و دانشمند را در سراسر جهان در دهه‌های آینده خواهد گرفت. اثرات مخرب احتمالی پرتو‌های رونتگن بر بافت زنده در اوایل مارس 1896 توسط فیزیکدان ایتالیایی آنجلو باتلی حدس‌زده شد. نگرانی‌های بسیاری از مهندسان دیگر نیز مطرح شد، اما کشف اشعه ایکس در‌های زیادی از احتمالات را باز کرد که بسیاری از دانشمندان و کارگران مایل بودند این نگرانی‌ها را در جستجوی خود برای کاربرد جدید این پیشرفت شگفت‌انگیز کنار بگذارند. یکی از اولین افرادی که این راه سخت را کشف کرد، کلارنس مدیسون دالی بود.

دالی در وودبریج، نیوجرسی، در سال 1865 درست زمانی که جنگ داخلی آمریکا رو به پایان بود به دنیا آمد. پدرش به عنوان دمنده شیشه در کارخانه لامپ ادیسون در نزدیکی هریسون کار می‌کرد و لامپ‌های شیشه‌ای برای صنعت رو به رشد لامپ‌های رشته‌ای ادیسون تولید می‌کرد. وقتی دالی 17 ساله شد، در نیروی دریایی نام‌نویسی کرد و شش سال در آنجا خدمت کرد تا اینکه به طور افتخاری از خدمت خارج شد. دالی با بازگشت به خانه در وودبریج در سال 1888، با پدر و سه برادرش در کارخانه لامپ ادیسون شروع به کار کرد.

کلارنس مدیسون دالی

هنگامی که رونتگن در سال 1895 کشف اشعه ایکس را اعلام کرد، ادیسون به سرعت اهمیت این کشف را درک کرد و در آن ابزاری ممکن برای بهبود بیشتر لامپ‌های رشته‌ای دید. ادیسون به طور خاص به یکی از آزمایش‌های رونتگن علاقه‌مند بود، جایی که او یک صفحه شیشه‌ای را با لایه‌ای از کریستال‌های پلاتینوسیانید باریم پوشاند و اجازه داد اشعه ایکس روی آن بیفتد. کریستال‌ها در تاریکی می‌درخشند وقتی اشعه ایکس به آن‌ها برخورد می‌کند. ادیسون معتقد بود که اگر بتواند مواد فلورسانس مناسب را بیابد، می‌تواند صفحه نمایش را به اندازه‌ای روشن کند که کل اتاق را روشن کند – به عبارت دیگر، یک لامپ فلورسنت.

ادیسون با دیلی جوان که به صنعتگری ماهر در هنر ظریف دمیدن شیشه تبدیل شده بود و از قبل مورد علاقه کارفرمایش بود، تماس گرفت تا در این تحقیق جدید در آزمایشگاه اصلی ادیسون در شرق اورنج، نیوجرسی به او کمک کند. روزانه هزاران لوله کروکس تولید کرد و بیش از هزاران ترکیب مختلف را آزمایش کرد. دالی شخصاً آن‌ها را با نگه داشتن دست چپ خود بین منبع اشعه ایکس و صفحه فلورسنت آزمایش کرد و خود را در معرض دوز‌های ناسالم اشعه ایکس قرار داد. دالی سرانجام کشف کرد که تنگستات کلسیم تقریباً دوازده هزار بار بیشتر از باریم پلاتینوسیانیدی که رونتگن استفاده کرده بود می‌درخشد. ادیسون لامپ فلورسنت خود را پیدا کرده بود، اما هزینه زیادی داشت.

ادیسون متوجه شد که در تمرکز با چشم چپ خود مشکل دارد، که چشم پزشک او آن را به استفاده طولانی مدت از فلوروسکوپ نسبت می‌دهد که از اشعه ایکس برای تحریک ترکیب فلورسانس استفاده می‌کرد و یک سوراخ چشم برای نگاه کردن به آن داشت. ادیسون به دالی در مورد خطرات استفاده مداوم از لوله‌ها هشدار داد، اما دالی این هشدار را نادیده گرفت و تنها بر استفاده از قوی‌ترین لوله‌هایی که می‌توانست اصرار کرد.

به زودی، دالی متوجه شد که مو‌هایش میریزد، ابرو‌ها و مژه‌هایش نیز. صورتش شروع به چروک شدن کرد و دست چپش متورم، دردناک و به شدت دردناک شد. دکتر دبلیو بی گریوز، پزشک معالج او توضیح داد: «سپس آرتریو اسکلروزیس، یا ضخیم شدن یا سخت شدن شریان‌ها شروع شد، و این حتی تا کوچک‌ترین رگ خونی بازوی او گسترش یافت. فلج وجود نداشت، اما خشک شدن رگ‌های خونی، مواد غذایی را از بافت خارج کرد و از بهبود زخم دست چپ جلوگیری کرد. وضعیت جدی مانند چپ. »

ادیسون به یک فلوروسکوپ نگاه می‌کند تا اشعه ایکس دست کلارنس مدیسون دالی را مشاهده کند.

دالی باور نداشت که شرایط او تهدید‌کننده زندگی یا دائمی باشد. هنگامی که دست چپ او شروع به دردسر کرد، او شروع به استفاده از دست راست خود کرد. شب برای رفع سوزش با دو دستش در آب می‌خوابید. مانند بسیاری از محققان در آن زمان، دالی تصور می‌کرد که با استراحت و دوری از لوله‌ها بهبود می‌یابد.

در سال 1900، ضایعات در دست او به سرطان تبدیل شد که شروع به گسترش بازو‌های او به سمت عضله دوسر کرد. پس از تلاش‌های متعدد برای درمان، دست چپ او درست زیر شانه‌هایش قطع شد. دالی همچنین چهار انگشت دست راست خود را از دست داد و تنها انگشت شست باقی ماند. علیرغم این جراحی‌ها، پزشکان نتوانستند پیشرفت کارسینوم او را متوقف کنند و او چهار سال بعد، در سال 1904، بر اثر سرطان مدیاستن درگذشت.

رنج‌های دالی باعث شد تا ادیسون با ترسی بیمارگونه از اشعه ایکس مواجه شود. او به خبرنگار نیویورک ورلد گفت: «در مورد اشعه ایکس با من صحبت نکنید. من از آن‌ها می‌ترسم. من از دو سال پیش آزمایش با آن‌ها را متوقف کردم، وقتی نزدیک بود بینایی خود را از دست بدهم و دالی، دستیارم عملاً استفاده از هر دو بازوی خود را از دست داد. من از رادیوم و پولونیوم نیز می‌ترسم و من نمی‌خواهم با آن‌ها می‌مون شوی. »

ادیسون متعاقباً تحقیقات خود را در مورد لامپ‌های فلورسنت ر‌ها کرد. او گفت: «من می‌توانم لامپ را درست درست کنم، اما وقتی این کار را انجام دادم، متوجه شدم که همه کسانی که به طور مداوم از آن استفاده می‌کنند، می‌کشد.

او ادامه داد: «نه، نمی‌خواستم درباره اشعه ایکس چیزی بیشتر بدانم. در دست اپراتور‌های باتجربه، آن‌ها مکمل ارزشمندی برای جراحی هستند، و مانند آن زمان اشیاء را که از دید پنهان می‌کنند، مکان‌یابی می‌کنند و برای مثال، عمل آپاندیسیت را تقریباً مطمئن می‌کنند. اما آن‌ها خطرناک، کشنده هستند، در دست افراد بی تجربه یا حتی در دستان مردی که به طور مداوم از آن‌ها برای آزمایش استفاده می‌کند.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

صندلی‌های بامزه طراحی شده با هوش مصنوعی توسط بونی کاره‌را

تصور کنید وارد اتاقی می‌شوید و صندلی‌ای را می‌بینید که شبیه یک قاچ هندوانه غول‌پیکر است، همراه با پوست و دانه‌هایش. یا صندلی‌ای که شبیه آناناس سیخ‌دار است، با لبه های تیز و اندرون نرمش؟این دنیای بونی کاره‌را است، هنرمند با استعداد سه…

روش‌های بد نشستن روی صندلی و شیوه نشستن سالم روی صندلی در محیط کار

در موقعیت‌های مختلف یا در هنگام خستگی، روش‌های مختلفی برای نشستن روی صندلی از سوی ما استفاده می‌شود که برای بدن مفید نیستند. برخی از این موارد عبارتند از:خم شدن روی صندلی: وقتی روی صندلی خمیده می‌شوید، ستون فقرات شما به درستی حمایت…

اولم، یکی از عجیب‌ترین جانداران روی زمین – شبیه جنین نارس یا موجودات سری فیلم‌های بیگانگان

جانداری به نام Proteus anguinus که همچنین به عنوان اولم olm شناخته می‌شود، گونه‌ای سمندر است که بومی آب‌های زیرزمینی آلپ در جنوب شرقی اروپا است. این جاندار از معدود مهره‌داران غارنشین است و به دلیل شکل سر و دست‌ها  رنگ سفید مایل به صورتی و…

سلاح‌های مخفی و شگفت‌انگیز آلمان نازی در طی جنگ جهانی دوم

در طول جنگ جهانی دوم، آلمان نازی سرمایه گذاری زیادی در تحقیق و توسعه تسلیحات مخفی انجام داد تا بتواند بر دشمنان خود برتری یابد. برخی از برجسته ترین سلاح های مخفی که توسط آلمانی ها ساخته شده اند عبارتند از:موشک V-2: V-2 اولین موشک…

اگر در زمان این شخصیت‌های معروف مجله تایم وجود داشت و قرار بود روجلد شماره شخصیت سال شوند!

مجله تایم یک نشریه خبری هفتگی معروف است که طیف گسترده‌ای از موضوعات از جمله سیاست، رویداد‌های جهانی، علم، فناوری، سرگرمی و غیره را پوشش می‌دهد. اولین بار در سال 1923 منتشر شد و از آن زمان به یکی از تأثیرگذارترین و شناخته شده‌ترین مجلات در…

ریز علی خواجوی فرنگی‌ها: چگونه کیت شلی یک قطار را نجات داد؟

در سال 1901، راه آهن شیکاگو و شمال غربی، پل جدیدی را بر روی رودخانه Des Moines در بون، آیووا، در آمریکا افتتاح کرد. این پل رسماً پل راه‌ بون نام گرفت، اما اما مردم محلی به سرعت به آن لقب پل‌های بالای کیت شلی را دادند، به یادبود بانوی قهرمان…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / درمان سرد مزاجی بانوان / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.