زندگینامه سر بن کینگزلی، هنرپیشه بریتانیایی هندی‌تبار

0

سر بن کینگزلی (متولدشده با نام کریشنا پاندیت بانجی در ۳۱ دسامبر ۱۹۴۳) یک هنرپیشه بریتانیایی هندی تبار است. او بیشتر به خاطر بازی در فیلم‌هایی مانند «گاندی» (۱۹۸۲)، که برای آن برنده اسکار بهترین بازیگر مرد شد، «فهرست شیندلر» (۱۹۹۳)، «جانور سک…سی» (۲۰۰۰) و «خانه‌ای از شن و مه» (۲۰۰۳) شناخته شده است

کینگزلی کار خود را روی صحنه تئاتر آغاز کرد و در تولیدهای مختلف در وست اند لندن ظاهر شد و قبل از اینکه اولین فیلم خود را در «Fear Is the Key» (۱۹۷۲) بازی کند. او با بازی در نقش مهاتما گاندی در «گاندی» ریچارد آتنبرو که جوایز و تمجیدهای زیادی را برای او به ارمغان آورد، شهرت بین‌المللی به دست آورد.

کینگزلی علاوه بر بازیگری، صداپیشه  فیلم های انیمیشنی مانند «کتاب جنگل» (۲۰۱۶) و «باکس ترول ها» (۲۰۱۴) بوده است. او در سال ۲۰۰۲ به دلیل کمک هایش به هنر لقب شوالیه گرفت.

کینگزلی در اسنینتون، نورث رایدینگ یورکشایر، انگلستان از پدری هندی تبار و مادری انگلیسی تبار به دنیا آمد. نام تولد او کریشنا پاندیت بانجی بود، اما زمانی که حرفه بازیگری خود را شروع کرد، آن را به بن کینگزلی تغییر داد.

او در مدرسه گرامر منچستر تحصیل کرد و سپس در دانشگاه سالفورد تحصیل کرد و سپس در آکادمی سلطنتی هنرهای دراماتیک لندن شرکت کرد.

کینگزلی در بیش از ۱۰۰ فیلم و برنامه تلویزیونی ظاهر شده است و در طول زندگی حرفه ای خود نامزد جوایز متعددی شده است. او علاوه بر جایزه اسکار برای «گاندی»، برای بازی در فیلم‌های «باگزی» (۱۹۹۱)، «ریچارد سوم» (۱۹۹۵)، و «خانه شن و مه» (۲۰۰۳) نامزد دریافت جایزه اسکار شده است.

از دیگر نقش‌های برجسته او می‌توان به «مرد آهنی ۳» (۲۰۱۳)، «هوگو» (۲۰۱۱)، «جزیره شاتر» (۲۰۱۰)، «بازی اندر» (۲۰۱۳) و «مانارین» (۲۰۱۹) اشاره کرد. کینگزلی همچنین در تولیدات “هملت”، “اتللو” و “طوفان” و غیره روی صحنه ظاهر شده است.

او چهار بار ازدواج کرده و چهار فرزند دارد.

کینگزلی علاوه بر کار بازیگری، مدافع موسسات خیریه مختلفی از جمله صلیب سرخ بریتانیا، بنیاد ایدز التون جان، و بنیاد کودکان استارلایت است. او در سال ۲۰۰۰ به فرماندهی فرمان امپراتوری بریتانیا (CBE) منصوب شد و در سال ۲۰۰۲ به دلیل خدماتش در نمایشنامه به عنوان لیسانس شوالیه انتخاب شد.

حرفه بازیگری کینگزلی در دهه ۱۹۶۰ روی صحنه شروع شد و او اولین بازی خود در وست اند را در “یک روز شکسته” در سال ۱۹۶۷ انجام داد. او در طول دهه ۱۹۷۰ در تئاتر به کار خود ادامه داد و برای بازی هایش در تولیدات “طوفان” و “طوفان” مورد تحسین قرار گرفت. “اتللو.”

کینگزلی علاوه بر فعالیت در سینما و تئاتر، در تلویزیون نیز ظاهر شده است. او در سال ۱۹۹۱ در سریال “اتاق مردان” بی بی سی بازی کرد و در سال ۱۹۹۵ نقش اصلی را در مینی سریال “موسی” ایفا کرد.

کینگزلی همچنین صدای خود را برای بازی های ویدیویی مختلف از جمله “Fable III” و “Call of Duty: Black Ops” قرض داده است.

او به دلیل توانایی‌اش در تطبیق با نقش متفاوت شناخته می شود و اغلب برای ایفای شخصیت ها دستخوش دگرگونی های فیزیکی می شود. مثلاً برای بازی در «گاندی» سرش را تراشید و با لهجه هندی صحبت کرد و برای بازی در «خانه شن و مه» چاق شد و از بینی مصنوعی استفاده کرد.

کینگزلی در طول زندگی حرفه‌ای خود با جوایز متعددی از جمله یک ستاره در پیاده‌روی مشاهیر هالیوود و کمک هزینه بفتا مفتخر شده است.

او همچنین یک نویسنده منتشر شده است و خاطراتی را با عنوان “خورشید و ماه: گزارش واقعی واقعی و قابل توجه فریبکاران، شومن ها، روزنامه نگاران دوئل و خفاش های قمری در نیویورک قرن نوزدهم” نوشته است.

کینگزلی کارگردانی و نویسندگی فیلم ها را نیز بر عهده داشته است. اولین کارگردانی او “مهمان زمستان” (۱۹۹۷) با بازی اما تامپسون بود که او همچنین با همکاری هارولد پینتر نمایشنامه نویس آن را نوشت.

او به چندین زبان از جمله انگلیسی، هندی و روسی مسلط است. او از مهارت های زبانی خود در نقش های سینمایی مختلف استفاده کرده است، مانند بازی در نقش فاگین در اقتباس روسی زبان «الیور تویست» (۱۹۹۷).

کینگزلی به خاطر کمک هایش به صنعت فیلم فراتر از فعالیت های بازیگری اش شناخته شده است. او در سال ۲۰۱۳ از آکادمی هنرهای فیلم و تلویزیون بریتانیا جایزه بریتانیا را برای برتری در فیلم دریافت کرد و همچنین با دریافت جایزه یک عمر دستاورد در جشنواره فیلم رم در سال ۲۰۱۹ مفتخر شد.

او در طول زندگی حرفه‌ای خود نقش‌های متنوعی را ایفا کرده است، از جمله شخصیت‌های تاریخی مانند اتو فرانک در «آن فرانک: کل داستان» (۲۰۰۱)، و شخصیت‌های داستانی مانند دان لوگان در «جانور سک…سی» (۲۰۰۰).

در سال ۲۰۱۳، کینگزلی به عنوان رئیس افتخاری جشنواره فیلم آکسفورد منصوب شد، این نقش را تا سال ۲۰۱۹ حفظ کرد.

او همچنین در کارهای بشردوستانه، از جمله حمایت از کمپین پایان دادن به فحشا، پو…رن…وگرافی کودکان و قاچاق کودکان (ECPAT) مشارکت داشته است.

نقش کینگزلی از گاندی در فیلمی به همین نام در سال ۱۹۸۲ به طور گسترده به عنوان یکی از بهترین بازی های تاریخ سینما در نظر گرفته می شود. او بیش از یک سال برای این نقش آماده شد و خود را در تاریخ و فرهنگ هند غوطه ور کرد و حتی یاد گرفت که مانند گاندی نخ پنبه ای را روی چرخ نخ ریسی بچرخاند.

او با ایفای نقش های اخیر در فیلم هایی مانند «روز رستگاری» (۲۰۲۱)، «قفل شده» (۲۰۲۱) و «موریتانیایی» (۲۰۲۱) به طور پیوسته به کار خود در صنعت فیلم ادامه داده است.

کینگزلی به دلیل توانایی اش در به تصویر کشیدن شخصیت های پیچیده و ظریف مورد تحسین قرار گرفته است. او نقش های مختلفی از شرور گرفته تا قهرمان بازی کرده است و اغلب توانسته است شخصیت هایش را با حس انسانیت و عمق آغشته کند.

کینگزلی علاوه بر بازیگری، چندین مستند و کتاب صوتی را نیز روایت کرده است، از جمله «The Secret Scripture» نوشته سباستین بری و «کتاب جنگل» اثر رودیارد کیپلینگ.

کینگزلی همچنین به عنوان تهیه‌کننده کار کرده است و فیلم‌های «پرتاب سنگ» (۲۰۰۶) و «پنجاه مرد مرده راه می‌روند» (۲۰۰۸) را در کارنامه دارد.

او از حامیان حزب کارگر بریتانیا بوده است و در سال ۲۰۱۳ مبلغ ۱۰۰۰ پوند به کمپین انتخاباتی این حزب کمک کرد.

کینگزلی چهار بار ازدواج کرده است. اولین ازدواج او با آنجلا مورانت در سال ۱۹۶۶ و آخرین ازدواج او با دانیلا لاوندر در سال ۲۰۰۷ بود.

او آشکارا در مورد مبارزه خود با اعتیاد در گذشته، از جمله مبارزه با اعتیاد به الکل و سوء مصرف مواد صحبت کرده است.

کینگزلی از هنرها و اهمیت بیان خلاقانه حمایت می کند. او در مصاحبه ای با گاردین در سال ۲۰۱۳ گفت: “من معتقدم هنرها نقش مهمی در جامعه دارند، زیرا آنها شرایط انسانی را به گونه ای به ما منعکس می کنند که هیچ رسانه دیگری نمی تواند.”

او با سازمان‌های مختلفی که درک و تنوع فرهنگی را ترویج می‌کنند، از جمله «اعتماد آسیایی بریتانیا» و شبکه تنوع مدرسه ملی فیلم و تلویزیون مشارکت داشته است.

کینگزلی همچنین از حامیان اهداف زیست محیطی بوده است و در سال ۲۰۱۴، نامه ای سرگشاده را امضا کرد که در آن از دولت بریتانیا خواست تا در مورد تغییرات آب و هوایی اقدام کند.

کینگزلی در مورد نقش هایش بسیار گزینشی شناخته شده است و در گذشته پیشنهادات زیادی را رد کرده است. در مصاحبه ای با گاردین در سال ۲۰۱۴، او گفت: “اگر برای من آواز نمی خواند، این کار را نمی کنم. من فقط کارهایی را انجام می دهم که برای من آواز می خواند و این تجمل من است.”

او به خاطر کمک‌هایش به صنعت سینما با ستاره‌ای در پیاده‌روی مشاهیر هالیوود شناخته شده است و همچنین در سال ۲۰۱۹ جایزه فلوشیپ موسسه فیلم بریتانیا را دریافت کرد.

کینگزلی در طول زندگی حرفه‌ای خود با موسسات خیریه و اهداف مختلفی از جمله Teenage Cancer Trust، یونیسف و انجمن آلزایمر همکاری داشته است.

او همچنین در ترویج تبادل فرهنگی بین هند و بریتانیا نقش داشته است. در سال ۲۰۰۷، او بنیاد بن کینگزلی را تأسیس کرد که از توسعه ابتکارات فرهنگی و آموزشی بین دو کشور حمایت می کند.

کینگزلی نقش های مختلفی را در کارنامه خود بازی کرده است، از جمله نقش های صداپیشگی در فیلم های انیمیشنی مانند «داستان دسپرو» (۲۰۰۸) و «باکس ترول ها» (۲۰۱۴).

در سال ۲۰۲۰، کینگزلی در فیلم «در انتظار بربرها» بر اساس رمانی از جی ام کوتزی بازی کرد. این فیلم برای اولین بار در جشنواره فیلم ونیز به نمایش درآمد و در پلتفرم های دیجیتال منتشر شد.

کینگزلی به خاطر بازی‌هایش در برنامه‌های تلویزیونی نیز مورد ستایش قرار گرفته است، از جمله نقش آدولف آیشمن در مینی سریال «عملیات پایانی» (۲۰۱۸) و ایفای نقش ویزیر بزرگ آی در مینی سریال «Tut» (۲۰۱۵).

او در تولیدات مختلفی که به بررسی مضامین هویت فرهنگی و عدالت اجتماعی می پردازد، نقش داشته است، مانند بازی در فیلم “آخرین لژیون” (۲۰۰۷) که به بررسی تاریخ امپراتوری روم در بریتانیا می پردازد و نقش او در این فیلم. «مرد معمولی» (۲۰۱۳) که به موضوعات تروریسم و سرکوب سیاسی می پردازد.

کینگزلی توسط همتایانش به عنوان یک متخصص تمام عیار و یک همکار سخاوتمند توصیف شده است. در سال ۲۰۱۳ در مصاحبه ای با ایندیپندنت، هریسون فورد، همبازی او در “Ender’s Game” گفت: “بن یک حرفه ای مطلق است. او همیشه به دنبال راهی برای بهتر کردن صحنه است و همیشه مایل به گوش دادن است.”

کینگزلی نقش های مختلفی را در ژانرهای مختلف از درام گرفته تا کمدی و اکشن بازی کرده است. او در فیلم اکشن «شاهزاده ایرانی: شن های زمان» (۲۰۱۰)، فیلم کمدی «سوپرانوها» (۲۰۰۴) و فیلم درام «تو مرا می کشی» (۲۰۰۷) بازی کرد.

او در چندین اقتباس سینمایی از ادبیات کلاسیک، از جمله نقش فاگین در «الیور توئیست» (۲۰۰۵) و ایفای نقش دان پدرو در «هیاهوی زیادی درباره هیچ» (۱۹۹۳) نقش داشته است.

کینگزلی با چندین مدرک افتخاری از جمله دکترای افتخاری از دانشگاه سالفورد و دکترای افتخاری از دانشگاه هال شناخته شده است.

او در پروژه‌های متعددی شرکت داشته است که تاریخ میراث هندی‌اش را بررسی می‌کنند، از جمله نقش او در فیلم «ماسور عارف» (۲۰۰۱) که بر اساس رمانی از V.S. نایپل و حضورش در مستند «تقسیم هند: داستان فراموش شده» (۲۰۱۷).

کینگزلی به دلیل توانایی اش در به تصویر کشیدن ماهیت شخصیت های واقعی، مانند ایفای نقش ایتزاک استرن در «فهرست شیندلر» (۱۹۹۳) و نقش او در نقش آدولف آیشمن جنایتکار جنگی بدنام نازی در «عملیات پایانی» (۲۰۱۸) مورد ستایش قرار گرفته است. ).

او همچنین در چندین پروژه بازی ویدیویی از جمله نقش راوی در بازی “جاه طلبی نوبوناگا: حوزه نفوذ” (۲۰۱۵) شرکت داشته است.

کینگزلی در طول زندگی حرفه‌ای خود حامی هنر بوده و به عنوان حامی سازمان‌های هنری مختلف از جمله کمپانی رویال شکسپیر و تئاتر یانگ ویک خدمت کرده است.

او همچنین در چندین ابتکار زیست محیطی، از جمله جشنواره Wildscreen، که فیلم های حیات وحش و حفاظت از طبیعت را جشن می گیرد، مشارکت داشته است.

کینگزلی به خاطر تعهدش به هنرش معروف است، اغلب خودش را در نقش‌هایش غوطه‌ور می‌کند و برای جان بخشیدن به شخصیت‌هایش تلاش زیادی می‌کند. در مصاحبه ای با نیویورک تایمز در سال ۲۰۱۷، او گفت: “من یک بازیگر کاردان هستم و واقعاً دوست دارم کار کنم. من نظم و انضباط آن را دوست دارم.”

 
آگهی متنی در «همه» صفحات
درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / اندولیفت صورت دکتر رفیعی / متخصص زنان / خرید انواع نهال بادام از برتر نهال / نهال بادام / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / شیشه اتومبیل / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / ثبت برند / سرور مجازی / قیمت سئو / آموزش ارز دیجیتال / فروشگاه اینترنتی زنبیل / مشاوره حقوقی تلفنی / وکیل / سپتیک تانک/ تبلیغ در گوگل/ buy neuralink / خرید ساعت دیواری / لیزر درمانی بواسیر / خرید نهال گردو خوشه ای پربار / خرید نهال گردوی چندلر پیوندی / درمان دیسک کمر / نهال گردو / بیمه عمر پاسارگاد / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / اورولوژیست / خرید سرور مجازی / تعمیر ماشین ظرفشویی / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / خرید لایسنس نود 32 / مجتمع فنی ونک / دانلود سریال / خرید تتر / متخصص ارتودنسی / دکتر زنان / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / چاپ لیوان / حمل بار دریایی از چین / رژیم آنلاین آردایت / بهترین سریال های ایرانی / داروخانه همتا / سانتریفیوژ / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / چاپ کلاه / کاشت مو / درمانکده / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / بهترین سریال های کره ای / دکتر فارمو / کتاب صوتی رایگان / تولید محتوا / بلیط هواپیما تهران / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / سریال جدید / داروخانه آنلاین تینا / سایت ترجمه تخصصی رایت می /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.