سرانجام پدر، برادر و پسر اسکندر مقدونی در مقبره یونانی شناسایی شدند

0

پس از سال‌ها گمانه‌زنی و جنجال، سرانجام هویت سه گور در سه مقبره متعلق به خانواده اسکندر مقدونی شناسایی شدند. حالا می‌دانیم که این مقبره که در تومولوس بزرگ Vergina در شمال یونان واقع شده، شامل بقایای پیکر پدر، نامادری، خواهر و برادر ناتنی و پسر اسکندر، همراه با زره و سایر وسایل متعلق به خود اسکندر است.

این مقبره‌ها که برای اولین بار در سال ۱۹۷۷ کاوش شدند، به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شده بودند و به گفته نویسندگان یک مطالعه جدید، “حاوی مجموعه‌ای شگفت‌انگیزی از کالا‌های دفن شده بودند.” با این حال، در حالی که هیچ شکی وجود ندارد که استخوان‌های مدفون شده متعلق به بستگان نزدیک اسکندر بوده، محققان تقریباً نیم قرن در مورد اینکه دقیقاً در هر قبر چه کسی قرار دارد، احتلاف داشتند.

نویسندگان مطالعه برای اینکه بفهمند چه پیکری به چه کسی تعلق دارد، تجزیه و تحلیل‌های استخوان‌شناسی، عکاسی ماکرو، اشعه ایکس و کالبد شکافی‌های آناتومیکی بقایای باستانی را با منابع تاریخی از گذشته باستان ترکیب کردند. با انجام این کار، آن‌ها متوجه شدند که مقبره I حاوی استخوان‌های مردی با زانوی زخمی و همچنین یک زن و یک نوزاد است که این نوزاد در زمان مرگ فقط چند روز یا هفته سن داشت.

بنابراین آن‌ها به این نتیجه رسیدند که شخصیت مرد فیلیپ دوم پادشاه مقدونیه – پدر اسکندر مقدونی – است که می‌دانستیم در زمان زندگی می‌لنگید. سن بسیار کم کودک نیز کاملاً با داستان ترور فیلیپ در سال ۳۳۶ قبل از میلاد مطابقت دارد.

طبق اکثر منابع، فیلیپ دوم تنها چند روز پس از زایمان همسرش کلئوپاترا توسط محافظ خود کشته شده بود. گمان می‌رود که این قتل توسط همسر قبلی فیلیپ، المپیاس، مادر اسکندر کبیر دستور داده شده است.

المپیاس سپس کلئوپاترا و نوزادش را کشت را احتمالاً با زنده سوزاندن آن‌ها کشت و بدین ترتیب راه را برای اسکندر برای جانشینی تاج و تخت باز کرد. به گفته محققان، “از شواهد اسکلتی نوزاد قطعی است که مقبره I متعلق به کلئوپاترا و فرزند تازه متولد شده او و  فیلیپ دوم متعلق است، زیرا فرزند کلئوپاترا تنها نوزاد تازه متولد شده ترور شده‌ای است که از زوج‌های سلطنتی مقدونیه می‌شناسیم.”

پیش از این، برخی از محققان استدلال کرده بودند که فیلیپ دوم در مقبره دوم دفن شده است، که این مقبره شامل بقایای یک مرد و یک زن دیگر هم است. با این حال، غیبت نوزاد، همراه با عدم وجود نشانه‌های آشکار ضربه فیزیکی بر روی اسکلت مرد، در نهایت این احتمال را رد می‌کند.

اما، بر اساس شواهد اسکلتی مبنی بر اسب‌سواری بیش از حد، نویسندگان مطالعه به این نتیجه رسیدند که مقبره دوم متعلق به “زن جنگجو” Adea Eurydice، همسر برادر ناتنی اسکندر، پادشاه Arrhidaeus است.

«با توجه به تصویر‌ها و توصیفات باستانی، برخی از محققان احتمال داده‌اند که برخی از‌ اشیای مقبره دوم، مانند زره، متعلق به اسکندر مقدونی است، که این امر تنها در صورتی امکان‌پذیر است که مقبره متعلق آریدائوس باشد، نه فیلیپ دوم. بنابراین، این این مقبره دوم حاوی پیکر «برادر کمتر تأثیرگذار اسکندر» و همسر جنگجوی نسبتاً تأثیرگذار او است.

در نهایت، نویسندگان مطالعه هیچ دلیلی برای زیر سؤال بردن این فرض طولانی مدت که مقبره III حاوی بقایای اسکندر چهارم، پسر نوجوان اسکندر مقدونی است، نمی‌یابند.

به بیان دقیق، محققان می‌نویسند که «شواهد ارائه شده این نتیجه را تأیید می‌کند که مقبره اول متعلق به شاه فیلیپ دوم، همسرش کلئوپاترا و فرزند تازه متولد شده آن‌ها است. مقبره دوم متعلق به شاه آریدائوس و همسرش آدئا اوریدیک است و مقبره سوم به اسکندر چهارم.

آن‌ها می‌گویند: «این نتایج گمانه زنی سنتی مبنی بر اینکه مقبره دوم متعلق به فیلیپ دوم است را رد می‌کند.»

این تحقیق در Journal of Archaeological Science: Reports منتشر شده.

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / علائم گرمازدگی / بهترین مودم 5G /خرید عطر و ادکلن /قهوه فوری گانودرما دکتر بیز /جراحی زیبایی /داروخانه آنلاین / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.