فیلم های شبیه فیلم چشمان کاملا بسته Eyes Wide Shut

0

“چشمان کاملا بسته” فیلمی منحصر به فرد به کارگردانی استنلی کوبریک است که در سال 1999 اکران شد. روایت مرموز شخصیت‌های در آن، همراه با کاوش در موضوعات تابو، آن را به یک تجربه سینمایی بی نظیر تبدیل کرده است. یافتن فیلم‌هایی شبیه به «چشمان کاملا بسته» به دلیل سبک متمایز آن می‌تواند چالش‌برانگیز باشد، اما برخی فیلم‌ها هستند که عناصر موضوعی، زیبایی‌شناسی بصری یا پیچیدگی‌های روایی را به اشتراک می‌گذارند.

در اینجا، فهرستی از فیلم‌هایی را گردآوری کرده‌ام که ممکن است برای کسانی که از «چشمان کاملا بسته» لذت می‌برند جذاب باشد (همراه با جزئیاتی در مورد کارگردان‌ها، بازیگران و داستان کلی آن‌ها)

Mulholland Drive (2001)

کارگردان: دیوید لینچ

بازیگران: نائومی واتس، لورا هرینگ، جاستین تروکس

خلاصه داستان : این معمای نئو نوآر زندگی درهم تنیده بازیگر مشتاق بتی المز و ریتا را که دچار فراموشی می‌شوند را دنبال می‌کند که در دنیای پیچیده و سورئال هالیوود حرکت می‌کنند. مضامین هویت، میل و توهم، لحن مرموز «چشمان کاملا بسته» را بازتاب می‌دهد.

بزرگراه گمشده (1997) – Lost Highway

کارگردان: دیوید لینچ

بازیگران: بیل پولمن، پاتریشیا آرکت، بالتازار گتی

خلاصه داستان: «بزرگراه گمشده» به کارگردانی استاد سوررئالیسم، واقعیت تکه تکه شده یک ساکسیفونیست متهم به قتل را بررسی می‌کند. این فیلم به طور یکپارچه وحشت روانشناختی و اروتیسم را در هم می‌آمیزد و فضایی را ایجاد می‌کند که یادآور داستان سرایی معمایی کوبریک است.

امپراتوری داخلی (2006) – Inland Empire 

کارگردان: دیوید لینچ

بازیگران: لورا درن، جرمی آیرونز، جاستین تروکس

خلاصه داستان : یک روایت هزارتویی آشکار می‌شود که یک بازیگر زن درگیر شخصیت‌هایی می‌شود که به تصویر می‌کشد. «امپراتوری داخلی» یک سفر ذهنی به خطوط مبهم بین داستان و واقعیت است، که بازتاب عمق روانشناختی موجود در «چشمان کاملا بسته» است.

دروازه نهم (1999) – The Ninth Gate

کارگردان: رومن پولانسکی

بازیگران: جانی دپ، فرانک لانگلا، لنا اولین

خلاصه داستان : یک دلال کتاب کمیاب با بازی جانی دپ درگیر معمایی می‌شود که شامل آیین‌های شیطانی و دست نوشته‌های کمیاب است. “دروازه نهم” عناصر موضوعی جوامع مخفی و خواسته‌های پنهان را به اشتراک می‌گذارد، شبیه به جذابیت اسرارآمیز “چشمان کاملا بسته”.

آسمان وانیلی (2001) – Vanilla Sky 

کارگردان: کامرون کرو

بازیگران: تام کروز، پنه لوپه کروز، کامرون دیاز

خلاصه داستان : “آسمان وانیلی” با ترسیم خطوط موازی بین رویا‌ها و واقعیت، زندگی یک ناشر ثروتمند را بررسی می‌کند که وجودش بعد از یک تصادف رانندگی تغییری سورئال پیدا می‌کند. بازی تام کروز و روایت پیچیده فیلم آن را یادآور سبک کوبریک کرده است.

چشمان لورا مارس (1978) – Eyes of Laura Mars 

کارگردان: اروین کرشنر

بازیگران: فی داناوی، تامی لی جونز، برد دوریف

خلاصه داستان: یک عکاس مد، با بازی فی داناوی، چشم انداز‌های نگران‌کننده‌ای را تجربه می‌کند که به یک سری از قتل‌ها مرتبط است. این فیلم به درون مایه‌های روان‌شناختی و وابسته به عشق جسمانی می‌پردازد و آن را به پیش‌روی فضای موجود در «چشمان کاملا بسته» تبدیل می‌کند.

بازی (1997) – The Game 

کارگردان: دیوید فینچر

بازیگران: مایکل داگلاس،‌شان پن، دبورا کارا اونگر

خلاصه داستان: «بازی» به کارگردانی دیوید فینچر، یک بانکدار ثروتمند را دنبال می‌کند که در یک بازی مرموز و خطرناک غوطه ور می‌شود که مرز‌های بین واقعیت و توهم را محو می‌کند. پیچ و تاب‌های روانی یادآور داستان کوبریک است.

مگنولیا (1999) – Magnolia 

کارگردان: پل توماس اندرسون

بازیگران: تام کروز، جولیان مور، فیلیپ سیمور هافمن

خلاصه داستان: یک مجموعه درام که چندین شخصیت و خطوط داستانی را به هم می‌پیوندد، “Magnolia” موضوعات تصادفی، سرنوشت، و به هم پیوستگی زندگی‌ها را بررسی می‌کند. بازی تام کروز لایه‌ای از پیچیدگی را به فیلم اضافه می‌کند، شبیه به عمقی که در «چشمان کاملا بسته» یافت می‌شود.

حالا نگاه نکن (1973) – Don’t Look Now

کارگردان: نیکلاس روگ

بازیگران: جولی کریستی، دونالد ساترلند

خلاصه داستان : این تریلر روانشناختی حول محور زوجی می‌چرخد که با مرگ دخترشان سر و کار دارند. هنگام بازدید از ونیز، آن‌ها با اتفاقات مرموز و ماوراء طبیعی روبرو می‌شوند. این فیلم اروتیسم را با حس عذاب قریب الوقوع ترکیب می‌کند و فضایی را ایجاد می‌کند که یادآور آثار کوبریک است.

یک پرتقال ساعتی (1971) – A Clockwork Orange

کارگردان: استنلی کوبریک

بازیگران: مالکوم مک داول، پاتریک مگی، مایکل بیتس

خلاصه داستان: در حالی که کارگردانی آن نیز توسط استنلی کوبریک ساخته شده است، “پرتقال ساعتی” آینده‌ای دیستوپیایی را بررسی می‌کند که در آن یک جوان بزهکار برای درمان گرایش‌های خشونت‌آمیز خود تحت یک روش آزمایشی قرار می‌گیرد. مانند «چشمان کاملا بسته»، به هنجار‌های اجتماعی، اراده آزاد و پیامد‌های میل انسانی می‌پردازد.

ماشین‌کار (2004) – The Machinist

کارگردان: برد اندرسون

بازیگران: کریستین بیل، جنیفر جیسون لی

خلاصه داستان: این تریلر روان‌شناختی یک ماشین‌کار بی‌خواب را دنبال می‌کند که زندگی او در حالی که اتفاقات عجیبی را تجربه می‌کند و با یک همکار مرموز روبرو می‌شود، از هم می‌پاشد. بازی دگرگون‌کننده کریستین بیل و تنش جوی فیلم حس مشابهی از عمق روان‌شناختی موجود در «چشمان کاملا بسته» را برمی‌انگیزد.

قوی سیاه (2010) – Black Swan 

کارگردان: دارن آرونوفسکی

بازیگران: ناتالی پورتمن، میلا کونیس، وینسنت کسل

خلاصه داستان: «قوی سیاه» که در دنیای باله اتفاق می‌افتد، به بررسی گره‌گشایی روانی یک رقصنده با استعداد می‌پردازد که او برای کمال تلاش می‌کند. این فیلم به درون مضامین وسواس، هویت و خط باریک بین واقعیت و توهم می‌پردازد و شدت روانی را که در «چشمان کاملا بسته» دیده می‌شود، بازتاب می‌دهد.

منشی (2002) – Secretary 

کارگردان: استیون شاینبرگ

بازیگران: مگی جیلنهال، جیمز اسپیدر

خلاصه داستان: این داستان عاشقانه نامتعارف زن جوانی را دنبال می‌کند که رابطه پیچیده و شدیدی را با رئیس خود آغاز می‌کند. «منشی» مضامین میل، پویایی قدرت و ماهیت نامتعارف روابط انسانی را بررسی می‌کند و برخی از عناصر موضوعی را با «چشمان کاملا بسته» به اشتراک می‌گذارد.

مخمل آبی (1986) – Blue Velvet

کارگردان: دیوید لینچ

بازیگران: کایل مک لاکلان، ایزابلا روسلینی، دنیس هاپر

خلاصه داستان: اثر دیگری از دیوید لینچ، “مخمل آبی” به زیر شکم تاریک زندگی حومه شهر می‌پردازد، زیرا یک مرد جوان یک گوش بریده شده را کشف می‌کند و درگیر معمایی می‌شود که شامل یک خواننده کلوپ شبانه و یک جنایتکار سادیست می‌شود. فضای سورئال و مرموز فیلم با سبک کوبریک تقریبا همخوانی دارد.

دشمن (2013) – Enemy (2013)

کارگردان: دنیس ویلنوو

بازیگران: جیک جیلنهال، ملانی لوران

خلاصه داستان: این تریلر روان‌شناختی مردی را دنبال می‌کند که دقیقا همزاد یا دوپلگنگر خود را کشف می‌کند و در کشف راز وسواس پیدا می‌کند. «دشمن» مضامین هویت، دوگانگی و ناخودآگاه را بررسی می‌کند و حسی از دسیسه روان‌شناختی شبیه به «چشمان کاملا بسته» ایجاد می‌کند.

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / علائم گرمازدگی / بهترین مودم 5G /خرید عطر و ادکلن /قهوه فوری گانودرما دکتر بیز /جراحی زیبایی /داروخانه آنلاین / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.