بررسی نتیجه دادگاه جنجالی سامسونگ و اپل: برنده و بازنده واقعی کیست؟

25

علی ارغوان: حتماً اخیراً در سایت‌های مختلف، جریان به نظر پایان‌ناپذیر اختلافات اپل و سامسونگ را خوانده‌اید و می‌دانید که در بزرگ‌ترین دادگاه اختلافات اخیر این دو شرکت که چندین روز به طول انجامید بالاخره اپل توانست هیئت منصفه و قاضی را راضی کند تا در اکثر موارد به نفع اپل رأی داده و سامسونگ را به دلیل نقض پتنت‌های اپل به پرداخت غرامتی به مبلغ بیش از 1 میلیارد دلار محکوم کند. اما این رأی چه تأثیری در دنیای فناوری و تکنولوژی دارد و برنده و بازنده واقعی کیست؟ آیا اپل کاملاً بر سامسونگ پیروز شده است و برنده واقعی است و یا شرکت های دیگری برندگان واقعی این جنجال هستند و آیا این سیستم پتنت‌های کنونی مانع ابداع و خلاقیت و رقابت سالم است؟

ابتدا به اظهارات رسمی هر دو شرکت پس از اعلام نتیجه دادگاه می‌پردازیم، ممکن است این اظهارات را قبلاً خوانده باشید اما به نظر من برای این مقاله لازم است.

سامسونگ: «رأی امروز نباید به عنوان یک پیروزی برای اپل قلمداد شود، بلکه باید آن را به عنوان یک شکست برای مصرف‌کننده امریکایی در نظر گرفت. این رأی باعث کم شدن انتخاب‌ها، نوآوری کمتر و قیمت بیشتر محصولات خواهد شد. بسیار ناگوار است که قانون پتنت می‌تواند اینگونه دستکاری و بازیچه شود که انحصار مستطیل‌هایی با گوشه گرد و یا تکنولوژی‌هایی را که روزانه توسط سامسونگ و دیگر شرکت‌ها در حال پیشرفت است، در اختیار یک شرکت قرار دهد. مصرف‌کنندگان حق انتخاب دارند و آنها وقتی محصولات سامسونگ را انتخاب می‌کنند، می‌دانند چه چیزی خریداری می‌کنند. این رأی نقطه پایانی برای این پرونده یا بسیاری جدال‌های دیگر در دادگاه‌های سراسر دنیا نیست، همانطور که بسیاری از ادعاهای اپل در بسیاری از این دادگاه‌ها رد شده است. سامسونگ کماکان به نوآوری و فراهم کردن انتخاب‌های بیشتر برای مصرف‌کنندگان ادامه خواهد داد.»

اپل,سامسونگ

اپل: «ما از هیئت منصفه برای خدماتشان و وقتی که برای گوش دادن به حرف‌های ما گذاشتند تشکر می‌کنیم و هیجان‌زده‌ایم که نهایتاً توانستیم حرف‌هایمان را بزنیم. کوه مدارکی که در دادگاه ارائه شد نشان داد که کپی‌برداری سامسونگ بسیار عمیق‌تر از چیزی بود که تصور می‌کردیم. دادخواهی میان سامسونگ و اپل چیزی بسیار بیشتر از پتنت‌ها یا پول بود، این دادخواهی درباره ارزش‌ها بودد. در اپل، ما به نوآوری و اصالت بها می‌دهیم و زندگی‌مان را صرف تولید بهترین محصولات روی زمین می‌کنیم. ما این محصولات را تولید می‌کنیم تا کاربرانمان را راضی کنیم، نه برای اینکه رقیبانمان آشکارا آن را تقلید کنند. ما عملکرد دادگاه را برای مقصر شناختن سامسونگ و همچنین برای ارسال پیامی بلند و روشن درباره جایز نبودن دزدی، تحسین می‌کنیم.»

در این دادگاه سامسونگ در بسیاری از محصولاتش به جز گلکسی تب 10.1 محکوم به کپی‌برداری از اپل شد و به نظرم هرچقدر هم که طرفدار سامسونگ باشید شباهت i900 Galaxy S را با iPhone 3GS چه از نظر طراحی ظاهری و چه رابط کاربری را نمی‌توانید انکار کنید؛ شباهتی که با تلاش سامسونگ برای پیشگیری از قضایای اخیر در پرچمدار 2012 این شرکت یعنی گلکسی اس 3 به کمترین حد رسیده اما کماکان ردپاهایی از آن به نظر می‌رسد. سامسونگ در محصولات اخیر خود چه از نظر ظاهر و چه رابط کاربری تغییراتی را انجام داده است تا از مشکلات احتمالی آینده پیشگیری کند. البته نمی‌توانیم نوآوری‌های سامسونگ مانند ویژگی Smart Stay، Direct Call و مالتی‌تسکینگ بی‌نظیر و استایلوس S Pen را نیز کاملاً نادیده بگیریم.

تشابهات ,گلکسی , iphone

آیا سامسونگ واقعاً بازنده است؟
پیش از این در مقاله‌ای در «یک پزشک» برایتان گفتیم که زمانی اچ‌تی‌سی در عرصه اندروید پیشتاز محسوب می‌شد و با نوآوری‌هایش سامسونگ را پشت سر گذاشته بود. اما سامسونگ با عرضه گلکسی اس توانست کفه ترازو را به نفع خودش بازگرداند؛ گلکسی اسی که اکنون با رو شدن مدارک چندصد صفحه‌ای به وضوح مشخص است که تا چه اندازه از آیفون کپی برداری کرده است.

درست است که سامسونگ مبلغ هنگفت یک میلیارد دلار را باید به اپل بپردازد اما آیا پرداخت این مبلغ برای رسیدن به جایگاه دوم سودمندترین کمپانی تلفن همراه ارزش ندارد؟ یادتان است مایکروسافت اسکایپ را به چه قیمتی خریداری کرد؟ 8 میلیارد دلار، بنابراین سامسونگ با صرف یک هشتم این هزینه توانست RIM و اچ‌تی‌سی را پشت سر بگذارد و هر ساله برای معرفی گلکسی اس جدیدش میلیون‌ها علاقمند را هیجان زده کند.

اما موضوع به این سادگی‌ها هم نیست؛ چیزی که سامسونگ را بیش از همه متضرر می‌کند پرداخت این مبلغ نیست بلکه جلوگیری از ورود گجت‌هایش به کشور‌های مختلف دنیاست. سامسونگ که از قبل این خطر را پیشبینی کرده بود، همانطور که گفتیم گوشی‌ها و تبلت‌های جدیدش را با طراحی جدید روانه بازار کرده است به طوری که از نظر ظاهری بین گلکسی نوت 10.1 و آی‌پد و همچنین بین گلکسی اس 3 و آیفون 4S تشابه چشمگیری مشاهده نمی‌شود. به هر حال برای مشخص شدن تکلیف گجت‌های نقض کننده پتنت‌های اپل باید تا 20 سپتامبر و تشکیل دادگاه بعدی منتظر بمانیم.

همچنین این رأی دادگاه در حالی که میلیون‌ها علاقمند به تکنولوژی منتظر نتیجه بودند، سامسونگ را حداقل فعلاً به عنوان یک کپی‌بردار و اپل را به عنوان یک خلاق و نوآور به همگان معرفی کرد و حداقل فن‌بوی‌های اپل تا مدت‌ها از این رأی به عنوان یک پیروزی بزرگ در برابر بزرگ‌ترین رقیبشان یاد می‌کنند. حالا سامسونگ برای اینکه خودش را نوآور معرفی کند، مجبور است در محصولات بعدی‌اش چیزهایی خارق العاده معرفی کند که دید کاربران را نسبت به محصولاتش تغییر دهد.

اما درکل به نظر من همانطور که گفتیم یک میلیارد دلار غرامت برای چنین پیشرفتی مبلغ زیادی نیست و حتی مبلغی که اپل درخواست کرده بود، یعنی 2.45 میلیارد دلار ضربه چنان مهلکی برای سامسونگ محسوب نمی‌شد. حالا شاید اچ‌تی‌سی و RIM از این موضوع ناراحت شده باشند که چرا زودتر از سامسونگ از اپل تقلید نکردند!

چگونه سامسونگ بیشتر از اپل از این تصمیم دادگاه سود می‌برد؟
گفتیم که پرداخت این غرامت چندان هم به ضرر سامسونگ نبوده است اما چگونه کپی‌بردار اعلام کردن سامسونگ از طرف دادگاه به سود سامسونگ و به ضرر اپل است؟!

«انریکه گوتیرز» در پستی در گوگل پلاس در این باره می‌نویسد که پس از اعلام رأی دادگاه روزی در استارباکس نشسته بوده و صحبت‌های چهار گروه مختلف از افراد را درباره این رویدادها شنیده است. او می‌نویسد:

«آنها جزئیات را نمی‌دانند، و به آن اهمیت هم نمی‌دهند؛ چیزی که می‌دانند این است که سامسونگ مانند اپل است و با یک جستجوی ساده گوگل می‌توانید محصولاتی از سامسونگ را پیدا کنید که با اینکه دقیقاً امکانات گجت‌های اپل را دارند با قیمتی تقریباً نصف آن عرضه می‌شوند.»

شاید در پاسخ او از تفاوت عمده iOS و اندروید و اکوسیستم غنی‌تر اپل سخن بگویید و کیفیت کار اپل را بالاتر از سامسونگ ببینید اما آیا این تفاوت‌ها برای کاربران عادی مهم است؟ برای یک کاربر عادی که از اپلیکیشن‌های محدودی استفاده می‌کند احتمالاً صفحه نمایش بزرگ‌تر و تنوع بیشتر محصولات و به خصوص قیمت مناسب‌تر بیشتر اهمیت دارد.

دو گروه از چهارگروهی که گوتیرز با آنها برخورد داشته از او درباره لپ‌تاپ سامسونگ QX410 و اسمارت فون گلکسی او پرس و جو کرده‌اند و یک زن و شوهر نیز از قیمت بسیار پایین 700 دلاری برای هر دوی این محصولات بسیار شگفت زده شده‌اند. این دو نفر حتی آی‌پد خود را پس داده‌اند و به دنبال یک تبلت مناسب سامسونگ در سایت‌های مختلف رفته‌اند. شوهر خطاب به همسرش می‌گوید: «آی‌پد سامسونگ همان آی‌پد اپل است و من چقدر بیشتر برای نوع اپلی پول داده‌ام؟ عزیزم من گفتم که هر دو کپی یکدیگر هستند.»

تبلت سامسونگ ,آی‌پد اپل

و به گفته گوتیرز یکی دیگر از افراد هم درباره مبلغی که بابت مک‌بوکش پرداخت کرده بود به شک افتاد. گوتیرز اعتقاد دارد: «باخت سامسونگ همچنین پیروزی این شرکت است و این مبلغ بهترین یک میلیارد دلاری است که سامسونگ تاکنون خرج کرده است.»

برنده واقعی چه کسی است؟
ظاهراً اپل از دریافت غرامت از سامسونگ، جلوگیری احتمالی از ورود بعضی گجت‌های سامسونگ، عنوان شدن به عنوان یک نوآور و بالاخره بالا رفتن قیمت سهامش توانست یک پیروزی بزرگ به دست آورد. اما حالا که سامسونگ، اندروید و همچنین گوگل در این جدال شکست خورده‌اند، پلتفرم‌های دیگر می‌توانند از آب گل‌آلود ماهی بگیرند.

ویندوزفون که تاکنون در سایه اندروید و iOS برای جذب کاربران تلاش می‌کرد، حالا فرصت مناسبی پیش رو دارد و سیستم عامل‌های جدید موبایلی نیز شانس بیشتری برای فعالیت در عرصه اسمارت فون ها و تبلت‌ها دارند.

تصمیم اخیر دادگاه، علاوه بر اینکه لبخند را روی لبان «تیم کوک» آورد می تواند برای «استیو بالمر» نیز خوشحال‌کننده باشد. مایکروسافتی که هیچگاه نتوانسته بود ویندوزفون را آن طور که انتظار داشت محبوب و مطلوب کند اخیراً با معرفی ویندوزفون 8 سرمایه گذاری بزرگی کرده است و منتظر یک لغزش اندروید بود تا بتواند محبوبیت گذشته خود را تکرار کند.

تیم کوک

در ویندوزفون نمی‌توانید ردپایی از رابط کاربری iOS را پیدا کنید؛ با این حال این پلتفرم سریع است، جذاب و جدید است و از این رو دربرابر پتنت‌ها و شکایت‌های اپل تقریباً ایمن است. به تمام این ویژگی‌ها هسته مشترک با ویندوز 8 را اضافه کنید تا با یک پلتفرم با آینده بسیار روشنی رو به رو شوید. برنامه‌نویسان می‌توانند به راحتی برای ویندوز 8 و ویندوز فون 8 اپلیکیشن تهیه کنند بدون آنکه زحمت کدنویسی مجدد را داشته باشند؛ هر برنامه‌نویس می‌تواند با این انگیزه به مایکروسافت روی بیاورد که اپلیکیشن‌هایش بدون زحمت زیاد بر روی دسکتاپ‌ها، لپ‌تاپ ها، نت‌بوک ها، تبلت‌ها و اسمارت فون‌ها اجرا می‌شود و با زحمت کمتری می‌تواند به فروش مورد نظرش دست پیدا کند.

Windows Phone UI

اما با وجود اینکه مایکروسافت فرصت مناسبی را به دست آورده است، نمی‌توان اندروید و گوگل را به طور کلی بازنده ماجرا دانست. رابط کاربری اندروید 4.1 بسیار متفاوت از رابط کاربری TouchWiz قدیمی است که بر روی گوشی های گلکسی اس قبلی نصب شده بود و همچنین شباهت زیادی هم به iOS ندارد. احتمالاً در نمایشگاه IFA که به زودی در برلین برگزار خواهد شد باز هم شاهد موج عظیمی از گجت‌های اندرویدی خواهیم بود؛ شاید دلیل اصلی این امر آزاد گذاشتن شرکت‌ها در اندروید برای انتخاب سخت‌افزار و دستکاری نرم‌افزار به سلیقه خودشان است. در اندروید هر شرکت می‌تواند با ساخت رابط کاربری مخصوص خود متفاوت از دیگران باشد و با عرضه محصولاتی با سخت‌افزار نسبتاً ضعیف‌تر رده پایین بازار را نیز در دست بگیرد.

دادگاه اخیر چه پیامی برای ما دارد؟
اینکه یک شرکت برای کپی‌برداری آشکار از شرکت دیگری جریمه و مجازات شود، بسیار چیز عادلانه و خوبی به نظر می‌رسد اما این دادگاه طولانی چند مورد نگران‌کننده را هم آشکار کرد. سیستم پتنت کنونی مشکلات بسیار زیادی دارد که ممکن است باعث کم شدن انتخاب‌ها و به گفته سامسونگ افزایش قیمت‌ها شود؛ اپل بعضی پتنت‌هایی را ثبت کرده است که در دنیای امروز انحصار آنها در دست یک شرکت پیام خوبی برای ما مصرف کنندگان ندارد. شرکت‌های بزرگ با خرید پتنت از شرکت‌های کوچک‌تر سعی می‌کنند بر علیه یکدیگر شکایت کنند و فروش محصولات رقبا را متوقف کنند به جای اینکه به نوآوری و عرضه محصولات جذاب بپردازند.

پتنت‌های ثبت شده و در اختیار شرکت‌ها قرارگرفته است که حداقل امروزه نباید انحصاراً در اختیار یک فرد یا شرکت خاص باشد. به طور مثال من هنوز قانع نشده ام که طراحی جلوی آی‌پد باید منحصر به اپل باشد و هیچ تبلتی نباید چنین طراحی در جلوی خود داشته باشد. اکثر آیکن‌های به کار رفته در iOS پتنت شده‌اند و یک آیکن با عکس گوشی تلفن که به رنگ سبز باشد از نظر اپل کپی‌برداری از iOS محسوب می‌شود؛ با اینکه رنگ سبز نشانگر همان دکمه‌ای است که سال‌ها برای جواب دادن گوشی روی موبایل‌های قدیمی‌مان استفاده می کرده‌ایم و شکل گوشی تلفن هم نیازی به توضیح ندارد. جالب است بدانید شماره موجود در آیکن Maps ثبت شده و شرکتی حق ندارد از آن استفاده کند!

اپل,سامسونگ

چندین پتنت دیگر هم وجود دارد که به نظر مضحک به نظر می آید و باز هم مربوط به اپل است: اسلات اسپیکر درجلو، فضای خلوت جلوی دستگاه، قاب اطراف صفحه نمایش و شیشه از لبه تا لبه دستگاه.

البته در این باره نباید یک طرفه نگاه کرد چرا که داستان به پتنت های اپل محدود نمی شود. سامسونگ در سال 2010 به پتنتی دست یافت که دستگاهی بتواند mp3 را در پس زمینه پخش کند و در عین حال عملیاتی دیگر را انجام دهد! به این ترتیب هر دستگاهی که می تواند همزمان پخش mp3 و کار دیگری را انجام دهد پتنت سامسونگ را نقض کرده و احتمالاً به ازای هر دستگاه فروش مبلغی باید به سامسونگ پرداخت شود. در صورتی که در دنیای امروز این فناوری به وضوح یک جنبه اصلی مالتی تسکینگ است.

به اعتقاد من دادگاه اخیر سامسونگ و اپل بسیاری مشکلات را در سیستم پتنت‌ها آشکار کرد و اگر به زودی فکری به حال این رویه نشود به جای رقابت سالم و نوآوری شاهد دادگاه‌های بیشتر و جنجال‌های متعددی خواهیم بود و در آخر بازنده واقعی ما مصرف‌کنندگان و کاربران خواهیم بود.

منابع: + و + و + و + و + و +


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

کشف خانه‌ای متروکه در فرانسه که پر از عروسک‌های به ظاهر شیطانی است!

برایان سانسیرو می‌نویسد که خانه‌ای متروک در فرانسه کشف کرده که به‌طور کامل توسط درختان انگور پوشانده شده  بود و گویی از دنیا پنهان بود. خود خانه عادی است، اما برخی آن را می‌توانند بدترین کابوس خود بدانند. اتاق‌ها مملو از چیزهای غیرعادی…

خانه‌های با مبلمان‌هایی از غذاهای خوشمزه

هانسل و گرتل، نام داستانی شاه‌پریانی با منشأ آلمانی است که برادران گریم آن را ثبت کرده‌اند. این داستان ماجرای یک برادر و خواهر کوچک به نام‌های هانسل و گرتل را روایت می‌کند که پس از رها شدن در جنگل به خانه‌ای که از کیک و آب‌نبات ساخته شده…

اولم، یکی از عجیب‌ترین جانداران روی زمین – شبیه جنین نارس یا موجودات سری فیلم‌های بیگانگان

جانداری به نام Proteus anguinus که همچنین به عنوان اولم olm شناخته می‌شود، گونه‌ای سمندر است که بومی آب‌های زیرزمینی آلپ در جنوب شرقی اروپا است. این جاندار از معدود مهره‌داران غارنشین است و به دلیل شکل سر و دست‌ها  رنگ سفید مایل به صورتی و…

فهرست چیزهایی که تا همین 20 – 30 سال پیش در ایران و جهان معمولی بودند، اما الان کارها و خریدها…

اوضاع اقتصادی کلی دنیا خوب نیست. از یک سو میل و اشتیاق همه به کمتر کار کردن و بیشتر داشتن و به خصوص سخت گرفتن به هم بیشتر شده و از سوی دیگر، درآمدها آنچنان افزایش نیفتاده‌اند. در این میان برخی کشورها با تورم‌های باورنکردنی دست به گریبان…

بهترین سایت‌ها برای پیدا کردن کتاب‌هایی که با سلیقه شما جور هستند

آیا می‌خواهید از مطالعه کتاب لذت ببرید؟ در اینجا سایت‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم که کتاب‌هایی خوبی بر مبنای مطالعات لذت‌بخش قبلی به شما توصیه می‌کنند.هیچ چیز دلهره آورتر از رفتن به یک کتابفروشی بدون فهرست خرید نیست. شما کلی وقت…

مجموعه عکس‌های پرتره زیبا هیلاری گولد از افراد مسن سندرم داون، پیش‌فرض‌های ذهنی ما را به چالش می‌کشد

یک مجموعه عکس با معنا و زیبا گرفته شده توسط هیلاری گولد، با عنوان «من اینجا هستم» این تصور نادرست مردم را به چالش می کشد که افراد مبتلا به سندرم داون تا سنین پیری نمی‌توانند زندگی گنند.برای مثال هیلاری گولد، عکس پرتره جوآن، زنی 84 ساله…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
25 نظرات
 1. behnam می گوید

  به نظر من نباید ضرر مصرف کننده ها را فقط در افزایش قیمت ها دانست، بلکه به تجربه فهمیده ام که اکثر گجت های سامسونگ، قابل اعتماد نیستند و سازگاری خوبی با برنامه kies ندارند. آیا حاضر میشوید در قبال پرداخت پول کمتر، با مشکلات مسخره ای از جمله هنگ کردن، ویروسی شدن، از دست دادن اطلاعات، سینک ناکامل و… روبرو شوید؟

  بسیاری شرکتهای دیگر هم نوآوری داشته اند بدون اینکه از iOS تقلید کنند.ولی سامسونگ با زیاده روی های خودش، در واقع مسئول مرگ شرکتهای معظمی مثل htc، Sony و RIM است

 2. سالمی می گوید

  خیلی خیلی لذت بردم
  مشخص بود روی مقاله زیاد کار شده با توجه به منابع زیادش
  اینجاست که قرق یک پزشک و بقیه سایتا مشخص میشه. بقیه خبر می نویسن و اینجا تحلیل واقعی می خونیم

  1. مهدی غیاثی می گوید

   بله… حتا تحلیل‌هایی که در وبگاه‌های فناوری دیده میشه هم، صرفاً ترجمه است. نتیجه‌اش این میشه که یک بار، اون سایت کلی از مثلاً ویندوز ۸ تعریف می‌کنه، و در مقاله‌ای دیگر کلی به اون بد و بیراه می‌گه 🙁

   ولی یک پزشک خوشبختانه رویکرد بسیار جالبی رو در پیش گرفته که سرمشق بسیاری از وبلاگ‌های تازه‌کار هم هست. یک پزشک یه دونه است! 🙂

 3. مهدی غیاثی می گوید

  بررسی جالبی بود آقای ارغوان، سپاسگزارم!

  به شخصه تقریباً با نکاتی که آقای ارغوان فرمودند، موافقم. ولی دوست دارم نظر دکتر مجیدی را هم در این باره بدانم 🙂

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   من معتقدم فقط وکلا در نهایت از این دادگاه‌ها سود می‌برن، چیزی که باید تغییر کنه، قوانین فعلی پتنت هستند، یک سامانه که مشوق خلاقیت باشه. متأسفانه سیستم قضایی اصلا نمی‌تونه مسائل فناوری را درک کنه و یا دست کم خودش را با سرعت پیشرفت علم وفق بده. بنابراین تصور می‌کنم سال‌های بعد باز هم چنین چیزهای را شاهد باشیم.

 4. mahdi می گوید

  “این رأی باعث کم شدن انتخاب‌ها، نوآوری کمتر و قیمت بیشتر محصولات خواهد شد. بسیار ناگوار است که قانون پتنت می‌تواند اینگونه دستکاری و بازیچه شود که انحصار مستطیل‌هایی با گوشه گرد و یا تکنولوژی‌هایی را که روزانه توسط سامسونگ و دیگر شرکت‌ها در حال پیشرفت است، در اختیار یک شرکت قرار دهد. ”

  سامسونگ با بیان این مطلب در اظهار نظرش اینجوری جلوه داد که به خاطر بحث مستطیل با گوشه های گرد در دادگاه محکوم شده (یعنی یک موضوع مسخره ، که تازه بحث سر زاویه بود نه گوشه گرد)
  در صورتی که قاضی موضوع شباهت iphone و gsو gs2 و ace رو نپذیرفته بود و از پرونده کنار گذاشته بود

 5. پیمان می گوید

  بسیار تحلیل زیبایی بود. اینجا فرق یک پزشک و سایت هایی که فقط ترجمه می کنند مشخص میشه. به نظر من اینطور تحلیلها حتی به طرفداران متعصب برندها هم اجازه ی راه انداختن دعواهای کامنتی رو نمیده. به خصوص این چند ماه اخیر یک پزشک یه جهش عظیم کرده که جا داره به دکتر مجیدی و دوستان همکارشون دست مریزاد گفت.

 6. فری آنلاین می گوید

  با اینکه شکی در کپی کردن سامسونگ از محصولات اپل وجود نداره ولی این رای دادگاه که باعث میشه سامسونگ نتونه خیلی از محصولاتشو تو امریکا بفروشه واقعا بی انصافیه..
  تصور میکنم قدرت و نفوذ اپل و همچنین ارزش سهامش در این تصمیم دادگاه بی تاثیر نبوده.

 7. reza می گوید

  همیشه برام این سوال بوده که چرا از دادگاه های امریکا همیشه نقاشی کشیده میشه و عکسی منتشر نمبشه

  1. parsa می گوید
 8. رضا موسوی می گوید

  با تشکر از آقای ارغوان
  صاحبان سرمایه با تحلیل دقیق خواستها و نیازهای مصرف کننده ( آنی و آتی ) اونو به چنگ میاورن اکر نگاهی داشته باشیم به روند رشد شرکتهای ژاپنی در زمان سلطه شرکتهای آمریکائی بر بازار محصولات خودروئی و خانگی و بعد کره ای ها در زمان امپراطوری شرکتهای ژاپنی متوجه این نکته میشیم کیفیت در کنار تداوم نوآوری در یک بازار رقابتی شرط بقا بوده ولی لازمه اون شناخت نیازهای حداقلی و آنی مصرف کننده بوده که اونو ترغیب به خرید میکنه چیزی که سامسونگ – هیوندائی و غیره انو خوب فهمیدن و بابت چیزی از مشتری پول میگیرن که فعلا بهش نیاز داره نه بعدا و حالا با شرایط مالیشون جور در میاد نه بعد از چند ماه تازه ارزشهای اضافی قابل لمسی داره که رقیب نداره مثلا برای اکثر خریدارن مهم نیست خط تولید کدوم شرکت با محیط زیست سازگار تره . شناخت صحیح این نیازها و متاسفانه بروز رفتارهای غیر قابل تحلیل مصرف کننده گاهی به ضرر ارتقاء کیفی طراحی و تکنیکی محصولات میشه و شرکتهای خوبی رو به ورطه نابودی میکشونه و گاهی نیز برعکس اتفاقاتی به نفع مصرف کننده می افته مثل دسترسی به تکنولوژی جدید با قیمت پائین هر چند با کیفیت نازل تری است ولی موقعیت استفاده رو برای قشر وسیعی فراهم میکنه ( شانسی که ما 20 سال پیش نداشتیم ) . و با نظر سایر دوستان موافقم که قانون پتنت باید دستخوش تغیر بشه فکر کنید شکل هواپیمای هم پتنت بود انوقت باید ایرباس هواپیماهاش رو مکعبی میساخت !!!

 9. Alireza می گوید

  واقعا در کپی کار بودن سامسونگ حداقل در این موارد که اصلا شکی نیست . و فکر میکنم که سامسونگ بخاطر کپی برداری های زیادش از اپل در بخش گوشی انقد موفق عمل کرده . وگرنه در تولید لوازم خانگی مثل یخچال و ماشین لباسشویی و جارو برقی شرکت الجی خیلی جلوتر از سامسونگ هست .
  شرکت هایی مثل htc و نوکیا و Rim اصلات داره طراحی محصولاتشون و شبیه به هیچ گوشیه دیگه ای هم نیست . اما سامسونگ که واقعا دیگه فقط یه آرم اپل کم داره .
  بخصوص اون پتنت پخش موسیقی که واقعا خیلی سطحی بود .
  در کل آرزوی موفقیت برای تمام شرکت هایی دارم که کپی کاری نمیکنن و باعث پیشرفت علم و تکنولوژی میشن و آرزوی این که شرکت سامسونگ هم بتونه گوشی هاشو خودش طراحی کنه .
  بدرود و خدانگهدار .

  1. رضا می گوید

   خدانگهدار.

 10. MMS می گوید

  یک فیلمی با پشتیبانی بنیاد نرم افزارهای آزاد (FSF) ساخته شده با نام “پوچی پتنت” (http://patentabsurdity.com). در این فیلم تأثیر منفی پتنت ها بر دنیای نرم افزار بررسی می شود.
  در این فیلم مورد جالبی بررسی می شود. یک نفر دستگاهی برای فروش موسیقی ساخته، به این شکل که شما مقداری پول را به دستگاه پرداخت می کنید و دستگاه آهنگ خریداری شده را روی نوار برایتان ضبط می کند. یک شرکت این پتنت را خریداری کرده و با استفاده از واژگان مبهم به کار رفته در آن (مانند “محل فروش”)، سعی می کند که تجارت الکترونیک را کاملا در دست بگیرد.
  البته پتنت ها برای پیشرفت ضروری هستند، اما باید با رویکردی تخصصی به آن ها پرداخته شود. به نظر من بهتر است پتنت به مواردی مانند کد نرم افزار یا کلیت ظاهر محصول تعلق بگیرد، نه به جزئیات بدیهی آن.

 11. حیدر می گوید

  خیلی جالبه من 4 ساله که گوشی اکسپرس موزیک 5310 نوکیا دارم و می تونه در پس زمینه mp3 پحش کنه و همزمان به کارهای دیگه ای بپردازم نوکیا 4 سال پیش اینکارو کرده

 12. مسعود می گوید

  پیشنهاد میکنم برای آگاهی از مفهوم و فلسفه ای که در غرب برای پتنت قائل هستند کتاب “ثروت آفرینان” رو بخونید. مسئله برای آنها خیلی عمیقتر از نتیجه گیری های ساده از این دادگاه است. اقتصاد این کشور ها بر روی مالکیت ابداع و نو آوری بنا شده و از اون مثل خاک کشور محافظت میکنند. مهم نیست اندازه ی اون چقدر ه !!!

  ضمنا خیلی ساده به مسئله نگاه نکنید که چرا به فلان و بهمان گیر داده اند. ساده بگویم. در فلسفه پتنت، کلمه های زیر هیچ ارزشی ندارند: بودن، این، آن، نبودن… ولی جمله ی “مسئله این است: بودن یا نبودن” پتنت آقای شکسپیر به حساب می آد !!!

  باز هم توصیه میکنم کتاب رو بخونید که چیزی فراتر از پتنت است!

 13. علی می گوید

  بنظر من با باز شدن چشم مردم جهان بر هویت متقلد سامسونگ و عدم ورود محصولات سامسونگ به آمریکا و برخی کشورها، اول اینکه فروش شرکتهای مستقل و با اصالت اندرویدی مثل سونی، اچ تی سی و موتورولا افزایش پیدا میکنه. دوم اینکه فروش ویندوز فونهای نوکیا هم افزایش پیدا میکنه، سوم اینکه فروش آیفون 5 هم افزایش زیادی پیدا خواهد کرد.
  در کل بهترین قضیه باز شدن چشم مردم بود. چون اسیر تبلیغات و اصالت و روح اپلی محصولات سامسونگ شده بودند.

 14. Tox می گوید

  پیداست که این مطلب در اوج خبرهای مرتبطش تنظیم شده و هنوز اون Buzz اولیه درش مشهود هست. من هم معتقدم که سامسونگ در پاره‌از گجت‌هاش به طور کامل کپی کرده و روی اون بخشش اصلا بحثی ندارم ولی چند تا ایراد به این نتیجه‌گیری‌های عجولانه‌تون دارم

  ۱. حاشیه‌ی سود سامسونگ از فروش گوشی‌ها چقدر بوده و با پرداخت این جریمه و (افت سهام و مباحث تبلیغی و …) آیا رقم قابل توجهی برای سود سامسونگ خواهد ماند. قاعدتا فروش گجت‌های بدون مشکل رو باید جدا کنین.

  ۲. پیداست شما فقط با قیاس رقم خرید اسکایپ توسط مایکروسافت دست به این نتیجه گیری زدین. خوب میشه بفرمائین گوگل موتورولا موبایلز رو چقدر خرید؟

  ۳. در سال‌های قبل که هنوز فرهنگ پتنت‌ترولی شرکتها رشد نکرده بود وبث ذرادخانه‌های پتنت مطرح نبود. شرکت IBM با دو ادعای موثق از نقض پتنت‌هاش مایکروسافت رو به دادگاه برد این دو پتنت اینها بودند:
  * استفاده از مفهوم، آرایش، چینش و ترتیب «منو». مایکروسافت در محصولات حتی ترتیب File و بعد Edit رو درست مثل IBM چیده بود.
  * کپی دقیق لوتوس شرکت IBM در نرم‌افزار صفحه‌گسترده‌ی مایکروسافت: اکسل

  رای دادگاه؟ دادگاه نقض پتنت‌های IBM توسط مایکروسافت رو تائید کرد اما درخواست جریمه و هرگونه مسئله‌ی متعاقب حقوقی رو رد کرد فقط به این دلیل که « استفاده از منو و طراحی صفحه‌ی گسترده» به سبک IBM امروزه بسیار معمول بوده و تبدیل به یک مسئله‌ی common شده.

  چه اتفاقی میافته که تقریبا چند دهه بعد دقیقا مورد تا حد بسیار زیادی مشابه. با رای ای مواجه میشه که بسیار بسیار متفاوته؟!

  ۴. شما در مقالتون دچار یک مغلطه شدید. شما در سراسر این مقاله بدون هیچ مدرک و منبعی اکوسیستم اندروید رو ناقص، کپی و عقب‌مونده و فشل در نظر گرفتین و به این ترتیب به نتایج مورد نظری که خواستی هم رسیدین. در پشت هر استدلالی باید یک مقدم و موخر مناسب و محکم وجود داشته باشد

  ۵. امروز (ساعتها بعد از تنظم احتمالی مقاله‌ی شما) اعلام کرد که اکثر موارد این دادگاه ربطه‌ی به خود سیستم عامل اندروید نداره و یکی دو مورد هم در دادگاه مربوطه در جریان هست.

  ۶. اپل چه چیزی رو واقعا اختراع کرده؟ اپل بهترین محصول‌ها رو میسازه از خیلی جهات. قبول دارم ولی واقعا اپل چه چیزی رو به شکل اصیل اختراع کرده؟ به نظر من مهمترین مسئله سبک تبلیغاتی و پرورش یه سیستم غیرمعمول که بیشتر شبیه مذهب هست و بسط و اشاعه‌ی آن بین فن‌بوی‌هاش هست. این استراتژی شماره‌ی دوی اپل هست. و در این راه و برای حفظ این فرهنگ دست به دامان تحریف و قلب واقعیت هم میشه

  1. saeed می گوید

   موافقم! اپل مثل مذهب می مونه و در قسمت تبلیغات فوق العاده عمل می کنه. مقایسه کنید با نوآوری های بیشمار شرکت سونی در یکی- دو دهه پیش. خیلی از فرمت ها(از جمله CD , dvd) ، واکمن و … “اختراع” سونی است.

 15. امید مصدق می گوید

  جناب نوشتید : درست است که سامسونگ مبلغ هنگفت یک میلیارد دلار را باید به اپل بپردازد اما آیا پرداخت این مبلغ برای رسیدن به جایگاه دوم سودمندترین کمپانی تلفن همراه ارزش ندارد؟ یادتان است مایکروسافت اسکایپ را به چه قیمتی خریداری کرد؟ ۸ میلیارد دلار، بنابراین سامسونگ با صرف یک هشتم این هزینه توانست RIM و اچ‌تی‌سی را پشت سر بگذارد و هر ساله برای معرفی گلکسی اس جدیدش میلیون‌ها علاقمند را هیجان زده کند.

  * * * بله گاهی با دزدی میشه زودتر به نتیجه رسید. اما شرافت انسانی و نخوردن حق دیگران یه چیز دیگه هست * * *

 16. محسن می گوید

  در مورد بند آخر باید بگم که بیشتر باید فکری به حال کپی برداری های سامسونگ و گوگل کرد تا مسائل دیگه.

 17. پسر آریایی می گوید

  الان که خوب دقت میکنم میبینم لبتاپ مارک دلم هم یک کپی از مکه. هم کیبرد داره، هم مانیتور داره، هم یو اس و ….
  مانیتورش هم باز و بسته میشه
  😉

 18. علی نویان می گوید

  اگر بصورت واقعی فکر کنیم دیده میشود که اپل بالای افراد دادگاه زیاد کار کرده تا فیصله را به نفع شان اعلام کند
  و این وا قعا غیر عادلانه است که یک شخص و ی شرکتی تمام رویا ها و خلاقیت های انسانها را تحت انحصار خود بگیرد زیرا ممکن نیست که خلاقیت دو انسان اصلا شباهتی به هم نداشته باشد مانند اثر انگشت
  بلکه محیط بالای انسانها تاثیر میکند و هرکس میتواند به زیبای همان محیط فکر کند و به ان بیافزاید
  وظیفه ما اینست که ما از افرادکه به زیبای و سهولت فکر میکند حمایت کنیم نه از انحصار گرا ها که میخواهند کنترول رویای مارا بدست بگیرند

 19. MHM می گوید

  همیشه آدم خوبه(سامسونگ) زمین میخوره بد آدم بده (اپل)رو شکست میده

  SAMSUMG GALEXY S4 عالیه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.