چرا نباید به موفقیت عینک گوگل شک کنیم

10

گجت پوشیدنی گوگل، هنوز نیامده بحث و جدل‌های فراوانی را به دنبال داشته است. این بحث‌ها که غالبا در جهت نقد این ابزار جدید هستند، دلایلی متعددی را برای مشکوک بودن به آینده عینک گوگل و پیش‌بینی عدم استقبال کاربران از آن بر می‌شمارند. اما اگر صادقانه برخورد کنیم همه ما دوست داریم که آن را حداقل برای مدتی امتحان کنیم. لذت در اختیار داشتن دوربینی که همهیشه حی و حاضر است و می‌تواند هرچیزی را که شما می‌بینید، ثبت کند، انتقال صدا بدون نیاز به گوشی، سرویس Google Now و بسیاری چیزهای دیگر را نمی‌توان به سادگی فراموش کرد. در دنیایی که داشتن یک دستیار دیجیتال بسیار معمولی است، چرا در دسترس بودن همیشگی و آشکار بودن آن تا این اندازه ما را می‌ترساند؟

دلایل مختلفی برای این موضوع ذکر شده‌اند که برخی کاملا مستدل و صحیح هستند، اما برخی دیگر ساده‌لوحانه به نظر می‌رسند. اما دلایل نادرست کدام‌ها هستند؟ در ادامه  6 مورد از این دلایل را بررسی کرده و می‌گوییم که کدام‌ها و به چه دلیل درست یا نادرست هستند.

هیچ کس چیزی به این عجیبی/زشتی را نخواهد پوشید

البته که می‌پوشند! در دنیای فناوری معمولا به هر چیز جدیدی که هنوز به آن عادت نکرده‌ایم، برچسب عجیب و زشت یا ابلهانه زده می‌شود. راه رفتن در خیابان در حالی که به صفحه تلفن‌مان زل زده‌ایم ابلهانه است. ما می‌دانیم ابلهانه است ولی این کار را می‌کنیم! به خاطر دارید که در ابتدای رواج هندزفری‌های بی‌سیم دیدن کسانی که انگار با خودشان حرف می‌زدند چقدر عجیب بود؟ راستی می‌دانید چه چیزی در ابتدای رواج‌اش ابلهانه نامیده می‌شد؟ خود عینک!

عینک گوگل

نکته این‌جاست که مردم به دلیل ابلهانه بودن این چیزها از آن‌ها استفاده نمی‌کنند؛ بلکه از آن‌ها استفاده می‌کنند اگر فایده‌ای که به همراه دارند از حس بلاهتی که به ما می‌دهند بیشتر باشد. به مثال هندزفری‌های بلوتوث برگردیم. بسیاری از ما با گرفتن گوشی در نزدیکی گوشمان مشکلی نداریم. اما برخی از آن‌ها استفاده می‌کنند چون در حال رانندگی هستند یا زیاد با تلفن صحبت می‌کنند. مساله این است که عملکرد از فرم مهم‌تر است. البته کسانی که این ایراد را می‌گیرند فراموش کرده‌اند که این گجت را می‌توان با فریم‌های شیک هم عرضه کرد!

همه از این موضوع که تمام مدت تحت نظر باشند وحشت دارند

شاید این ادعا در مورد کسانی که در اطراف شما (به عنوان کسی که عینک را پوشیده‌اید) هستند درست باشد، اما در مورد خود شما لزوما درست نیست. مردم با قرار گرفتن تحت نظارت دوربین معذب می‌شوند، اما در اختیار داشتن دوربین به آن‌ها احساس قدرت می‌دهد. البته یقینا این فناوری بر جامعه اثر خواهد گذاشت. این موضوعی است که همواره با پیشرفت فناوری اتفاق خواهد افتاد.

عینک گوگل

اما بگذارید کمی دقیق‌تر برررسی کنیم تا مشخص شود مردم از چه راه‌های دیگری واقعا تحت نظر هستند! 30 یا 40 سال پیش حتی صحبت کردن با یک نفر دیگر در آن سوی کشور بدون خطوط تلفن ثابت عملا ممکن نبود. اما اکنون شما عکسی را با دوریبن گوشی‌تان می‌گیرید و با آپلود کردنش، آن را به صدها و هزاران نفر نشان می‌دهید. شروع این موضوع حتی از زمان تلفن‌های هوشمند هم قدیمی‌تر است. گوشی‌های معمولی، دوربین‌های کامپکت، لپ‌تاپ‌ها، میکروفن‌ها و دوربین‌های مداربسته . . . چندین دهه است که ما تحت نظر هستیم. شاید ترسناک به نظر برسد ولی واقعیت این است که اگر کسی بخواهد شما را تحت نظر بگیرد، احتیاجی به پوشیدن عینک گوگل ندارد و باز هم احتمالا تا الان این کار را کرده است!

هیچ کس حاضر نیست 1500 دلار برای این ابزار خرج کند

در این مورد باید توجه داشته باشید که این قیمت، قیمت نمونه نهایی نیست بلکه برای مدل‌های اکسپلورر در نظر گرفته شده است که با تعداد اندک تولید شده‌اند. ما هیچ ایده‌ای از قیمت عرضه این محصول نداریم. سری اول این محصول به کسانی می‌رسد که در کنفرانس I/O گوگل شرکت کرده باشند که بلیت ورودی آن به تنهایی 900 دلار قیمت دارد!

عینک گوگل

این ابزار حتما از 1500 دلار ارزان‌تر خواهد بود. اما چقدر ارزان‌تر هیچ کس نمی‌داند. فقط به خاطر داشته باشید این ابزار به لحاظ سخت‌افزاری چیزی بیش از تلفن‌های هوشمندی که با قیمت‌های زیر 1000 دلار عرضه می‌شوند، ندارد. شاید سیستم نمایش تصویر جدید باشد ولی آیا قطعات آن 1000 دلار قیمت خواهد داشت؟ بعید است! حال تصور کنید که این گجت با قیمت 500 دلار عرضه شود. با احتمال زیاد توجه بسیاری از مخالفان را نیز به خود جلب خواهد کرد!

احمقانه است که اینترنت را با تترینگ به این ابزار برسانیم

هنوز نشنیده‌ایم که کسی از این موضوع شکایت کند، اما احتمال می‌دهیم که این یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌های کاربران باشد. با تترینگ باید هزینه بیشتری برای پلن‌های اینترنتی بپردازیم. حتی اگر با موضوع هزینه کنار بیاییم، این کار باتری گوشی‌های‌مان را می‌خورد. باتری‌هایی که همین الان هم به زحمت بیش از یک روز دوام دارند.

عینک گوگل

اگر بخواهیم اینترنت را به صورت تترینگ به عینک گوگل که ابزاری همیشه آنلاین است برسانیم، ظرف تنها چند ساعت باتری تلفن‌مان تمام خواهد شد. این حتی از دید ما هم بزرگ‌ترین مشکل بر سر راه موفقیت این ابزار است. اما شاید این‌بار نوبت تلفن‌ها باشد که (مانند گوشی موتورولا) برای افزایش عمر باتری‌شان تلاش کنند!

من همیشه استفاده از آن را فراموش خواهم کرد

این هم یکی از مشکلات اساسی با Google Now، فرامین صوتی و حتی خود گوگل است. مردم فراموش می‌کنند که اینترنت همواره و همه جا تمام و کمال در خدمت آن‌ها است. دلیلی برای ندانستن کوچک‌ترین چیزها وجود ندارد!

عینک گوگل

اگر تلفن هوشمندتان دم دست باشد و بدون جست‌وجوی گوگل یا سر زدن به ویکی‌پدیا حرف نسنجیده‌ای بزنید و مایه خنده دیگران شوید، تنها مقصر خود شما هستید. حتی لازم نیست تایپ کنید! کافی است کلیدی را دو بار فشار دهید و سوال را از تلفن‌تان بپرسید! اما هنوز می‌بینیم که مردم بسیاری چیزها را نمی‌دانند. اگر دلیلی وجود داشته باشد که بگوییم عینک گوگل زودتر از زمانی که باید عرضه شده است، همین است که ما هنوز به صحبت کردن با ابزارهای‌مان عادت نکرده‌ایم! گرچه عادت کرده‌ایم که از همه چیز عکس بگیریم و فورا به اشتراک بگذاریم، اما هنوز درک نکرده‌ایم که دانش و اطلاعات همیشه و همه جا در اختیار ماست.

من هیچ وقت با چتر از هواپیما نمی‌پرم و از تلفنم هم راضی هستم

به نظر ما اصلی‌ترین دلیلی که ممکن است باعث شود مردم از عینک گوگل استقبال نکنند این است که از تلفن‌های هوشمندشان راضی هستند. این هم یکی از همان دلایلی است که فکر می‌کنیم گوگل باید قیمت عینک را به حدود 500 دلار برساند. در غیر این صورت مردم همان تلفن‌های هوشمند را ترجیح خواهند داد.

عینک گوگل

افراد عادی که از هواپیما نمی‌پرند، ورزش‌های متفاوت نمی‌کنند یا هم‌زمان به دو دست‌شان نیاز ندارند با گوشی‌های تلفن همراه راحت هستند. به همین دلیل است که گوگل باید فلسفه «من احتیاجی به این وسیله ندارم اما ممکن است با 500 دلار زندگی‌ام را ساده‌تر کند» را جایگزین فلسفه «من یک تلفن هوشمند 200 دلاری دارم، چرا 1500 دلار برای عینک پول بدهم؟» کند تا بتواند به موفقیت برسد.

حرف آخر

عینک گوگل نبردی است که هنوز آغاز نشده است. محاسبه نفع و ضرر آن به سادگی میسر نیست و از همه مهم‌تر نباید تصور کنیم که عینک گوگل ابزاری برای همه است. بسیاری نیازی به آن ندارند و بسیاری توان خرید آن را نخواهند داشت. احتمالا بازارهای در حال توسعه آسیا را هم باید فراموش کنیم. گروه هدف این محصول دو دسته از افراد هستند: خوره‌های تکنولوژی پولدار، و از آن‌ها مهم‌تر افرادی که دوست دارند گجت‌ها زندگی‌شان را «کمی» آسان‌تر کنند. جلب گروه دوم مهم‌ترین هدف گوگل است و احتمالا تنها راه آن کاهش قیمت خواهد بود.

آن‌چه گوگل پیشنهاد می‌دهد دقیقا همان چیزی است که ما همیشه می‌خواستیم. ابزاری همیشه در دسترس برای اتصال دایمی به دنیای اطلاعات که درست مطابق نیازهای شخصی ما تنظیم شده است و البته در آخر روز می‌توانیم آن را از چشم برداریم. مشکلات و موانعی بر سر راه هستند، اما برای نتیجه تنها باید منتظر ماند . . .

منبع (+)


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

عکس‌های پراکنده جالب که دقایقی شما را سرگرم خواهند کرد

این ساعت آفتابی زمان را به صورت دیجیتالی نشان می‌دهدکریم عبدالجبار و مربی جان وودن : هرگز فراموش نکنید که چه کسی به شما کمک کرده و باعث پیشرفت شما شده.فقط به دقت نگاه کنیدآتش نشانان آمریکایی در حال خاموش کردن آتش در…

این هنرمند با خلاقیت‌های خوب خیابان‌های پر از کسالت و یکنواختی را زیبا کرده و یک لحظه لبخند بر لب…

خیابان‌های پر از سر و صدا و چهره‌های خمو، خیابان‌هایی با تزئینات و پیام‌های فوق‌العاده تکراری، خیابان‌هایی که زحمت با شادی‌های اندک مردم شریک می‌شوند و مردم را یک آن با هم می‌کنند. این است توصیف شاید بدبینانه خیابان‌های ما.ما واقعیت این…

عکس‌های تصادفی که از شانس خوب عکاس مانند یک تابلو یا یک عکس خیلی حرفه‌ای شده‌اند

عکاس‌های حرفه‌ای گاهی ماه‌ها وقت صرف می‌کنند تا در زمان و مکان مشخصی حاضر باشند و تجهیزاتشان متناسب با نور و سرعت گذر سوژه و فاصله‌شان مناسب باشد تا یک عکس خوب بگیرند.اما گاهی شانس یا فرصت‌طلبی یا آمادگی ذهنی یک عکاس برای کادربندی مناسب…

روش‌های بد نشستن روی صندلی و شیوه نشستن سالم روی صندلی در محیط کار

در موقعیت‌های مختلف یا در هنگام خستگی، روش‌های مختلفی برای نشستن روی صندلی از سوی ما استفاده می‌شود که برای بدن مفید نیستند. برخی از این موارد عبارتند از:خم شدن روی صندلی: وقتی روی صندلی خمیده می‌شوید، ستون فقرات شما به درستی حمایت…

اگر گوشی‌های موبایل، دهه‌ها زودتر اختراع می‌شدند

در دوره‌ای پس از همگانی شدن استفاده از گوشی‌های موبایل، تنوع ظاهری آنها بسیار زیاد بود و هیچ گوشی‌ای شبیه گوشی دیگر نبود. اما الان شکل همه گوشی‌ها تقریبا یکی شده است.ما خیلی منتظر گوشی‌های تاشو یا رول‌شونده ماندیم تا این یکنواختی را به…

چرا همیشه احساس خستگی می‌کنید؟ آیا درمانی برای خستگی مزمن و همیشگی وجود دارد؟

دلایل مختلفی می‌تواند وجود داشته باشد که چرا همیشه احساس خستگی می‌کنید، برخی از رایج‌ترین دلایل عبارتند از:کمبود خواب: نداشتن خواب کافی یکی از شایع‌ترین علل خستگی است. بزرگسالان برای داشتن سلامتی مطلوب به حدود ۷ تا ۹ ساعت خواب در شبانه…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / درمان سرد مزاجی بانوان / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
10 نظرات
 1. امیر فهمیده می گوید

  من گیک هستم, علاوه بر گوشی 400 دلاری، آیپد 800 دلاری، لپ تاپ 1000 دلاری و … هنوز اشتیاق خرید گجت های تازه فروکش نکرده از دلار 950 تومان گرفته تا دلار 4000 تومان با هر زحمتی بوده کاره خودمون رو کردیم
  حالا چه عینک باشه، چه ساعت مچی احتمالی اپل یکسری از آدم ها منتظرن محصولات جدید و خارق العاده در دسترسون باشه تا کلیشون رو هم شده بفروشن و بخرنش!
  مردم خیلی به کارآیی فکر نمی کنن جدیداً به راحتی فکر می کنن، به اینکه چطور می شه با یک نگاه دیگه دنیا رو دید، شاید اون نگاه یه روز از پشت منشور عینک گوگل باشه!

  1. manson می گوید

   1 دوست عزیز شما یا تو ایران نیستی یا خیلی گیجی نه گیک دیگه که خبر نداری دلار 4000 تومان برای خرید عینکی که تو ایران هم کارای چندانی نداره چون بیشتر سرویس ها یا از طرق خود گوگل برای ایران مسدود یا برعکس
   2 فکر می کنم سه گوش 600 850 550 دلاری لومیا و ایفون 5 و گلکسی نوت و ایپد 800و لپ تاپ 2500 و سرور سوپرماکرو ی 6000دلاری من در مقابل گیک ها چیزی به حساب بیاید وسا یل شما را که برادر 10 ساله من هم دارد
   3 نمی دانم جدید تو ایران مد شده همه خودشون رو گبک می دونن بهتر سری به سایت ویکی پدا بزنید بد نیست ها

 2. فرشاد می گوید

  گوگل‌گلس مطمئناً ابزار کارآمدیه. من که واقعاً خواهانش هستم و اگه امکانش رو داشته باشم حتماً تهیش میکنم.
  ولی همیشه این نگرانی راجع به حریم خصوصی وجود خواهد داشت. شما این گجت رو به چشمتون زدین و در حال انجام کارهای روزمره و یا مثلاً وسط یک قرارداد کاری مهم، یا در ارتباط با مسائل سری محل کارتون هستید. اگر در این لحظه کسی از طریق اینترنت بتونه این گجت رو هک کنه، یا از طریق امکانات پشت پرده احتمالی گوگل که در اختیار دولت ها یا ارگان های خاص در قبال دریافت پول قرار میده، بتونه دوربین یا میکروفن این گجت رو فعال و به اطلاعاتش دسترسی پیدا کنه چه اتفاقی خواهد افتاد؟ حالا خودتون قضاوت کنید!

 3. Manson می گوید

  من همیشه تبلیغات گوگل را دنبال میکردم.
  اما در اخرین ویدیو تبلغاتی فاصله زیادی با 3 ،4 ویدوی قبلی گوگل گلاس میبینیم، که البته این هم تبلیغاتی است و فاصله زیادی با قابلیت این عنیک دارد و با یک ترفند ساده ایده های ناب و بکر افراد را گرفت البته این خط مشی گوگل بوده است که با یک طعمه که حالا یا امکانات اینترنت مجانی و پرسرعت یا جوایز نقدی یا یک عینک …یا حتی بهترین محل کار (تا زمانی که ایده یت تمام بشود)از این موضوع بگزریم
  اما خود عینک خیلی ابتدای هست و تنها فرق ان با یک گوشی کم کیفیت این که همشه جلوی چشم شماست و مثل گوشی جی ال اکس نیازی نیست به راحتی از جیبتان بیرون بیاد
  البته بعد بیرون آمدن عینک می توان قضاوت بهتری کرد و دید که میشود به اینده ان امید وار بود یا نه چون به راحتی ابزار جدید را نمی توان بفروش رساد حتی اگر گوگل پشت ان باشد

 4. کاوه می گوید

  به نظر من این عینک موفق خواهد بود. فرض بگیرید که فقط 1% کاربران تلفن های هوشمند از سر نیاز یا کنجکاوی این عینک را بخرند چه فروش بالای خواهد بود.
  البته کاربرد این دوربین را برای کاربران خاص مانند نگهبانها یا مامورانی که با امنیت سر و کار دارند نباید فراموش کرد زیرا آنها نیاز دارند به محض دریافت پیغام آنرا مشاهده کنند. این کار بدون عینک گوگل اگر نه غیر ممکن که بسیار سخت است.

 5. بي نام می گوید

  به نظر من حتی ۵٠٠ دلار هم حیلی زیاده اینطوری میره کناره گوشی های های اند قرار میگیره در حالی که این باید یه وصیله برای کامل کردن اون ها در نظر گرفته بشهبه نظر من ( البته با در نظر گرفتن سابقه ی گوگل تو عرضه محصولاتش با قیمت پایین مثل نکسوس ۴) باید منتظر شنیدن قیمت زیره ٢٠٠ دلار باشیم و البته نیاز گوگل به همه گیر کردن این دیوایس هم رو قیمت بی تاثیر نمیتونه باشه

 6. ادی می گوید

  این عینک یه شروعه. به طور قطع از نظر سخت‌افزاری باید خیلی تغییر بکنه. این الان یه محصول لوکسه با بازار محدود برای گیک‌ها. تا گسترده و کاربردی شدنش هنوز زمان لازمه. نه از نظر کاربردی ایده‌های کافی برای استفاده ازش شکل گرفته، نه نرم‎افزار کافی به وجود اومده. کمبودهای سخت‌افزاری جدی داره. اما به آینده‌ی این تکنولوژی خیلی امیدوارم. قطعا یه محصول انقلابیه

 7. علیرضا می گوید

  متاسفانه بزرگترین نکته ای که هیشکی بهش توجه نمیکنه، بحث باطری هست. با اینکه شرکتهای دنیا دارن چهار نعل روی این تکنولوژی لامصب باطری کار میکنن ولی هنوز نتونستن پیشرفت اون رو با دیگر تکنولوژی ها هماهنگ کنن و همیشه باطری ها چند قدم عقب تر بودن.
  من که به شخصه جدای از قیمت حاضر نیستم زرت زرت کارم بشه شارژ کردن باطری گوشی و عینک. مکافاتیه…

 8. محمود می گوید

  مسلما این یه شروعه برای تغییر اساسی توی ابزارهای الکترونیک.اینده متعلق به گجت های پوشیدنیه

 9. اروند می گوید

  به نظر من گوگل تعیین کننده خیلی از دیدگاه ها و مسیر ها در طول دوران حکمرانی اش بوده است و خواهد بود، همانطور که وب نویس ها و دارندگان سایت ها را مجبور به تغییر می کرد. بنابراین کاهش قیمت عینک گوگول چندان جالب نخواهد بود. چرا که من به عنوان استفاده کننده از عینک گوگل باید یک تفاوتی با کسی که از آن استفاده نمی کند یا نمی تواند استفاده کند، داشته باشم.

  از طرفی این ایده در این زمان حال، فراتر از انتظارات است. منظورم این است که از الآن جلوتر است.
  در کل ممنونم از پست جذابتون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.