کتابی که می‌توانید با خیال راحت به دوست‌داران ریاضیات هدیه بدهید: خدمتکار و پروفسور

«چرا اعداد زیبایند؟ این مثل این است که بپرسیم چرا سمفونی نهم بتهوون زیباست . اگر تو زیبایی آنها را نمی فهمی هیچ کس نمی‌تواند به تو بگوید. من می‌دانم که اعداد زیبایند، چون اگر نباشند هیچ چیز زیبا نخواهد بود.»

پل اردوس


نتایج زنده فوتبال

خب، تا دیر نشده و باز هم خللی در مسیر پست‌های معرفی کتاب اتفاق نیفتاده، یک کتاب دیگر را هم به شما معرفی می‌کنم.

خواندن بعضی از کتاب‌ها محتاج حواس جمع و صرف انرژی فکری زیاد است، در عین حال بعضی از کتاب لحنی صمیمانه و ساده دارند و در کوتاه‌مدت آدم می‌تواند خواندن آنها را تمام کند.

کتابی که امروز به شما معرفی می‌کنم، نثری ساده‌ دارد و در عین حال اگر شروع به خواندن کتاب کنید، احتمالا نمی‌توانید دیگر کتاب را روی زمین بگذارید.

این کتاب «خدمتکار و پروفسور» نام دارد، کتاب را یوکو اوگاوا نوشته است و نشر آموت آن را در ۲۴۸ صفحه، با ترجمه کیهان بهمنی با بهای ۱۰ هزار تومان منتشر کرده است.

05-28-2013 06-17-07 PM

یوکو اوگاوا یک نویسنده ژاپنی است، او در سال ۱۹۶۲ به دنیا آمده است و تا حالا حدود سی اثر نوشته است که بیشتر آنها موفق بوده‌اند و برنده جایزه‌های ادبی متعددی شده‌اند.

ما در رمان خدمتکار و پروفسور، یک راوی داریم که زنی با تحصیلات مختصر است که شغل خانه‌داری دارد و پسر نوجوانی دارد، او قبول می‌کند که خانه‌داری یک استاد ریاضی را انجام دهد، استادی که سال‌های قبل تصادف کرده است و دچار ضایعه مغزی عجیب و غریبی شده است که باعث می‌شود هر هشتاد دقیقه حافظه‌اش از رخدادها پاک شود و فقط خاطرات قبل تصادف را به یاد بیاورد.

این استاد از طریق حل معماهای ریاضی منتشر شده در نشریات، روزگار می‌گذارند، عشق او به زیبایی اعداد تا به حدی است که حتی این خدمتکار ساده را وادار به کلتجار رفتن با اعداد و ریاضیات می‌کند.

داستان هم از نظر سوژه و برقراری ارتباط بین یک خدمتکار و یک انسان در انزوا رفته و هم از نظر روشن کردن شعله عشق به ریاضی در ذهن‌ها مستعد قابل توجه است.

خود من وقتی آن قسمت از کتاب را می‌خواندم که استاد از خدمتکار و پسرش خواست، راهی ساده برای جمع زدن یک رشته اعداد پشت سر هم (مثلا بین یک تا ۱۰۰) پیدا کند، به مغزم فشار آوردم و چون فرمول تصاعدها را از یاد بردم، سعی کردم، این بار از دوباره فرمول را پیش خود پیدا کنم که تجربه جالبی بود.

اگر آدمی هستید که به ریاضیات عشق می‌ورزید، یا می‌خواهید به صورت  نامحسوس یک نفر را عاشق ریاضی کنید یا اگر دنبال هدیه‌ای خوب برای کسی با گرایش تحصیلی رایضی هستید، این کتاب هدیه‌ای ارزان و در عین حال ارزشمند است.

اما حتی اگر میانه‌ای با ریاضیات هم نداشته باشید، خواندن کتاب از جوانب دیگر هم می‌تواند جالب باشد.

گفته می‌شود که یوکو اوگاوا، شخصیت استاد تخیلی داستان را تا حدی از شخصیت پُل اردوس -ریاضی‌دان مشهور مجارستانی- برداشت کرده بود.

گرچه شمارگان چاپ کتاب در ژاپن را نمی‌شود با ایران مقایسه کرد، اما حتی در ژاپن هم آمار فروش یک میلیون جلدی در کتاب در سال سال ۲۰۰۵ که تنها در یک ماه ثبت شد، نشان از محبوبیت کتاب دارد.

05-28-2013 06-13-28 PM

یوکو اوگاوا

گویا این کتاب در ایران هم مورد استقبال قرار گرفته است و تجدید چاپ هم شده است، گرچه به خاطر وضعیت رقت‌بار کتاب و کتابخوانی در ایران، شمارگان کتاب در هر چاپ حدود ۱۱۰۰ جلد بوده است!

در سال ۲۰۰۶، از روی این کتاب، فیلمی توسط یک کارگردان ژاپنی ساخته شده است.

05-28-2013 06-15-08 PM

با خرید و هدیه کتاب از ناشران و نویسندگان و مترجمان حمایت کنید، نگذارید شعله لرزان شمع کتاب و کتابخوانی خاموش شود!

خرید آنلاین کتاب «خدمتکار و پروفسور»


طرح یک ایده فرهنگی: پادکست‌های کتابخوانی

مدتی پیش بی‌مقدمه یک ایده به نظرم رسید، که هر چند در نگاه اول امید چندانی به پا گرفتنش ندارم اما بد نمی‌بینم با شما به اشتراک بگذارم:

در «یک پزشک» مدتی قبل یک سری پست عکس‌های کتاب و کتابخوانی داشتیم که بسیار موفق بودند، ایده جدید من این است:

یک سری پادکست قرائت کتاب!

بارها پیش آمده که در حین خواندن کتاب، صفحه یا پاراگرافی را آنقدر دوست داشته‌ام که با خودم فکر کرده‌ام که اگر کسی کنارم بود و مشتاق بود، آن قسمت را با صدای بلند برایش می‌خواندم.

متأسفانه آدم‌های فرهیخته و مشتاق کتاب، خیلی وقت‌ها از هم دورند و عملا مشغله‌های روزانه نمی‌گذارند که ما فرصتی برای با هم بودن و ابراز وجود پیدا کنند، در عین حال ما خیلی وقت‌ها به کلی از جامعه و «زمختی‌های» روانی حاکم در آن ناامید می‌شویم، با دلخوری به کنجی می‌خزیم و گاهی تصور می‌کنیم که به کلی تنهاییم.

حتی گاهی هم اگر عاشق کتابخوانی باشیم، با دیدن اینکه کس دیگری با علایق ما، پیرامون ما نیست، تصور می‌کنیم که این خودمان هستین که ایراد داریم و اصولا در فضای کنونی جامعه، کسی که وقت و انرژی و هزینه برای کتاب بگذارد، یک جای کارش اشکال دارد. شاهد این مطلب عجیب و غریب این است که در معدود دقایقی که من سر کار فرصتی برای ورق زدن کتابی پیدا می‌کنم، سعی می‌کنم این کار را در خفا انجام دهم، تا از پاسخگویی به خلق معاف شوم!!

خلاصه کنم و ایده‌ام را مطرح کنم:

پیشنهاد من این است که آن دسته از دوستان و خوانندگانی که تمایل به همکاری دارند و یکی از کتاب‌ها تازه منتشر شده را خوانده‌اند، پاراگراف یا صفحه‌ای را با صدای بلند بخوانند و برای من ایمیل کنند، من هر چند وقت یک بار، مثلا هر ۱۰ روز، این قطعات صوتی را با هم میکس می‌کنم و به صورت یک پادکست درمی‌آورم.

PODCAST_AudioBookClub.jpg.CROP.rectangle3-large

شرایط کار:

– اگر خودتان یک چهره ادبی و فرهنگی، وبلاگ‌نویس، نویسنده یا مترجم هستید، بسیار ممنون می‌شوم که در این طرح شرکت کنید. اما در این طرح به روی همه شما باز است، حتی کودک شما هم با خواندن قطعه‌ای از یکی از داستان‌های هانس کریستین اندرسن می‌تواند، در این طرح شرکت کند.

تصور کنید که چه استقبالی از خواندن یک قسمت کوتاه کتاب با صدای یک نویسنده یا مترجم بشود.

– خیلی مایلم که بیشتر آثار تازه، یعنی آثاری که در یک سال اخیر منتشر شده باشند را برایم بفرستید.

– در انتخاب قطعه‌ای که قرائت می‌کنید، خوش‌سلیقه باشید! درست مثل کسی عمل کنید که می‌خواهد از یک فیلم، لحظات حساش را گلچین کند و یک تریلر تبلیغاتی بسازد.

– روی صدای خودتان هیچ افکتی یا موسیقی زمینه نگذارید.

– «یک پزشک» چنان که افتد و دانی باید خط و خطوطی را رعایت کند، بنابراین واضح است که تنها می‌توانم کتاب‌خوانی‌های شما را از کتاب‌های داری مجوز نشر در داخل منتشر کنم.

– ضبط کردن صدا کار بسیار ساده‌ای است. با یک هدست، یا میکروفن وب‌کم یا کیبورد یا میکروفن لپ‌تاپ‌ها می‌شود صدا را به سهولت ضبط کرد. سعی کنید هنگام ضبط، محیط کم سر و صدا باشد.

– اگر پیشنهادی برای بهتر شدن طرح دارید، مطرح کنید.

نشانی ایمیل من این است:

alirezamajidi در جی میل

قبلی «
بعدی »

نظرات

 1. ایده ی عالی هست.
  فقط این شرط که از کتاب های تازه انتشار یافته باشه، کمی سخت تر می کنه کار رو.

 2. حتماً این کتاب رو میخونم!
  دارم فکر میکنم یه پاراگراف بخونم، ولی اطراف خونه ما پر از سر و صداست! اگه سر و صدای بوق و دزدگیر ماشینا و همسایه های پر سر و صدا بگذریم، پرنده ها مجالی نمیدن! :‌)

 3. سلام
  فکر خوبیه، استقبال می کنم.
  من بیشتر مصرف کننده ی محتوا هستم تا تولیدکننده ی آن.

 4. سلام
  وقت ‌به‌خیر

  ممنون از مطلب و ایده‌ی خوب‌تون. به نظرم در کنار پادکست، این امکان رو هم فراهم کنید تا افراد علاقه‌مند به کتاب بتونن “یک پراگراف” که براشون جالب هست رو به اشتراک بذارند و در نهایت مثلاً ۵ پاراگراف رو در قالب یه پست منتشر کنید. فکر کنم با توجه به سرعت اینترنت این مورد یکم جالب‌تر باشه

  ممنون

 5. من خیلی اهل خواندن مطالب وبلاگهای با محتوا هستم ولی به جرات می گویم که جایی ندیده ام که کسی مثل شما با تبلیغ کتابخوانی به فرهنگ این مملکت کمک کرده باشد.
  همین مطالب معرفی کتاب دلیل سرزدن روزانه من به وبلاگ شماست هر چند مطالبی که زیاد نمی پسندم (مثل سندرم مرده متحرک) ظاهرا زیاد خواننده دارند.
  بگذریم. تلاش شما برای ارتقای فرهنگ کتابخوانی واقعا ستایش بر انگیز است.

 6. “به خاطر وضعیت رقت بار کتاب خوانی”

  رو خوب اومدی دکتر ..

  دکتر ای کاش اولش یه جمله خطر لوث شدن می زدی الان مزش رفت

 7. من فیلمش رو دیدم . . . رشتم ریاضیه . . خیلی چسبید . . من کلن کتاب نمیخونم : ) شرمنده . . . ولی فیلم زیاد میبینمااااا . . . من فیلمش رو توصیه میکنم . . . پروفسور و معاذله محبوبش . . . Professor and his beloved equation

 8. از معرفی کتاب سپاسگزارم.
  همچنین عجب ایده‌ی خوبی را دادید. من بی‌صبرانه منتظر پادکست‌ها هستم. امیدوارم کیفیت کار هم خوب باشد و با سلیقه‌ی من در مطالعه جور دربیاید.

 9. خیلی کار باحالی هستش من که موافقم ولی به قول دوستان شرط کتاب تازه انتشار یافته واقعا سخته

 10. سلام. کاش این طرح رو به صورت یه مطلب جدا منتشر کنید که به اشتراک گذاشتنش توی شبکه های اجتماعی موثرتر باشه 🙂

 11. به عنوان یک شنونده مشتاق شروع این سری پادکست هستم ، کوچک ترین کاری است که از من بر می آید !

 12. ایده بسیار جالیبه اما من وقتی اول مطلتون بودم فکر کردم میخواین مثل دیالوگ هایی که جالب هستند و مینویسید باشه نه خوندن اونها و شاید کسایی که ار دایل اپ استفاده میکنند نتونن حجم ۴ مگی رو براتون بفرستن در حالی که نوشتن اون گزینه بهتری باشه. به شخصه من ترجیح میدم مطلبی رو بخونم تا اینکه بشنومش شاید. اگه این گزینه رو هم به ایده تون اضافه کنید شاید بد نباشه
  ممنون برای معرفیه کتاب شاید برای منی که با ریاضی زیاد رابطم خوب نیست انگیزه ایجاد کنه ! اگه اسم انگلیسیه فیلم رو هم میزدین ممنون میشدم تا بتونم دان کنم

 13. سلام
  شما همیشه آدم را غافل‌گیری و ذوق زده می کنید. پیشنهاد ساخت پادکست کتاب خوانی این قدر من را به هیجان آورد که روی صندلی بند نمیشم

  امّا در مورد پادکست:

  ۱-مشخص کنید هر فایل صوتی حداکثر چند ثانیه یا چند دقیقه باید باشه

  ۲-هر چند اولویت انتشار فایل ها را میشه به کتاب های چاپ جدید داد(به خصوص در مورد کتاب های علمی) ولی نباید کتاب های قدیمی را هم کنار گذاشت. برای مثال خود من با این که زیاد مطالعه می کنم امّا به دلیل قیمت بالای کتاب ها(البته برای من) شاید آخرین باری که کتاب خریدم پارسال از نمایشگاه تهران بود و معمولا منتظر می مونم تا کتاب‌خونه‌هایی که عضوشون هستم کتاب های چاپ جدید را تهیه کنن تا بعد به امانت بگیرم.ضمن این که بسیاری از کتاب های چاپ های گذشته هم ناشناخته موندن و هم مطالب بسیار جالبی دارن و هم ممکنه به هزار و یک دلیل دیگه تجدید چاپ نشده باشن. همین چند وقت پیش من از کتاب‌خونه یک کتاب چاپ سال ۱۳۷۷ نوشته ی بورخس امانت گرفتم که توی اون در مورد داستان های هزار و یک شب حرف زده. این متن برای من به قدری دوست داشتنی و دلنشنین بود که حتی خودم هم فکرش را نمی کردم

  ۳-آیا متنی که انتخاب می کنیم فقط باید از کتاب ها باشه یا مطالب نشریات، روزنامه ها و وب سایت ها و وبلاگ ها و حتی نوشته های خودمون را هم میشه خوند؟

  ۴-موضوع کتاب و متنی که انتخاب می کنیم چی باید باشه؟ فقط کتاب های ادبی، شعر، داستان و … یا این که کتاب های تاریخی ، علمی ، فلسفی ، اجتماعی و … را هم میشه انتخاب کرد؟

  چه قدر خوبه که (اگه فایل های ارسالی خوانندگان شرایطش را داشته باشن) چند پادکست با موضوع های مختلف درست کنید، مثل سفرنامه، زندگی نامه، علمی، تاریخی، داستان کوتاه، رمان، شعر، روانشناسی و موفقیت و … و و قتی تعداد کافی فایل در یک موضوع به دست‌تون رسید از اون ها یک پادکست ایجاد کنید. حتی میشه داستان ها را هم بر اساس نوع‌شون (علمی تخیلی، فانتزی،…) دسته بندی کرد و در پادسکت های جداگانه ای منتشر کرد.
  یا این که هر پادکست چند بخش برای موضوع های مختلف داشته باشه(یعنی در یک پادکست همه ی موضوع های مختلف علمی،سفرنامه، زندگی نامه، داستان، شعر، روانشناسی و … وجود داشته باشن)

  فکر می کنم خوندن بخش جالبی از یک کتاب علمی می تونه جوّی ایجاد کنه که باعث بشه افراد بیش تری با کتاب های علمی موجود در بازار آشنا بشن و ترغیب بشن تا بیش تر، کتاب های علمی را بخونن.
  یا در مورد کتاب های تاریخی، علاوه بر این که موجب تشویق افراد به مطالعه در مورد تاریخ میشه (نه تنها تاریخ ایران بلکه تاریخ کل جهان و نه تنها تاریخ دوران باستان بلکه کل دوران های تاریخ) بلکه اگر بخش هایی از کتاب های نویسندگان معتبر خوانده بشه باعث میشه خوانندگان مشتاق به جای خواندن کتاب های کم مایه و زرد تاریخی که متاسفانه در کشور ما هم فراوان هستند ، کتاب هایی را بخونن که بر اساس روش علمی و آکادمیک و پذیرفته شده ی علم تاریخ نوشته شدن و به علاوه عرصه بر اون کتاب ها بی فایده و نویسندگانشون تنگ میشه.
  من به راحتی می تونم هفته ای یک پادکست برای معرفی کتاب تاریخی مناسب درست کنم.

  ۵-آیا فایل ها باید فرمت خاصی داشته باشن؟

  ۶-حتما از کسانی که متنی می خونن تقاضا کنید در ابتدا یا انتهای حرف هاشون مشخصات کامل کتاب(نویسنده، مترجم، ناشر، سال نشر، تعداد صفحه، موضوع کتاب، قیمت و … ) را ذکر کنن تا در صورتی که بقیه خواستن اون کتاب را تهیه کنن به راحتی این کار را انجام بدن

  ۷-حتی از بین کتاب هایی هم که مجوز انتشار گرفتن باز خودتون باید یک سری را حذف کنید تا مثلا کسی نیاد یک بخش از کتاب های فون دانیکن را بخونه

  ۸-از نظر من اگه مثل گذشته زمان انتشار پادکست های آخر هر هفته باشه بهتر هست و اگه بشه باز هم مثل سابق آخر هفته ها فقط پست های فرهنگی داشته باشید که نورعلی‌نوره

  ۹-اگه خودتون یک نمونه از این جور پادکست ها را طبق اون ویژگی ها و نکته هایی که مد نظرتون هست ، درست کنید و به عنوان نمونه روی سایت بگذارید خیلی خوب میشه

  فعلا همین ها به ذهنم رسید

 14. ایده ی جالبیه
  فقط کاش اینقدر محبوب بشه که بشه طیف زیادی از سلیقه ها رو در برگیره و اینطور نباشه که تنها از روی علاقه به ذات کار به پادکست گوش بدیم یا ایجاد کنیم، بلکه واقعا اون محتوا برامون جذاب باشه. که مصلما این امر با گوناگونی و تنوع حاصل میشه.

  متاسفانه خودم با وجود علاقه شاید نتونم ایجاد کنم، مخصوصا به دلایلی که خودتون فرمودید. تمام کتاب هایی که در سال اخیر خواندم، یا مجوز ترجمه و چاپ نخواهند گرفت، و یا بدلیل خفته بودن بازار کتاب و سلیقه ی ناشران، فرصت ترجمه و چاپ نخواهند داشت.

  خیلی دوست داشتم قسمت هایی از کتاب های Ian McEwan رو میخوندم که به نظرم عالی هستند، کتاب هایی مثل باغ سیمانی (Cement Garden)، تاوان (Atonement ) و عشق پایدار (Enduring Love)

  و یا کتاب های ریچارد داو.کینز مثل ژن خودخواه و ساعت ساز تابینا (که هر دو ترجمه غیر رسمی برای دانلود ذارند) و یا کتاب های کریستوفر هیچینز

  در ژانر علمی تخیلی، شاهکار ۵ جلدی داگلاس آدامز، The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy یا (راهنمای مسافرین سرراهی کهکشان)، که واقعا بی نظیر و جای تاسف داره که این شاهکار ترجمه نشده. دوست دارم حداقل بخشهاییش رو خودم ترجمه کنم و به اشتراک بگذارم.

  حتی موارد بسیار شناخته شده و محبوبی، مثل “نغمه ای از آتش و یخ” جدیدا فقط قسمت اول “بازی تاج و تخت” ترجمه و منتشر شده و من واقعا نمی دونم چقدر نسبت به متن اصلی تغییر کرده.
  متنی که پر از نقل قول های زیباست و شما خودتون چند موردش رو از سریالش در مطالبتون قرار دادید.

  اوضاع کتاب اصلا مناسب نیست، یا بازار طلب نمیکنه و فرصت انتشار بسیاری کتاب ها رو نمیده، و یا اصلا مجوز نمی گیرند و مجال پیدا نمی کنند.

  راه حلی که من خیلی وقته استفاده میکنم، یه کتاب خوان دیجیتال هست، و دانلود متن اصلی کتاب ها و حالا به میلیون ها کتاب دسترسی دارم. و البته برای من بسیار کم هزینه تر هم هست.

  امید وارم این ایده شما اونقدر محبوب بشه که بتونه سلایق مختلف رو پاسخگو باشه و هر روز افراد بیشتری رو مجاب کنه

 15. BBC has made a documentary on Paul Erdos, who truly was one of the greatest mathematicians of all times

  I wonder how long will it take for a film producer to make a movie on his unorthodox life, similar to the Beautiful Mind for John Nash

 16. و اینجاست که من سایت شما رو به زومیت و نارنجی ترجیح میدم (گرچه به اونجاها هم سر میزنم).تولید محتوا!
  ایده ی واقعا خوبیه …

 17. ممنون بابت مطالب زیبا و ایده جالبی که مطرح کردید.
  الان داشتم با خودم فکر میکردم که اگر یک پزشک نبود واقعا کمبودش احساس می‌شد و شما هیچ معادلی در وب فارسی ندارید.
  واقعا شماره یک هستید. خیلی خیلی ممنونم بابت زحماتی که می‌کشید.

 18. فکرخوبیه من صدام برای اینکار مناسب نیست ولی مشتاق شنیدت پادکست از دیگران هستم

 19. خیلی عالیه
  بهتره شما کتاب ها رو معرفی کنین تا هر کسی یه قسمتهاییش رو انتخاب کنه و ضبط کنه.
  این لینک هم ببینید . آموزش ساخت پادکست هست.
  http://weblogina.com/video/how-to-make-a-podcast/

 20. سلام. البته تلفظ صحیح اسم آن ریاضیدان مجارستانی «اردوش» هست و نه اردوس
  لینک زیر را ببینید
  http://en.wikipedia.org/wiki/Paul_Erd%C5%91s

 21. دوستان عزیز تازگی کتابی در مورد موفقیت خواندم که به نظر من با تمامی کتابهای دیگر در مورد موفقیت تفاوت داشت و دید زیبا و جدیدی به مقوله موفقیت پیدا کردم. کتاب کوچک، اما تاثیری زیاد. اسم کتاب شیب بود که نویسنده آن ست گودین میباشد. خوندن کتاب بیشتر از ۲ ساعت طول نمیکشه.کتاب مال ۹۲ بود اما نمیدونم نشرش چی بود.
  به هر حال اگه شما هم از دسته افرادی هستین که به انرژی و هیجان نیاز دارید این کتاب از بهترین هاست.

  • نظر این دوست عزیز را در مورد کتاب شیب خواندم و حرفش رو درک کردم. در واقع این کتاب رو یکی از دوستان بهم هدیه کرد وقتی شروع کردم تا تمومش نکردم کتاب رو زمین نذاشتم. واقعا کتاب با تمامی کتابهای موفقیت فرق داره. الان کتاب دم دستمه. انشارات درنا قلم هست و شماره فروش هم زده ٧٧٣۵۴١٠۵

 22. سلام این طرح جالبی اما ای کاش به نقد کتاب می پرداختید یا حد اقل بخش های جالب اون رو می اوردید .من خودم این کتاب ها رو نخوندم ولی خیلی از دوستم شنیدم که خوبه…

 23. سلام.من امروز میرم کتابخونه این کتابو می خرم.خدا کنه داشته باشه

 24. با سلام و تشکر فراوان بابت معرفی این کتاب دوست داشتنی
  کتاب رو هفته قبل از طریق سایت جیحون سفارش دادم
  دو سه روز بعد کتاب در یک بسته نسبتا بزرگ رسید کتاب رو جوری بسته بندی کرده بودند که انگار یه شی قیمتی رو بسته بندی کردن که واقعا هم شی با ارزشی است
  همراه کتاب یه کتاب کوچک به پاس تشکر هم وجود داشت
  کتاب رو بی وقفه و پشت سر هم خوندم و واقعا تا تموم نشه نمی تونی زمین بذاریش
  جدای از بحث ریاضیات کتاب داستان بسیار زیبایی داره که برای همه میتونه لذت بخش باشه

 25. من مدرس رباتیک هستم تو سطح ابتدایی…
  برای بچه ها یه مسابقه رباتیک گذاشتم و یه جایزه کتاب براشون در نظر گرفتم..
  جالب اینجاست که هیچکدومشون کتاب رو به عنوان جایزه قبول نداشتند..
  فک میکنم فرهنگ کتاب خونی از همون ابتدایی باید رواج پیدا کنه

 26. منظورتون همون کتاب استاد و خدمتکاره؟؟؟؟؟؟؟؟یا کتاب خدمتکار و پروفسور یه کتاب دیگه از این نویسنده هست؟!

 27. با سلام میخواستم بدونم این کتاب از انتشارات نگاه و با ترجمه آسیه و پروانه عزیزی چطور هستش اگه بخوام بخونم؟

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.

قابل توجه شما

پیشنهادات ما

پیشنهاد می‌کنیم