چه می‌شود ، اگر همین الان کشیدن سیگار را متوقف کنید؟

شاید یکی از علل مشکل بودن ترک سیگار این است که تصور می‌شود فواید و مضرات ترک یا ادامه دادن مصرف سیگار خیلی دیر اتفاق می‌افتند.

حتما نظرتان وقتی به جدول زمانی زیر نگاهی کنید ، عوض می‌شود ، بسیاری از فواید ترک سیگار زودرس هستند:

بعد از ۲۰ دقیقه : فشار خون بدن به حد طبیعی برمی‌گردد. (افزایش فشار خونی که به خاطر اثرات سیگار باشد.)

بعد از ۸ ساعت : سطح گاز مونوکسید کربن در خون نصف می‌شود و سطح اکسیژن به مقدار طبیعی برمی‌گردد.

بعد از ۴۸ ساعت : احتمال حمله قلبی کاهش خواهد یافت. بدنتان از نیکوتین پاک می‌شود. حس چشایی و بویایی طبیعی می‌شوند.

بعد از ۷۲ ساعت : نایژه‌ها شل می‌شوند ، انرژی بیشتری برای انجام کارهایتان خواهید داشت.

بعد از ۲ هفته : مقدار جریان خون افزایش پیدا می‌کند ، و در طی ۱۹ هفته بعد هم جریان خون همچنان به بهتر شدن خود ادامه خواهد داد.

بعد از ۳ تا ۹ ماه : سرفه ، خس‌خس سینه و مشکلات تنفسی کم می‌شوند ، ظرفیت ریه‌ها ۱۰ درصد بیشتر می‌شود.

بعد از ۱ سال : احتمال سکته قلبی نصف می‌شود.

بعد از ۵ سال : احتمال سکته مغزی در شما ، درست به اندازه یک فرد غیرسیگاری می‌شود.

بعد از ۱۰ سال : احتمال ابتلای شما به سرطان ریه به اندازه یک فرد غیرسیگاری می‌شود.

بعد از ۱۵ سال : احتمال حملات قلبی در شما به اندازه یک فرد غیرسیگاری می‌شود.

بنابراین می‌بینید که اثرات زودرس ترک سیگار کم نیستند و همین مطلب ، شاید انگیزه شما را برای ترک سیگار بیشتر کند.

منبع : Healthbolt

 
11 نظرات
 1. ريتا می گوید

  دکتر جان دست شما درد نکند با این فهرست سلامتی ٬ ولی حتما این را هم شنیدید که شاعر میگه : دردی است غیر مردن کان را دوانباشد . این درد احتمالا همان مرض صعب‌العلاج اعتیاد است که فریب هیچ فهرست و توصیه‌ایی را نمی‌خورد . بنده شخصا دو ماه است که ترک سیگار کردم ولی این ذهن لعنتی همش درگیر خیال سیگار است . فی‌الواقع جسما نیازی نیست ولی از دست خیالش پدرم درآمد در آمدنی ……

 2. نیما می گوید

  دکتر سلام. نیما هستم ۲۰ ساله از تهران. راستش من تصمیم گرفتم سیگار رو ترک کنم و الان ۴۸ ساعت هست که سیگار نکشیدم. الان تصمیم داشتم برم یه نخ بکشم و بعد کمش کنم و بیارمش به هفته ای یک نخ. همین الان که ساعت ۴ صبحه میخواستم سیستم رو خاموش کنم و برم تو بالکن یه نخ سیگار بکشم، که گفتم وایستم و یک پزشک رو هم ببینم. شاید خواست خدا یا شانس من بود که همین الان این مطلب رو ببینم. ازتون متشکرم.
  روی صحبتم با بقیه است : سیگار رو ترک کنید. باور کنید اصلا سخت نیست و اگر واقعا از مضرات سیگار آگاه شید و تصمیمتون قاطع باشه، هر چقدر هم که معتاد شده باشد میتونید ترکش کنید. باور کنید بعد از ۲۴ ساعت گلوی من حالت بهتری داشت. آهای کسایی که دوست دارید سیگار رو امتحان کنید و ببینید چه حالی بهتون میده، باور کنید همه ی کسایی که کشیدن یا مثل من الان پشیمون شدن یا موقع سکته یا اعلام سرطان پشیمون شدن! دست کم تو تهرانی که من بودم هوا به اندازه ی کافی به من سر درد میداد که بیام سیگار هم بکشم…
  با تشکر از دکتر مجیدی و تمام پزشکان متعهد

 3. منیری می گوید

  دکترجان، این سیگاری‌هایی که من اینجا می‌بینم، بعد از ۵ دقیقه جانشان درمی‌رود و به فشار خون طبیعی نمی‌رسند؛ سیگاری‌هایی که می‌روند توی توالت و سیگار می‌کشن 😉

 4. mohsen می گوید

  سلام مطلب خوبی بود ولی:میدونید ترک سیگار مشکلتر از اعتیاد به مواد مختره؟ دکتر جان ایا میشود از طریق دارو ودرمان این سیگارو ترک کرد؟اگه میشه نسخه بنویس من یکی ترک سیگار کنم

 5. کامران می گوید

  دکتر سلام. در اینکه سیگار برای انسان ضرر داره شکی ندارم. میخوام کاملا جدا از جنبه ی سلامتی، نظرتون رو بپرسم که آیا فکر می کنید سیگار کشیدن برای یک انسان گناه تلقی میشه یا خدا برای یک فرد سیگاری مجازات در نظر میگیره ؟ با توجه به اینکه سیگار به جسم زیان میزنه و در عین حال بسیاری از بزرگان دینی و دانشمندان علم سیگار رو مصرف می کردند.
  در ضمن بدون وبلاگ شما هم بسر نمی شود…

 6. AmiN می گوید

  دکتر جان، بسیار حرف‌های منطقی و قشنگی بود. اما… کماکان به قول شاعر: آسایش دو گیتی، تفسیر این دو حرف است، بعد از چایی یه سیگار، بعد از سیگار یه چایی.
  آدم که به خاطر مسئله پیش و پاافتاده‌ای مثل سلامتی، سیگار رو نباید بی‌خیال شه! یاعلی

 7. سولوژن می گوید

  اعتیاد ما به سیگار به چه چیز آن است؟ به نیکوتین یا این‌که اعتیاد روانی داریم؟ چون اگر تنها به نیکوتین باشد، پس باید در ۴۸ ساعت طبق این جدول اعتیاد از بین برود.

 8. علی رادبوی می گوید

  سلام
  مطلب بسیار جالبی بود بعد از خواندن مجبورشدم بلند شوم بروم حیاط وسیگای روشن کنم و در مورد این موضوع عمیقا فکر کنم.درضمن دکتر جان من در همین رابطه داستان دارم که اگر دوست داشتید بخوانید. البته پیداکردن اش از آرسیو به عهدهُ خودتان.

 9. seyed می گوید

  salam bad az 41 sal kozashtam kenar fekresh ro ham nemi konam to ham mi tony azat hamegi zeyad-

 10. hamid mahmoodi می گوید

  salam 2ktor joon ,
  chejori mishe sigar nakeshim

 11. MaMMaD می گوید

  بابا جان این حرفا چیه سیگار مرخصی داره ولی ترک نداره

نظرات بسته شده است.