۵ کارخانه‌‌ مشهور و موفقی که زمانی در خدمت نازی‌ها بودند

بسیاری از افراد تاکنون به احتمال فراوان از محصولات یکی از کارخانه‌هایی که زمانی در خدمت نازی‌ها بوده‌اند، استفاده کرده‌اند، بدون اینکه در مورد تاریخچه این کارخانه‌های چیزی بدانند. ناگفته پیداست که این کارخانه‌ها هم‌اکنون در خدمت رایش سوم نیستند و ارتباطی با وی ندارند. اما بی‌شک زمانی این کارخانه‌ها و برندهای مشهور که در لیست ۵۰۰ شرکت موفق مجله فورچون هم هستند، باعث توانمندی و موفقیت تجاری نازی‌ها می‌شدند.

هوگو بوس Hugo Boss

هوگو بوس برند مشهوری در دنیای مد و لباس است. حتی کسانی که نمی‌توانند اجناس گران هوگو بوس را ابتیاع کنند و بپوشند، تبلیغات این برند را بارها دیده‌اند و با آن کاملا آشنا هستند.

هوگو بوس زمانی یونیفرم‌های مشکی اعضای اس‌اس را تولید می‌کرد، یونیفرم‌های که حس احترام توأم با ترس را در میان مردم برمی‌انگیختند. این لباس‌ها در کارخانه‌های تولید می‌شد که در آن کارگران و اسرای نظامی تحت شرایط غیرانسانی، وادار به کار می‌شدند. این یونیفرم ها تأثیر زیادی روی بینندگان می گذاشتند، طوری که در فیلم جنگ ستارگان به صورت تلویحی به این یونیفرم‌ها اشاره می‌شود.

با این حال محصول هوگو بوس در زمان نازی‌ها مستقیما در قتل و نسل‌کشی دخیل نبودند و به علاوه از آنجا که در تابستان به واسطه رنگ سیاه و جذب بیش از حد نور خورشید باعث ناراحتی اس‌اس‌ها می‌شد، بسیار کمتر از تولیدات سایر کارخانه‌های دیگر،
بدنام است!

فولکس واگن

فولکس واگن کمی پیشتر از جنگ جهانی دوم توسط «فردیناند پورشه» بنا نهاده شد. نام پورشه با اتوموبیلهای شیک و سریعی که فقط افراد ثروتمند قادر با تهیه آنها هستند، مترادف است. اما قبل از اشتهار پورشه، فردیناند پورشه به واسطه تولید اتوموبیلی معروف شد که لقب پرفروش‌ترین اتوموبیل تاریخ را هم
یدک می‌کشد: فولکس قورباغه‌ای!

هیتلر شخصا به یک اتوموبیل ارزان و خوش‌ساخت علاقه داشت که هر شهروند آلمانی بتواند آن را تهیه کند. پورشه از این فرصت استفاده کرد و فولکس قورباغه‌ای را تولید کرد و سپس برای جلب موافقت شخص پیشوا، لابی سنگینی را شروع کرد.

زمانی مردم به ظاهر گرد این اتومبیل نگاه می‌کردند، شکل ظاهری که قابل تشبیه به چهره یک انسان هم بود و به فکر عشق و صلح می‌افتادند. فولکس قورباغه‌ای، اتومبیلی که سازگار با شرایط آن زمان آلمان طراحی شده بود، در کارخانه‌هایی در اشتوگارت آلمان تولید می‌شد که در آن کارگران در شرایطی برده‌وار مشغول به کار بودند.

آی‌ بی ام

هر کسی که به نحوی با کامپیوتر سرو کار دارد، محال است نام شرکت آی بی ام را نشنیده باشد. آی بی ام از معدود شرکت‌های آی تی است که تاریخ آن به قرن نوزدهم برمی‌گردد. این شرکت از سال ۱۹۲۴ در لیست شرکت‌ها موفق و ثروتمند مجله فورچون جاخوش کرده است و به عبارتی ۶۰ سال پیشتر از مایکروسافت و مکینتاش، تاریخچه موفقیت این شرکت شروع شده است.

اگر در حال خواندن این سطور باشید و اندک آشنایی با آی بی ام داشته باشید، ممکن است یک لحظه درنگ کنید و به قصد مچ‌گیری بگویید: که شرکت آی بی ام که آمریکایی است! چه ربطی به نازی‌ها دارد؟!

اما باید بدانید که در سال‌های اولیه دهه ۳۰، بعضی از گروه‌های امریکایی مانند بنیاد راکفلر و انستیتوی کارنگی Carnegie به صورت مستقیم، پروژه اصلاح نژادی نازی‌ها را پایه‌گذاری کردند. با شروع جنگ، بیشتر شرکت‌های آمریکایی ارتباط خود را با آلمان‌ها قطع کردند، اما در این میان شرکت آی بی ام خدمت برجسته‌ای به نازی‌ها کرد.

در آن زمان تنها راه مدیریت اطلاعات در مقیاس انبوه استفاده از سیستم‌های پیچیده‌ای مانند کارت‌های پانچ بود و شرکت آی بی ام بهترین پیمان‌کار و اجرا کننده
پایگاه داده‌ها به شمار می‌رفت. کارت‌های پانچ آی بی ام در زمان هیتلر هر چیزی را اداره می‌کرد: اموارت اقتصادی، مدارک پزشکی و البته یهودیان را!

با استفاده از کارت پانچ‌های آی بی ام، نازی‌ها کلیه افراد غیرآریایی را به سهولت زیر نظر می‌گرفتند. آنها می‌توانستند اطلاعات مربوط به هر فرد غیر آریایی را
از لحاظ مذهب، محل اسارت و شیوه‌ اعدام مدیریت کنند.

مقامات فعلی آی بی ام در مورد این اتهام بدنام‌کننده شرکتشان می‌گویند که آنها در آن زمان قربانی شرایط بودند. آنها می‌گویند که مانند بسیاری از شرکت‌های دیگر تحت کنترل نازی ها بودند. گرچه مدارک خلاف این امر را نشان می دهد، ولی آی بی ام هیچ دلیلی برای عذرخواهی احساس نمی‌کند.

دیدن این ویدئوی یوتیوب را در این زمینه توصیه می‌کنم. در این ویدئو حرف‌های کسانی مانند مایکل مور و نوام چامسکی را می‌توانید در مورد
حمایت صنایع غربی و نقش آنها در شکل گرفتن و قدرتمند شدن آلمان هیتلری را ببیند و بشنوید.

در این ویدئو نشان داده می‌شود که آی بی ام در مقیاس میلیونی و به صورت اختصاصی کارت‌های پانچ برای نازی‌ها تولید می‌کرد، کارت‌های پانچی که در آن هر فرد بر حسب یهودی بودن، کولی بودن و یا گرایشان همجنس‌خواهانه کد مخصوصی داشت.

بایر

بایر یکی از مشهورترین کارخانه‌های دروسازی است، داروهای بسیار مشهوری مانند آسپرین توسط این شرکت تولید شده است. هروئین هم تولید شرکت بایر است.

شرکت بایر در زمان نازی‌ها گاز Zyklon B را تولید می‌کرد. گازی که میلیون‌ها نفر را در بازداشتگاه‌ها کشت.

این گاز توسط فریتز هابر برای کشتن حشرات تولید شده بود. فریتز هابر که خود یک یهودی بود برای در امان ماندن از تعقیب نازی‌ها، یهودی بودن خود را انکار کرد ولی با این وجود از آنجا که مادرش یهودی بود، طبق مقرران نازی‌ها هنوز یک فرد یهودی محسوب می‌شد. هابر در حین فرار از آلمان در نتیجه حمله قلبی درگذشت. همسر فریتز هابر نیز بعد از اینکه از کاربرد این گاز مطلع شد، با شلیک گلوله خودکشی کرد.

زیمنس

زیمنس شرکت بزرگی است که محصولاتی متفاوتی از مدارهای الکتریکی تا توربین‌های بادی و ترن‌های سریع‌السپیر می‌سازد. این شرکت نیم میلیون کارمند در سراسر جهان دارد. این شرکت در قرن نوزدهم توسط وارنر فون زیمنس تأسیس شد.

با مرگ وارن، زیمنس توسط پسر او -کارل- و سپس توسط نوه وارنز یعنی هرمان اداره شد. در زمان هیتلر، انبوهی از وسایل و ملزومات که به صورت مستقیم و غیرمستقیم در جنگ کاربرد داشت، تولید می‌کرد. کارخانه‌های زیمنس که در نزدیکی آشویتس و پوخنوالد ساخته شده بود، از نیروی کار هزاران اسیر بهره می‌برد.

گرچه زیمنس تنها کارخانه‌ای نبود که در زمان هیتلر فعال بود ولی محصولات با اهمیتی از زیرساخت‌های راه‌آهن تا وسایل ارتباطی و تولید نیرو، از ساخته‌های این
شرکت بود. اگر هیتلر را مغز جنگ لقب بدهیم، زیمنس را می توانیم به دست راست او ملقب کنیم.

در سال‌های دهه ۴۰ دیدن اینکه اسیری صبح‌هنگام در کارخانه‌های زیمنس مدارهای الکتریکی تولید کند و عصر در اتاق‌های گازی که توسط همین شرکت تولید شده بود، اعدام شود، غیر معمول نبود. چهار پنجم کارخانه‌های زیمنس در زمان جنگ توسط متفقین نابود شد. این شرکت وادار شده است که غراماتی به بازماندگان جنگ بپردازد.

منبع: کرکد دات کام

 
21 نظرات
 1. zos می گوید

  البته دلیل عدم ذکر منبع برام روشن نشد! ولی خوب مطلبی بود که تا حدی مشکوک میزد بخاطر علاقه زیادم به ای بی ام نیستش! چه بدونم ولی خیلی شرکت های دیگه کارهای عجیب تری هم کردن شرکت هایی که در چشم مردم خیلی مثبت هستن ولی در پشت پرده چیزهایی که تولید کردن !!
  اچ پی که با جی پی اس های مشهورش روی بلید ها تونست عامل نفوذی امریکا برای گرا دادن موشک شه!
  یا ان تی پی سرورهاش!
  و یا سان! واقعا سگ ای بی ام می ارزه بهشون ای بی ام این کار و نکرده هنوز!
  پاسخ: دلیلش کاملا روشن است. لینک به منبع قیلطر شده، موجب قیلطر شدن خود سایت یا وبلاگ می‌شود. لینک دادن به منابعی که دسترسی به آنها ممکن نیست! تا به حال قربانیانی در وبلاگستان داشته است.فناوری همیشه کاربردهای دوگانه‌ای داشته است و حتی شرکت‌های خوشنام کنونی هم ممکن است خواسته و ناخواسته، در خدمت جنگ و اهداف غیرانسانی قرار بیگرند.

 2. imei می گوید

  علیرضای گرامی. نوشته اید : ” آی بی ام از معدود شرکت‌های آی تی است که تاریخ آن به قرن نوزدهم برمی‌گردد. این شرکت از سال ۱۹۲۴ در لیست شرکت‌ها موفق و ثروتمند مجله فورچون جاخوش کرده است”
  من دقیقا متوجه نشدم یعنی چی؟ اونجور که من میدونم ۱۹۲۴ یعنی قرن بیستم!؟
  http://www-03.ibm.com/ibm/history/exhibits/endicott/endicott_intro.html
  این یه اشتباهه یا something is missing؟
  پاسخ: این دو جمله ناقض هم نیستند. هستند؟! من ویکی‌پدیا را هم چک کردم، در ویکی‌پدیا هم نوشته شده این شرکت در سال ۱۸۸۸ تأسیس شده است:
  http://en.wikipedia.org/wiki/IBM

 3. اصلان می گوید

  سلام. خسته نباشید… بسیار عالی بود. استفاده کردم.
  بدرود.

 4. Ariachne می گوید

  هابر منظورتونه دیگه…
  خوش باشید

 5. شلم شوربا می گوید

  خیلی جالب بود .ولی آی بی ام از همه عجیبتر بود.

 6. جوانه می گوید

  سلام بر شما
  چه جالب! من نمیدونستم سازنده پورشه و فولکس واگن یکی بوده.
  پیروز باشید.

 7. آریاپسر می گوید

  گیرم که لینکش بلاک شده باشد، دست‌کم نامش را که می‌توانید بنویسید یا اشاره‌ای به آن بکنید.

 8. سیّد امین می گوید

  سلام و خسته نباشید
  بهتر بود از شرکت مرسدس بنز هم نام می بردید
  شرکت های خیلی زیادی بودند که اگر حتی یک اشاره هم بهش میشد بهتر بود
  ولی با این حال ممنون
  فعلا بای

 9. Ariachne می گوید

  من الآن خودمو میکشما!فریتز هابر نه هاربر آقاجان!ویکی پدیا که دیگه همون نزدیکی هاست

  http://en.wikipedia.org/wiki/Fritz_Haber
  پاسخ: مسلما اشتباه تایپی من، اینقدر ارزش نداره که شما حیات خودتون را به خطر بیندازید!

 10. Ariachne می گوید

  البته که کاملاً همینطوره و مرسی که نگران حیات من شدید!اشتباه تایپی یکسان هم خب یک بارش و یا دوبارش توی یک متن شاید محتمل باشه ولی بیشترش!؟هوووم!مهم نیست ولی،منتها چون خودتون اشاره کردین من گفتم.همین دیگه…یه چیزهایی برای شما که پزشکید ناموسی حساب میشه یه چیزهایی هم برای ماها که شیمیستیم و تا ته برای بقیه هم همین جور دیگه.خواستم بدونین ایراد بنی اسرائیلی نبوده و اینا…
  بازم خوش باشید
  پاسخ:‌خواهش می‌کنم. وقتی می‌بینم خوانندگان با دقت مطالبم را می‌خونن، بسیار خوشحال می‌شم. ،

 11. مهدي می گوید

  بسم الله
  سلام
  و البته ناگفته نماند که بعضی از این‌ها هم‌اکنون در خدمت نژادپرستان صهیونیست هستند. یک جایی شنیدم که آی بی ام بزرگ‌ترین حامی اقتصادی اسرائیلی‌هاست.

 12. نمایشگاه مجازی می گوید

  همه جهان در مورد هیتلر و سیستم نازی ها اشتباه فکر می کنند زیرا تاریخ را کسانی نوشته اند که در جنگ پیروز شده اند
  http://www.farsivfair.com

 13. ناشناس می گوید

  نه با نازی ها موافقم نه با جنگ و آدم کشی ولی خدایی این یکی رو راست گفت که تاریخ رو کسانی نوشتند که پیروز شدند.

 14. bstb می گوید

  جالب بود ،
  خوبه که ما بیشتر بدونیم ، از این دنیای هزار رنگ که فقط شده منفعت …
  ای کاش (…) ،

 15. zos می گوید

  برادر ارزشی بخوای از دید صهیونیستی فیلترش کنی ماجرارو ! خیلی پیچیده میشه قضیه
  جوریکه شما میشی یکی از حامیان اصلی صهیونیست ها چطور؟
  خوب شرکتهایی مثل جونیپیر فاندری سیسکو!مخابرات کشور ما روی اینهاست !!!!شما با هرتلفن که میخری میزنی! …!
  حساب بانکیتون روی مین فریم های ای بی ام هستش!!
  شتاب!
  کارت سوخت ! اچ پی و سیسکو ..!
  شما حقوقتون رو بوسیله اسراییلی ها میگیرین امنیتتون رو اونا تضمین میکنند و شبکتون! دوستی از رفقای امین (امنیت باز)میگفتش که تمام شرکتهای سازنده فایروال و یا لایسنسها مال برادران صهیون هستش!
  فکر کنم سانیو هم شرکت دوست و برادر خوبی برای مثال باشه!
  پی نوشت :فکر کنم این نظر فقط برای گفتن بود نه برای انتشار!

 16. manouchehr می گوید

  آقا جان ، اینو هم بگین یکی از سازمانهای یهودی ی اون زمان بر ای نازی ها بر ضد انگلیسی ها جاسوسی می کرده.!!! آدم واقعن حیرت می کنه از امورات این دنیا…

 17. مجید می گوید

  سلام
  البته هر چند شما زحمت کشیدین و مقاله رو ترجمه کردین و مولف اش نیستین اما منم با جمله تاریخ رو کسی … موافقم
  وگرنه فولکس واگن بدستور شخص هیتلر برای استفاده عامه مردم طراحی شد و اسم خودرو ملی هم نام گرفت حتی کاربرد نظامی فولکس واگن که در زمان خودش عجاب انگیز بود
  به نظرم دلیلی نمی تونه باشه برای نگاه منفی به این کمپانی ها و…
  هر چند سبک مقالات کراکید یه نوع خاصیه !!!

 18. sh می گوید

  ممنون از ترجمه این مقاله.خیلی خواندنی بود علی الخصوص یکی برند هوگو بوس و دیگری آی بی ام .بازهم ممنون.

 19. مجید ! می گوید

  اینووووووووووووووووو بابا تو دیگه کی هستی خوب تحمل انتقاد رو نداری چرا نظر منو یه چیز دیگه می نویسی و….

  به توام میشه گفت آدم فکر کردم شاید حرف حساب حالیت بشه اما …
  پاسخ: خوب دقت کنید، بعد کامنت بگذارید. کامنت شما عوض نشده است.

 20. shoolan می گوید

  اخه مساله وقتی جالب میشه که بدونیم راکفلر ها یهودی هستند
  واین مساله هولوکاست به عنوان یک آتو در دست انها(البته بنده منکر این قضیه نیستم ولی در معرفی عاملان اون شک دارم )
  در ضمن کسایی که می خواهند اطلاعات بیشتری در مورد حمایت بنگاههای اقتصادی از حکومتها کسب کنند کتاب “هیچ کس جرات ندارد” نوشته گاری آلن وانتشارات موسسه رسا را مطالعه فرمایند
  (اگه کتاب را خواندی و ماندی در کار دنیا بگو سیاست پدر مادر ندارد):دی

 21. مسحن می گوید

  و اما آی بی ام بزرگ! شک نکنید که همه شرکتها در دنیاس کسب و کار از این کارها کرده اند. به همین دلیل هم هیچ شرکتی مقدس نیست. البته محض اطلاع شما عرض می کنم آنچه شما به عنوان آی بی ام می شناسید رسما در سال ۱۹۳۶ تاسیس شد (در واقع در این سال مجموعه اس از شرکتهای مختلف در هم تلفیق شده و آی بی ام را بوجود آوردند). جهت اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به کتاب مشهوری که مدیر عامل موفق این شرکت لوئیس گرستنر نوشته است به نام Who says elephants can’t dance که به فارسی نیز ترجمه شده است.

نظرات بسته شده است.