نقض قوانین سه‌گانه روبوتیک

4

ایزاک آسیموف با داستان‌های علمی تخیلی‌اش، ترس و وحشت انسان‌ها را از روبوت‌ها از بین برد و با قوانین سه‌گانه روبوتیک،
روبوت‌های پوزیترونیک را از موجوداتی شبه فرانکشتاین به موجوداتی دوست‌داشتنی تبدیل کرد.

طبق قوانین سه‌گانه روبوتیک:

۱- یک‌ روبوت هرگز به‌ افراد بشر صدمه‌ نمی‌رساند و از هر عملی ‌که‌ موجب‌ آسیب‌ رسیدن‌ به‌ انسان‌ها شود، جلوگیری‌ می‌کند.

۲- یک‌ روبوت‌ از دستورات‌ انسان‌ها اطاعت‌ می‌کند، مگر دستوراتی‌ که‌ اجرای‌ آنها مغایر قانون‌ اول‌ باشد.

۳- یک‌ روبوت‌ از موجودیت‌ خود دفاع‌ می‌کند، البته‌ تاحدی‌ که ‌این‌ دفاع‌ مغایر قانون‌ اول‌ یا دوم‌ نباشد.

بر اساس مندرجات فرهنگ آکسفورد سر و کله قوانین سه‌گانه روبوتیک نخستین بار در سال ۱۹۴۱ و در داستان کوتاه «دروغگو»ی آسیموف پیدا شد. این داستان کوتاه در مورد روبوتی است که می‌تواند ذهن و اندیشه‌های نهان انسان‌ها را بخواند، منتها چون به قانون اول روبوتیک سخت پایبند است و تفسیرهای خود را از این قانون دارد، گاهی اوقات به خود اجازه نمی‌دهد در پاسخ به دیگران حقیقت ذهنی افراد را بگوید و درست به همین خاطر ترجیح می‌دهد خانم سوزان کالوین (یک پیردختر ترشیده!) را امیدوار نگاه دارد و به دروغ بگوید که مردی خاطرخواه اوست تا از صدمه روحی این انسان جلوگیری کند!

اما ظاهرا انسان‌ها به هیچ عنوان مایل نیستند که از روبوت‌ها به سبک داستان‌های علمی تخیلی آسیموف استفاده کنند و این قوانین را در برنامه‌هایشان بگنجانند. بر اساس خبری که فاکس نیوز منتشر کرده است، یک مرد ۸۱ ساله استرالیائی با استفاده از نقشه‌هایی که از اینترنت دانلود کرده بود، روبوتی طراحی کرد و با استفاده از این روبوت خودکشی کرد.

این پیرمرد تنها زندگی می‌کرد و خویشاوندانش به او فشار می‌آوردند که خانه‌اش را ترک کند و مورد پرستاری قرار بگیرد، ولی او نمی‌خواست این کار را بکند. او سرانجام با ساعت‌ها جستجو در اینترنت، ماشین پیچیده‌ای درست کرد که می‌توانست اسلحه‌ای را به کار بگیرد و شلیک کند.

ساعت ۷ صبح روز پنجشنبه او این روبوت را روشن کرد و در برابر آن قرار گفت و با شلیک‌های این روبوت که مسلح به یک طپانچه نیمه‌خودکار کالیبر ۲۲ بود، به زندگی‌اش خاتمه داد.

منبع خبر: فاکس نیوز

 
4 نظرات
 1. شروین فتحی می گوید

  دکتر
  من از کودکی به آیزاک آسیموف خیلی علاقه داشتم و الان که این داستان دروغگو را به صورت چکیده دیدم خیلی برایم جالب شد. شما که قلم خوبی دارید اگر می شود یک پست درباره آسیموف کار کنید. البته اگر زحمتی نیست!

 2. هوتن می گوید

  از بابت پست مفید شما سپاسگزارم!

 3. پویا می گوید

  درود.
  این «نقض» قوانین روبوتیک نیست.
  حتما روبوتی که این شخص ساخته، ساختاری تعریف شده برای قوانین سه گانه نداشته. مانند بسیاری روبوتها که در صنایع مورد استفاده قرار می گیرند و کارهایی مشخص نظیر جوش دادن دو قطعه به همدیگر و … تا کارهای پیچیده را انجام می دهند.
  قوانین روبوتیک در مورد روبوتهایی است که دارای حافظه، فکر و قدرت تصمیم گیری هستند. و ساخت روبوتی که تنها ماشه را می کشد، و هیچ استفاده ای از هوش مصنوعی در آن نشده، «ناقض» آن فکر بدیع و خلاقیت دکتر آسیموف در نظریه قوانین سه گانه اش نیست. اگر عنوان دیگری برای این پست در نظر گرفته می شد، شاید بار معنایی آن به این حد نادرست به نظر نمی رسید.
  (مانند اینکه بگوییم چون ماهی در مجاورت هوا می میرد، پس ناقض ریه و دستگاه تنفسی در خلقت سایر موجوداتی است که این سیستم را دارند)

 4. جلیل علویان می گوید

  این روبات دقیقا یک ربات آسیموفی بوده و تمام قوانین سه‌گانه رو به دقت رعایت کرده. چرا کشتن یک انسان – اونم انسانی که در ۸۱ ساله‌گی خودش اون‌همه وقت خودش رو صرف چنین پروژه‌ای کرده بوده و نمی‌تونیم بهش بگیم احمق یا افسرده – باید به‌معنای آسیب رسوندن یا صدمه زدن به اون انسان تلقی بشه؟ روبات فرمان صاحبش رو اجرا کرده دقیقا در زمانی که صاحبش داشته بهش دستور می‌داده: “از این زندان آزادم کن”

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.