ویژگی جدید یوتیوب: جستجو در محتوای گفتاری

3

وقتی در یوتیوب و سایت‌های دیگر اشتراک ویدئو به دنبال ویدئویی می‌گردیم، موتورهای جستجو، نتایج را بر اساس عنوان و توضیحاتی که آپلودکننده ویدئو برای ویدئو گذاشته است، پیدا می‌کنند و به کاربر تحویل می‌دهند.

اما جستجو در وب آینده، باید بسیار هوشمندانه‌تر از جستجوی کنونی باشد. یوتیوب به تازگی ویژگی جستجو در محتوای گفتاری را به برخی از ویدئوهای خود اضافه کرده است. اگر این ویژگی به همه ویدئوهای یوتیوب اضافه شود، شاهد تحولی در جستجوگرهای اینترنتی خواهیم بود.

youtubespeechrecognition.png

یوتیوب این ویژگی را در حال حاضر تنها برای تعداد کمی از ویدئوهای سیاسی فعال کرده است. اگر در ویدئو، عبارت گفتاری‌ای، متناسب با عبارت جستجو یافت شود، با نقاط زردرنگ در نوار پیمایش ویدئو زمان ادای عبارت مورد نظر مشخص خواهد شد و اگر موس را روی این نقاط ببرید، می‌توانید متن گفته شده را ببینید.

speechtext.png

پیش از این موتور جستجوی ویدئویی Blinkx هم مجهز به فناوری مشابهی شده بود و می‌توانست علاوه بر جستجو در متادیتای ویدئوها، عبارات صحبت‌شده در ویدئوها را تشخیص بدهد و در آنها جستجو کند.

البته، فناوری‌ تشخیص صدای گوگل با Blinkx متفاوت است و عملکردی بسیار سریع دارد به طوری که تنها چند ساعت پس از اضافه شدن یک ویدئو، متن گفته شده در آن قابل جستجو خواهد بود.

همه اینها تنها، آغازی بر تحولات و پیشرفت‌های پیش رو خواهند بود. وقتی زمانه وب ۳ فرابرسد، کاربران می‌توانند جستجوهایی انجام بدهند که در حال حاضر خوابش را هم به سختی می‌بینند، تصور کنید دنبال این ویدئوها بگردید: ویدئویی‌هایی که در آن این هنرپیشه شلیک می‌کند!، ویدئویی که در آن فلان ستازه سینما لباس قرمز به تن دارد!، ویدئویی که امسال و یا سال قبل از فلان سیاسمتمدار پخش شد و او در آن در مورد فلان موضوع سیاسی صحبت می‌کرد، ویدئوهایی که در آن این افراد خنده می‌کنند، …

 
3 نظرات
  1. آرش می گوید

    به نظر میاد از روش تگ کردن یا لیبل کردن کلمات خص که در ویدیو گفته می شه استفاده شده …. اگر در مورد تکنیک کار اطلاع دارید خوشحال می شم بنویسید ( تشخیص گفتار آنلاین؟ خیلی زمان می بره)

  2. سجاد می گوید

    بسیار جالب بود. متشکرم

  3. mojtaba می گوید

    واقعا چجوری این کارو کرده !

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.