شبکیه‌های مصنوعی چشم، وارد بازار اروپا شدند

3

قبلا در این وبلاگ، برایتان در مورد شبکیه‌های مصنوعی نوشته بودم، اما وقتی آدم این اخبار را می‌خواند با خودش فکر می‌کند تا زمان به بازار آمدن واقعی آنها سال‌ها باید سپری شود.

خوشبختانه برای نخستین بار شبکیه‌های مصنوعی وارد بازار منطقه اقتصادی اروپا شده‌اند و آنها را می‌توان با مبلغ گزاف ۱۰۰ هزار دلار برای بیماران نیازمند خرید! آدم به یاد فیلم Repo Men با بازی جود لاو و فارست ویتاکر می‌افتد!

بعد از بیست سال تحقیق توسط یک گروه از متخصصین بین‌المللی، سیستم پروتز شبکیه‌ای Argus II، در اروپا مجوز فروش گرفته است. قبل از عرضه به بازار، مراحل کارآزمایی بالینی روی ۳۰ بیمار انجام شده است و ایمنی و عملکرد محصول تأیید شده است.

به این ترتیب برای نخستین بیماران مبتلا به بیماری‌های به زوال برنده شبکیه مثل رتینیت پیگمنتوزا، می‌توانند امیدوار به دیدن دوباره شوند.

در سیستم Argus II ، دوربین بسیار کوچکی است که روی عینک بیمار کار گذاشته می‌شود، این دوربین سیگنال‌ها را به صورت بی‌سیم به الکترودهایی در شبکیه می‌فرستد. پیام‌های عصبی سلول‌های باقی‌مانده شبکیه را تحریک می‌کنند و در نهایت منجر به درک طرح نور در مغز می‌شوند.

البته بیماران باید مدتی را صرف تطبیق با این بینایی مختصر کنند تا قادر به ترجمه و استفاده از این طرح‌های کلی نور شوند. به عبارت دیگر نباید تصور کنید که با این شبکیه‌های مصنوعی، دید بیمار طبیعی و نرمال می‌شود. اما همین اندازه بینایی برای نابینایان، برای خود غنیمتی است. بیماران بعد از مدتی قادر به تشخیص حروف بزرگ، محل اشیایی مختلف و عبارت‌های کوتاه می‌شوند.

شرکت سازنده این شبکیه مصنوعی Second Sight نام دارد و مقر آن در لوس آنجلس است.

منبع

 
3 نظرات
 1. xvision می گوید

  زمان زیادی تا محقق شدن داستانهای علمی _ تخیلی که تا همین چند سال پیش می خواندیم نمانده

 2. Sahar می گوید

  لینک این مطلب رادرسایت بالاترین دیدم وخواستم که برای پست کردنش ازتون تشکرکنم.
  (چندسال پیش تشخیص دادند که پسرم مشکل ژنتیکی شبکیه داره- که احتمالا بدلیل ازدواج فامیلی ایجادشده – ومن همواره نگران اینده اش هستم. )
  قبلا درمورداینکه دکترایرانی به نام مارک همایون شبکیه مصنوعی ساخته مطالبی در اینترنت خونده بودم اما خبرعرضه شدن به بازارامیدوارکننده تراست. مرسی.

 3. […] صبح اول صبح داشتم خبر می خواندم. اول این بود که توجهم را جلب کرد: برای نخستین بار شبکیه‌های مصنوعی وارد بازار منطقه اقتصادی اروپا شده‌اند و آنها را می‌توان با مبلغ گزاف ۱۰۰ هزار دلار برای بیماران نیازمند خرید. + […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.