الگوریتم‌های هوش مصنوعی گوگل می‌توانند با مشاهده تصاویر شبکیه چشم، بیماری‌های قلبی را پیش‌بینی کنند

0

در حال حاضر، الگوریتم‌های گوگل قادر به پیش‌بینی بیماری‌های قلبی و فشار خون بالا هستند. اما گوگل می‌خواهد گام جدیدی در این زمینه بردارد.

گوگل روز دوشنبه اعلام کرد می‌خواهد این الگوریتم‌ها را توسعه دهد تا بتوانند با نگاه کردن به عکس شبکیه چشم پی به بیماری قلبی افراد ببرند.

محققان این شرکت امیدوارند با استفاده از هوش مصنوعی و الگوریتم‌هایی که تا کنون توسعه داده شده و می‌توانند انواع بیماری‌های قلبی را تشخیص دهند؛ تنها با نگاه کردن به تصاویر یک شبکیه چشم از سکته یا حمله قلبی در افراد بیمار جلوگیری کنند.

گوگل نتایج یافته‌های جدید خود در این زمینه را در نشریه آنلاین پزشکی Nature Biomedical Engineering منتشر کرده است. البته، هنوز این تحقیقات کامل نیستند و باید مطالعه بیشتری انجام شود اما گوگل می‌گوید میان عروق و رگ‌های خونی داخل شبکیه چشم یک بیمار و فعالیت قلب آن؛ مثلا ایست قلبی یک ارتباط وجود دارد.

حالا هوش مصنوعی می‌تواند تا ۷۰ درصد این ارتباط را دقیق پیش‌بینی کند و مثلا بگوید کدام بیمار در ۵ سال آینده دچار حمله قلبی یا ایست قلبی خواهد شد. این پیش‌بینی الگوریتم‌های هوش مصنوعی گوگل با آزمایش‌های مبتنی بر خون و اندازه‌گیری میزان کلسترول بیمار تطابق دارند.

گوگل برای این تحقیقات خود و رسیدن به یک مدل، از اطلاعات ۲۸۴۳۳۵ بیمار استفاده کرده و نتایج را با دو بانک اطلاعاتی مستقل دیگر شامل ۱۲۰۲۶ و ۹۹۹ بیمار تطابق داده است. این مقایسه از درستی نتایج مدل گوگل حکایت دارد و نشان می‌دهد الگوریتم‌های این شرکت می‌توانند از این طریق بیماری‌های قلبی را پیش‌بینی کنند.

پیکسل‌ها تاثیرگذاراند

یکی از پژوهش‌گران برچسته این تحقیق توضیح می‌دهد که تیم او ابتدا روی پیش‌بینی بیماری‌های چشمی از روی تصاویر شبکیه چشم افراد تمرکز کرده بود. در مرحله بعد، به ذهن‌شان رسید بیماری‌های آینده یک فرد سیگاری یا دارای فشار خون را نیز با استفاده از این روش پیش‌بینی کنند.

وقتی نتایج این تحقیقات تا این مرحله خیلی بهتر از انتظار بود؛ ایده پیش‌بینی بیماری‌های قلبی نیز مطرح شد. الگوریتم‌ها روی اطلاعات مجموعه بسیار کوچک از بیماران کار کردند و نتایج را مورد بررسی قرار دادند. این نتایج باعث شگفتی تیم تحقیقاتی شدند و شروع به گسترش این تحقیق کردند.

این تیم تحقیقاتی برای ادامه نیاز به اعتباردهی به نتایج خود دارند و باید با انجام تحقیقات بیشتری سعی در اثبات قطعی این روش و ایجاد اطمینان به الگوریتم‌های هوش مصنوعی استفاده شده داشته باشند.

در این روش، تصاویر با کیفیت و دقت بالا از شبکیه چشم افراد در نتیجه کار بسیار تاثیرگذار است. چون الگوریتم‌های گوگل پیکسل به پیکسل یک رگ خونی و دیگر عروق در شبکیه را بررسی می‌کنند و از روی آن تصمیم خواهند گرفت.

در سال‌های اخیر، هوش مصنوعی توانسته در تشخیص بیماری‌ها به پزشکان کمک کند و پیش‌بینی می‌شود در آینده بتوان براساس برخی علایم‌ها و اندازه‌گیری‌ها بیماری‌های قلبی، سرطانی و غیره را پیش‌بینی و درمان به موقع انجام داد.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.