معرفی سریال بازی تاج و تخت (گیم آو ترونز)

فرانک مجیدی: از آن‌جایی که دوست عزیزی، کامنتی گذاشته و پرسیده‌است کجا هستم و –احتمالاً خدای نکرده- زنده‌ام هنوز، لازم دیدم سریعاً علایم حیاتی از خود در وبلاگ ساطع کنم و به معرفی سریال «بازی تاج و تخت» Game of Thrones بپردازم!

در سرزمینی افسانه‌ای و در زمان‌های دور، لرد ادارد «ند» استارک (شان بین) بر سرزمین شمال حکم می‌راند. او با خانواده‌اش زندگی معمول خود را می‌گذراند که دوست عزیزش، شاه رابرت (مارک اَدی) با خانواده‌اش نزد او مهمان می‌شود. هدف او این است که دوست مورد اطمینانش را به عنوان مشاور، جایگزین مشاور پیشین کند که به‌صورت مشکوکی فوت کرده‌است و برای محکم شدن پایه‌های دوستی پایتخت و سرزمین استارک، دختر ند، سانسا (سوفی ترنر)، را به ازدواج وارث بعدی خود جفری (جک گلیسن) درآورد. ند درباره‌ی همه‌ی این اتفاقات مشکوک است، اما نمی‌خواهد دوست عزیزش را میان خطراتی که به او نزدیک‌ند، رها کند. یکی از آن‌ها، همسر رابرت، سرسی (لنا هدی) و برادرزنش، جیمی (نیکلای کوستر والدائو) است. آن‌ها بعلاوه‌ی برادرزن کوتاه‌قامت دیگر، تایرون (پیتر دینکلیج) در کاخ زندگی می‌کنند و فرزندان لرد لنیستر، ارباب مشهور، مکار و ثروتمندترین فرد سرزمین هستند. تازه، حساب کارکنان کاخ هم در حیله و نیرنگ جداست. سرزمین هم‌زمان از سوی چند خطر تهدید می‌شود. تارگرین‌ها که ادعای همخونی با اژدهاهای مقتول را دارند، مدعی تاج و تختند و شاهزاده‌خانم آن‌ها، دنریس (امیلیا کلارک) با رئیس جنگجویان وحشی و خونریزی ازدواج کرده تا یاری آن‌ها را برای جنگ داشته‌باشند. اما خطر دیگر در شمال است، آن‌جا که دیوار بسیار بلندی از صخره‌ها دنیای متمدن آن‌ها را از «دیگران» جدا کرده. در این سرزمین، فصل‌ها به روال عادی فرا نمی‌رسند. درست است که اکنون «تابستان» است، اما «زمستان» نزدیک است. زمستانی که با هیچ آتشی گرما به خانه‌ها نمی‌آید، خون را منجمد می‌کند و چندین سال، سرزمین را در تاریکی و ترس فرو می‌برد، چرا که زمستان، زمان ورود «دیگران» به سرزمین است و آن‌ها، قاتلانی هستند که با خود مرگ و نفرت می‌آورند.بنابراین دیوار مرزی باید توسط سربازان حفاظت شود. «جان اسنو» (کیت هرینگتن)، پسر نامشروع، مهربان و باهوش ند به همین منظور به این سربازان می‌پیوندد. روزی پسر کوچک ند، اتفاقاً متوجه رازی مگو در خانواده‌ی شاه رابرت می‌شود. کسی نمی‌داند که این حادثه، آغاز روند فجایعی است که…

سریال بازی تاج و تخت

فصل ابتدایی این سریال در یازده قسمت توسط شبکه‌ی HBO تهیه دشده و با استقبال بسیار خوبی روبرو شده، که با توجه به داستان و جزئیات آن ابداً دور از ذهن نمی‌نمود. این سریال از روی جلد اول مجموعه‌ی «آوازهای یخ و آتش»، به قلم «جرج آر. آر. مارتین» ساخته‌شده. مارتین نگارش این مجموعه‌ی خیالی و شکوهمند را از سال ۱۹۹۱ آغاز کرد و در سال ۱۹۹۶، اولین جلد آن را که هم‌نام با سریال است، چاپ نمود. در ماه جولای سال ۲۰۱۱ پنجمین جلد این مجموعه هم چاپ شده . مارتین گفته دو جلد دیگر این اثر را در دست نوشتن دارد. این مجموعه، تا کنون به بیست زبان چاپ شده و در اختیار علاقمندان آن در جهان قرار گرفته‌است. تا قبل از دیدن این سریال، با این مجموعه آشنایی نداشتم، که باعث تأسف است. وقتی سریال آن می‌تواند این‌قدر مملو از جزئیات، حوادث و پیچیدگی‌های شخصیت باشد، حتماً کتاب‌های مجموعه آثار به‌یاد ماندنی‌ای هستند. «دیوید بنیاف» -که تجربه‌ی نوشتن فیلمنامه‌ی «بادبادک‌باز»، «تروی» و «برادرها» در کارنامه‌اش دیده می‌شود- با همکاری دوست تازه‌کارش، «دی. بی. وایس»، جلد اول مجموعه را به‌صورت فیلمنامه درآورده‌اند.

«بازی تاج و تخت»، حقیقتاً اثر زیبایی است. تمام فاکتورهایی که یک سریال را می‌توانند پربیننده کنند در آن هست. داستان پر کششی که خوب روایت شده، ارائه‌ی مفروضات قابل ‌قبول، تعلیق، رازآلودگی، شخصیت‌های چندگانه و اتفاقات غافل‌گیر کننده. تا حالا که این مطلب را می‌نویسم، این سریال در آی‌ام‌دی‌بی ۹.۵ ستاره گرفته که از آن اتفاقات نادر است. داستان‌ها، سئوالات و مصائبی که فصل اول با آن‌ها به اتمام رسیده، خیل مشتاقان و طرفداران سریال را بی‌صبرانه منتظر آغاز فصل دوم سریال گذاشته‌است. شبکه‌ی HBO هم قول داده که فصل دوم این سریال را در بهار سال آینده روی آنتن بفرستد.

بازی‌های سریال اغلب قانع‌کننده است، ولی خیلی درخشان و عالی نیست که البته در آثار فانتزی و حماسی‌ای چون این، یک نقص محسوب نمی‌شود. معروف‌ترین بازیگر سریال، «شان بین» است که در نقشش خوب بود، اما نه آن‌قدرها خارق‌العاده که بعدها بگوییم بازی‌اش جزو بازی‌های برتر دهه بود و فراموش نخواهد شد. از لحاظ بازیگری، «پیتر دینکلیج» با آن‌که کوتاه‌قامت‌ترین عضو گروه بود، چند سر و گردن از همه بالاتر ایستاده‌است و بسیار هوشمندانه نقش تایرون را ارائه می‌دهد.

طراحی صحنه بسیار خوب است، اما جلوه‌های ویژه کامپیوتری متوسط می‌نماید. جایی که نماهای بیرونی کاخ از پنجره‌ی قلعه‌ها تصویر می‌شود، در قیاس با فیلم‌های سینمایی، خیلی تصنعی است، هرچند هم‌رده‌ی کارهایی از این دست در سریال‌های تلویزیونی قرار می‌گیرد. تدوین و کارگردانی هم کاملاً مناسب است و از همان سکانس ابتدایی تعقیب و گریز توانسته مژده دهد غافلگیری‌ها و رازها و دغدغه‌های زیادی را به بیننده عرضه خواهد کرد.

موسیقی کار، یکی از نقاط قوت سریال است. این اثر حماسی را آهنگساز ایرانی‌الاصل ۳۷ ساله، «رامین جوادی»، ساخته که هنرش را در فیلم‌های «مرد آهنی» و سریال‌های «فلش فوروارد» و «فرار از زندان» به رخ کشیده‌بود. اثر او، به خوبی با روند ماجراها همراهی می‌کند و شور و غم را منتقل می‌کند. از آن‌جایی که این سریال ادامه خواهد یافت، امید آن را دارم که برخی شخصیت‌ها بهتر معرفی شوند و داستان را تغییر دهند، مثلاً کاراکتر تئون (الفی آلن) –جوانی که ند از کودکی سرپرستی‌اش را بر عهده گرفت- و رنلی (گثین آنتونی) –برادر کوچک شاه رابرت- که موقعیتی دارند که داستان را می‌توانند تغییر دهند و جنبه‌های مرموز شخصیتشان کم نیست. کاراکتر دختران ند، سانسا و آریا هم نیاز به تعریف بهتری دارد. آریا بیش‌ از حد شجاع است و سانسا، مسلماً یکی از بی‌شعورترین کاراکترهای مؤنثی که تا به حال دیده‌ام! البته سریال تا الآن هم کم غافلگیری نداشته، مخصوصاً برای کسانی که مثل من کتاب اصلی را نخوانده‌اند. خود من اصلاً انتظار نداشتم که در قسمت نه سریال با آن ماجرا روبرو شوم.

HBO که مینی‌سریال «میلدرد پیرس» را هم روی آنتن فرستاده‌بود، باید خوشحال باشد که این‌قدر سریال‌هایش مورد اقبال جوایز اِمی قرار گرفته. «بازی تاج و تخت»، ۱۳ نامزدی در این جوایز دارد. هرچند جای رامین جوادی خالی است، اما از جمله‌ی نامزدی‌ها می‌توان به پیتر دینکلیج برای بهترین بازیگر مرد نقش مکمل، بهترین فیلمنامه، بهترین کارگردانی سریال و بهترین سریال درام اشاره‌کرد. HBO صفحه‌ای را در سایتش برای این سریال اختصاص داده که هرچند سنگین است و لود شدنش کمی طول می‌کشد، اما هر آن‌چه را که بخواهید از سریال به شما ارائه خواهد داد.

آن‌چه ضروری می‌نماید، ذکر این نکته است که در تماشای این سریال، باید محدودیت سنی را شدیداً مدّ نظر قرار داد. برخی صحنه‌ها، و خشونت باورنکردنی بعضی از سکانس‌ها (که تماشایش اعصابی پولادین می‌طلبد) به هیچ عنوان به افراد نوجوان یا کم سن و سال و یا حساس، توصیه نمی‌شود. اما اگر داستانی کامل از خیانت، دروغ‌های کثیف، معصومیت، گناه و جنگ را با داستانی مجذوب‌کننده در محیطی فانتزی می‌طلبید، این یک پیشنهاد جدی است: برای همراهی با کسانی که سریال را دیده‌اند عجله کنید، «زمستان» نزدیک است!

نظرات

 1. مرسی فرانک جان

  بسیار عالی نوشتی. من که بیصبرانه منتظر فصل بعدی سریال هستم

 2. واقعا ؟ خانواده استارک بر جنوب حکومت میکردن.
  من کلا فکر میکردم بر شمال حکومت میکنن 🙂
  پاراگراف دوم خط اول .

  ممنون بابت مطلب

 3. ممنون خانم مجیدی .
  فقط چند نکته ملانقطی وار که حیف است اصلاح نشود
  فصل اول ۱۰ اپیزود است و اگر اشتباه نکنم نامزد ۱۳ امی شده
  و لرد استارک فرمانروای شمال است به گمانم.
  🙂
  (اگر اصلاحات را وارد دیدید می‌توانید کامنت را حذف کنید.)

 4. نقد و معرفی دقیقی بود، ممنون

 5. اولا از اینکه دوباره دست به قلم شده اید و درباره دنیای فیلم نوشته اید از شما متشکرم.
  درضمن از سریال های حماسی و تاریخی خیلی لذت می برم مانند «اسپارتاکوس»! کاش درباره این سریال هم مطلبی می نوشتید.

  • سلام.
   راستش فقط چند قسمتی از «اسپارتاکوس» رو دیدم و بعد رهاش کردم و چندان کششی برام نداشت، بنابراین نمی‌تونم معرفی‌ش کنم. تا زمانی‌که یک سریال رو کامل نبینم مسلماً نظرم درباره‌اش قابل‌قبول و منصفانه نخواهد بود.
   اما یکی دو سریال دیگه به‌زودی در این‌جا معرفی می‌شه که یکی از اون‌ها جنبه‌ی تاریخی داره و بسیار زیباست. 🙂

 6. به نظر منم این سریال فوق العاده بود و لایق تحسین.در حق موسیقی فیلم واقعا اجحاف شد.بعضی کارکترها خوب پرداخته نشده بودن که البته با توجه به ۱۱ قسمتی بودن فصل اول و تعدد اتفاقها و شکل گیری شخصیتهای جدید قابل قبول بود.
  پ.ن:با دوست عزیزم اقای افشار اصلا موافق نیستم در مورد اسپارتاکوس.

  • ممنون از کامنت آقای وحیدی. من بزودی نظرم رو راجع به سریال «اسپارتاکوس» در قالب یادداشتی در وبلاگم منتشر می کنم.
   منظورم از کامنت قبلی ام اصلا این نبود که با کلیت این سریال موافقم بلکه منظورم برخی از خصوصیاتش بود.
   در هر صورت دوست دارم نظر خانم/آقای مجیدی رو درباره این سریال بدونم.

 7. واجب شد منم ببینم
  فقط ۱ نیم قسمت از سریال رو دیدم

  ممنون

 8. والا من که سریالو کامل دیدم ۱۰ قسمت بیشتر نداشت و در مصاحبه های سازنده هاش هم عنوان شد که سیزن دومش هم ۱۰ قسمتی خواهد بود. من چهار جلد اول این مجموعه را خوندم و به شدت توصیه می شه. فقط بگم که کلی غافلگیری دیگه در جلدهای بعدی وجود داره. در مورد کیفیت تصاویر هم با توجه به این که بودجه کل ده قسمت اول یک پنجم فیلمی مثل هری پاتر هم نمی شه نباید بیش از این انتظارداشت.
  یکی از ضد حال ها برای من که کتابو خونده بودم این بود که هیچ کدام از جنگ ها نشان داده نشد. با توجه به این که بزرگ ترین صحنه جنگ در پنج جلد تا به حال منتشر شده در جلد دوم اتفاق می افته باید دید که چه طوری قراره از آب درش بیارن.
  😉

 9. سلام، فرانک جان من با اینکه به علت گرفتاری زیاد فرصتی برای دیدن فیلم و سریال ندارم ولی چون از دستنوشته های شما لذت میبرم، معمولا پستهاتون را تا آخر و با دقت میخونم. موفقیتتان روزافزون و علایم حیاتیتان stable و پایدار!

 10. سلام
  ممنون که روی این مطلب کار کردید.
  ای کاش اشاره ای هم به کتاب اصلی می نمی دید و اینکه جلد اول این کتاب توسط خانم سحر مشیری ترجمه شده و به صورت الکترونیکی در اینترنت موجود هست و کتاب دوم هم با نام نزاع شاهان در حال ترجمه هست که تا فصل ۳۲ رسیده اطلاعات بیشتر در وبلاگ مترجم.
  nymeria.mihanblog.com

 11. سلام، ممنون از معرفی خوبتون…
  فقط با توجه به اینکه اسم مجموعۀ کتابها A Song of Ice & Fire هست، شاید عنوان “نغمۀ آتش و یخ” که توسط مترجم فارسی اثر (خانم سحر مشیری) به کار رفته مناسبتر باشه.
  جلد اول و ۱/۳ اول جلد دوم توسط ایشان ترجمه شد و فایلش در اینترنت هست. متاسفانه ترجه ادامه پیدا نکرد

 12. سلام خانم مجیدی. فصل اول ده قسمت دارد نه یازده قسمت. نقد خوبی بود. ممنون.

  • سلام و ممنون از لطف شما.
   ملاک من، آی‌ام‌دی‌بی است که معتبرترین مرجع سینمایی و تلویزیونی است و سریال را ۱۱ قسمت ذکر کرده (نگاه کنید به لینک الی صفحه‌ی سریال در این سایت، که بازی ملگه در ابتدای آن در ۱۱ قسمت معرفی شده و با کلیک روی اپیزود اول، بالای صفحه هم همین عدد ذکر شده) اگر من این سریال را در پست ۱۰ قسمتی می انگاشتم، مسلماً خیل دوستان معترض بودند که به مرجع وفادار نمانده‌ام.

 13. با سلام . فصل اول این سریال در ۱۰ قسمت پخش شد. و زمانِ تمامِ قسمتها یکسان بود . یازدهمین حضورِ بازیگرانِ سریال مربوط به قسمت اول از فصلِ دوم هست که سال ۲۰۱۲ پخش خواهد شد.

 14. من یک پیشنهاد ( در قالب سوال البته ) دارم .

  میتونید هر هفته معرفی یک فیلم داشته باشید؟

  این طوری از نظر کسانی هم که فیلم رو دیدن مطلع میشیم
  البته میدونم که پست معرفی فیلم داشتید قبلا ، بیشتر منظورم اینه که به طور منظم و هفتگی باشه

 15. سریال به خوبی منو جذب کرد و مشتاقانه منتظر فصل دوم هستم.

 16. با سلام
  ممنون بابت توضیحات کامل و عالی شما با اجازه شما و ذکر منبع از مطلبتون در وبلاگ خودم استفاده کردم.

 17. مطلب خوبی بود بنده فقط قسمت اول را دیده بودم این باعث شد که حال بروم و قسمتهای بعدی را هم ببینم
  بنده تمام نظرات را خواندم و با احترام به نویسنده مطلب من هم معتقدم سیزن اول ده قسمته
  سریال supernatural هم
  جلوی اسم بازیگرانش زده ۱۴۹ قسمت در حالی که تا حالا ۱۲۶ قسمت بیشتر از این سریال پخش نشده و ۲۳ قسمت فصل ۷ پخش نشده را حساب کرده ،
  در کل مطلب بیست بود و این بحث ها هم ما را به جایی نمیرساند.

 18. با تشکر

  Winter Is Coming

 19. درود
  مطلب عالی بود مثل خود سریال
  بنظر من بحث اینکه سریال چند قسمته بوده بیهوده است
  بهتره درباره جزئیات بدردبخورتر حرف بزنیم
  درضمن فکر کنم Winter Is Going

 20. سلام
  all اپیزودها شده ۲۰ تا ها 😉

  http://www.imdb.com/title/tt0944947/episodes

 21. پاسخ: نوشته های پراکنده یک مسعود » زامبی‌های درون ما
 22. سلام فصل سوم بازی تاج و تخت کی میاد؟

 23. پاسخ: و اینک آخرالزمان: بازی تاج و تخت (Game of Thrones) « یک هادی
 24. سلام به همگی. خسته نباشید، همیشه پیگیر پستهاتون هستم خانم مجیدی. ممنون از این امکان پینگ بک! مثل اینکه فصل سوم سریال شروع شده. البته خوب معلومه که شما میدونید!!

 25. نمیدونم به چه دلیلی این سایت مطالب پر اشتباه و احساسی رو از گذشته تا حال گذاشته.ند ادارد استارک هرگز زندگی ارومی رو در شمال نداشت.بهتره رجوع شود به کتاب و مقالات پیرامون کتاب که مارتین به خوبی در موردش توضیح داده.

 26. پاسخ: سریال های پیشنهادیمون برای تابستون گیک ها | قسمت دوم | OnEver
 27. londing پایتخت که اسم لندن نزدیک تره
  اگه به نقشش نگاه کنیم شبیه ایران و پایتختش عجبا تو نکته شیرازه و دریایی که شبیه خلیج فارسه یه چیز عجیبم اینه نقشرو ۹۰ برگردونی ببینی شبیه اسیاست
  شبیه یه سریال اخرزمانیه

 28. سلام این سریال و سریال اسپارتاکوس بهترین هستند البته تمام یا بیشتر فیلم ها و سریال های خارجی قشنگ هستند و برای بعضی ها پند اموز بستگی داره از چه دیدی و جنبه ای نگاه کنیم یا نقد سینمای ما که فیلم درست درمونی تولید نمیکنه بیشتر سریال ها و فیلم های این سینمای ما جک و کمدی هست و زندگی خود ما رو فیلم یا سریال میکنند اما بعضی از خارجی ها با هزینه بالا و اندیشه کامل اثر هنری میسازن. به امید آن روز که کشور ما هم به شکوه قبل برگرده

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.