نبرد پیامک با برنامه‌های پیام‌رسان موبایلی: آیا پیامک ۳ تا ۵ سال دیگر محو خواهد شد؟

10

نویسنده مهمان: Jimmy Heller : یکی از فناوری‌هایی که تقریبا جزئی از زندگی ما شده است و روزانه از آن استفاده می‌کنیم، همین پیامک ناقابل است. ۱۵ سال است که از این فناوری استفاده می‌کنیم و در قالب ۱۶۰ کاراکتر با دیگران ارتباط برقرار می‌کنیم. (چرا ۱۶۰ کاراکتر؟!)

سیستم پیام کوتاه تقریبا روش ارتباطی ما را تغییر داده است، اما برای اولین بار در تاریخ، پیغام‌های متنی از طرف چندین رقیب تحت فشار است و ظهور تلفن‌های هوشمند، شبکه نسل سوم و طیف گسترده‌ای از اپلیکیشن‌ها چراغ قرمز را برای پیام کوتاه روشن کرده‌اند و این موضوع خبر از این می‌دهد که عمر این سیستم دوست‌داشتنی شاید کمتر از ۵ سال دیگر به پایان برسد.

با این همه ، پیامک هنوز هم کارت‌های برنده زیادی را دارد؛ تمام اپلیکیشن‌های پیام‌رسانی به نوعی جدا از یکدیگر هستند، در حالی که SMS به همراه شماره تلفن شما است و اصلا مهم نیست که در چه شبکه‌ای باشید. اما اینها تغییراتی هستند که در فضای ارتباطی SMS مطرح شده‌اند.

در یک سال اخیر، اپلیکیشن‌های پیام‌رسان بیش از هر زمان دیگری رخ نموده‌اند، گوگل با Huddle که جزئی از سرویس گوگل پلاس محسوب می‌شود، دارندگان گوشی‌های هوشمند را قادر به ارتباط با دیگر کاربران پلاس کرده است، فیس‌بوک پیام رسان خود را عرضه کرد، اپل هم قصد دارد در نسخه پنجم iOS، با iMessage انقلابی در ارتباط چندرسانه‌ای بین کاربران خود ایجاد کند. سوای اپلیکیشن‌های ارتباطی شرکت‌های بزرگ، پیام‌‌رسان‌های خوبی مثل Whatsapp و Kik را هم داریم که قابلیت نصب در پلتفرم‌هایی گوناگون از اندروید و iOS‌ گرفته تا سیمبین و بلک‌بری دارند.

کاربران به صورت رایگان یا پرداخت مبلغ بسیار کم می‌توانند این اپ‌ها را نصب کنید و از آنجا که در بیشتر مناطق دنیا دسترسی ارزان به اینترنت موبایلی وجود دارد، بدون اینکه کاربران مجبور باشند برای هر پیامک متنی و یا چندرسانه‌ای مبلغی به شرکت خدمات‌دهنده موبایل بپردازند، می‌توانند با هم ارتباط برقرار کنند.

جدال پیامک با برنامه‌های پیام‌رسان
با گسترش ارتباطات ۳G و WiFi، نیاز به متن سنتی کمتر هم شده. تقریبا بیشتر ما از تلفن‌های هوشمند برای دسترسی به سرویس‌هایی نظیر فیس‌بوک و توییتر استفاده می‌کنیم، در حالی که تا ۳ یا ۴ سال پیش اصلا امکان‌پذیر نبود و حالا این سرویس‌ها با پیام کوتاه در رقابتند.

اما مشکل عمده برنامه‌های پیام‌رسان این است که شماری از آنها فقط در یک پلتفرم قابل دسترسی هستند، در مورد دسته‌ای هم که در پلتفرم‌های مختلف قابل نصب هستند، این مشکل وجود دارد که همه دوستان شما، ممکن است از این برنامه مفروض استفاده نکنند. به این ترتیب برای ارسال پیام به یک دوستتان ممکن است، نیاز باشد که Kik را اجرا کنید و برای ارتباط با دوستی دیگری Huddle را!
به این ترتیب جدا جدا بودن اپلیکیشن‌ها ممکن است SMS را نجات دهد، علت اینکه پیام کوتاه اینقدر خوب کار می‌کند این است که همه ما یک شماره تلفن داریم و آن را همراه با تلفن همراه خود هر جا که بخواهیم می‌بریم. مهم نیست که چه نوعی از سخت افزار را استفاده می‌کنیم یا در چه شبکه‌ای هستیم، بالاخره پیام را دریافت خواهیم کرد.

فیس‌بوک وارد می‌شود
در حال حاضر فیس‌بوک می‌تواند با اپلیکیشن پیام‌رسان جدید خود بازار را تکان دهد، چرا که نزدیک به ۸۰۰ میلیون کاربر را در اختیار خود دارد. هر روز تعداد بیشتری از مردم عضو فیس‌بوک می‌شوند. مزیت استفاده از پیام‌رسان فیس‌بوک این است که شما می‌توانید با دوستانی ارتباط برقرار کنید که شماره تلفن آنها را ندارید. مثلا می‌توانید به سادگی با دوست دوران دبستان خود که دو سه دهه است او را عملا ندیده‌اید و هم‌اینک در خارج کشور زندگی می‌کند، به سادگی ارتباط برقرار کنید.

این اپلیکیشن بر پایه Beluga نوشته شده است، فیس‌بوک در اوایل سال جاری این شرکت را تصاحب کرد. اما فیس‌بوک هم بخش‌های تاریک خود را دارد، چرا که هر شخصی در آنجا حساب ندارد ، تازه شاید شما علاقه نداشته باشید تا ارتباط‌های تجاری خود را از طریق حساب کاربری فیس بوک خود انجام دهید.

آیا تا ۳ تا ۵ سال دیگر پیامک محو می‌شود؟
تصور می‌شود مفهوم پرداختن مبلغی برای پیام کوتاه به طور کامل تا ۳ سال دیگر برافتد، اما باید به این نکته هم توجه داشت که خیلی از مردم هنوز هم تلفن‌های هوشمند را استفاده نمی‌کنند. در ایران شرایط تا اندازه زیادی متفاوت است، چرا که دسته زیادی از دارندگان گوشی‌های هوشمند هم، هنوز تنها از امکانات پایه مکالمه‌ای گوشی خود استفاده می‌کنند و مهم‌تر از آن ما دسترسی به اینترنت موبایلی باکیفیت خوب نداریم و گمان هم نمی‌رود این مسئله تا چند سال دیگر تغییر عمده‌ای داشته باشد. به این ترتیب در ایران شاید استفاده از برنامه‌های پیام‌رسان تنها  محدود به دسته‌ای شود که می‌خواهند با دوستان مجازی خود ارتباط برقرار کنند.

تازه‌ترین خبر: سامسونگ با ChatON می‌آید:
ChatON، هم یک برنامه پیام‌رسان گروهی است که در سیستم عامل «بادا»، اندروید، بلک‌بری و iOS قابل نصب است، این اپ در جریان همایش رسانه‌های الکترونیک مصرفی در برلین رونمایی خواهد شد. سامسونگ در نظر دارد که نسخه وبی این برنامه را هم راه‌اندازی کند.

منبع

 
10 نظرات
 1. Mahdy .D Satoofi می گوید

  البته این کار شاید در خارج از ایران ۵ سال یا بیشتر طول بکشد ولی در ایران اس ام اس یگانه هست و خواهد بود وشاید در طول ۱۰ سال اگر تغیییراتی در اینترنت به وجود بیاید امکان سقوط اس ام اس نیز خواهد بود.

 2. ابوالفضل می گوید

  ۳ تا ۵ سال نمی تونه معنایی رو منتقل کنه. اگر حدس بر اینه که ۳ سال دیگه شاید این اتفاق بیفته، ۵ سال بی معناست، اگر ۵ سال منظور اصلی است دیگه گفتن ۳ سال هم بی معناست.

  عنوان این مطلب این معنا رو می رسونه که حذف پیامک از سه سال دیگه آغاز می شه و در طی سال یعنی تا ۵ سال دیگه به انتها می رسه و دیگه پیامک حذف می شه، در حالیکه متن نمی خواهد چنین چیزی رو بگه.
  وقتی آدم چنین معنای نادرستی رو از عنوان دریافت می کنه طبیعی است که به متن هم اعتماد نکنیم، شاید می خواستید یک چیزی بگید که به خاطر استفاده نادرست از دستور زبان و کلمه ها، معنای دیگه ای رو منتقل می کنید.

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   لطفا به روح مقاله توجه کنید. نویسنده مطرح کرده که اپلیکیشن‌ها به شدت SMS روتین را تحت فشار قرار داده‌اند و در این مورد بحث کرده. هیچ کس تاریخ خاصی را نمی‌تواند ارائه کند. تنها با نظاره سیر اخیر، می‌شود حدس‌هایی در این مورد زد و ۳ تا ۵ سال بسیار منطقی به نظر می‌رسه.

   1. ابوالفضل می گوید

    با تشکر از پاسخ تان. منظور بنده عبارت “۳ تا ۵ سال” است. “تا ۳ سال دیگر” و “تا ۵ سال دیگر” درست هستند، اما “۳ تا ۵ سال دیگر” خود به خود “۳ سال دیگر” رو حذف می کنه.

 3. وب بازار می گوید

  به نظر من در ایران تا ۱۵ سال دیگر هم اس ام اس خواهد بود.
  هنوز بسیاری از کاربران از IE6 استفاده می کنند!

 4. حسین می گوید

  با نظرتون در مورد گوناگونی این اپلیکیشن ها موافقم . همین برنامه ی فوق العاده ی viber ، که بین خیلی ها هنوز ناشناسه . من خودم از بین کل شماره هام ، فقط ۷ تاشون viber دارن ، که ۳ تاشون هم خودم بهشون معرفی کردم !

 5. میلاد می گوید

  من با نویسنده کاملا موافقم،همین الان هم تعداد مسیج های فیسبوکی که رو گوشیم ارسال می کنم بیشتر از تعداد پیامکهامه،اگر هم الان به تبلیغات تلفن همراه دقت کنید روی مواردی مثل دفترچه تلفن اجتماعی و اپلیکیشن پیام رسان اختصاصی تاکید زیادی میشه

 6. آی‌سهیل می گوید

  چرا WhatsAPP تو iTunes APP Store برای iOS رایگان نیست؟
  ولی این APP برای سیستم‌های دیگه مثل: اندروید و سیمبین مجانی هستش؟!

 7. محسن می گوید

  sms be nazare man hich vaght karai sho az dast nemide

 8. خواننده ی یک پزشک! می گوید

  آقای دکتر عزیز با تشکر از مطالب خوبتون،
  شما می دونین چطور میشه از امریکا به ایران و بالعکس اس ام اس فرستاد که رایگان باشه(مخصوصا از طرف ایران به خارجش می خوام حتما رایگان باشه!).ممنون میشم راهنمایی کنین.در ضمن برای گوشی های غیر آیفون هست این سوال من!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.