چرا گوگل بخش موبایل شرکت موتورولا را خرید؟

35

تا حالا به احتمال زیاد در خبرها خوانده‌اید که گوگل با پرداخت 40 دلار برای هر سهم شاخه موبایل شرکت موتورولا -موسوم به «موبیلیتی»- اقدام به خرید آن کرده است. کل مبلغی که گوگل باید پرداخت کند، 12.5 میلیارد دلار است که رقم بسیار هنگفتی است و معادل یک سوم کل دارایی نقدی گوگل است.

اما چرا گوگل این ولخرجی را کرده است؟

هماهنگی بین نرم‌افزار و سخت‌افزار: دلیل اول را شاید هر کسی به محض شنیدن خبر حدس بزند: ورود به دنیای سخت‌افزار.

موتورولا در کاری متخصص و مشهور است که گوگل در آن مهارتی ندارد: ساختن سخت‌افزار در شمارگان بالا. در طی چند دهه پیش، موتورولا گوشی‌های پرفروشی را به بازار عرضه کرده است، گوشی Razr این شرکت زمانی به خاطر طراحی غیرمعمول و انقلابی آن، مبدل به یکی از پرفروش‌ترین گوشی‌های تاریخ شد و 130 میلون دستگاه از آن به فروش رسید.

از آنجا که موتورولا با گوشی‌های سری درویید Droid خود به اندروید علاقه‌مندی نشان داده بود، زمینه وصلتی از پیش بین گوگل و موتورولا فراهم شده بود.

گوگل با استفاده از امکانات طراحی و مهندسی موتورولا می‌تواند در آن واحد هم سخت‌افزارهای مناسب وارد بازار کند و هم مهم‌تر از آن، نرم‌افزار اندروید خود را بهینه‌تر کند، طوری که باگ‌های کمتر و عملکرد و ضریب اطمینان بهتری داشته باشد و کمتر برق مصرف کند و شارژ باطری خالی کند.

این مطلب، دقیقا چیزی است گه گوگل برای رقابت با اپل نیاز خواهد داشت. گرچه انحصاری نبودن سخت‌افزاری که اندروید را اجرا می‌کند، چیز بدی نیست و در نگاه اول یک مزیت به شمار می‌رود، اما از آنجا که گوگل تا به امروز، امکان دخالت مستقیم در طراحی سخت‌افزار مناسب با اندروید و یا امکان بهینه کردن سریع اندروید با سخت‌افزار را نداشت، نمی‌توانست در بعضی موارد با رقیبی مثل اپل مقابله کند.

Patentها، جنگ غول‌ها:
گوگل در وبلاگ رسمی خود نوشته است که اپل و مایکروسافت در یک فرایند ضدرقابتی با هم متحد شده بودند تا به اندروید فشار بیاورند. اهرم فشار آنها حقوق ثبت یا امتیازنامه‌ها بود.

خرید موتورولا باعث می‌شود که این شرکت به امتیازنامه‌های موتورولا دسترسی پیدا بکند و به این ترتیب بتواند «زاردخانه» امتیازنامه‌های خود را غنی کند تا یارای مقابله به مثل داشته باشد.

یکی از جلوه‌های بارز فشاری که اخیرا بر اندروید و گوگل از سوی رقبا وارد می‌آمد، قضیه متوقف شدن فروش گلکسی تب 10.1 شرکت سامسونگ در اروپا با حکم دادگاه بود. اپل شکایت کرده بود که سامسونگ در طراحی این تبلت و اجزای رابط کاربری و حتی بسته‌بندی آن از اپل تقلید کرده است.

از سوی دیگر شاید بدانید که مایکروسافت هم به گوگل و اندروید با استفاده از همین امتیازنامه‌ها فشار زیادی وارد می‌آورد. شاید برایتان باورش دشوار باشد، اما باید بدانید که مایکروسافت بیش از آنکه از محل فروش گوشی‌های ویندوزی خود منتفع شود، از فروش امتیازنامه‌ها به گوگل، سود می‌برد.

کمی بیش از یک ماه پیش خبری دیگری منتشر شد که نشان می‌داد گوگل از سوی رقبایش در زمینه امتیازنامه‌ها به شدت تحت فشار قرار گرفته است: گروهی متشکل از شش شرکت شامل اپل، مایکروسافت، سونی، اریکسون، RIM و EMC موفق شدند در یک حراج بزرگ امتیازنامه‌ها، با پرداخت 4.5 میلیارد دلار، این امتیازنامه‌ها را از چنگ گوگل درآورند.

گوگلی‌های تصور نمی‌کردند که در این مزایده شکست بخورند، آنها که با شوخ‌طبعی ریاضی پای به این مزایده گذاشته بودند، در ابتدا ارقام جالبی برای خرید این امتیازنامه‌ها پیشنهاد کرده بوند، اعدادی که در واقع چیزی نبودند جز ثابت‌های مشهور دنیای ریاضیات مثل ثابت Brun یا Meissel-Mertens. خیلی جالب بود که وقتی پیشنهادات گوگل را در این مزایده با هم جمع می‌زدید به عدد 3.14159 میلیارد می‌رسیدید. برایتان جالب نیست؟ همان عدد پی است، دیگر!

به نظر می‌رسد که گوگل با احساس خطر دیگر حس بازیگوشی ریاضی خود را فراموش کرده و عملگراتر شده و با خرید موتورولا در صدد برامده، عملا این تهدیدها را خنثی کند.

خرید موتورولا و سرنوشت دیگر سازندگان گجت‌های اندرویدی
راهبرد گوگل، حفظ برند موتورولا است، گوگل فقط می‌خواهد از موتورولا در زمینه سخت‌افزاری برای مقاصد خود استفاده کند و قصد ندارد اکوسیستم متن‌باز اندروید را بر هم بزند. بنابراین سامسونگ یا HTC نباید نگران باشند.

سقوط آزاد نوکیا/مایکروسافت و HP‌/ پالم؟
تا پیش از خرید موتورولا توسط گوگل، اندروید رقیبی بود که بی‌رحمانه گلوی رقبا را می‌فشرد.  اندروید بیش از نیمی از بازار گوشی‌های هوشمند لمسی و بیست درصد بازار تبلت‌ها را در اختیار داشت. اما حالا با خرید موتورولا اوضاع برای شرکت‌هایی مثل پالم و مایکروسافت بدتر هم می‌شود. مایکروسافت و نوکیا که در یک اتحاد راهبردی در صدد احیای موقعیت خود بودند، حالا باید واقعا نگران باشند.

انتظار می‌رود که این خرید، باعث ورود گوشی‌های اندرویدی بهتری به باز شود، فروش آی‌فون که هم سر جای خودش است و برآوردها حاکی از اشتیاق فوق‌العاده و بیش از حد انتظار کاربران برای خرید آی‌فون‌، بیش از مقدار پیشبینی‌شده قبلی است، بنابراین جای کمی برای مانور اچ‌پی/پالم یا نوکیا/مایکروسافت باقی می‌ماند.

منبع

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

نقشه واقعی جهان: این نقشه‌های هوشمندانه، اندازه واقعی کشورهای روی کره زمین را نشان می‌دهند

وقتی به نقشه جهان نگاه می کنید، منطقی است که فرض کنید گرینلند و آفریقا از نظر اندازه مشابه هستند. اما در واقعیت، قاره آفریقا 14 برابر وسعت خشکی یخی شمال است.با احتساب تعدادی از جزایر فراساحلی، مساحت کل گرینلند 2.16 میلیون کیلومتر مربع…

طراحی‌ها و معماری‌های نبوغ‌آمیز و عالی که باید تحسین‌شان کرد

همان طور که در برخی پست‌های قبلی از طراحی‌ها و معماری بد گفتیم (در اینجا و اینجا برای مثال) سوی مخالف آنها هم وحود دارد. یعنی طراح یا معماری صنعتی به کاربرد و جنبه زیباشناختی اماکن و اشیا دقیقا فکر کرده و چیزی دلخواه و هماهنگ با محیط پدید…

سفری در شهرهای باستانی دنیا به یاری تخیل میدجرنی

از شهرهای باستانی دنیا بقایایی مانده و بر اساس همین یقایا و توصیف‌ها و تحلیل مورخان، برخی‌ها اقدام به بازسازی رایانه‌ای شهرهای قدیمی کرده‌اند تا شکوه و عظمت آنها را به ما بنمایانند.اما میدجرنی هم راهی آسان برای این تصور بدون نیاز به…

سخت است باور کنیم که این عکس‌ توهم‌برانگیز، واقعا عکس است و نقاشی نیست – چرا علیرغم هوش مصنوعی…

اخیراً توجه زیادی به جهان‌های فانتزی ایجاد شده در هنر هوش مصنوعی شده است. با این وجود عکاسی هنوز قدرت و تازگی خاص خودش را دارد و می‌تواند جادو کند و صحنه‌های فانتزی خیره‌کننده ایجاد کند.برخی از عکس‌های تارین گلدمن -عکاس آفریقای جنوبی-…

سلبریتی‌ها از کودکی تا پیری در این ویدئوهای جالب – از ویل اسمیت تا کیانو ریوز

چطور می‌شود که ما پیر می‌شویم. این تغییر بسیار تدریجی رخ می‌دهد، اما قطعی است. با کارهایی می‌شود کندش کرد اما مسلما نمی‌توان به کی جلوی آن را گرفت.پیری یک فرآیند زیستی پیچیده است که در موجودات زنده از جمله انسان اتفاق می‌افتد. در حالی…

تصاویر و لطایفی در مورد زندگی در اروپای شرقی

اروپای شرقی هنوز سنت‌های خاص خود را دارد و هنوز به اندازه بخش غربی مدرن نشده است و فرهنگ خاص خود را داراست.به همین خاطر ممکن است ما برخی از روندهای آنجا احساس نزدیکی کنیم.به تصاویر زیر بنگرید:آکوامن بعد از 2 هفته در بلغارستان…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران / کمربند طبی / زانوبند زاپیامکس / فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن / biniclinic.com / کمربند پلاتینر / مراقبت پوست / مهدکودک فلکه اول تهرانپارس / سایت نوید / روپوش پزشکی / سرور مجازی ایران /بای پپ / ویدیوهای دیدنی /بهترین فیزیوتراپی تهران /خرید سیفتی باکس / کمربند پلاتینر / محصولات پوستی بیوآکوا رو تا 60 درصد تخفیف از فروشگاه رومدباش بخر / ویکی درمان / عمل بینی /خرید پروتز مو /حرف آخر /کاندوم / خرید سرور مجازی / بهترین کلینیک زخم تهران /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی / مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /آموزش تزریق ژل و بوتاکس /چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم /شیشه اتومبیل /درمانکده / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /خرید خودنویس /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /سریال ایرانی کول دانلود /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش /فروشگاه اینترنتی زنبیل /خرید ساعت دیواری /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /چاپ کلاه /کاشت مو /کاشت مو /پزشکا /قیمت ساک پارچه ای /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /مجتمع فنی ونک /داروخانه آنلاین تینا /
35 نظرات
 1. الهام - روح پرتابل می گوید

  از ترفندهای هوشمندانه و رقابت های خوشمزه گوگل لذت می برم و خوشحالم که آندروئیدی هستم.

 2. وب بازار می گوید

  ولی خبر جالب اینه که بعد از انجام این خرید، سهام نوکیا و مایکروسافت بالا رفت.

 3. علی می گوید

  خوبه؛ من عاشق این رقابت‌هام. مخصوصا اگه بحث رقابت آی‌او‌اِس و آندروید باشه و ما هم حالشو می‌بریم. جفتشون مجبور می‌شن خیلی بهتر سرویس بدن. البته تا مدت نامعلومی از نظر من اپل > گوگل :دی

 4. هادی می گوید

  به نظر من نه تنها مایکروسافت و پالم و نوکیا باید نگران باشند حتی اپل هم باید نگران موقعیت خودش باشه. چون با ورود سخت افزار و نرم افزار قدرت داده شده باگوگل واقعا سیستم بسته اپل به خطر میفته. اغلب کاربرها تنوع و حق انتخاب میخواهند و گوگل این رو درک کرد و سیستم باز اندروید رو تولید کرد. و حالا با در دست داشتن یک شرکت سخت افزاری قدرتمند و خوش نام همچون موتورولا میخواد بقیه کاربرهایی که در قفس طلایی اپل گیر افتاده اند رو آزاد کنه.

 5. اصغر دوستی می گوید

  گوگل به زودی از مایکروسافت هم بزرگتر خواهد شد

 6. حمید می گوید

  سلام
  در فایرفاکس 6 همه متن عنوان مطالب در هم ریخته و حروف جدا جداست

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   ممنون که اطلاع دادین.

 7. آقای باهوش (BriskGent) می گوید

  من یک نکته را متوجه نشدم ، آن هم اینکه چرا HTC نباید نگران باشه ؟! خب اگه موتورولا هماهنگ تر باشه با آندروید خوب خرید گوشی هاش بیشتر میشه دیگه ، مگه نه ؟!

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   منظور این بود که شرکت‌هایی که الان وضعشون خوب نیست، تحت فشار مضاعف قرار می‌گیرن. اچ تی سی فعلا شرکت رو به رشدی است و در حالت بعد فقط رشدش محدود می‌شه.

   1. آقای باهوش (BriskGent) می گوید

    آهان ، پس ازون لحاظا ! به هر حال یه پوئَن خیلی مثبت برای رقیب اصلی HTC هست ! چون جز موتورولا دیگه بقیه شرکت ها زیاد تو خط آندروید نیستن ، سامسونگ که خیلی محدود کار می کنه و اریکسون هم به همین منوال
    پ.ن : مرسی از توضیح‌تون

 8. اشکان افشار می گوید

  Google است دیگر!

 9. احد می گوید

  کم کم باید تمامی بزرگان تکنولوژی یعنی اپل و مایکروسافت جلوی گوگل زانو بزنند … البته مایکروسافت قبلا به زانو در آمده بود.

 10. بی نام می گوید

  همه ی شرکت های بزرگ بیشتر منبع درآمدشون از یک قسمت خاص هستش … مایکروسافت از ویندوز … گوگل از موتور جستجو گرش .. اپل هم از ای فون و ای پدش

  نکته کلیدی اینجاست که اگر گوگل فرضا توی بازار گوشی ضرر هم بده .. از یک جای دیگر درآمد هنگفتی داره و میتونه با پشتوانه اون درآمد رقیب هاشو از میدون به در بکنه .. فقط نیاز به ابزار داره که الان تهیه اش کرده

  مایکروسافت راه رقابت رو بد انتخاب کرد و ابزار لازم رو هم برای رقابت در بازار گوشی موبایل رو نداره

  اما اپل شرکتی هست که عمده درآمدش از قسمت گوشی موبایل هست که الان همه توش وارد شدن و اگر اپل این بازار رو از دست بده دیگه کارش تمومه .. گوگل هم این رو خوب فهمیده و خواسته قبل از اینکه اپل وارد بازار های گوگل بشه .. اون وارد بازارش بشه .. که تا الان با سیستم عامل اندروید واقعا شاهکارکرده

  گوگل همین کارو با یاهو هم کرد طوری که یاهو دیگه محو شد و در حد همون وب سایت موندش .. البته msn مایکروسافت رو هم داغون کرد ولی خوب درآمد مایکروسافت از یک جای دیگه هست که گوگل داره سعی میکنه وارد بازار سیستم عامل هم بشه که اینطوری مایکروسافت رو هم به زانو در بیاره ..

  گوگل همینطور داره با فیسبوک هم مبارزه میکنه و سرویس گوگل پلاسش موفقیت خوبی هم کسب کرده

  اما نکته کلیدی اینجاست که کسی تا به حال نتونسته وارد بازار گوگل بشه و موفقیتی هم کسب کنه .. برای همین به نظر من آینده از آن گوگل خواهد بود چون کافی هست که توی نصف رقابت هاش پیروز بشه اون وقت شاهد رشد چندین برابری گوگل خواهیم بود بر عکس اپل و مایکروسافت که فقط به دنبال حفظ بازار فعلیشون هستند

 11. امین می گوید

  به نظر من که توضیحت زیاد قابل فهم نبود! بحثی که در زیر می نویسم فقط از منظر نرم افزاری هست (این که امتیازنامه های موتورولا چه طور می تونه به کار اندروید بیاد؟)

  شما می گی: گوگل برای به دست آوردن امتیازنامه‌های موتورولا این شرکت رو خرید. اون هم برای مقابله با مایکروسافت. خوب چه ربطی داره؟

  1- قبلا اگر گوگل از این امتیازها بدون اجاره موتورولا استفاده می کرد، موتورولا می تونست ازش شکایت کنه ولی حالا دیگه چون گوگل این امتیازها رو خریده این مشکل پیش نمیاد. (مایکروسافت این وسط چه کاره است؟)

  2- الان: با این که گوگل موتورولا رو خریده، اگر گوگل از امتیازهای تحت دارایی مایکروسافت استفاده کنه باز هنوز هم مایکروسافت می تونه ازش شکایت کنه. پس فرقش چیه؟

  من کمی فکر کردم و به این نتیجه رسیدم (ببین درسته؟): گوگل با در اختیار داشتن امتیازهای موتورولا دیگه نیازی به استفاده غیر قانونی از امتیازهای مایکروسافت نخواهد داشت. چون همون کارهایی رو که با امتیازهای مایکروسافت می خواست انجام بده، حالا به شکل دیگری از طریق امتیازهای موتورولا به انجام می رسونه.
  البته به طور کلی گوگل اگر تمام کارهای مربوط به کدنویسی رو خودش از صفر انجام می داد، نیازی به هیچ کدوم از این امتیازها نداشت(درسته؟) ولی حالا اومده به جای اینکه همه کار رو از صفر شروع کنه یک سری کدهای آماده رو خریده که کارش سریعتر انجام بشه. که به توجه به رقابت شدیدی که وجود داره، این کار، کار عاقلانه ای به نظر می رسه.

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   من توضیحی تولید نکردم. مبحث امتیازنامه‌ها هم چیزی است که هم در وبلاگ رسمی گوگل و هم در همه سایت‌های معتبر یه عنوان یکی از مهمترین و شاید بهتر باشه بگم مهمترین دلیل خرید موتورولا عنوان شده. همون طور که در خود پست اشاره کردم، خرید این امتیازنامه‌ها به گوگل، اجازه اقدام مقابل می‌ده. یعنی رقبای گوگل هم در مواردی خواسته یا ناخواسته بدون مجوز از امتیازهای تحت مالکیت گوگل استفاده می‌کنن و به گوگل اجازه اقدام قانونی می‌دن. این طوری تعادلی برقرار می‌شه.

 12. والانيوز می گوید

  ولی به نظر من یک تصمیم دلچسب نبود البته اینکه به قابلیت فعلی اندروید مطمئن هستند یک موضوع دیگه هست!

 13. شاهرخ می گوید

  نمیدونم چرا در ایران آندروید اینقدر طرفدار داره در حالی که اکثر همین آدمایی که طرف آندروید رو میگیرن تا حالا باهاش کار نکردن
  قدر اپل رو فقط کسایی که حداقل یکی از محصولاتش رو دارند میدونند و همه ی این افرادی که طرف گوگل و چه میدونم آندروید رو میگیرن تا حالا با هیچ یک از محصولات اپل کار نکردن
  همین اسم آندروید کپی برداری شده از اسم روبات در فیلم جنگ ستارگان جرج لوکاس هست
  کی گفته اپل سیستم بسته ای داره
  اونایی که گیر به اپل میدن مشکلشون اینه که بلد نیستن با آیتونز کار کنند و گرنه خود من روزی 20 تا اپ دارم برای آیفونم میگیرم
  گوگل هم به هیچ جایی نخواهد رسید اینو مطمئن باشید
  چرا تو فیلم چرا تو معروفترین شبکه های خبری چرا تو دست افراد مشهور و … ما محصولات اپل رو میبینیم چون سیب حضرت آدم و حوا هست…

  1. امیر می گوید

   حالا اینقدر از دست گوگل حرص نخور، شیرت خشک میشه.

 14. پارسا می گوید

  آینده بازار IT
  GOOGlEتنها یا انحصارگری در بازار و بیرون به در کردن رقبا مسئله این است !!!

 15. محمد مهدی می گوید

  گوگل هم خیلی باحاله ها!!!
  به هر حال این کارها از گوگل بعید نیست. بار اولش که نیست!!

 16. کوتاه کننده لینک می گوید

  با این خرید گوگل ریسک بزرگی کرده , موتورولا ولی واقعا برای خودش غولی در زمینه سخت افزار هست …

 17. Mehratin می گوید

  بنظر من جای نگرانی برای شرکتهایی مثل htc و سامسونگ وجود نداره چون به اندازه کافی طرفدار دارن و تواین مدت خودشون رو کاملا با اندروید سازگار کردن. رقابت اصلی بین نوکیا با ویندوز و اندروید گوگل بوجود میاد. چون نوکیا و موتورولا هر دو از نظر سخت افزاری در جایگاه مناسبی قرار دارن و باید دید سیستم عامل ها رقابتشان به کجا میرسد. با اینحال آینده روشنی در انتظار اندروید میبینم.

  1. saeed می گوید

   شرط میبندم نصف شمایی که از اندروید طرفداری میکنید یه بارم باهاش کار نکردید وگرنه با آِی او اس مقایسه ش نمیکردید .اگه مایکروسافت ویندوز سونو اپن سورس کنه اندروید تو خوابم بش نمی رسه .

 18. علیرضا می گوید

  من این قضیه امتیازها رو متوجه نشدم!؟
  این امتیازها که گوگل واسش پول داده چیه؟ امتیازهای اختراعات و فن آوری های موتورولاست یا چیز دیگه ایه؟
  اگر ممکنه بهتر توضیح بدید. ممنون

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   گوگل کل بخش موبایل موتورولا را خریده و کل امتیازنامه‌های اختراعات و فناوری‌هاش را صاحب شده.

 19. محسن شایان می گوید

  واقعاَ خبر خیلی عالی بود. گوگل خیلی شاخه و بقیه هم بخاطر اینکه تو موفقیت گوگل بیان شکایت میکنن تا اونم به چشم بیان فقط تنها دلیلش اینه به نظر من.

 20. هادی می گوید

  پیش بینی جدید اینکه بعد از تلاش های ناموفق at&t برای تصاحب تی موبایل ممکن است گوگل تی موبایل رو بخره تا اولین و بزرگترین شرکت یکپارچه اطلاعاتی دنیا رو تشکیل بدهند:

  http://www.eweek.com/c/a/Mobile-and-Wireless/Google-Could-Get-a-Chance-to-Buy-TMobile-After-It-Closes-Motorola-Deal-220504/

  گوگل داری چه کار میکنی؟

 21. شریفی می گوید

  انصافا گوشی های موتورولا بهترین گوشی ها هستند
  خودم به شخصه عاشق موتورولا هستم و از اینکه این اتفاق برای موتو افتاد خوشحالم.

 22. DARK LORD می گوید

  من اندروید رو به ایفون و بقیه سیستم عامل ها مثل بلک بری، ویندوز موبایل و وبوسwebos ترجیح میدم چون قیمت مناسب داره میدونی هر چی میکنی پولت رو هدر نمیدی و هر انتظاری از گوشی داری رو برات براورده میکنه دلیل بعدی متن باز بودن اندرویده منی که هیچوقت فکر نمیکردم بتونم برنامه نویسی کنم یا حتی یه بازی رو اونطوری که بخوام رو درست کنم وکلی دلیل دیگه دارم که بخوام بگم باید یه شاهنامه بنویسم در مورد خرید موتورولا توسط گوگل هم باید بگم موضوع زیاد به امتیاز مربوط نمیشه به تدریج خودتون میفهمین.

 23. نیما می گوید

  البته یه رقیب نه چندان جدی هم از میان رفت.
  خداحافظی webOs

 24. mm می گوید

  سلام ااین مطلب هم بخونید خوبه

  خرید بزرگ گوگل: آینده اندروئید در دستان پتنت های موتورولا
  http://mymicrosoftlife.net/archives/553

  1. میهمان می گوید

   فوق العاده بود تا حالا تحلیلی شبیه به این ندیده بودم
   پس با این حساب اینده اندروئید خیلی پیچیده شده

 25. abbas Milestone 2 می گوید

  موتورولا با کیفیت ترین گوشی هارو میسازه.اصلا نمیشه اونو با اچ تی سی یا سامسونگ مقایسه کرد.دلیل اینکه تو ایران زیاد مطرح نیست اینه که تو ایران نمایندگی نداره و ساپورت نمیشه.ولی انصافا گوشاهاش برترین های این صنعته.من یه مایلستون 2 دارم.از کیفیت بی نظیر ساخت که بگذریم کار باهاش واقعا لذت بخشه.
  حال با این ادقام گسترده فکر کنم موتورولا تو ایران هم گسترده تر بشه.
  (گرچه من زیاد دوست ندارم چون ایرانیا زود خزش میکنن!!)
  من از اولین گوشیم موتورولا دستم گرفتم و تا آخرم با موتو خواهم بود
  زنده باد موتو

 26. مهران ا. می گوید

  میگم استیو خان توی این عکس چقدر شبیه سیاوش قمیشی شده!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5