معرفی ۱۰ کتاب برای شب‌های طولانی پاییز‌ی‌تان

به شخصه، پست‌های معرفی کتاب را خیلی دوست دارم، اگر این پست‌ها باعث شوند که از هر کتاب معرفی‌شده تنها ۱۰ جلد بیشتر فروخته شود، بهترین پاداش را دریافت کرده‌ام.

در ساعاتی که وضعیت دسترسی‌ام به اینترنت تعریفی نداشت با خودم گفتم که بهترین کار آفلاین‌نویسی است و معرفی تازه‌ترین کتاب‌هایی که دیده‌ام. آفلاین بودن اجباری هم گاهی، توفیق اجباری است!

در این پست ۱۰ کتاب که بیشتر آنها جدید هستند به شما معرفی خواهم کرد تلاش کرده‌ام که کتاب‌هایی متنوع، مناسب با سلیقه‌های گوناگون را معرفی کنم.

۱- داستان‌های لس‌آنجلس: کتاب داستان‌های لس‌آنجلس، تلاشی است واقع‌گرایانه، صمیمی و به دور از تبلیغات «پرفروش‌ترین‌ها». این مجموعه به لس‌آنجلس و لس‌آنجلسی‌ها می‌پردازد که توسط برخی از سرشناس‌ترین نویسندگان آمریکایی (برخی به هنگام اقامت خود در این شهر) نگارش یافته است. این داستان‌ها دوره خاصی از تاریخ مردم این شهر را دربرمی‌گیرد. یعنی از سال‌ها ۱۸۰۰ تا ۱۹۸۰.

در این کتاب می‌توانید داستان‌های کوتاهی از نویسندگان بزرگی مانند اسکات فیتس جرالد، سم شپرد، ریموند چندلر، هنری میلر، چارلز بوکوفسکی را که داستانشان در محیط شهر لس‌آنجلس می‌گذرد، بخوانید.

این کتاب را نشر نشانه در ۲۷۲ صفحه با ترجمه ن. خواجوی نوری با قیمت ۶۸۰۰ تومان منتشر کرده است.

۲- فاشیسم: نشر ماهی در ادامه‌ کار انتشار کتاب‌های به صورت سریال و مجموعه‌‌ای، سری کتاب‌های «مختصر-مفید» را به بازار کتاب ایران فرستاده است. این مجموعه نگاهی آکادمیک به مخاطبی عام‌تر را در دستور کار خود قرار داده است. زبانی که کتاب‌ها دارند، زبانی ساده و مفهوم، درباره موضوعی است که در حال بحث آن هستند. کتاب‌های این مجموعه همگی در قطع پالتویی و حدود ۲۰۰ صفحه دارند و ۳ هزار تومان قیمت دارند.

عنوان دهمین جلد این سری کتاب‌ها، «فاشیسم» است، اصطلاحی که ما بارها شنیده‌ایم، اما بیشتر ماها نه تعریف درست و علمی‌ای از آن می‌شناسیم و نه چیزی در مورد تاریخچه آن می‌دانیم.

کتاب نخست، می‌کوشد، تعریفی از فاشیسم به دست بدهد و بعد تاریخچه فاشیسم را با بردن شما به فرانسه و ایتالیا و آلمان بررسی می‌کند.

این کتاب که توسط علمی معظمی ترجمه شده است، بدون احتساب نمایه و قسمت معرفی منابع، ۲۲۳ صفحه دارد و قیمت‌اش ۴۵۰۰ تومان است.

۳- گربه‌های آدمخوار: نشر نیکو با ترجمه «مهدی غبرایی» مدتی است که کتابی از هاروکی موراکامی با عنوان «گربه‌های» آدمخوار وارد بازار کتاب کرده است. این کتاب ۱۳۲ صفحه دارد و متشکل از ۶ داستان کوتاه است. دنیای موراکامی دنیایی است که در عین این ‌که در ژاپن امروز می‌گذرد، با تخیل و فانتزی هم سر و کار فراوان دارد و داستان‌های این مجموعه هم چنین قالبی دارند.

۴- سه‌شنبه‌ها با موری: احتمالا فیلم سه‌شنبه‌ها با موری با بازی «جک لمون» را که از تلویزیون ایران هم پخش شده، دیده‌اید. اما خواندن این کتاب لطف دیگری دارد.

کتاب «سه شنبه‌ها با موری»، رمانی واقعی، نوشته شده توسط نویسنده آمریکایی با نام میچ آلبوم می باشد، این کتاب در تاریخ ۱۹۷۷ به انتشار رسید و چندین سال در فهرست پرفروش‌ترین کتاب ها قرار داشت، این کتاب، داستانی واقعی از ارتباط میچ با استاد پیشین خود، به نام موری شوارتز می باشد.

داستان از این قرار است که میچ که سال‌هاست، از استاد خود خبری ندارد، در واپسین لحظه های زندگی موری، پس از مشاهده تلویزیون، متوجه بیماری مرگ‌بار استاد خود شده و تازه به یاد قول چند ده ساله خود می‌افتد، حال موری به بیماری ALS دچار است و تنها چند ماه با مرگ تدریجی خود فاصله دارد و میچ می‌خواهد از این لحظه‌ها کمال استفاده را ببرد، حال این مرشد چه چیزی یاد می‌دهد؟

«سه شنبه‌ها با موری»، از تأثیرگذارترین و پر‌فروش‌ترین انتشارات نیویورک‌تایمز است که از اکتبر ۱۹۹۷ تاکنون همواره در صدر جدول پرفروش‌ترین کتابهای سال قرار داشته است.

۵- زخم نامرئی: این کتاب را که مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه است، واقعها دوست دارم و توصیه می‌کنم.

این کتاب چاپ مجدد مجموعه داستان کوتاهی است که من سال‌ها پیش خوانده بودم و خیلی خوشحالم که دوباره بازنشر شده است. داستان‌های کوتاه این مجموعه که از کلاسیک‌های ادبی هستند، همه جالب و سرگرم‌کننده هستند.

اگر خیلی سرتان شلوغ است و فرصت نمی‌کنید رمان بلند بخوانید، می‌توانید با خواندن یک داستان از این مجموعه در شب‌ها، کلی لذت ببرید.

ری برادبری، فرانک اوکانر، آلبرتو موراویا، ماکسیم گورکی، فئودور داستایوسکی، لئو تولستوی، گی دو موپوسان، انوره دو بالزاک، ادگار آلن پو، ارنست همینگوی و … نویسندگان معروفی هستند که از هر کدام یک داستان در این مجموعه آورده شده است.

کتاب را حسن نامدار ترجمه کرده است و انتشارات فکرآذین آن را در ۲۷۰ صفحه با قیمت ۶۵۰۰ تومان منتشر کرده است.

۶- الفبای تقلب: الفبای تقلب، مجموعه ۳۷ داستان کوتاه و طنز سورئال و فانتزی از نام آوران این حوزه است. کتاب را به مینیمال‌نویس‌ها و مینیمال‌خوان‌ها توصیه می‌کنم.

کتاب را انتشارات مروارید در ۱۷۷ صفحه و ۳۷۰۰ تومان منتشر کرده است.

۷- سرزمین‌های شبح‌زده: این کتاب ارزشمند را تینا روزنبرگ نوشته و برای همین کتاب برنده پولتزر هم شده است.

کتاب به طرز زیبا و هنرمندانه‌ای مشکلات و دردسرهای کشورهایی همچون لهستان، چکسلواکی و آلمان را بعد از سقوط دیکتاتوری کمونیستی بررسی می‌کند و نشان می‌دهد که در راه گذار از دیکتاتوری به دموکراسی، چه کارهایی باید انجام داد و برای پرهیز از سقوط از چاله به چاه باید از چه کارهایی احتراز نمود.

این کتاب در ۵۶۴ صفحه توسط نشر ثالث با ترجمه فروع پوریاوری منتشر شده است. قیمت کتاب ۸۵۰۰ تومان است.

تصور نکنید که کتاب نثر جامعه‌شناسانه یا سیاسی سنگین دارد، نه! کتاب بسیار پرکشش نوشته شده است و در آن با ذکر مکرر مثال‌هایی عینی، شما با شرایط مردم جوامع ذکر شده پس از پایان دیکتاتوری آشنا می‌شوید.

۸- قصه‌های یک دقیقه‌ای: این کتاب را ایشتوان ارکنی نوشته است و نشر چشمه در۳۸۵ صفحه با قیمت ۸ هزار تومان منتشر کرده است.

تصور می‌کنم خواندن این داستان‌های کوتاه هم برای مینیمال‌نویس‌ها و مینیمال‌خوان‌ها خیلی جذاب باشد. ارکنی، سبکی قابل احترام دارد و از عاشق موجزنویسی است.

۹- خاطره‌ای از کریسمس: این کتاب از کارهای مهم و کلاسیک ترومن کایوتی است. کاپوتی را لابد از روی فیلم «صبحانه در تیفانی» باید بشناسید. خاطره‌ای از کریسمس، مجموعه‌ای از سه داستان است که دو شخصیت اصلی آن ثابت هستند: پسرکی هفت‌ساله که شباهت زیادی به کودکی خود کاپوتی دارد و پیردختری دوست‌داشتنی.

این داستان در دوره اوج کاپوتی، عنی در دهه ۶۰ میلادی نوشته شده است. این کتاب را انتشارات مروارید در ۹۵ صفحه به قیمت ۲۷۰۰ تومان منتشر کرده است. مهدی فاتحی مترجم این کتاب است.

۱۰- ذن در هنر نویسندگی: ری بردبری، نویسنده مشهور ژانر فانتزی و علمی – تخیلی با آن جهان‌بینی مثال‌زدنی‌اش، حالا ۹۰ ساله است. بسیاری از آثار او به فارسی ترجمه شده‌اند، بسیاری هم نه.

اما انتشارات جهان کتاب، کتابی از او به نام ذن در هنر نویسندگی  با ترجمه «پرویز دوائی» در۱۰۹ صفحه منتشر کرده است که حاوی بسیاری از نکات و ظرائف پیرامون نویسندگی و تجربه‌های نویسندگی خود اوست.

این کتاب را به همه مشتاقان نویسندگی به صورت عام و آنهایی که عاشق این نویسنده‌اند، توصیه می‌کنم.

نظرات

 1. سلام دکتر
  هر پستی که میذارید یه امید تازست واسه من،وبلاگتون رو دوس دارم خصوصاً بخش کتاب و فیلم رو
  خیلی از کتاب‌هایی که معرفی کردید رو تهیه کردم و خوندم
  ممنونم ازتون
  شاد و پیروز باشد

 2. خوشحالم که هیچکدومشون رو نخوندم. با این حساب شاید ۱۰ تا کتاب دیگه به لیست پاییزیم اظافه بشه !

 3. خیلی خیلی ممنون از پست معرفی کتاب
  شما باعث میشین که من با خرید بعضی از این کتابها از روزمرگی فاصله بگیرم. باز هم ممنون.

 4. دکتر عزیز من هم مثل شما این بخش معرفی کتابتان را خیلی دوست دارم

 5. آفلاین بودن اجباری هم گاهی، توفیق اجباری است! …. موافقم…

 6. مثل همیشه عالی!

  همیشه علاقه ی خاصی به پست های معرفی کتاب یک پزشک داشتم!

  البته فکر کنم هر بار لابه لای این پست های معرفی کتاب یکی دو مورد زندگینامه هم باشه خیلی عالی میشه.

 7. از اون کتاب داستان های یک دقیقه ای خوشم اومد. دیدمش حتمآ میخرم.

 8. سلام … ما هم پست های معرفی کتاب رو خیلیییییییییی دوست داریم…ممنون.
  اکثر کتاب ها برای من جدید بودند به جز شماره های جهار و ده که چندین بار خونده و بارها هدیه داده ام.

 9. مطلب جالبی بود. من خودم هر کتابی دستم برسه میخونم ولی کتاب نمیخرم :دی

 10. سلام آقای دکتر، ممنون پست (های) باارزش تون. اگر منو به ریزبینی و مو رو از ماست بیرون کشیدگی و عدم توجه به روح مطلب متهم نکنند؛ خدمتتون عارضم که شما در فاصله ۵ خط، ۵۰% به قیمت کتاب “فاشیسم” اضافه کردید!!
  متاسفانه به دلیل کم خوان بودن ما، تیراژها پایینه و قیمتهای کتاب مساله ساز هستن. امیدوارم دانایی بیشتر و بیشتر در کشور ما ارزشمند بشه و برامون کتاب داشتن و خوندن بیشتر بیارزه!
  تشکر مجدد بابت تلاشتون برای نشر دانش و آگاهی

 11. ممنون، با توجه به علاقه شما (مطالعه کتاب بر روی کتابخوان) و البته من لطفا کتاب با فرمت epub نیز معرقی نمایید.

 12. از اون پست های ۲۰ بود
  واقعا ممنون
  بخاطر امتحان ارشد تا بهمن شب های کوتاه و بلند برای من فرقی نداره
  ولی تو لیست خرید میرن برای روزهای بلند بهاری

 13. خیلی دوست دارم گربه های آدم خوار را بخونم،حتما گیرش می یارم

 14. ممنون از شما
  چقدر با این پستهای “کتابی” شما حال می کنم.
  دست تون درد نکنه

 15. من اولین دفعه بود واردسایت شما میشم.مطالب بسیارمفیدبود.مخصوصا معرفی کتابها

 16. تو مملکتی … کتابی به نام فاشیست خوندنش وقت تلف کردنه… پیشنهاد میکنم کتابهای با نوشته های فارسی که در مملکت بیرون میان رو نخونید و در معرفی بعضی از چیزها دقت کنید.

 17. از انتخابهای وسوسه کننده تون سپاسگزارم،حتما در برنامه قرار میدم برای خوندن.

 18. سلام
  چرا کتابی از نویسندگان ایرانی معرفی نکردین – من هم به این لیست شما دو تا کتاب اضافه میکنم که واقعا جذاب و کشدار و بسیار تاثیر گذار هست
  اولیش “” یک عاشقانه آرام ” استاد نادر ابراهیمی(خدایش بیامرزد)‌و دومین کتاب “” چشمهایش”” از آقای بزرگ علوی است . هر دو کتاب بسیار زیبا هستند . به همه مخصوصا زوجهایی که در ابتدای راه زندگی هستند خواندن این دو کتاب رو توصیه میکنم

 19. آرزوی توفیق روزافزون برای همه ی کسانی که در راه دانایی .پر ثمر نمودن عمر و خدمت به انسانیت تلاش می کنند. باتشکر از زحمات شما

 20. دکتر جان اون کتاب اولی که معرفی کردی رو خودت ترجمه فارسیشو خوندی؟ من که باورم نمیشه اون مترجمش بیست ساله اونجاست! اصلا نمیفهمم چی ترجمه کرده! اول فکرکردم اشکال از متنه اما خب همش که مال یه نویسنده نیست، اما همش مال یه مترجمه! خلاصه نمیدونم قضیه چیه که به نظرم اصلا ترجمه ی روان و منسجمی نیست. در آخر هم ممنون بابت همه ی پستهای خواندنی ای که مینویسید.

  • تا وقتی تیراژ کتاب‌های این باشه، مترجم‌های خوب از کار شانه خالی می‌کنن و مترجم‌های جوان هم انرژی زیاد نمی‌ذارن. کتاب‌های خیلی مشهورتری هم این روزها در بازار کتاب دیده می‌شه با اغلاطی که حتی من غیرمترجم هم متوجه‌شون می‌شم.

 21. باسلام
  ضمن تشکر از کتابهای ارزشمندی که معرفی کرده اید لینک این صفحه به لینک های روزانه وبلاگ انجمن نقد کتاب یاران اندیشه لنجان افزوده شد
  بااحترام

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.