نقش تبلت در مرور اخبار

5

پدیده تبلت، پدیده تازه‌ای است، پژوهش تازه‌ای که در مورد تبلت انجام شده است، اطلاعات جالبی در مورد میزان و شیوه استفاده از این گجت نوظهور را می‌دهد.

بر اساس آماری مؤسسه Pew، یازده درصد آمریکایی‌ها در حال حاضر تبلت دارند که رقمی خیره‌کننده است، تصور کنید که هفت هشت میلیون ایرانی تبلت می‌داشتند!

مشخص شده است که ۷۷ درصد افرادی که در آمریکا تبلت دارند، از وسیله‌شان هر روز استفاده می‌کنند و بیش از نیمی از آنها، از تبلت برای مرور اخبار استفاده می‌کنند.

این پژوهش حاوی جزئیات قابل توجهی است، مثلا مشخص شده است که خواندن اخبار، یکی از مهم‌ترین کارهایی است که مردم با تبلت‌هایشان انجام می‌دهند و معلوم شده است که از زمانی که کاربران از تبلت استفاده می‌کنند به میزان بیشتری محتوای خبری مصرف می‌کنند.

تبلت‌ها حالا وسایل مکمل پی‌سی‌ها هستند، البته در آینده ممکن است وسیله رایانش اصلی ما هم بشوند.

تبلت‌ها امکانات خوب و رفاهی برای کاربران مشتاق مرور اخبار و اطلاعات تازه فراهم می‌آورند که پیش از آن سابقه نداشته است و بنابراین رقیب رسانه‌های سنتی کاغذی هم شده‌اند. به یاری اپلییکشن‌های نشریه‌ها و خبرگزاری‌ها و اپلیکیشن‌هایی که به صورت خودکار اخبار را دستچین می‌کنند، می‌توان در زمان بسیار کمتری به اخبار بیشتری مناسب با ذائقه هر کاربر، دست یافت.

اما یک یافته جانبی جالب در پژوهش Pew نموداری است که میزان دسترسی به اخبار را از طریق اپلیکیشن‌ها و مروگرهای تبلت‌ها با هم مقایسه می‌کند.
صاحبان خبرگزاری‌ها و نشریات در این یکی دو ساله کوشش داشته‌اند تا با عرضه اپلیکیشن‌های جذاب، نظر کاربران بیشتری را جلب کنند. تصور کلی ما این است که اگر اپ روزنامه یا خبرگزاری‌ای نصب شود، احتمال اینکه کاربر در آینده اپ را اجرا کند و اخبار را با آن مرور کند، بیشتر است. به عبارتی ما فکر می‌کنیم که نصب اپ، نوعی تعهد برای کاربر به همراه دارد.

اما بر اساس پژوهش Pew مشخص شده است که هنوز تعداد کاربرانی که با مرورگر اینترنتی خبر می‌خوانند، بیش از آنهایی است که با اپلیکیشن‌ها اخبار را می‌خوانند:

البته باید در نظر داشت که با طراحی‌های جدید صفحات وب و استفاده از HTML5، فاصله بین اپ‌ها و صفحات وب از نظر میزان جذابیت و رابط کاربری تا حدی کم شده است. مثالی خوبی که در این مورد می‌توانم بزنم، نسخه ویژه روزنامه نیویورک‌تایمز در این آدرس است که به نظر من از اپلیکیشن این روزنامه هم جذاب‌تر است. حتما ببینید!

از دید شخصی هم نتایج این تحقیق منطبق با تجربه من بوده است، تبلت هم‌اینک برای من وسیله اصلی دسترسی به خبر است و ماه‌هاست که به سبک سابق از گودر برای مرور اخبار استفاده نمی‌کنم و به جای آن عدمتا از اپ‌های سایت‌ها و خبرگزاری‌ها بهره می‌برم.

 
5 نظرات
 1. Ali می گوید

  سلام، لطفا چند تا از آپ های خبرگزاری ها را معرفی نمایید.

 2. هادی می گوید

  جالب بود خیلی!

 3. Reza می گوید

  سلام دکتر جون بالاخره ما نفهمیدیم شما تبلت چی داری؟ آیپد یا گالاکسی تب؟ اگر تجربه کار با هر دو را داشتید کدوم بیشتر به دلتون نشته؟

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   هر دو را دارم. هر کدوم نقاظ قوتی دارن. من بیشتر از آی‌پد استفاده می‌کنم.

 4. […] نقش تبلت در مرور اخبار (دکتر علی رضا مجیدی؛ یک پزشک) […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.