تصاویر باورنکردنی از دست‌ساخته‌های نانو

در فناوری نانو همان طور که از نام آن پیداست با مهندسی در ابعاد بسیار کوچک سر و کار داریم. فناوری نانو بر هر چیزی از پزشکی گرفته تا کامپیوتر تأثیر می‌گذارد و به ما شناخت بهتری از دنیا در ابعاد اتمی می‌دهد. هر نانومتر یک میلیاردیم متر است.

به صورت کلی، فناوری نانو آینده فناوری ما را می‌سازد. فناوری نانو، شکل تکامل یافته روند مینیاتوری کردن ابزارهاست و به ماشین‌های دست ساخته ما امکان می‌دهد که در اندازه بسیار کوچک عمل کنند، با پیشرفت این فناوری حتی ممکن است بتوانیم در ابعاد اتمی هم کار کنیم.

دانشمندانی که این فناوری را برای ما به ارمغان می‌آورند، در عین حال هنرمندانی هستند که می‌توانند مجسمه‌های نانو بسازند، مجسمه‌های نانوی آنها فقط برای تفریح و سرگرم شدن نیستند، بلکه به تدریج راهشان را برای متحول کردن دنیای پزشکی، کامپیوتر، تصویربرداری، چاپ و شیمی باز می‌کنند.

با هم تعدادی از عکس‌های جالب از سازه‌های نانو را مرور می‌کنیم.

۱- کوچک‌ترین توالت دنیا – بزرگ‌نمایی ۱۵ هزار برابر: این توالت نانو کمتر از یک نانومتر اندازه دارد. در چهل و نهمین همایش «فناوری الکترون، یون، باریکه فوتون و ساخت در ابعاد نانو»، این عکس برنده جایزه عجیب‌ترین عکس شد. این عکس توسط تاکاهاشی کایتو گرفته شده است.

World's Tiniest Toilet

۲- سفینه «یو اس اس اینترپرایز» در ابعاد نانو، بزرگ‌نمایی ۵ هزار بار: سفینه «اینترپرایز»، این بار در ابعاد بسیار کوچک بازسازی شده است. اندازه این ناو، تنها ۸۸۰۰ نانومتر، یعنی یک دهم ضخامت موی انسان است.

۳- ویروس مصنوعی، بزرگ‌نمایی ۲۵ هزار برابر: این باکتریوفاژ (ویروس درگیرکننده باکتری)، تنها ۱۰ برابر بزرگ‌تر از ویروس‌های طبیعی است.

Artificial Bacterial Nanophage

۴- کوچک‌ترین صفحه شطرنج، بزرگ‌نمایی پنج هزار برابر:


۵- گیتار کوچک، بزرگ‌نمایی ۱۶۵۰۰ بار: این گیتار جالب را «داستین کار» از دانشگاه کورنل ساخته است. سیم‌های این گیتار از سیلیکون کریستال ساخته شده است.

Guitar

۶- آبیاری چمن، بزرگ‌نمایی ۱۲ هزار بار:


۷- دست، بزرگ‌نمایی ۵۰۹۷۰ بار: چگونه ساخت چنین دست کوچکی با این ظرافت ممکن شده است؟ این دست را Mihail Croitoru از دانشگاه Tübingen ساخته است و برای ساخت آن از فناوری EBID یا القای رسوب به یاری باریکه الکترون استفاده شده است.

Hand

۸- موج، بزرگ‌نمایی ۴۰ هزار برابر: البته عنوان اصلی این عکس چسبندگی بد در فرایند فلزکاری است، اما عکس کاملا شکل موج را تداعی می‌کند.

Wave

منبع

نظرات

 1. چیزهای مفیدتری ساخته نشده؟ آخه توالت نانو به چه دردی میخوره؟ ربات نانو ساخته نشده؟

 2. بسیار جالب بووود دکتر .

 3. یه سوال آقای مجیدی؟اصلا من هیچ تصویری ندارم که چطور این کار انجام میشه.میشه یه ریزه باز کنین؟
  البته من از فناوری نانو همونقدر میدونم که مادربزرگ بنده از کوروساوا! ولی خب به هر حال ،خودش میتونه پیشرفت باش :دی

 4. منظور از اینترپرایز سفینه فضایی مربوط به پیشتازان فضا است نه یو اس اس اینترپرایز . اگه دقت کنید میبینید هیچ شباهتی با یک ناو هواپیمابر نداره اینو از من که قدیما سریال پیشتازان فضا رو از تلوزیون میدیدم قبول کنید

 5. یک سوال برای من پیش آمد:
  نوشته اید: هر نانومتر یک میلیاردم متر است.
  بنابراین هر نانومتر یک میلیونیم میلیمتر است.
  اگر اندازه توالت نانو در تصویر اول حدود یک نانومتر باشد، باید بزرگ‌نمایی حدود ۱۵ میلیون برابر داشته باشد تا در این اندازه دیده شود نه ۱۵ هزار برابر.

 6. به نظرم اندازه توالت نانو در شکل اول ۱ میکرومتر هست نه ۱ نانومتر. ۱ نانومتر یعنی فقط چندین اتم (از مرتبه ده) که عملا با میکروسکوپ الکترونی قابل تفکیک نیست.

 7. خیلی جالب بود؛اگه در رابطه باشیمی هم تصویربذارین ممنون میشم

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.