این خانه‌های کوچک پیش‌ساخته برای زندگی راحت در محیط‌های طبیعی ساخته شدند

کلبه‌هایی مقاوم و دوست‌دار محیط زیست مشابه خانه‌های اسکیموها

0

با نگاهی به مناطق ناهموار جزایر فارو، بالافاصله به یاد صحنه‌هایی از فیلم‌های فانتزی می‌افتیم.

کلبه‌هایی دست ساز با سقف‌های پوشیده در خزه‌ها، در زمین‌هایی ناهموار با صداهایی از پرندگان و حیوانات خانگی که جایگزین صدای ماشین‌ها شدند.

مهندس دانمارکی به نام Ole Vanggaard با همکاری یک معمار ساکن این جزایر به نام Kári Thomsen کلبه‌های پیش‌ساخته‌ای در منطقه Kvivik برپا کردند؛ دهکده‌ای که روی تپه‌ای با چشم‌انداز جزایز فارو ساخته شده است.

این خانه‌های کوچک و پیش‌ساخته که Kvivik Igloo نامیده می‌شوند؛ مشرف به خلیج و کوه‌های اطراف آن هستند. هر کلبه همانند خانه‌های هابیت‌ها در فیلم ارباب حلقه‌ها ساخته شدند؛ شش ضلعی و با استفاده از عناصر طراحی که هدف‌شان بازتاب نور خورشید است.

این خانه‌ها با صفحاتی شبیه به آسفالت سنگ‌فرش شدند که امکان رویش گیاهان و سبزه‌ها را در سقف و کناره‌های خانه می‌دهند. رویش گیاهان روی سقف، نه تنها بر جذابیت این خانه‌ها می‌افزاید؛ بلکه باعث پایداری و استقامت بیشتر کلبه شده و حتی شاید پرندگان روی آن‌ها لانه کنند.

سازندگان کلبه‌های Kvivik Igloo تاکید زیادی روی پایداری و محیط زیست داشتند و در ساخت آن‌ها از تمام اجزای طبیعی مانند چوب، شیشه، آلومینیوم و لاستیک استفاده کردند. در بالای سقف هریک از این خانه‌ها یک دودکش می‌بینیم که نشان می‌دهد از شومینه و اجاق چوبی بهره می‌برند.

در اضلاعی از این خانه‌ها، پنجره‌هایی قاب شده را مشاهده می‌کنیم تا اجازه دهند نماهایی دل‌انگیز از بیرون را مشاهده کنیم. برخی از پنجره‌ها رو به آسمان و برخی دیگر رو به دریا و مناظر طبیعی اطراف کلبه هستند. این پنجره‌ها می‌توانند مناظر بیرون را با هوای گرم و مطبوع داخل ترکیب کنند تا صحنه‌هایی رویایی خلق شود.

این کلبه‌ها بسیار محکم و مقاوم هستند. باد، باران و طوفان نمی‌تواند آن‌ها را از جا بکند؛ دقیقا مانند کلبه‌های مردمان قطب شمال، اسکیموها و اینوئیت‌ها که در کلبه‌هایی بسیار مقاوم برای زمستان زندگی می‌کردند و گنبدهای پناهگاهی آن‌ها بودند. نور خورشید از زاویه‌های مختلفی می‌تواند وارد فضای داخلی کلبه شود.

طوری ساخته شدند که کف و سقف با یکدیگر ترکیب شده و نورگیرهای شیب‌دار فضای داخل خانه را با نور بیرون روشن می‌کنند. به طور کلی، کلبه‌های Kvivik Igloo از طراحی برخوردار هستند که کمتر نیاز به روشنایی یا سیستم‌های گرمایشی مصنوعی داشته باشد.


منبع Yankodesign
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.