«آی‌بال»‌ها محصول جدید اپل با وضوح ضبط ۱۰۸۰p و کیفیت نمایش رتینا

27

خبرگزاری اسکوپرتینو، دقایقی پیش خبر از نمایش محصول تازه اپل داد که چشم‌های الکترونیک نوینی با نام آی‌بال iBall، هستند. آی‌بال‌ها چشم‌هایی با فناوری برتر هستند که به خریدار اجازه دیدن محیط پیرامون در پنج حالت، نرمال، میکروسکوپی، تلسکوپی، زاویه باز و رنگ قهوه‌ای سوخته می‌دهند.

اگر فقط از یک چشم الکترونیک استفاده کنید، می‌توانید عکس‌های ۸ مگاپیکسلی استفاده کنید، اما اگر از هر دوچشم استفاده کنید، می‌توانید عکس‌های سه بعدی بگیرید، مطلب هیجان‌انگیز این است که این چشم‌های ۲۴ ساعته و هفت روز هفته، جریان زندگی شما را با وضوح ۱۰۸۰p به  صورت ایمن روی سرویس ابری اپل یا iCloud ارسال می‌کنند.

شما هر زمان که خواستید می‌توانید به این تصاویر دستیابی پیدا کنید، با این همه ممکن است در مقطع زمانی کنونی، قبل از حضور در جلسات آزمون، مشکلات قانونی پیدا کنید که اپل درصدد است با مذاکره با دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی بزرگ، از طریق بلوک کردن موقت دسترسی آزمون‌دهندگان به تصاویری که از کتاب‌هایشان ضبط کرده‌اند، مشکل را حل کند.

اپل متعهد می‌شود که ترتیب ارسال ایمن تصاویر را به آی‌کلاد بدهد. با این همه در صورت درخواست مقامات قانونی، بعد از طی مراحل اداری سختگیرانه، برای حفظ امنیت ملی و پیشگیری از جرایم، ممکن است بعضی از تصاویر در اختیار مقامات اجرایی و قضایی قرار بگیرد.

دارندگان آی‌بال‌ها برای جستجو در تصاویر آپلود شده راه‌های گوناگونی دارند، آنها می‌توانند صفحه کلید مجازی را فرا بخوانند و با دادن تاریخ و زمان مورد نظر به تصاویر مورد نظرشان برسند، اما شیوه هوشمندانه‌تر پیدا کردن تصاویر استفاده از یک دستیار شخصی الکترونیک به نام «سیری پرو» است، نسخه حرفه‌ای سیری هنوز از شیوه دریافت فرامین به صورت صوتی استفاده می‌کند، در حال حاضر سیری از ۲۰ زبان پشتیبانی می‌کند، زبان عربی و فنلاندی به تازگی به زبان‌های پشتیبانی‌شده اضافه شده‌اند.

شما در فولدر ویژه آی‌بال خود در آی‌کلاد می توانید اجازه دسترسی به بعضی از ویدئوها را به والدین، دوستان یا اعضای خانواده‌تان را بدهید، والدین با کمک این تصاویر می‌توانند نظارت مؤثری روی عملکرد و معاشرت‌های فرزندان خود داشته باشند و بررسی‌های اولیه نشان داده‌اند که آی‌بال، ابزار مناسبی برای حفظ حریم خانواده، کاهش اعتیاد و سرد شدن کانون خانواده هستند.

اما این همه هیجانی نیست که با خرید ای‌بال‌ها نصیبتان می‌شود، شما می‌توانید با این چشم‌ها به آی‌تونز بروید و هر فیلم و شوی تلویزیونی که خواستید خریداری و بارگزاری کنید و در حریم خصوصی خود، بدون اینکه کسی متوجه شود یا بداند که شما در حال تماشای چه چیزی هستید، ویدئوها را تماشا کنید.

از آنجا که اپل نظارت سفت و سختی روی ویدئوها و برنامه‌های آی‌تونز از لحاظ عدم حفظ موازین و پیشگیری از انتشار محتوای نامناسب دارد، می‌توانید با آسودگی آی‌بال‌ها را برای کودکان خود هم تهیه کنید. البته اپل مسئولیتی در قبال مراجعات شخصی شما به سایت‌های دیگر ندارد.

اگر در جریان نشست‌های کاری، شرکت در میهمانی‌ها و مراسم ترحیم تا به حال عذاب زیادی متحمل می‌شدید، دیگر نباید نگران باشید، چون با آی‌بال‌ها می‌توانید هر آن که خواستید آخرین قسمت سریال مورد علاقه‌تان را مثلا از شبکه HBO خریداری و تماشا کنید.

با آی‌بال‌ها یک بار برای همیشه، از دست رنگ چشمی که طبیعت بر شما تحمیل کرده است، رهایی پیدا می‌کنید، دیگر نیازی نیست لنز بزنید و مشکلات پزشکی لنزها را تحمل کنید، شما می‌توانید متناسب با حال و هوا و یا لباسی که بر تن دارید، رنگ لنز را تغییر بدهید.

قیمت هر آی‌بال ۹۹۹ دلار است، اما اگر دو آی‌بال را با هم بخرید (۱)، تنها ۱۷۹۹ دلار باید بپردازید. قیمت اشتراک ماهانه سرویس ابری همراه، ۵۹ دلار است (۲)

به عنوان نخستین محصول جانبی، اپل برای آی‌بال‌ها، «آی‌لید» را که کاور هوشمندی هستند و در حین خواب می‌توانید از آنها استفاده کنید، عرضه می‌کند، قیمت هر آی‌لید تنها ۴۹ دلار است.‌


به دنبال انتشار این خبر، سایت «سایکولوژی تودی»، مراتب نگرانی شدید پزشکان این مرکز را از تأثیر این گجت تازه منعکس کرد. اما برخی از پزشکان از هم‌اکنون به دنبال کاربردهای پزشکی برای گجت تازه هستند، مثلا پیشبینی می‌شود که آی‌بال‌ها به کمک بیماران مبتلا به آلزایمر بیایند و همچنین روانپزشکان قادر باشند با  استفاده از تصاویر ضبط شده و تکنیک مواجهه‌سازی گامی مؤثر برای درمان اختلال روانی PTSD بردارند. اما در عین حال روانپزشکان از غرق شدن افراطی برخی از مردم در گذشته‌های نوستالژیک خود و حتی  افزایش بروز اختلال وسواسی جبری و Voyeurism نگرانند.

اما این فقط روانپزشکان نیستند که تأثیرات منفی آی‌بال‌ها را پیشبینی می‌کنند، گروهی از کاربران نگران معاوضه غیرقانونی آی‌کلادها در بازار هستند. همین چند وقت پیش بود که کاربران باگی در iMessage پیدا کردند، که جریان آن را می‌توانید در slashgear بخوانید، حالا افراد زیادی نگران هستند که افرادی پیدا شوند که به حاضر به قرض دادن آی‌بال‌های خود شوند، در حال حاضر ‌آی‌بال‌ها از مکانیسم تشخیص هویتی ضعیفی استفاده می‌کنند. این کاربران با بدبینی بازار سیاهی برای آی‌کلاد پیشبینی می‌کنند.

به علاوه مشخص نیست که در صورت تقاضای خانواده یک فرد متوفی به آنها اجازه دسترسی به تصاویر آی‌بال شخص درگذشته داده ش,د. در حالی که برخی صدور اجازه را نوعی جاودان شدن مجازی کاربران آی‌بال می‌دانند، برخی هم قائل به حفظ حریم شخصی حتی بعد از مرگ هستند، در این میان افرادی راه میانه‌ای را پیشنهاد می‌کنند و پیشنهاد می‌کنند هر شخص قبل از مرگ با بوک‌مارک کردن تصاویری که مایل است، خانواده‌ بعد از مرگ او ببینند و اشتراک آن در یک پوشه با دسترسی محدود، از پیش جلوی این مشکل قانونی را بگیرند.

طبیعی است که نگرانی برخی‌ هم بسیار فراتر از این باشد، گروه ناشناس در اولین موضوع‌گیری مطلبی با عنوان ۲۰۱۲= ۱۹۸۴ منتشر کرده است.

۱- گرچه می‌شود از آی‌بال‌ها روی کلاه یا در کنار سر هم استفاده کرد، اما پیشنهاد اپل خروج چشم‌های فیزیولوژیک مزاحم شما در کلینیک‌ها اپل است. قیمت یک تعویض ۱۲۰۰ دلار است و در صورت تعویض هر دو چشم، تنها باید ۱۹۹۹ دلار بپردازید. پیش از اقدام به تعویض باید رضایت‌نامه‌ای را در محل کلینیک امضا کنید.

۲- زمان خواب طولانی، تأثیری در کاهش قیمت اشتراک ماهانه ندارد.


خب! لازم نیست که بگویم، مطلب بالا طنز بود، اما لازم دیدم، برای جلوگیری از هر گونه واکنش احتمالی در پایان مطلب، طنز بودنش را اعلام کنم.

مطلب را بار اول در سایت بسیار جالب اسکوپرتینو دیدم و چون از نوشتن پست‌های جدی در این چند روزه، خیری ندیدم، شاخ و برگ مطلب را زیاد کردم و امیدوارم دوستانی که همیشه خبرهای جدی در یک پزشک می‌خواندند، ناخرسند نشوند.

خواندن مرتب سایت اسکوپرتینو را به همه شمایی که از خواندن اخبار فناوری و به خصوص اخبار شرکت اپل، خسته شده‌اید، توصیه می‌کنم، این سایت انبوهی از خبرهای طنز اینچنینی دارد.

در ضمن کلیه لینک‌هایی که در متن پست داده شده، شامل لینک به اختلال PTSD و Voyeurism یا خبر مربوط به مشکل سرویس iMessage کاملا واقعی هستند.

 
27 نظرات
 1. فرشاد می گوید

  پست بسیار جالبی بود جناب دکتر، ممنون 🙂
  پ‌ن: البته خیلی هم دور از واقعیت نیست، حداقل در آینده.

 2. ایرح می گوید

  خوب بود! مطلب اصلی را دیدم، مطلب شما خیلی بهتر از مطلب اصلی بود.

 3. تشکر می گوید

  با تشکر بسیار متن جالبی بود امیدوارم با نیرو ی هر چه بیش تر ادامه دهید

 4. نیکی می گوید

  یکی از اینها روی پیشانی می‌خوام. واقعا لازمم می‌شه.

 5. پیمان می گوید

  از این دست مطالب بازم بنویسید.

 6. سیما می گوید

  در مطلب طنز هم لینک‌های جالبی داده بودین که خیلی برایم مفید بودن. ممنونم. نوشتن طنز هم دانش و قریحه می‌خواد که دارین.

 7. حمید می گوید

  هر هر هر یخ کنی!!!!

 8. د.س می گوید

  تابلو بود طنزه

 9. مجید می گوید

  من مطلب اصلی رو قبلا خونده بودم و فک کردم شما جدی جدی ترجمش کردید!!!!!
  جالبه که نقدشم نوشتین!

 10. امین می گوید

  من که واقعا ترسیدم :دی

 11. مينا می گوید

  همه فن حریفى دکتر

 12. امیر می گوید

  مرسی دکتر 🙂

 13. کوشا می گوید

  این مطلب از کجا اومده؟ اپل که حرفی در مورد همچین دیوایسی نزده و توضیحاتی که نوشتید به نظر بیشتر مفهمومی (کانسپت) میاد!

 14. sajad ansari می گوید

  خیلی باحال بود….
  نزدیک بود باور کنم……
  امه آخر سری شک کردم.
  کار خوبی یود…

 15. محمد می گوید

  خیلی بدی دکتر !!!! داشتم شاخ درمی آوردم و یه لحظه فکر کردم همه ی کابوسهامون داره واقعی می شه و بشریت کاملا به سمت انحطاط پیش میره…. همه خیلی خوب بود هم خیلی تکان دهنده !!! خدا رو شکر که شوخی بود هر چند تا چند سال آینده قطعا شاهدش خواهیم بود… 🙁

 16. شفیره می گوید

  سلام
  اخرای متن داشتم فک میکردم چه زود به اینجور فناوری رسیدیم و چه جهش بزرگی و چه مشکلات بزرگتری
  دستت درد نکنه اخرش گفتی همش شوخی بود

 17. محمد مهدی می گوید

  واقعا هیجان زده شدم، تا اونجاش که گفتی طنز بود… 😀
  So nice…

 18. majid kaghazchi می گوید

  بسیار عالی بود، منم مثل بسیاری از دوستان بهت زده شدم و وحشت کردم، یک طنز عالی علمی و بینظیر که قطعا به تحقق خواهد پیوست

 19. سپهر می گوید

  واقعا جالب بود. من که داشت کامل باورم میشد. اولش فکر کردم شاید یه چیزی مثل لنز باشه ولی بعدش که گفتید چشم هامون رو دربیاریم واقعا تعجب کردم.

 20. محسن می گوید

  امیدوارم شرکت ها حد خودشون رو بدونن و از اینجور تکنولوژی ها هیچ وقت اختراع نشه به هر حال هر چیزی اندازه ای داره و اینکه ما بخوایم قطعا طبیعی بدنمون که خدادادی هستن رو با یک محصول دیجیتالی جایگزین کنیم واقعا دور از عقله.

  ولی عکس هایی که از آی بال ها قرار داده شده واقعا قشنگه.

 21. محسن می گوید

  دکتر راستی این خبر رو دیدم. بد نیست در موردش بنویسی.
  ارزش اپل به بالاترین حد خود رسید؛ اپل > مایکروسافت + گوگل

  http://www.tomshardware.com/news/Apple-stock-revenue-market-cap-AAPL,14676.html

 22. اردلان می گوید

  دکتر عزیز نظرتون چیه که نام وبلاگتون به “استیوجابز” یا “اپل فن” یا “اونلی اپل” تغییر پیدا کنه؟

 23. احمد می گوید

  خیلی باحال بود دکتر جون،جدی جدی داشتم باور می کردم.

 24. بهرام می گوید

  در واقع ارزوی بسیاری از افراده که چشم مصنوعی تولید بشه. کسانی که مشکلات بینایی دارن. اینقدر وحشت زده نشید. ارزو کردم کاش روزی واقعی بشه

 25. مهران می گوید

  دیگه مغزم داشت قفل می کرد… مخصوصا قسمت آخرش که باید چشم فیزیولوژی رو در آورد!!!

  خیلی جالب بود!

 26. IRenger می گوید

  واقعا که آخرش بود . با توجه به مهارت اپل در فشرده سازی فن آوری های داشتم باور میشد. و میخواستم بعد از خوندن کامل مطلب شما اطلاعات بیشتر در مورد این تکنولوژی کسب کنم.از یه طرف هم داشتم به ارتباط بین مغز واین گجت فکر میکردم.

 27. ehsan می گوید

  بابا خیلی حالمو گرفتی! موقع خوندنش از خوشحالی بال در آورده بودم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.