معرفی و نقد فیلم کوریولانوس

از خودم می‌پرسم: چه فیلمی ببینم؟!

به تازگی دو سیزن سریال killing را دیده‌ام، سریالی خوش‌ساخت و عالی که پیش از این نویسنده مهمان یک پزشک، در مورد آن توضیحات خوبی نوشته بود.

نه! بهتر است دیدن سریالی جدید را شروع نکنم، کار است دیگر! یک دفعه دیدی سریال خوب بود و مجبور شدی هر روز دو سه قسمت سریال ببینی.

می‌دانید، مشکل سریال دیدن چیست؟ ذهن را تنبل می‌کند، چون بعد از دو سه قسمت کاراکترها و عادات و رفتار و رویه سریال دست آدم می‌آید و بعد از آن مغز تلاش چندانی برای کشف خط داستانی و حفظ کردن کاراکترها و آشنایی با سبک فیلم نمی‌کند. کافی است مدتی ذهنتان با سریال‌ها اخت شود، بعد از تنبل می‌شود و فیلم جدی دیدن برایتان دشوار.

The Dark Knight Rises را که فعلا نمی‌شود دید، جز یک نسخه پرده‌ای بی‌کیفیت فعلا چیز دیگری روی وب نیست، Prometheus ریدلی اسکات هم شاید خوب باشد، اما این فیلم هم فعلا در دسترس نیست.

پس چه فیلمی ببینم؟ Safe House؟ Lockout؟ شاید هم از آنجا که از فیلم‌های مربوط به جنگ جهانی خوشم می‌آید بهتر باشد فیلم Red Rose of Normandy را ببینم.

Battleship؟ این یکی که اتلاف وقت تمام‌عیار است، اگر لیام نیسن در ان بازی نمی‌کرد، اصلا به عنوانش هم توجه نمی‌کردم.

Wanderlust؟ Avengers ؟ This Means War؟

We Have a Pope خوب است، اما باشد برای وقتی دیگر.

همین طور ادامه می‌دهم، نه! گویا اصلا فیلم دیدنم نمی‌آید، اصلا تابستان، فصل اکران فیلم‌های پاپ کورنی است، برعکس دو سه ماه مانده به اسکار که ناگهان یک دو جین فیلم خوب پر و کله‌شان پیدا می‌شود.

تا اینکه می‌رسم به فیلم کوریولانوس Coriolanus .

کوریولانوس

حضور ریف فاینز Ralph Fiennes توجهم را جلب می‌کند با آن ریخت و هیبت نظامی.

فیلم، حال و هوایی تئاتری دارد، یکی از نخستین سکانس‌ها توجهم را جلب می‌کند، جایی که ریف فاینز در در نقش کوریولانوس، رو به جمعیت خشمگین مردم می‌گوید:

«- چه شده که شما رذل‌های ستیزه‌جو، به تظاهر به ابراز عقاید پوچ خود، باعث زخمی شدن خودتان می‌شوید؟

– معترض: هرگز کلام محبت‌آمیز از شما نشنیدیم.

– کسی که کلام محبت‌آمیزی به تو بگوید، چاپلوسی نفرت‌انگیز کرده، شما، سگ‌های پست چه می‌خواهید، که نه خواهان جنگ هستید و نه صلح. از اولی می‌ترسید و دیگری شما را مغرور می‌سازد. کسی که به شما اعتماد کند، به جای شیرها، خرگوش را پیدا خواهد کرد و به جای روباه، غاز.

کسی که شایسته بزرگی باشد، در خور تنفر شماست. می‌شود به شما اعتماد کرد؟ شما در هر لحظه تغییر عقیده می‌دهید و آن کس را که لحظه‌ای پیش نزد شما منفور بود، اکنون شریف می‌خوانید و آن کس که دسته گل شما بود، پلید می‌شمارید، حالا چه خبر شده که در جای جای این شهر،‌ علیه مجلس سنای شرافتنمدی که به خواست خدایان، هیبتش شما را فراگرفته، وگرنه همدیگر را می‌خوردید، فریاد می‌کشید؟

بروید! بروید به خانه‌هایتان، ای ذرات خرد شده!»


همچون شعرهای فردوسی و حافظ که هیچگاه کهنه نمی‌شوند و هر دم، هر کسی با ظن خود، تفسیر و برداشتی نو متناسب با حال هوای خود و زمانه از آنها می‌کند، تراژدی‌های شکسپیر هم هیچگاه قدیمی نمی‌شوند و همان جنگ‌های نیکی و پلیدی، شهوت قدرت، بازی‌های کثیف سیاسی، عشق‌ها و خیانت‌ها و دسیسه‌ها را با لعابی نو می‌توان در قرن بیست و یک هم پیدا کرد و دید.

سر شب، سر جنگ و تاراج داشت

کوریولانوس، بر اساس یکی از تراژدی‌های شکسپیر ساخته شده است، تراژدی‌ای که کمتر شناخته شده است، اما آن را هم‌ردیف شاه لیر و یا مکبث می‌دانند.

ریف فاینز که یک دهه پیش سابقه بازی در تئاتر کوریولانوس داشت، این بار اقتباسی مدرن و امروزی از این فیلم کرده است و داستان فیلم را به دنیای امروزی آورده است، اما دیالوگ‌ها را حفظ کرده است، دیالوگ‌هایی که به صورت شگفت‌انگیزی روان و طبیعی از سوی بازیگران ادا می‌شوند، بدون اینکه به نظرمان عجیب بیاید.

کوریولانوس

به جای روم، داستان در بلگراد فیلمبرداری شده است، جنگ‌های شهری که در فیلم دیده می‌شود، بی‌اختیار ما را به یاد جنگ‌های خانه به خانه بالکان و همچنین جنگ‌های عراق می‌اندازد.

فیلم مملو از عناصر مدرن است: شهروندانی که با دوربین موبایل فیلم می‌گیرند، تلویزیون‌ها و گزارش‌های خبری‌شان، ظاهر و هیبت امروزی کاراکترها، بحران‌های اقتصادی و انقلاب‌ها. اما جالب است که اگر خوب به فیلم نگاه کنیم، می‌بینیم که قواعد حاکم بر زندگی انسان‌ها گویا در طی قرن‌ها هیچ تغییری نمی‌کنند.

بی‌شک بهترین بازی را در این فیلم ریف فاینز ارائه داده است، بعد از او باید از بازی تحسین‌برانگیز ونسا ردگریو در نقش مارد کوریالانس هم یاد کنیم. جرالد باتلر هم در نقش اوفیدیوس، حضوری موفق دارد.

فیلم در بار آوردن و پروردن کاراکتر کوریولانوس، موفق عمل کرده است، این کاراکتر خاکستری به تصویر کشیده شده است و گاه ما را تا مرز دلسوزی هم پیش می‌برد، هر چند دیکتاتورمنشی که او مردم را «چون زاغ‌های حقیری، آماده نوک زدن به عقاب‌ها» می‌بیند، وجه تیره شخصیت او را به مراتب برجسته‌تر کرده است.

در این فیلم کوریولانوس، سردار شجاع رومی، ناتوان از همراه کردن مردم با خود، با دسیسه دو نماینده مجلس سنا، محکوم به تبعید می‌شود و از قدرت دور نگاه داشته می‌شود، او سرخورده از چنین رفتاری، به دشمن می‌پیوندد و تصمیم می‌گیرد به روم حمله کند …

کوریولانوس

فیلم کوریولانوس اولین بار در شصت و یکمین جشنواره فیلم برلین به نمایش در آمد و از ماه ژانویه به صورت عمومی اکران شده است.

این فیلم فروش بالایی نداشت، اما منقدان رویکرد مثبتی به آن داشتند.

می‌توانید مطلب نیویورک تایمز و گاردین را هم در مورد این فیلم بخوانید.

 

نظرات

 1. اما من برخلاف شما در جواب این پرسش به فیلمهای جدید روی نمیارم بلکه سراغ فیلمهای موفق سالهای دور میروم

  there will be blood
  departed
  taxi driver
  ,…

 2. Ralph :رالف یا دیگه خیلی با لهجه صحبت کنی رَلف. حرف سوم اسمش L هستش نه i.

  • چند تا منتقد نام‌آور به اون صورت می‌نویس، من هم تبعیت کردم. همیشه در نوشتن پست‌های مربوط به اسامی خاص مشکلاتی هست، همین کوریولانوس، باید به صورت کوریولانس نوشته بشه.

 3. دکتر جان من بعد از گیم او ترونس که پیشنهاد معرکه شما بود ۴ ۵ تا سریال دیگه رو دنبال کردم بیشتر از یک سیزن حوصله نکردم. پیشنهاد معرکه دیگه ای نداری؟

 4. من خودم سریال زیاد می بینم و سریال رو به فیلم ترجیح میدم. به نظر من زیبایی سریال به شخصیت هاشه. زیبایی سریال به اینه که شخصیت هاش رو می شناسی، با گریه هاشون گریه می کنی و با خنده هاشون می خندی. ولی فیلم رو یکی دو ساعت می بینی تموم میشه
  ولی قبول دارم که ارزش هنری فیلم از سریال بیشتره. مثلا چند روز پیش فیلم Full Metal Jacket از کوبریک رو دیدم واقعا فوق العاده بود. هر ندیده توصیه می کنم ببینه
  ***
  فصل دوم سریال The Killing یه ذره افت داشت ولی باز هم لذت بخش بود
  اگه می خواید سریال دیگه ای ببینید توصیه می کنم سریال Justified و Suits و یا Hawaii Five-O رو ببینید
  و اگر هم که زیرنویس براتون مشکلی نیست برنامه Saturday Night Live واقعا خنده داره

 5. سلام
  واقعاً دیدن سریال مخصوصاً بعضی هاش که خیلی داستان مخصوصی نداره مثل مدرن فمیلی باعث می شه که دیگه آدم حوصله دیدن فیلم نداشته باشه من چند روزه فیلم downfall رو دانلود کردم ولی حوصلم نمی شه نگاه کنم اگر چه می دونم خیلی دوستش خواهم داشت بعدش ولی حوصله فیلم طولانی و شخصیت های جدید و پیچیدگی هاش رو ندارم!!!

 6. منم توصیه می کنم فیلم “The Flowers Of War” رو ببینید.
  اطلاعات فیلم در IMDB:
  http://www.imdb.com/title/tt1410063/

 7. موقع دیدن این حتما باید یه دیکشنری کنارتون داشته باشین چون از دیالوگ ها تغییر نکردن مثال خیلی سادش thou که همون you است.این جور کار ها یا باید با همون حال وهوا روم اجرا بشن یا دیالوگ ها مطابق گفتار حال باشن.

 8. من This Means War را دیده ام.واقعا فیلم بدی بود.کمدی سبک و بی محتوا.حتی داستان بامزه و خنده داری هم نداشت.یک مثلث عشقی بین دو مامور سیا و یک دختر بلوند! به نظر من وققتون رو هدر ندهید.اصلا ارزش دیدن ندارد. من منتظر فیلم “The Great Gatsby” یا “گتسبی بزرگ”هستم. به نظر فیلم خوبی می آید.

 9. صحبت از فیلم شد، چند روز شد نه فیلم Brazil نگاه کردم نه The Turin Horse و Fany and Alexander گر چه میدونم هر سه فیلم های زیبای هستند ولی….بعد مدتی فیلم دیدن دیگر تمایل آدم کمتر میشه !

 10. سلام اقای دکتر میشه بگید از چه سایتی فیلم دانلود می کنید
  با تشکر

 11. بهترین فیلمی که من دیدم فیلم shawshank redemption بود … که واقعا فیلم خوب با داستانی قابل باور و دیالوگ هایی تکان دهنده و داستانی بسیار قوی بود… توصیه می کنم حتما این فیلم رو دانلود کنید و ببیند. داستان فیلم روایتگر زندگی یک حسابدار بانک هست که به اشتباه به عنوان قاتل همسرش به زندان می افتد … ولی با یک نقشه و برنامه ریزی بیست و چند ساله موفق به فرار می شود … هر چند تمام داستان می تواند از استعاره از این دنیا باشد و افراد زندانی تقریبا نمایه ایی از افراد جامعه… من چندین بار این فیلم رو نگاه کردم و واقعا ارزش دیدن چند باره رو داره

  مشخصات فیلم اینجا هست
  http://www.imdb.com/title/tt0111161

 12. بعداً که فیلم batman رو دیدی، … خلاصه یه نقدی در مورد بنویس.

 13. یعنی تو تاریخ چند میلیارد ساله کره زمین فیلمی مزخرف تر ساخته نشده . دست دیوید لینچ رو تو نامفهوم بودن از پشت بسته بود .

 14. آقا Breaking Bad فصل پنج دو قسمت پخش شده ، از دست ندین

 15. ما ایرانی ها فیلم ها رو سریالی و سریال ها رو فیلمی می بینیم 🙂
  من که این فیلم رو ندیدم اما در مورد سریال، Killing فوق العاده هست
  عاشق اون فضای بارونی و ابری سریال بودم، حیف که تموم شد

  راستی دکتر میشه در مورد سریال هایی جدیدی که قرار بیاد تو یک پست مبسوط برامون توضیح بدی؟ 🙂
  تشکر

 16. سلام خدمت آقای دکتر

  نمی دونم شما سریال تاچ touch رو دیدید یا نه ؟ و آیا اطلاعی از فصل دوم این سریال و زمان پخشش دارید؟ چون توی گوگل سرچ کردم چیزی پیدا نکردم …

 17. من به تازگی سریال MadMen رو شروع کردم اولش کند پیش میره ولی به مرور سریال جالب میشه و شخصیت پردازی سریال واقعاً فوق العاده است
  اصلاً تو مایه های ۲۴ و لاست و … اینا نیست (که من عاشق شونم به خصوص ۲۴) ولی توصیه می کنم ببینین و آقای دکتر مجیدی حالا که این فیلم نامزد دریافت جایزه امی شده امیداورم یه تحلیل خوب از سریال بذارین
  با تشکر

 18. دکتر جان safe hose رو از دست نده ، بازی Denzel Washington مثل همیشه عالی بود ؛ من که حال کردم.

  در مورد سریال هم “Dexter ” اولین پیشنهاد من به کسایی که این سریال رو ندیدن . البته برخلاف سریال “Killing” هیچ بارون یا هوای ابری در کار نیست ، بلکه همیشه با هوای آفتابی و بسیار گرم در لوکیشن ها روبه رو هستیم.

 19. تاحالا فیلمی به بیمزگی این فیلم ندیدم و فقط وقتم رو برای این فیلم هدر دادم

 20. سلام.
  جوری حرف می زنید انگار جز اینها فیلم دیگری نیست که ببینید؟ آخر این لیست شما همش فیلمهای mainstream سینمای امریکا است… توصیه می کنم Martha marcy may Marlene و یا Killing lisf و یا we need to talk about kevin و یا In darkness و یا Elena و یاto rome with love را هم امتحان کنید… برای ما هم خیلی خوب است نظر شما را در باره این فیلمها بدانیم…

 21. با سلام.
  وبگاه فوق العاده جذاب و متنوعی دارید و کارتون عالیه….
  چون همیشه از مطالبتون لذت بردم خواستم تشکر کرده باشم.
  ضمنا اگر مقدور هست نقدهای بیشتری در مورد سریال ها بگذارید بخصوص سریال هایی که آنچنان که باید مورد توجه واقع نشده اند…
  متشکرم

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.