وقتی شبکه‌های اجتماعی واسطه‌ای برای مجازات مشتریان بدحساب می‌شوند

14

حامد همائی راد: آقای Muli Hajdini که مدیر رستورانی در ایالت ویسکانسین است، برای تأدیب دو مشتری که صورتحساب ۲۰ دلاری خود را پرداخت نکرده بودند، دست به کار جالبی زد.

وی تصویر این دو مشتری را از دوربین امنیتی نصب شده در رستوران پیدا کرده و آن را در صفحه فیس‌بوک رستوران منتشر نمود تا اسباب شرمساری و تحقیر آن‌ها را میان دوستان و آشنایان‌شان فراهم کند. او می‌گوید جواب بی‌احترامی، بی‌احترامی است و همان‌گونه که این دو با نپرداختن صورتحساب به وی بی‌احترامی کرده‌اند، سزاوار برخوردی در شأن خودشان هستند!

مجازات مشتریان بدحساب

جالب است بدانید که این تصویر در طی ۲۴ ساعت بیش از ۷۲۰۰ «لایک» به پایش ثبت شد و خود آقای Hajdini نیز اذعان می‌کند که انتظار چنین استقبالی را نداشته است. از آنجایی که در تصویر منتشر شده چهره‌ها کاملا واضح هستند (بر خلاف تصاویر محو شده در بالا)، در صورتی که مدیر رستوران نتواند ادعای خود را اثبات کند می‌تواند با شکایت این افراد روبرو شود. ویدیوی ضبط شده در این مورد قوت قلب او برای انجام این کار بوده است.

Hajdini اما می‌گوید اگر این دو نفر معذرت خواهی بکنند حاضر است تصویر منتشر شده را حذف کند. در مراجعه بعدی اثری از این تصویر نبود و احتمالا پلیس وی را مجبور به حذف آن کرده و یا این دو نفر با معذرت خواهی به این قائله خاتمه داده‌اند.

آدرس فیسبوک رستوران

آیا این کار از نظر شما اخلاقی است؟

منبع

 
14 نظرات
 1. علیرضا می گوید

  اگه کسی چیزی رو از شما گرفته شما فقط میتونید همون مقدار رو از اون بگیرید یا معادل اون رو.
  ولی هتک حرمت و آبروریزی معادل ۲۰ دلار نیست. کار خیلی زشتی کرده.

  1. اکبر محمدی می گوید

   کاملا نظر شما درست است. موافقم.

  2. کامران می گوید

   موافقم

 2. حمید می گوید

  اخلاقی نیست ولی اگه معتقد به نسبی بودن اخلاق باشیم کاملا قابل توجیهه.

 3. avhid می گوید

  طبق قانون این دو نفر می‌تونند شکایت کنند و کلی خسارت از صاحب رستوران بگیرند. البته صاحب رستوران هم میتونه به علت پرداخت نکردن صورت حساب از این دو نفر شکایت کنه ولی خسارت زیادی نمیتونه بگیره.

 4. رضا شیرازی می گوید

  اتفاق مشابهی برای من ۳ سال پیش پیش آمد. از یک شخص کلاه بردار خرید اینترنتی کردم و کالا را برای من نفرستاد. سپس از طریق سایت خودم اطلاع رسانی کردم که افراد بیشتری دچار اشتباهی که من کرده بودم نشوند. پس از ۳ سال این شخص با من تماس گرفت و خواست پولم را پس بدهد و در ازا آن کل مطلب را منکر شوم و عذرخواهی هم بکنم! که قطعا من هم نپذیرفتم. کل ماجرا را می توانید در لینک زیر بخواهید:
  http://www.rezashirazi.com/post107.aspx

 5. ROX می گوید

  با توجه به شرایط گفته شده اخلاقی نبوده. اگر قرار بود چنین کاری انجام دهد می بایست از قبل هشداری شبیه به این در رستوران می گذاشت :«در صورت عدم پرداخت ، رستوران در بردن آبروی شما آزاد است!»

 6. زمانی می گوید

  Thank you everyone for spreading the word on the guys who walked out on their bill. One of the guys called and apologized, so the picture was deleted. We appreciate everyone’s support.
  پیغامی که بر روی صفحه این فروشگاه قرار داده شده :
  با تشکر از همه برای پخش خبر مربوط به دونفری که بدون پرداخت صورتحساب رستوران را ترک کرده بودند، یکی از این دونفر تماس گرفت و عذرخواهی کرد بنابراین تصویر آنها حذف شد. از حمایت همگی متشکریم

 7. یوسف می گوید

  اگه فقط نوشته که این دو نفر صورتحساب رو پرداخت نکردند کار خیلی جالب و متین و شریفی کرده و درسترین کار رو کرده

 8. سوران می گوید

  وقتی یکی خودش واسه خودش و دیگران ارزش قائل نمیشه چرا ما باید برای اون ارزش قائل بشیم و بگیم کار درستی نکرده که آبروشو برده
  اتفاقا درست ترین کار رو کرده

 9. علیرضا می گوید

  خوب البته که حق با دوستانی هست که می گویند طرف را با همون ۲۰ دلار باید جریمه کرد و البته اصلا جالب نیست که این روش در اینترنت باب شود چون مطمئن باشید باعث سوءاستفاده بسیار از افراد هم خواهد شد

 10. سیاوش می گوید

  جالبه بعضی ها میگن این کار اشتباه بوده:))
  یه دزدی انجام شده، حالا این دو نفر معتقد هستن که دزدی کار بدی نیست یا هرچی به خودشون ربط داره این آقای صاحب رستوران هم فحش نداده که، فقط عملی که انجام شده رو توضیح داده

 11. صادق می گوید

  حقشونه
  تا اونا باشن صورت حسابشونو بدن
  آخه ۲۰$ چقده که ندادن احمقا

 12. شلم شوربا می گوید

  بجای معذرت خواهی ظرف ها رو میشستند .اینجوری کاملا اخلاقی بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.