کتاب معجزه شکرگزاری – قسمت آخر

26

کتاب معجزه شکرگزاری
نوشته «راندا برن»
مترجم: وامق عسکری
ویراستار: «غلامحسین سالمی»
نشر صدای معاصر

معجزه شکرگزاری

آینده‌ شما

شما زندگیِ خود را می‌سازید و قدرشناسی وسیله‌ای است در وجودتان تا زندگیِ بسیار جالب و شگفت‌انگیزی را برای خود رقم بزنید. شما تا به حال با اجرای تمرینات، بستری را فراهم ساخته‌ایدو به وسیله‌ی قدرشناسی، طبقات بیشتری را بر این بستر می‌افزایید. ساختمان زندگیِ شما هر روز بلندتر می‌شود تا اینکه ستاره‌ها را لمس می‌کنید. بلندا و اوجی که شما در اثر استفاده از قدرشناسی به آن خواهید رسید، بی‌انتهاست و آنچه که تجربه خواهید کرد بی‌پایان خواهد بود و مثل ستاره‌های آسمان بی‌نهایت!
حرف زدن با قدردانی، نزاکت و خوش‌مشربی ست، نمایش قدردانی، بخشندگی و شرافت است، اما با قدردان زیستن، بهشت به گونه‌ای ملموس در دسترس است.
یوهانس آ. گارتنر (1912-1996)
استاد الهیات، شاعر

راه ایده‌آل برای ادامه‌ی مسیر از هم‌اکنون به بعد آن است که بستر قدرشناسی‌ای را که بنا کرده‌اید به خوبی حفظ کنید و رفته رفته بر آن بستر ساختمانی بسازید تا به انتهای موردنظرتان دست یابید. با تمرین هر چه بیشتر قدرشناسی، آن را عمیق‌تر احساس خواهید کرد و وقت کمتری را از شما خواهد گرفت. به عنوان یک راهنما:

تمرین «قدرشناسی را به خاطر بسپارید» را سه روز در هفته انجام دهید، یا اینکه آن رابا دو تمرین دیگر ترکیب کنید. می‌توانید با حفظ بستر فعلی به ساختن طبقات زندگی‌ِ خود کمک کنید تا زندگی‌تان بهتر و بهتر شود. برای مثال، می‌توانید تمرین قدرشناسی را به خاطر بسپارید را در یک روز انجام دهید، روز بعد تمرین روابط صمیمانه را اجرا کنید و برای روز سوم ثروت، پاداش شکرگزاری را انجام دهید.
تکرار چهار روز در هفته تمرین قدرشناسی را به خاطر بسپارید، یا ترکیب آن با سه تمرین دیگر به انتخاب خودتان، باعث حفظ قدرشناسیِ شما و تسریع کار می‌شود.

انجام پنج روز در هفته تمرین قدرشناسی را به خاطر بسپارید، یا ترکیب آن با 4 تمرین دیگر به انتخاب خودتان باعث می‌شودکه انرژی مثبت در شادمانیِ شما و یا در هر زمینه‌ی دیگر از زندگی‌تان افزایش یابد.
تکرار شش یا هفت روز در هفته تمرین قدرشناسی را به خاطر بسپارید یا ترکیب آن با هر تمرین دیگر به انتخاب خودتان باعث می‌شودکه شما به یک کیمیاگر واقعی تبدیل شوید و هر چیزی را به طلا تبدیل کنید!

پیشنهادهای تمرین
برای آنکه انرژی مثبت را در زمینه‌های مهم زندگی‌تان مثل شادی، سلامتی، روابط و دیگر چیزهایی که دارید همواره در جریان نگاه دارید، می‌توانید تمرین‌های ویژه‌ای را در هر زمینه یک بار در هفته تکرار کنید. هرچند اگر می‌خواهید که این انرژی را در هر زمینه از زندگی‌تان افزایش دهید، باید در آن زمینه تمرین بیشتری انجام دهید، یا چند روز در هفته تمرین کنید. اگر حال‌تان خوب نیست، شاید بخواهید که تمرین را برای سلامت‌تان هر روز یک بار یا روزی چندبار انجام دهید.
فکر سازنده‌ی شما
شما می‌توانید تمرین فکر سازنده را به برنامه‌ی زندگیِ‌ روزانه‌‌تان تبدیل کنید و افکارتان را همیشه در مدار انرژی مثبت نگاه دارید و شب هنگام پیش از خواب از آن به عنوان وسیله‌ای برای یادآوریِ رخدادهای خوشایند آن روز مورد استفاده قرار دهید و برای آنها شکرگزاری کنید. در طول روز با یادآوریِ چیزهایی که برای‌شان شکرگزار هستید، از نیروی تفکر خود بهره بگیرید.

انرژی مثبت شما
می‌توانید تمرین انرژی مثبت چون غبار همه را دربرمی‌گیرد را به بخشی از زندگیِ روزانه‌تان تبدیل کنید. غیر از این‌که می‌توانید این انرژی را همچون غبار بر روی افرادی که خدمتی به شما ارایه می‌دهند، بیافشانید، می‌توانید این تمرین را به گونه‌ای دیگر هم انجام دهید و
گرد و غبار انرژی مثبت را بر همه کس و همه چیز بپاشید! اگر رئیس‌تان اندکی ناراحت و غمگین است، می‌توانید غبار انرژی را بر او بیافشانید یا بر هر یک از اعضای خانواده‌تان یا کسانی که دوست‌شان دارید، آنها که حال‌شان خوب نیست یا هرکس که با او برخورد می‌کنید و در زندگی‌اش به یاری نیاز دارد. می‌توانید این انرژی را هرجا می‌روید، بیافشانید، همچنین روی کودکان و نوزادان، گیاهان باغ و باغچه، غذا و نوشیدنی‌تان، کامپیوتر یا بسته‌ی پستی‌تان پیش از باز کردن آن، کیف پول، اتومبیل، تلفن قبل از آنکه با کسی تماس بگیرید، یا هر شرایط دیگری که خواستار بهبودش هستید.

قدرشناسی هرگز پایانی ندارد
من هر روز قدرشناسی را تمرین می‌کنم و اینکه روزها، ماه‌ها و سال‌ها بدون قدرشناس بودن زندگی کردم برایم متقاعدکننده نیست. قدرشناسی بخشی از زندگیِ ما شده، در تمام سلول‌های من وجود دارد و به الگویی در ضمیر ناخودآگاه من بدل شده است.

ولی اگر شما گرفتار مسایل زندگی شوید و در برهه‌ای از زمان تمرین قدرشناسی را از یاد ببرید، انرژی مثبت بخار می‌شود. من از قدرشناسی به عنوان وسیله‌ی سنجش استفاده می‌کنم که برایم مشخص کند که آیا به اندازه‌ی کافی تمرین می‌کنم یا نه. با دقت به بررسیِ زندگی‌ام می‌پردازم و اگر احساس کنم که به اندازه‌ی کافی شادمان نیستم، تمرین قدرشناسی‌ام را افزایش می‌دهم. اگر مشکل کوچکی در یک بخش از زندگی‌ام اتفاق بیافتد، به سرعت تمرین‌های قدرشناسی‌ام را در آن زمینه فزونی می‌بخشم.

دیگر با دیدن ظواهر کور نمی‌شوم. به جای آن به دنبال خداوند هستم تا از او برای همه‌ی شرایط زندگی‌ام قدرشناس باشم و می‌دانم که همیشه اینجاست و بعد تمام ناخواسته‌ها و ناهنجاری‌ها مانند دود به هوا خواهد رفت!

من به خاطر چیزهای کوچک شروع به شکرگزاری کردم، و هرچه بیشتر شکرگزار بودم، فراوانیِ بیشتری به زندگی‌ام روی آورد زیرا بر هرچه تمرکز کنید، گسترش می‌یابد و هنگام تمرکز بر خوبی‌های زندگی‌تان، مقدار بیشتری از آن را خلق خواهید کرد. هنگامی که آموختم صرف‌نظر از آنچه در زندگی‌ام روی می‌دهد، سپاسگزار باشم، فرصت‌ها، روابط و حتی پول به سمت من سرازیر شد.
یکی از شخصیت‌های رسانه‌ای

شما در اثر استفاده از تمرین‌های قدرشناسی در حال استفاده از قانون خطاناپذیر کائنات هستید که به فراوانیِ نعمت در زندگی‌تان می‌انجامد. رسیدن به این سطح از قدرشناسی به ارتباط شما با کائنات و خداوند متعال بستگی دارد.

کائنات و شما
با قدردانی می‌توانی به آن پایه‌ای برسی که فراوانیِ بی‌پایانی را در زندگی تجربه کنی. راه رسیدن به این درجه از قدردانی، از مسیر ارتباط با کائنات و یا اگر ترجیح می‌دهی، روح یا پروردگار می‌گذرد.

می‌توانید به جهان به عنوان پدیده‌ای از معجزه‌های خودتان فکر کنید و وقتی به آن می‌اندیشید، سرتان را بالا بگیرید و به آسمان بنگرید. بی‌تردید عالم هستی و در رأس آن پروردگار جهان آفرین بالاتر از شما وجود دارد، ولی در خانه‌، پشت سرتان، کنارتان و در هر چیزی و هر کسی نیز وجود دارد. یعنی اینکه عالم هستی در وجود شما نیز هست.

آنچه که در پایین وجود دارد، در بالا هم هست و هر آنچه در بالاست، در پایین نیز هست. تنها با دانستن این نکته می‌توانید معجزه کنید!
کتیبه‌ی امرالد (3000 تا 5000 سال پیش از میلاد)

وقتی به این باور برسید که هستی برای شما خلق شده تا شما بیشتر زندگی کنید، سالم‌تر باشید، عاشق‌تر باشید، زیباتر باشید و از هر آن‌چه که می‌خواهید بیشتر داشته باشید، باعث می‌شود که شما نسبت به خداوند و عالم هستی و هرچه که در زندگی‌تان دریافت می‌کنید احساس خالصانه‌ی شکرگزاری داشته باشید و به این صورت شما یک رابطه‌ی شخصی بین خودتان و خداوند و عالم هستی برقرار کرده‌اید.

هر اندازه که برای آنچه دریافت می‌کنید، نسبت به خداوند شکرگزاریِ خالصانه‌تری داشته باشید، رابطه‌تان با او نزدیکتر می‌شود و به این صورت است که می‌توانید با استفاده از نیروی شکرگزاری به فراوانیِ پایان‌ناپذیر و بی‌انتها دست یابید.

شما دریچه‌های قلب و ذهن‌تان را به سوی معجزه‌ی شکرگزاری گشوده‌اید و با آن بر هرکس نیز که با شما در ارتباط است تأثیر می‌گذارید. به این صورت به دوست عالم هستی و درصدر آن خداوند متعال تبدیل می‌شوید. شما به کانالی برای نزول موهبت‌های فراوان خداوند بر زمین بدل می‌شوید. وقتی به کائنات نزدیک می‌شوید و نزدیکیِ آن را با خودتان احساس می‌کنید، ‌از آن لحظه به بعد، جهان از آنِ شما خواهد بود و چیزی نیست که نتوانید به آن تبدیل شوید یا آن را نداشته باشید یا انجام دهید!

شکرگزاری جواب است
قدرشناسی درمان تمامیِ روابط سخت و شکست خورده، نداشتن پول و بیماری و ناراحتی‌هاست. قدرشناسی ترس، نگرانی، اندوه و یأس را از بین می‌برد و با خود شادی، شکیبایی، مهربانی، دلسوزی و فهم و آرامش ذهن را به همراه می‌آورد. قدرشناسی راه حل مشکلات را به شما نزدیک می‌سازد و فرصت‌هایی مناسب برای دستیابی به آرزوهاتان در اختیارتان قرار می‌دهد.

قدرشناسی راز هر موفقیتی است و دَرها را بر روی ایده‌های جدید و کشف‌های تازه می‌گشاید، همانطور که دانشمندان بزرگ همچون نیوتن و انیشتین اثبات کردند. فرض کنید که همه‌ی دانشمندان از آنها پیروی می‌کردند؛ آنگاه جهان به سوی قلمرو فهم و شعور و رشد و پیشرفت هدایت می‌شد. دیوار محدودیت‌های فعلی فرومی‌شکست و اکتشافات تغییردهنده‌ی زندگی، در عرصه‌های تکنولوژی، فیزیک، پزشکی، روانشناختی، ستاره‌شناسی و هر زمینه‌ی علمیِ دیگر به دست می‌آمد.

اگر قدرشناسی در مدارس به یک موضوع اجباری تبدیل شود، ما نسلی از بچه‌ها را خواهیم دید که تمدن‌مان را به سوی دستاوردهای شگرف، و اکتشافات و محو ناسازگاری‌ها، پایان جنگ‌ها و صلح پایدار رهنمون می‌شوند.

ملت‌هایی که در آینده دنیا را رهبری می‌کنند آنهایی هستند که رهبران‌ و مردم‌شان شکرگزارترین‌اند. شکرگزاریِ افراد یک مملکت باعث بالیدن و ثروتمندشدن آن کشور می‌شود و کاهش چشمگیر مرض و بیماری، رونق گرفتن تجارت، تولید بیشتر، شادی و صلح فراگیر را برای آن ملت در پی خواهد داشت. فقر ناپدید می‌شودو هیچ انسان گرسنه‌ای پیدا نخواهد شد، چراکه یک ملت شاکر هیچ‌گاه چنین امری را برنخواهند تافت.
با فزونی گرفتن شمار افرادی که نیروی فوق‌العاده‌ی قدرشناسی را درک می‌کنند، این انرژی با شتاب بیشتری دنیا را فرا می‌گیرد که این مسأله به انقلاب شکرگزاری منجر خواهد شد.

قدرشناسی را با خود همراه داشته باشید
هرجا که می‌روید قدرشناسی را با خود ببرید. اشتیاق، رویارویی‌ها، اعمال و موقعیت‌های زندگی‌تان را با نیروی قدرشناسی بیامیزید تا همه رؤیاهاتان به حقیقت بپیوندد. در آینده، اگر روند زندگی شما را در موقعیتی چالش برانگیز قرار داد که فکر کردید هیچ کنترلی بر آن ندارید و هر کاری که می‌کنید نمی‌توانید از موقعیت بازنده رهایی یابید، به جای نگرانی یا ترس، به شکرگزاری روی بیاورید و برای چیزهای دیگری که در زندگی‌تان هست شکرگزاری کنید. وقتی شما در زندگی‌تان با قدرشناسی به وضوح از خداوند یاری و کمک می‌طلبید، شرایط اطراف در موقعیت چالش برانگیز به صورت شگفت‌انگیزی تغییر می‌کند و دیگرگون می‌شود.

«ما به او (انسان) راه را نشان دادیم: خواه قدرشناس باشد، خواه نباشد. مسئول خودش است.» – «قرآن مجید»

واژه‌ی سپاسگزارم را بگویید. آن را بلند بگویید و اگر می‌توانید از فراز بام‌ها فریاد بزنید، آن را برای خود زمزمه کنید، آن را در ذهن خود بگویید، یا آنکه آن را در قلب‌تان احساس کنید. از امروز به بعد هرجاکه می‌روید، قدرشناسی و نیروی آن را با خود به همراه ببرید. برای داشتن یک زندگیِ سرشار از فراوانی‌ها و شادمانی، جواب بر لب‌های شماست، در قلب شماست و آماده و منتظر است تا شما قدرشناسی را به عمل تبدیل کنید!

درباره‌ی راندا برن
راندا راه خود را با فیلم راز آغاز کرد که میلیون‌ها نفر در کره‌ی زمین آن را دیدند. او کتاب راز را دنبال کرد که کتابی پرفروش در سطح جهان است و هم اکنون به 47 زبان در سراسر گیتی در دسترس همگان قرار دارد و بیش از 20 میلیون نسخه از آن به چاپ رسیده است.

راز 190 هفته در لیست پر فروش‌ترین‌های روزنامه‌ی نیویورک تایمز باقی ماند و اخیراً‌ توسط روزنامه‌ی یو. اس. اِی تودی به عنوان یکی از بیست کتاب پُر فروش در 15 سال اخیر معرفی شده است.

راندا، خط شکنیِ خود را با انتشار کتاب قدرت در سال 2010 ادامه داد که این کتاب هم در لیست کتاب‌های پرفروش نیویورک تایمز قرار دارد و هم اکنون به 43 زبان زنده‌ی دنیا در دسترس خوانندگان است.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

چیزهای کوچکی که مایه دلخوشی، سرگرمی یا تعجب یا تفریح می‌شوند – گالری عکس

دلخوشی‌ها در زندگی بسیارند. دلخوشی می‌تواند خانه بزرگ، ماشین لوکس، شغلی دلخواه، تماشای فیلم در آخر روز خسته‌کنندهt یک کتاب تازه، معاشرتی روح‌افزا باشد یا حتی چیزهایی کوچک‌تر مانند دیدن زمین یخ‌زده در اول صبح زمستان و شکسته شدن لایه نازک یخ…

تصور دهشت نبرد «واترلو» با هوش مصنوعی میدجرنی

نبرد واترلو، که در ۱۸ ژوئن ۱۸۱۵ رخ داد، یک درگیری نظامی مهم در طول جنگ‌های ناپلئون بود. این جنگ بین ارتش فرانسه به رهبری امپراتور ناپلئون بناپارت و اتحادی از نیرو‌های بریتانیایی، هلندی و پروس به فرماندهی دوک ولینگتون و فیلد مارشال گبهارد…

این هنرمند با خلاقیت‌های خوب خیابان‌های پر از کسالت و یکنواختی را زیبا کرده و یک لحظه لبخند بر لب…

خیابان‌های پر از سر و صدا و چهره‌های خمو، خیابان‌هایی با تزئینات و پیام‌های فوق‌العاده تکراری، خیابان‌هایی که زحمت با شادی‌های اندک مردم شریک می‌شوند و مردم را یک آن با هم می‌کنند. این است توصیف شاید بدبینانه خیابان‌های ما.ما واقعیت این…

نوستالژی: سیر در لوازم التحریر قدیمی

لوازم التحریر زمان کودکی ما نه کیفیت لازم را داشتند (به جز استثنائاتی) و نه تنوع کافی را. خوبی‌اش این بود که ما اصلا نمی‌دانستیم که لوازم التحریر با کیفیت عالی‌تری هم وجود دارد و فاصله فقیر و غنی در مدارس آنقدرها هم زیاد نبود. یعنی تقریبا…

خانه کوچک هم می‌تواند محل زندگی شادی باشد، اگر چیدمان هوشمند و به‌روز در آن استفاده شده باشد

کسانی که در کودکی در خانه‌های بزرگ زندگی کرده‌اند، چندان میانه‌ای با خانه‌های آپارتمانی ۵۰ - ۶۰ متری که این روزها آنها را هم به سختی می‌شود خرید، ندارند. اما تصور کنید که ساخت و سازها متفاوت بودند و کسی به فکر مصرف‌کننده جوان کم‌درآمد بود و…

برای جبران خطرات سلامتی ناشی از نشستن در طول روز وجود باید تحرک متناوب انجام بدهید. اما هر چند دقیقه…

برای کاهش اثرات مضر نشستن بر سلامتی، هر نیم ساعت یکبار 5 دقیقه پیاده روی سبک داشته باشید. این یافته کلیدی مطالعه جدیدی است که در مجله Medicine & Science in Sports & Exercise منتشر شده است.محققان نوشته‌اند:«ما از 11 فرد سالم…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
26 نظرات
 1. فرید می گوید

  عالی،
  عالی،
  عالی،
  .
  .
  .
  و باز هم عالی.

 2. سپیدار می گوید

  سلام. ممنون از شما آقای دکتر به خاط زحمتی که کشیدین و تمام کتاب رو در اختیار خوانندگان قرار دادین. من چند بار رفتم تا کتاب رو بخرم ولی هیچ کدام از کتابفروشی ها نداشتند. ولی خدا رو شکر، از طریق نوشته های شما تمام کتاب رو در اختیار دارم. بازهم ممنون از شما. در پناه خداوند زنده و پایدار باشید.

 3. محمد می گوید

  سلام آقای دکتر ممنوم که این کتاب خوب رو تو سایتتون قرار دادین حالا که اینقدر خوب هستید کتاب قدرت رو هم بذارید تو سایتتون باز هم ممنونم

 4. شیدا می گوید

  سلام-منم بسیاربسیارسپاسگزارم از لطف و محبتتون

 5. سارا می گوید

  سگاسگزارم…. :))

  1. الهه می گوید

   واقعا ممنون هستم ازتون

 6. الهه می گوید

  خیلی ممنون واقعا عالیه این مطالب برای تمام عمر آدم مرسی

 7. baran می گوید

  بابت مطالب و کتاب های فوق العاده ای که به اشتراک می گذارید سپاسگذارم…

 8. zhina می گوید

  به خاطر اشتراک گزاری این کتاب از نویسنده و ناشر و یک پزشک بعد از خدا سپاسگزارم .

 9. الهه می گوید

  بابت تمام احساستان و زحماتتان متشکرم

 10. لیلا می گوید

  سلام و سپاس بخاطر سایت ارزنده تان امیدوارم پیروز باشید از مطالب این کتاب بی نهایت لذت بردم .خداقوت

 11. loving می گوید

  ‏‎ ‎مرسی.مرسی.مرسی.همشو مو به مو اجرا کردم وحالا دارم جواب میگیرم

 12. ستاره می گوید

  بسیار عالی بود امیدوارم که همیشه موفق باشید و به خاطر زحماتتون بسیار سپاسگزارم.

 13. مریم می گوید

  سپاس گزارم

 14. naser می گوید

  بسیار خوب

 15. zahra می گوید

  مرسیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

 16. zahra می گوید

  ممنون

 17. Mahyar.Phz می گوید

  azatoon bekhatere site alitoon mamnoonam. Zendegim kolan taghyir kard

 18. شکیبا می گوید

  سپاسگزارم از کار زیباتون واینکه توتستم استفاده کنم .

 19. یا علی می گوید

  از اینکه این کتاب رو در اختیار ما قرار دادید بی نهایت سپاسگذارم، بدنبال اون در سایتهای مختلف می گشتم اما هیچ دانلودی نداشت، بازم ممنون

 20. الهام می گوید

  سلام مرسی ممنون از وقت گذاشتن برای گذاشتن این کتاب

 21. اعظم می گوید

  سلام
  بسیاربسیارسپاسگزارم از لطف و محبتتون

 22. الی می گوید

  سپاسگزارم به خاطر زحماتتون

 23. عاطفه می گوید

  باسلام وعرض ادب
  بسیار بسیار سپاسگذارم بابت کتاب ارزنده ای که در اختیارمون قرار دادید.
  بازم متشکریم

 24. اسکندری می گوید

  سلام وخداقوت
  سپاسگزارم – سپاسگزارم – سپاسگزارم

 25. سارا می گوید

  خدا خیرتون بده خیلی این کتابو دوست داشتم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.