میزان شکیبایی بینندگان ویدئوهای آنلاین: تنها ۲ ثانیه!

5

با افزایش سرعت دسترسی کاربران دنیا به اینترنت پرسرعت، رسانه‌ها و وب‌سایت‌ها از ویدئو به صورت روزافزونی در کنار متن استفاده می‌کنند، اما همان طور که در نمایش یک متن باید از فونت مناسب  استفاده شود، در زمینه ویدئو هم باید استانداردهایی رعایت شود، تا کاربر بیشتر شوق دیدنش را پیدا کند.

ویدئو واقعا فرمت خوبی برای ارتباط با مخاطبان است و در ضمن باعث می‌شود که یک بازدیدکننده هر چه بیشتر در یک سایت بماند و در این فاصله احتمال کلیک بر آگهی بالا می‌رود یا اصلا می‌توان ویدئوهای کوتاه تبلیغاتی در خلال ویدئوی اصلی پخش کرد.

اما دسترسی سریع‌تر کاربران به اینترنت، در کنار همه فوایدش باعث تغییری در رفتار کاربران شده است: آنها ناشکیبا و عجول شده‌اند، و مطابق تحقق جدیدی که انجام شده است، اگر ویدئو در ظرف تنها ۲ ثانیه بارگزاری نشود، آنها احتمال دارد کلا از دیدنش صرف‌نظر می‌کنند. هر ثانیه که پخش ویدئو به تأخیر بیفتد، ۶ درصد کاربران، صفحه را ترک می‌کنند.

به نمودار جالب زیر نگاه کنید، در این نمودار نشان داده شده است که در صورت تأخیر در پخش ویدئوهای کوتاه (رنگ مشکی) یا ویدئوهایی بلند (رنگ قرمز)، چه درصدی از بینندگان فراری می‌شوند.

در مورد ویدئوهای کوتاه، بعد از پنج ثانیه، ۲۰ درصد کاربران صفحه را ترک می‌کنند، اما اگر ویدئو طولانی باشد، میزان شکیبایی کاربران به مراتب بیشتر است. بعد از ۱۰ ثانیه در مورد ویدئوهای کوتاه، نیمی از بینندگان منصرف می‌شوند و بعد از ۲۰ ثانیه بیشتر از ۷۰ درصد آنها.

PDF این تحقیق جالب را می‌توانید از اینجا دانلود کنید، این تحقیق توسط یک استاد دانشگاه به نام «رامش سیتارمن» در دانشگاه UMass Amherst انجام شده است و طی آن اطلاعات مربوط به مشاهده ۲۳ میلیون ویدئو توسط ۶.۷ میلیون بازدیدکننده مورد بررسی قرار گرفته است.

این تحقیق مکمل  یک قانون کلی دیگر است که شاید قبلا در مورد آن شنیده باشید: ‌قانون ۴ ثانیه. مطابق این قانون کاربران تنها ۴ ثانیه برای بارگزاری یک صفحه انتظار می‌کشند.

پس می‌توان نتیجه گرفت که آستانه تحمل در مورد ویدئوها به مراتب از کمتر از صفحات و متون است.

خب، در ایران که ما به مراتب شکیباتر از این ۲ یا ۴ ثانیه هستیم و من کمتر به یاد دارم که یک ویدئوی چند دقیقه‌ای را حتی با کیفیت پایین ۲۴۰ یا ۳۶۰P توانسته باشم بدون قطع و وصل شدن‌های مکرر تماشا کنم، اصولا همه ویدئوهایی که می‌بینم را راحت‌تر هستم دانلود کنم.

اما به هر حال طراحان وب و صاحبان سایت‌ها خوب است به این قانون جدید ۲ ثانیه و قانون‌ قدیمی‌تر ۴ ثانیه توجه داشته باشند.

منبع

 
5 نظرات
 1. senaps می گوید

  عرض شود که متاسفانه توی ایران معمولا برای یه ویدیوی ۲ دقیقه‌ای مجبوریم ۵ دقیقه منتظر بمونیم!!!
  من هم اکثرا ویدیو ها رو دانلود میکنم و انلاین می‌بینم…
  حیف این همه وقتی که پای باز شدن سایت ها و ویدیو ها تلف میشه!

  1. جان می گوید

   خیر، ۵ دقیقه باید منتظر باشیم تا تبلیقات یوتیوب بارگزاری بشه که بتونیم Skip this Ad بزنیم. حالا صبر کرن برای لود شدن خود ویدئو شروع میشه.

   در اینجا به قانون ۲-۳-۲-۳ میرسیم:
   ۲ دقیقه صبر میکنیم، ۳ ثانیه از ویدئو لود میشه. دوباره ۲ دقیقه و ۳ ثانیه تماشا میکنیم.

   راه دیگه دانلود کردن ویدئو هست.
   بی خودی خودمون رو داریم با استاندارهای جهانی مقایسه میکنیم. استاندارد عبارتی نامانوس برای ماست.

 2. حامد می گوید

  این قانون برای ما بدین صورت عمل میکند
  البته رقم نجومی ولی من خلاصه اش می کنم

  ۲×〖۱۰〗^۲۰۰
  ۴×〖۱۰〗^۲۰۰

 3. سعید می گوید

  ما که صبر ایوب داریم!!

 4. […] میزان شکیبایی بینندگان ویدئوهای آنلاین: تنها ۲ ثانیه! (دکتر علی رضا مجیدی؛ یک پزشک)  […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.