قوانین ثبت حق اختراع، فرصت یا تهدید

5

علی ادبی مهذب: به تازگی خبرهای جدیدی درباره توافق پتنتی دو شرکت اپل و اچ تی سی در رسانه‌ها منتشر شده است. چندی پیش نیز دادگاه‌های جنجالی اپل و سامسونگ را پشت سر گذاشتیم. بد ندیدم که با توجه به این اتفاقات، مطلبی پیرامون موضوع قوانین حق ثبت اختراع را با شما خوانندگان گرامی «یک پزشک» به اشتراک بگذارم:

به راستی چرا باید یک شرکت، میلیاردها دلار صرف ساختن کارخانه‌ای با هزاران کارگر ماهر در آمریکا برای تولید ریزپردازنده نماید؟ آیا دلیل اصلی این نیست که این شرکت بیم دارد نتواند در کشورهای دیگر با اطمینان طرح خود را پتنت نماید و از خطر بازتولیدش جلوگیری کند؟

خیلی وقت‌ها ما تصور می‌کنیم که مناقشات پتنتی چیزهایی هستند که تازگی مُد شده‌اند، در صورتی که جالب است بدانید از نیمه قرن نوزدهم، در امریکا ابداعات و اختراعات پتنت می‌شدند، برای مثال این پتنت یک ماشین خیاطی سینگر است که در اول نوامبر سال 1851 ثبت شده است:

از سوی دیگر جالب است بدانید که در حال حاضر، میزان شکایت‌های پتنتی کمتر از گذشته شده است. در واقع در اواسط قرن نوزدهم مقدار این جدال‌ها دو برابر مقدار کنونی بود.

آمارها همچنین به ما نشان می‌دهند که امروزه 75 درصد از ارزش یک شرکت مربوط به مالکیت فکری یا به عبارتی مربوط به پتنت‌هایی است که در اختیار دارد.

در جهان امروز مناقشات حول قوانین ثبت اختراع، یکی از مشخصه‌های عادی این صنعتِ به شدت رقابتی شده است. اما نکته‌ای که در این مورد پتنت از آن غافل هستیم این است که ثبت کردن طرح‌ها و تفکرات، می‌تواند از دید دیگر ابزاری باشد برای مطلع کردن دیگران از آنها و فراهم کردن شرایطی برای تکمیل طرح‌های گذشتگان و ایجاد امکانات مؤثرتر. ثبت نکردن اختراعات توسط شرکت‌ها و حفاظت شخصی از تحقیقات می‌تواند منجر به خاموش کردن آتش نبوغ در جامعه شود، آن هم زمانی که نیاز به نوآوری درباره فناوری‌های آینده به شدت احساس می‌شود.

در صورتی که ما چیزی در مورد تفکرات پیشینیان‌مان نمی‌دانستیم چگونه می‌شد که اینقدر پیشرفت کنیم؟ آیا کسی هست که بتواند بگوید که از صفر تا صد یک طرح را به تنهایی طراحی کرده است. نکته‌ای که می‌خواهم اشاره کنم آن نیست که نباید از کسی که چیزی را اختراع کرده است پشتیبانی نکرد، نه! اما به نظر می‌رسد که یکی از فلسفه‌های قوانین ثبت اختراع نیز همین باشد که دیگران از ایده شما باخبر شوند تا شاید بتوانند با تکمیل آن اندکی در روند پیشرفت جهانیان تأثیر بگذارند.

به تازگی کارشناسان متوجه رشد دادخواهی برای پتنت‌های حوزه نرم‌افزاری شده‌اند. در حال حاضر شش شرکت از ده شرکت برتر جهان، شرکت‌هایی هستند که در حوزه نرم افزارها نیز حضور دارند و سه شرکت برتر این لیست نیز از همین گروه هستند و آنها نیز با ثبت حق اختراع نرم‌افزارهایشان از محصولات خود حفاظت می‌کنند. متأسفانه شدت گرفتن دادخواهی‌های در حوزه نرم‌افزاری، ممکن است باعث سرکوب نوآوری‌های جدید در مورد نرم‌افزارها شود.

نرم‌افزارها راهی برای نوآوری در همه صنایع هستند و دوشادوش تحولات سخت‌افزاری باعث پیشرفت بشریت شده‌اند. برای مثال برای کاهش مصرف سوخت خودروها، می‌شود فقط ساختار فیزیکی سیلندرها را اصطلاح کرد، در این صورت ممکن است این تغییر عملا به علت افزایش وزن موتور، چندان به‌صرفه نباشد، اما اگر از ریزپردازنده‌هایی برای کنترل سوخت استفاده کنیم که از نرم‌افزارهایی کارا استفاده می‌کنند، در این صورت هزینه‌های کاهش خواهند یافت و همین میزان ایمنی و اطمینان بالا خواهد رفت.

بخش توسعه نرم‌افزار در جهان امروز فناوری، برعکس حوزه سخت افزار که هرکسی نمی‌تواند درآن وارد شود، یکی از حوزه‌هایی است که نیاز به امکانات فراوان ندارد و هر کس با دانش برنامه‌نویسی می‌تواند ارزشی جدید خلق نماید، پس افزایش سخت‌گیری‌های پتنتی در این حوزه ممکن است به تک تک برنامه‌نویسانی که حتی در خانه خود کد می‌نویسند نیز آسیب برساند.

این مطلب به معنی آن نیست آکه نباید از مخترعین حمایت کرد. منظورم آن است که باید خط و مرز مشخصی بین کپی کردن کامل از یک طرح و یا تکمیل آن ایجاد شود.

در این مورد ما باید همواره اعتدالی را رعایت کنیم، یعنی اگر از یک سو پتنت‌ها نقض شوند و کسی احترامی به آنها نگذارد، اصلا مخترعین ایده‌هایشان را ثبت نمی‌کنند و تلاش می‌کنند که شخصا از آنها محافظت نمایند، در این صورت کسی از کاری که دیگری انجام داده است، مطلع نمی‌شود، دوباره‌کاری رخ می‌دهد و ما شاهد کدها و برنامه هایی خواهیم بود که کمتر باز هستند.

از سوی دیگر پتنت‌ها به خصوص در حوزه نرم‌افزاری ببش از حد دست و پاگیر باشند و به طور افراطی به نفع صاحبان ایده‌ها باشند، نمی‌توان منتظر نوآوری‌های بیشتر بود.

پس قوانین و کارکرد مراکز ثبت اختراع، روی لبه بسیار نازکی باید حرکت کنند و می‌باید از افتادن در هر سوی دیگر اجتناب کنند. اینکه عده‌ای می‌گویند این قوانین باید برداشته شوند، بسیار ساده‌اندیشانه است. از سوی دیگر سخت‌تر شدن این قوانین هم مانع نوآوری خواهد شد.

برداشتی آزاد از مقاله سایت wierd


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

بهترین کتاب های علمی تخیلی برای پرورش تخیل شما |۶۴ اثر خواندنی

تهیه فهرستی از آثار علمی تخیلی که در ایران ترجمه و منتشر شده باشند و محبوب باشند، دشوار است. کلا وقتی فهرست می‌کنیم هدف ما ترغیب خواننده به بیشتر خواندن است و نه اینکه ادعا کنیم چیز کاملی درست کرده‌ایم.پس این شما و شماری از محبوب‌ترین…

مهم نیست این تابستان چقدر گرم است، برهنه نخوابید! مشکلات سلامتی بی‌لباس خوابیدن

بر اساس تحقیقات یک شرکت فروش تشک آنلاین به نام Casper حدود ۲۸.۵ درصد از آمریکایی‌های گفته‌اند که هر شب، هفتگی، ماهانه یا هر چند وقت یکبار برهنه می‌خوابند. اما ۷۱.۵ درصد دیگر گفتند که همیشه با لباس می‌خوابند.واضح است که برهنه خوابیدن…

عکس‌های پراکنده جالب که دقایقی شما را سرگرم خواهند کرد

این ساعت آفتابی زمان را به صورت دیجیتالی نشان می‌دهدکریم عبدالجبار و مربی جان وودن : هرگز فراموش نکنید که چه کسی به شما کمک کرده و باعث پیشرفت شما شده.فقط به دقت نگاه کنیدآتش نشانان آمریکایی در حال خاموش کردن آتش در…

سازه‌ها و چیزهایی که حس مگالوفوبیای ما را به شدت تحریک می‌کنند – گالری عکس

مگالوفوبیا اصطلاحی است که برای توصیف ترس شدید و غیرمنطقی از اشیاء یا چیزهای بزرگ استفاده می‌شود. کلمه "مگالوفوبیا" از ترکیب دو کلمه یونانی "مگالو" به معنای بزرگ  و "فوبیا" که به معنی ترس یا بیزاری قوی است، گرفته شده است.افراد مبتلا به…

نقشه واقعی جهان: این نقشه‌های هوشمندانه، اندازه واقعی کشورهای روی کره زمین را نشان می‌دهند

وقتی به نقشه جهان نگاه می کنید، منطقی است که فرض کنید گرینلند و آفریقا از نظر اندازه مشابه هستند. اما در واقعیت، قاره آفریقا 14 برابر وسعت خشکی یخی شمال است.با احتساب تعدادی از جزایر فراساحلی، مساحت کل گرینلند 2.16 میلیون کیلومتر مربع…

۱۱ رخدادی که تاریخ دنیا را تغییر دادند به روایت میدجرنی

گرچه از اکثر این وقایع تاریخی عکسها و فیلم‌های زیادی وجود دارد، اما می‌خواهیم با میدجرنی آنها را بازسازی کنیم. شاید تمرینی شود برای بازافرینی رخدادهایی که از آنها عکسی گرفته نشده یا عکاسی در زمان آنها اصلا اختراع نشده بود.شروع جنگ جهانی…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
5 نظرات
 1. pourghanbar می گوید

  سلام
  عالی بود
  احسنت

 2. شایان می گوید

  نوشته اید: [منظور] آن نیست که نباید از کسی که چیزی را اختراع کرده است پشتیبانی نکرد.
  این جمله سه تا فعل منفی دارد و خیلی مبهم است. آیا یعنی: منظور آن است که نباید پشتیبانی کرد، یا منظور آن نیست که باید پشتیبانی کرد؟
  بهتر نبود واضح تر می نوشتید؟ بالاخره منظور این جمله این است که با پشتیبانی از پتنت موافقید یا نه؟

 3. MMS می گوید

  به شدت با این مقاله موفقم.
  شاید به نظر برسه که حرکت هایی مثل جنبش نرم افزار آزاد این مشکل رو برطرف می کنند، ولی واقعیت اینه که در بیشتر مواقع، برای حفظ حقوق، برنامه نویس / شرکت مجبور میشه که از انتشار آزاد نرم افزار و ایده های به کار رفته در آن جلوگیری کنه.
  از طرف دیگه، پتنت ها باعث شده اند که کار توسعه نرم افزار جدید سخت بشه و در آینده، این کار سخت تر هم خواهد شد. صنعت نرم افزار به دلیل ماهیتی که داره، 100% به خلاقیت و تفکر انسان ها وابسته است و پتنت ها مانع شکوفایی این خلاقیت می شوند.

  1. MMS می گوید

   البته پتنت های بیش از حد و افراطی، وگرنه برای شکوفایی این خلاقیت پتنت تا حدی لازم هم هست.

 4. mehdi ariya می گوید

  بسیار بسیار عالی بود علی جان……کاملا مو شکافانه به این موضوع اشاره کردی..

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.