احتمالا گوشی OnePlus 5T برای استفاده از قابلیت آنلاک چهره به نقض ثبت اختراع متهم شود

0

شرکت OnePlus چند روز پیش؛ اسمارت‌فون OnePlus 5T را با قابلیت آنلاک چهره معرفی کرد. این ویژگی طی بررسی‌های اولیه خوب کار می‌کند و جالب است مبتنی بر نرم‌افزار بوده و با فناوری‌های تشخیص چهره گوشی‌هایی مانند آیفون X بسیار متفاوت است.

اما به نظر می‌رسد استفاده از فناوری آنلاک چهره، شرکت وان‌پلاس را درگیر یک شکایت قانونی و دعواهای حقوقی کند.

جورج بروستوف، موسس و مدیرعامل SensibleVision گفت‌وگویی با سایت MySmartPrice انجام داده است و گفته شرکت وان‌پلاس حداقل یکی از ثبت‌اختراع‌های این شرکت را نقض کرده است. SensibleVision یکی از شرکت‌های مطرح فعال در حوزه امنیت بیومتریک و تشخیص چهره امریکا است.

مدیرعامل شرکت SensibleVision مدعی است وان‌پلاس از پتنت مربوط به روشن کردن چهره کاربر توسط صفحه‌نمایش گوشی استفاده غیرقانونی کرده است.

صفحه‌نمایش به عنوان پروژکتور

ویژگی آنلاک گوشی توسط چهره در OnePlus 5T به صورت نرم‌افزاری پیاده‌سازی شده است. در این ویژگی؛ صفحه‌نمایش در دو فاز یا مود کار می‌کند. در فاز اول، صفحه‌نمایش یک تصویر به کاربر نشان می‌دهد و در فاز دوم با استفاده از نور خود سعی در روشن کردن چهره کاربر برای تصویربرداری دوربین جلویی دارد. در واقع، صفحه‌نمایش منبع روشنایی در سیستم تشخیص چهره است.

به نظر می‌رسد ادعای شرکت SensibleVision تا حدود زیادی صحیح باشد و وان‌پلاس با چند ترفند نرم‌افزاری و بدون استفاده از هیچ‌گونه سخت‌افزاری؛ سیستم آنلاین چهره را در گوشی OnePlus 5T به کار گرفته است.

شرکت SensibleVision می‌گوید فناوری استفاده شده در OnePlus 5T چیز خاصی ندارد و چندین سال است توسط این شرکت پیاده‌سازی و استفاده شده است.

هنوز شرکت SensibleVision هیچ طرح شکایتی بر علیه وان‌پلاس انجام نداده است اما اگر این اتفاق بیفتد؛ گرفتاری‌های قانونی گسترده‌ای برای شرکت وان‌پلاس درست می‌شود که خلاصی از آن‌ها به راحتی میسر نیست.

البته؛ برخی کارشناسان خبره در موضوع ثبت‌ اختراع می‌گویند چون شرکت SensibleVision در امریکا است و پتنت‌های خود را نیز در داخل آن کشور ثبت کرده است؛ نمی‌تواند بر علیه شرکتی در چین طرح شکایت کند و شامل قانون نقض حقوق معنوی نمی‌شود.

در روزهای آینده، جزییات بیشتری درباره این موضوع خواهیم شنید. پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۱۸ گوشی‌های اندرویدی زیادی به سوی فناوری تشخیص چهره بروند و از هر فناوری و تکنیکی برای دستیابی به این فناوری سود ببرند.

منبع


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.