جشنواره سفرنگار

1

در تعریف سفرنامه گفته‌اند که یکی از سبک‌های ادبی‌ست که نویسنده در قالب آن دیده‌ها و شنیده‌های دوران سفرش را بازگو می‌کند.

در ایران، سفر و سفرنامه‌نویسی سابقه‌ای دیرینه دارد. سفرنامه‌ی ناصرخسرو قبادیانی که گزارش سفر هفت‌ساله‌ی اوست، یکی از قدیمی‌ترین سفرنامه‌های موجود در ادب فارسی به شمار می‌رود. ناصرخسرو سفر خود را از مرو آغاز کرد و از سوریه، لبنان، عربستان، مصر، سودان و عراق دیدن کرد و به بلخ رفت. یادداشت‌های او با نثری شیوا و بیانی سلیس نوشته شده و تصویر روشنی از آداب و رسوم زندگی مردم کشورهای اسلامی در اواسط سده‌ی پنجم هجری به خوانندگان ارائه می‌دهد.

سیزدهم بهمن‌ماه سال گذشته، اولین دوره از جشنواره‌ی سفرنگاری ناصرخسرو قبادیانی با استقبال خوبی از علاقمندان به سفر برگزار شد. دومین دوره‌ی این جشنواره هم امسال با همت برخی از دست‌اندرکاران صنعت سفر، در سالن همایش‌های برج میلاد و با هدف ترویج فرهنگ و آداب سفر، ایجاد بستری برای تعامل و انتقال تجربیات‌، معرفی مقصدهای سفر به گردشگران، تشویق به مستندسازی وقایع و اتفاقات، توجه دوباره به ادبیات ایران‌زمین از زاویه‌ای نو و احیای سنت سفرنگاری در بین هموطنان برگزار خواهد شد.

12-27-2012 11-54-02 PM

این جشنواره سه بخش اصلی، فرعی و ویژه دارد:

بخش اصلی (۵ قالب):
۱. نوشتاری
۲. عکس
۳. فیلم
۴. صوتی
۵. وبلاگ

بخش فرعی (۱ قالب):
۱. تصویرگری، نقاشی، نگارگری، کمیک استریپ، تصویرسازی و کاریکاتور
بخش ویژه:
۱. در بخش نوشتاری: سفر در موزه، سفرنامه‌ی تهران، نگارش راهنمای سفر
۲. در بخش فیلم: فیلم‌های صد ثانیه‌ای
۳. در بخش عکس: ساخت کلیپ

بخش‌های جنبی:‏
۱. برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی
۲. برگزاری نمایشگاه از آثار برگزیده

اگر دوست دارید در این جشنواره شرکت کنید، می‌توانید با بازدید از سایت www.safarnegar.com اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

 

   
1 نظر
  1. sy می گوید

    یادداشت‌های او با نثری شیوا و بیانی سلیس نوشته شده!!
    استفاده از واژهای عربی‌ پیچیده و یا بسیار کهن پارسی در نثر ناصر خسرو مطالعه سفر نامه رو بسیار مشکل کرده بدون استفاده از لغت نامه خوندنش غیر ممکن هست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.