ترنس‌هیومنیسم؛ چقدر تا تبدیل شدن به یک «فرا-انسان» فاصله داریم؟

9

علی ارغوان: آینده به هیچ عنوان قابل پیش‌بینی نیست؛ هیچ‌کس نمی‌تواند پیش‌بینی کند که حتی تا یک دهه آینده بشر به چه فناوری‌هایی دست پیدا خواهد کرد که تصورش هم برایمان در شرایط کنونی هیجان‌انگیز است. اما خب اگر همین آرزوهای به نظر محال نبودند، شاید هیچ‌گاه بشر به آرزوهایی مانند پرواز و روشنایی در شب به وسیله الکتریسیته دست پیدا نمی‌کرد؛ اما هنوز آرزوهایی وجود دارد که به نظر دست‌نیافتنی می‌آید: نامرئی شدن، سفرهای راه دور در کسری از ثانیه، سفر در زمان، جاودانگی انسان و بسیاری چیزهای دیگر. موضوعی که امروز می‌خواهیم آن را بررسی کنیم ترنس‌هیومنیسم (Transhumanism) یا تبدیل انسان به یک «فرا-انسان» است، آرزویی که شاید بسیاری آرزوهای قبلی را با خودش محقق کند.

واژه ترنس‌هیومن برای اولین بار توسط فیلسوف فرانسوی “پیر تیلهارد دِ چاردین” در سال 1949 میلادی در کتابش با نام “آینده بشر” به کار گرفته شد اما اولین ردپاهای میل به تفاوت و تکامل را می‌توان در افسانه‌های قدیمی مانند گیل‌گمش و اکسیرهای‌جوانی و جاودانگی جستجو کرد. امروزه این آرزوها تا جایی پیش رفته که جنبشی فکری فرهنگی در دنیا تحت عنوان ترنس‌هیومنیسم نیز شکل گرفته و از معتقد به امکان چنین عملی است. اما یک فرا-انسان دقیقاً چه ویژگی‌هایی خواهد داشت. در جواب باید گفت که هر کسی توقعات خاص خودش را دارد؛ یکی دوست دارد بتواند سنش را در عدد خاصی متوقف کند و بیش از آن پیر و سالخورده نشود، فرد دیگری ممکن است بیشتر به توانایی‌های جسمی و قدرت بدنی ماوراء طبیعی علاقه داشته باشد و دیگری هوش خارق‌العاده را ترجیح دهد.

برای درک بهتر می‌توان به چندین فیلم سینمایی مشهور اشاره کرد که جنبه‌های مختلفی از فرا-انسان‌ها را به تصویر کشیده‌اند. برای مثال دو فیلم ترمیناتور (1984) و آواتار (2009) از جیمز کامرون، سه گانه ماتریکس و یا همین مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز (2012) را می‌توان نمونه‌ها ملموس اما متفاوتی از مفهوم فرا-انسان عنوان کرد.

اما حالا زمان این پرسش فرا رسیده که چه زمانی این رؤیاها به حقیقت خواهد پیوست و چه زمینه‌های باید برای تحقق آن فراهم شود؟ “کایل مانکیتریک” از مجله دیسکاور سه شاخص جالب را مطرح می‌کند:

– تغییراتی در سیستم درمانی برای تغییر و یا جایگزینی یک عملکرد از بدن انسان

– دید عمومی نسبت به پیری و سالخوردگی از یک لازمه زندگی و حقیقت تغییر ناپذیر به یک “بیماری” تغییر کند.

– بحث‌های حقوقی از اینکه آیا انسان‌هایی با گرایش‌های «متفاوت»  باید حقوق مساوی با دیگر انسان‌ها داشته باشند یا قوانین به گونه‌ای تغییر کنند که قادر به پذیرش غیرانسان‌ها یا انسان‌هایی تغییریافته شود.

Persons-not-people

بهتر است به جای تفکر به خود تکنولوژی و نحوه عملکرد آن به تأثیرگذاری آن در زندگی بیشتر فکر کنیم؛ بهتر است ساخت یک جت‌پک برای پرواز آسان انسان که یک آرزوی مضحک قرن بیستم به حساب می‌آمد را فراموش کرده و به ابداعاتی که بیشتر زندگی را برایمان آسان می‌کنند فکر کنیم. ماشین‌های پرنده، اسلحه‌های لیزری و زندگی در آسمان‌ها را به عنوان اولین تصاویری که در ذهنمان از آینده پدید می‌آید کنار بگذاریم و ببینیم اختراعاتی مانند تلفن همراه یا حتی ماشین لباسشویی بهتر توانسته زندگی ما را آسان کند. حالا اگر موافق باشید هفت شاخص مهم برای تحقق ترنس‌هیومنیسم را عنوان کنیم.

یک – ترجیح اعضای مصنوعی به اعضای طبیعی بدن: در حال حاضر شاید تصور اینکه یک عضو مصنوعی مانند دست یا قلب بتواند بهتر از یک عضو طبیعی بدن برایمان کار کند دشوار باشد. اما اگر روزی برسد که یک چشم مصنوعی بتواند دید بهتری به شما دهد، دست مصنوعی با حفظ حس لامسه قدرت بیشتری برایتان به ارمغان بیاورد، آن موقع چطور؟ البته راه رسیدن به این فناوری‌ها دشوار است و علاوه بر پیشرفت علم، موانع دیگری نیز در میان دارد؛ به طور مثال چه کسی حاظر می‌شود دست خود را قطع کند تا یک دست مصنوعی گران قیمت خریداری کرده و نصب کند؟! اگر بخواهیم به یک فرا انسان تبدیل شویم استفاده از اعضای مصنوعی نباید تنها برای معلولان و ناتوانان جسمی رایج باشد.

دو – مغزهایی تواناتر: به نظر می‌رسد سه راه برای افزایش توانایی مغز و تقویت قدرت فکرو حافظه وجود داشته باشد؛ این سه راه به ترتیب احتمال وقوع در آینده عبارتند از: داروهای تقویتی، مهندسی ژنتیک و ایمپلنت‌های مغزی یا حتی مغزهای مصنوعی. روزی را تصور کنید که هر فرد عادی پس از بیدار شدن از خواب و نوشیدن یک فنجان چای یا قهوه یک قرص محرک قوی (شاید قوی‌تر از مدافینیل) نیز نوش جان کند تا توانایی فکری اضافه خود را در طول روز تأمین کند. همچنین پیشرفت‌های مهندسی ژنتیک و علم پزشکی شاید در آینده ایمپلمنت‌های مغزی و حتی مغزهای مصنوعی ممکن است تا جایی پیش رود که فاصله طبقاتی مالی باعث شود قشر ثروتمند جامعه، باهوش‌تر نیز بشوند.

Prostethics-Brains

سه – دستیار مصنوعی: حتماً با هوش مصنوعی یا همان Artificial Intelligence (AI) و واقعیت افزوده یا همان Augmented Reality (AR) آشنایی دارید. حالا تصور کنید که در فرا انسان‌ها این دو قابلیت با همکاری یکدیگر در نقش یک دستیار مصنوعی یا Artificial Assistant ظاهر شوند و تقریباً هر جنبه از زندگی فردی و اجتماعی را برایتان آسان‌تر کنند. شخصیت روباتی “جارویس” در فیلم مردآهنی (Iron Man) را به خاطر بیاورید که چگونه همه جا با کمک واقعیت افزوده و هوش مصنوعی به کمک آقای استارک می‌آید و هر اطلاعاتی را در اختیارش قرار می‌دهد.

فکر کنید وارد یک میهمانی بزرگ می‌شوید؛ مغز مصنوعیتان با قابلیت هوش مصنوعیش تمامی چهره‌های موجود در سالن را آنالیز کرده و آن‌هایی که بیشتر از همه برای شما آشنا یا مرتبط هستند را شناسایی می کند، با ایمپلنت یا چشم مصنوعیتان که توانایی واقعیت افزوده را دارد همان هوش مصنوعی اطلاعاتی را مربوط به تک تک اشخاصی که آن‌ها را می بینید اعم از لیست علاقمندی‌ها، سن و نوع شخصیت در اختیارتان قرار می‌دهد. حال این سطح از اطلاعات را در تمامی جنبه‌ها و کارهای روزمره‌تان تصور کنید.

Artificial-Intelligence

چهار – عمر متوسط بالاتر:‌ هدف اصلی مراقبت‌های پزشکی عمر بیشتر، بهتر و سالم‌تر است. مهم نیست این هدف با نانوتکنولوژی محقق شود یا مهندسی ژنتیک یا اعضای مصنوعی و ترکیبی. آن‌چه مهم است این است که انسان‌ها به مرور زمان دیرتر پیر و سالخورده شوند و بیشتر عمر کنند. اگر این عمر متوسط انسان به چیزی در حدود 120 سال برسد آن‌وقت می‌توان گفت یک قدم به تحقق ترنس‌هیومنیسم نزدیک‌تر شده‌ایم.

پنج – تولیدمثل با مسئولیت: ممکن است در آینده بیشتر تولید مثل‌‌ها توسط شیوه‌های ART انجام شود؛ این گونه‌ی تولید مثل که توسط ابزار مصنوعی یا نیمه مصنوعی حاصل می‌شود علاوه بر اینکه میزان بیماری و خطرات زایمان را کاهش می‌دهد از باروری‌های ناخواسته جلوگیری می‌کند. در آینده دورتر امکان تغییرات ژنتیکی و شاید رحم‌های مصنوعی نیز بیشتر شود و فرا انسان‌های آینده از همان ابتدای کار سالم‌تر و تواناتر پا به این جهان بگذارند.

شش- بدن من، به دلخواه من: زمینه دیگری که برای تحقق ترنس‌هیومنیسم باید فراهم شود؛ آزادی بیشتر در حقوق جسمانی افراد است. داروهای روان‌گردان و محرک، استروئیدها و نانوتکنولوژی حق و مسئولیت هر فرد باشد. اقداماتی نظیر سقط جنین، قطع عضو داوطلبانه، تغییر جنسیت، حاملگی جانشینی (Surrogacy) و تغییرات در بدن در سرتاسر دنیا قانونی شود و تنها عامل محدودکننده تکنولوژی روز و نظر شخص باشد. ترنس‌هیومنیسم زمانی رخ می‌دهد که ساختاری قانونی اجازه کنترل کامل بدن هر شخص را داده باشد.

1-Prosthetics-Organs

هفت – اشخاص، نه مردم:‌همان‌طور که پیش از این هم گفتیم یکی دیگر از پیش‌زمینه‌های ترنس‌هیومنیسم این است که تمامی اشخاص حقوق برابر و مشخصی داشته باشند. وقتی حتی حیوانات را نیز جزو اشخاص محسوب کنیم و حقوق برابری را با انسان‌ها تا حد امکان برایشان قایل شویم آن وقت است که یک فرا انسان که شاید در آینده شباهت زیادی به انسان‌های قدیمی نیز ندارد می‌تواند در همین کره خاکی زندگی کند.

بنا به چیزهایی که گفته شد ترنس‌هیومنیسم رؤیاییست که شاید دیر اما بالاخره به حقیقت خواهد پیوست؛ شاید بتوان حدس زد که تا یکی دو قرن آینده بشر بتواند اکثر زمینه‌های ذکر شده را فراهم کند اما همان‌طوری که می‌دانید هیچ چیز قابل پیش‌بینی نیست.

Transhumanism

منابع: + و + و +


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

اگر سیمپسون‌ها در دنیا وستروس بودند! گالری عکس

وستروس یک سرزمین یا قاره تخیلی و یکی از مکان‌های اصلی مجموعه رمان‌های فانتزی «آواز یخ و آتش» نوشته جورج آر آر مارتین است. انکاتی در مورد وستروسجغرافیا: وستروس در غرب قاره اسوس قرار دارد و با دریای باریکی که به نام دریای باریک شناخته…

این عکس‌های تاریخی را یا ندیده‌اید یا احتمالش کم است که دیده باشید!

پسرک «بانجو» نوا» با سگش -  تقریباً در اوایل دهه 1900جورج لوکاس قبل از تکامل جلوه‌های کامپیوتری، 1984فضای داخلی خطوط قطار اورینت اکسپرس،  سال 18831947. دختری در حال بازی با ماشین اسباب‌بازی، شهر نیویورک، عکس از فرد…

آخرین «نمونه» مقاوم – هر یک از اینها، آخرین چیزهای سالم به جا مانده در طول تاریخ هستند

از برخی جنبه‌های تاریخی چیزهای قالب توجهی به جا مانده، مثلا هزاران سکه از یک دوره تاریخ یا ده‌ها زره یا شمشیر یا کتاب‌های پوستی فراوان. اما برخی چیزها هم آنقدر نادر از بلایایی طبیعی و فساد و آتش‌سوزی‌های در امان مانده‌اند که تبدیل به آخرین…

خارج از کادرهای عکس‌های مشهور چه گذشته؟ حالا کاربران می‌خواهد با هوش مصنوعی Generative Fill فتوشاپ…

هوش مصنوعی به سرعت در حال توسعه است و هر روز می بینیم که چقدر توسعه پیدا می‌کند. یکی از پیشرفت‌های تازهاخیراً ابزار جدید AI Generative Fill فتوشاپ بوده است.با کمک آن می‌توان بسیار ساده چیز ناخواسته‌ای را حذف کرد یا اشیایی را اضافه کرد…

عجیب ولی واقعی: چشم‌های این زن در این عکس آبی نیست! + ویدئو

در یک خطای دیداری بسیار جالب که به تازگی دین جکسون در تیک تاک منتشر شده، چهره عادی زنی را می‌بینیم که برخلاف ظاهر امر، چشمان او آبی نیست و در واقع حاکستری است.دین جکسون در زمینه ایجاد خطاهای دیداری، یک حرفه‌ای محسوب می‌شود. ویدئوی او در…

طراحی‌ها و معماری‌های نبوغ‌آمیز و عالی که باید تحسین‌شان کرد

همان طور که در برخی پست‌های قبلی از طراحی‌ها و معماری بد گفتیم (در اینجا و اینجا برای مثال) سوی مخالف آنها هم وحود دارد. یعنی طراح یا معماری صنعتی به کاربرد و جنبه زیباشناختی اماکن و اشیا دقیقا فکر کرده و چیزی دلخواه و هماهنگ با محیط پدید…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت وازلین ساج / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF / خرید نهال گردو / کاشت مو / مجتمع فنی تهران /دندانپزشکی شبانه روزی /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /محصولات بهداشتی ایرانی / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /لیزر فوتونا /داروخانه تینا /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /
9 نظرات
 1. saeidrad می گوید

  تاثیر ترنس هیومنیسم بر حیوانات و محیط اطرافش که باعث میشه اونها هم مجبور به رشد باشند خیلی نکته ظریفی بود.
  خیلی جالبه اگر نگاه کنیم میبینیم که شیوه ی برقراری ارتباط در انسان ها همراه با رشد تفکر اون همراه و همگام بوده . مثلا روزی فقط با ایما و اشاره میتونسته ارتباط برقرار کنه . روزی با زبان .بعد کاغذ رو به وجود میاره و نامه.بعد این گستره رو افزایش میده و با تلگراف و تلفن و… و حالا رسیده به اینترنت .حالا رسیده به یک گستره ی ارتباطات فوق العاده بالا با میزان تاثیرگذاری بالاتر. و دقیقا سطح تفکر اون به همین میزان رشد داشته و پیچیده تر شده . نتیجه این شده که میزان تاثیر گذاری انسان ها بر هم فوق العاده بالا رفته و دیگه اطلاعات به شکل بازتابی در سطح جهان در حال انتقال هستش. یک سوال جالب میتونه این باشه که سطح ارتباطات در عصر ترنس هیومن ها به کجا میرسه و این چه تاثیری بر زندگی اون فرا انسان میذاره؟

 2. Nanchu می گوید

  فوق العاده بود، مطالب این چنینی رو فقط توی یک پزشک میشه خوند

 3. علی احسان می گوید

  درود
  تکامل پیوسته در حال حرکت است و باز نمی ایستد ، اما شاید این فرایند کند و خسته کننده برای انسان امروزی بیش از حد ابتدایی باشد ، انسان خود دست به کار میشود ، ترس های قدیمی در مورد روبات های انسان نما به نحو دیگری تعبیر میشود،انسان های روبات نما(!) بله،عاقبت روزی انسان به حدی از دانش دست پیدا میکند که مسیر تکامل خویش را خود رقم بزند ….

 4. مينو می گوید

  مسلمن قسمتی از این رویاها به واقعیت خواهد پیوست…

 5. ali می گوید

  اگه مغزتو بابت مشکل جایگزین یه چیپست کنی حافظتو انتقال بدی میتونی بگی خودتی اگه فراتر بری و بیشتر اعضای بدنت به خاطر پیری و نقص مصنوعی بشن چی برسی به رباتی که تو فیلم نابودگر4 بود اگه چیزه زیادی از تو از انسانی که قبلا بودی باقی نمونه اونوقت خودتی روحت مال تو یا یه کس دیگه یا چنتا قطعه فلزی که فکر میکنه قبلا کسی بوده

 6. ali می گوید

  نظر دوم به خاطر اینه که به قبلی ربطی نداشت
  تمام اینا خوبه عمر بیشتر هوش دستیار مجازی قدرت بیشتر اما واسه کی واسه پول دار ها قشر مرفح جامعه گروهی که میتونن با ژنتیک کاری کنن که بچه هاشون باهوش تر قویتر زیباتر مقاوم تر بشن در مقابل گروهی که نسل های بعدشون ضعیف تر میشن اموزش های ابتدایی میبینن دچار مشکلات جسمی هستن اون وقت انسان به دو گروه انسان های سالم و خوبو قوی و پولدار و گروه دوم انسان هایی که حتی نمیتونن برای زندگیشون کار کنن نه به خاطر این که مشکلات خیلی زیادی دارن که نمیذاره به خاطر این که اون قشر خوبه به جای کارگر از ربات استفاده میکنن
  انسان با درکی که الان از برابری داره نمیتونه به چنین چیزی دست پیدا کنه فقط وسیله ای برای ذره ذره نابود کردن خودش میشه

 7. محمدعلی پاپری می گوید

  با سلام خدمت دوست عزیز و بزرگوار
  مقاله ی حضرتعالی را خواندم فوق العاده جالب و زیبا بود

 8. ali می گوید

  mamnon jaleb bod vali hers nakhorid doroste ina yezamani etefagh miofte vali na be nasle ma rabt dare na be naveha na be natijamehamon 😀 on moghe ke in etefagha biofte maha on donyayim 😀

 9. امیر می گوید

  به موازات دانش آکادمیک، دانش شفاهی و سینه به سینه ای در بین برخی آحاد انسانی جاری است که سیر صعودی خود را طی می کند. دانش های رسمی کنکاش عقلانی بشر در کائنات اند که بر پایه درک کمیت- عدد از جهان بنا شده است. در این نوع از دانش، مفاهیم ذهنی واسطه ادراک پدیده ها قرار میگیرند، که گذشته از نقص ماهیت ذهنی در ادراک خارج، به دلیل محدودیت حافظه جاری بشر، امکان بهره مندی از تمام تمکُّن اندوخته ی ادراکات و پردازش آنها را، اندک می سازد.
  شیوه مکتوم، بر پیشفرض وجود ارگانیسم ادراکی مستقل و وابسته به پیکر انسانی، استوار است که خاستگاهی تاریخی در سیر پیدایش و تکامل انسان دارد. بازشناخت “من”، عالی ترین رهیافت بشر برای برون رفت از تمام محدودیتهای جسم و ذهن و خروج از منظومه حصارهای متعارف است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5