رکس، ابزاری که قابلیت ردگیری نگاه را به کامپیوتر ویندوز ۸ شما می‌افزاید

1

نمایشگاه CES این امکان را برای شرکت‌ها فراهم می‌کند که دستاوردهای یک‌ساله‌شان را در معرض نمایش قرار دهند و به نظر می رسد استارت‌آپی که سال گذشته با نام Tobii  شروع به کار کرد، این فرصت به معنای تغییرات اساسی بوده است. سال گذشته زمانی که این شرکت از ابزار ردگیری نگاه خود را (که هنوز رسما به بازار عرضه نشده بود) رونمایی کرد، کاملا مشخص بود که این فناوری به توسعه و سرمایه‌گذاری بیشتری نیاز دارد.

tobii-lead

ظرف این یک سال، اینتل ۱۰ درصد سهام این شرکت را در اختیار گرفته است و این شرکت به تازگی نخستین محصول سخت‌افزاری خود را به بازار عرضه کرده است. دستگاهی کوچک با ضخامتی اندکی بیشتر از یک قلم که با اتصال به قسمت زیرین صفحه نمایش، امکان ردگیری مسیر نگاه را برای پی‌سی‌های مبتنی بر ویندوز ۸ به ارمغان می‌آورد. این دستگاه فعلا با قیمت ۹۹۵ دلار تنها در اختیار توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان قرار داده می‌شود، اما برنامه شرکت این است که تا انتهای سال ۲۰۱۳ پنج‌هزار دستگاه از این محصول را به فروش برساند.

Tobii_rex

این ابزار که REX نامیده می‌شود امکان ردگیری و واکنش به برخی حرکات (Gesture) چشم را به کامپیوتر می‌دهد. این حرکات شامل اسکرول، زوم و انتخاب آیتم‌ها است. گرچه همه این کارها پارسال هم امکان‌پذیر بود، اما تجربه کنونی بسیار روان‌تر و تکامل‌یافته‌تر است. شاید بخشی از این موضوع به این دلیل باشد که Gaze UI (نام رابط کاربری این محصول) اکنون از ورودی‌های صفحه‌کلید نیز پشتیبانی می‌کند، در حالی‌که پارسال تنها با تاچ‌پد کار می‌کرد. البته پیش از شروع کار شما باید یک‌بار سیستم را کالیبره کنید. این کار که تنها یک‌بار باید انجام شود، شامل دنبال کردن یک مسیر دایره‌ای روی صفحه نمایش با چشم است و پس از آن سیستم آماده کار است.

برای حرفه‌ای شدن در کار با سیستم باید از سه کلید Delete، Insert و تیلده (~ در زیر کلید ESC) استفاده کنید. Delete برای انتخاب آیتم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، به این ترتیب که شما به چیزی نگاه می‌کنید و کلید Delete را می‌زنید تا آن را انتخاب کنید. از علامت تیلده برای نمایش همه برنامه‌های باز استفاده می‌شود و بعد می‌توانید با Delete برنامه موردنظرتان را انتخاب کنید. همان کاری که با کشیدن انگشتان از لبه سمت چپ به داخل صفحه نمایش نیز قابل‌انجام است. برای اسکرول کردن هم کافی است کلید Insert را نگه داشته و به جهتی که می‌خواهید صفحه اسکرول شود، نگاه کنید. البته دو مشکل این‌جا خودنمایی می‌کند. نخست این‌که سیستم برای مرورگرها طراحی شده است و به همین دلیل در محیط مترو و اپ‌هایش (با اسکرول افقی) کار نخواهد کرد. دوم هم این‌که سرعت اسکرول بسیار کم است. اگر هنوز هم می‌خواهید با سرعت زیاد حجم عظیمی از متن‌ها را پیمایش کنید، هنوز چرخ اسکرول ماوس بهترین گزینه است.

Tobii-Rex

برای زوم کردن هم کافی است به نقطه‌ای از صفحه‌نمایش خیره شوید و چرخ اسکرول ماوس را بچرخانید. این قابلیت حتی در صورتی که کاربر مشکل تمرکز دید هم داشته باشد به خوبی کار خواهد کرد. همان‌طور که گفته شد، توسعه‌دهندگان با قیمت ۱۰۰۰ دلار می‌توانند به این گجت دسترسی داشته باشند و در کنار تجهیزات فیزیکی، SDK برنامه‌نویسی آن را نیز دریافت کنند. به این ترتیب می‌توانند ویژگی‌ها و قابلیت‌های آن را دستکاری کرده و تعمیم دهند.

فکر می‌کنید یک سال دیگر چنین فناوری به کجا خواهد رسید؟ مسئولان Tobii اعلام کرده‌اند هدف‌شان برای سال بعد مجاب کردن تولید‌کنندگان سخت‌افزار (لپ‌تاپ، دسک‌تاپ یا ابزارهای دیگر) به تجهیز دستگاه‌هایشان به Gaze UI است. در این آدرس هم می‌توانید ویدیویی از کار با این سیستم را مشاهده کنید.

منبع (+)

 

 
1 نظر
  1. کاوه می گوید

    فکر کنید که در آینده نزدیک هنگام خوندن یه متن، صفحه به آرامی و متناسب با سرعت خوندن شما حرکت کنه یا هنگامی که چندین تب توی مروگر باز کردید با نگاه کردن به هدر هر تب همون تب باز بشه تا دیگه مجبور نباشید فنجون چای یا قهوه رو زمین بذارید. 🙂

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.